Airbus

Başlatan canıtez, Şub 04, 2017, 10:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Airbus A340, BLADE olarak adlandırılan yeni kanatlarla ilk kez uçtu


Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, A340 tipi uçakta yeni dış kanat hava akış yüzeyi (Breakthrouh Laminar Aircraft Demonstrator) kısaltılmış ismi ile BLADE olarak adlandırılan yeni kanatlarla ilk uçuşunu yaptı.

Airbus BLADE Projesi ile (Project Blade) akış yüzeylerini düşürerek direnci azaltıp  yakıt tasarrufu ve düşük karbondioksit emisyonu hedefliyor. Airbus şirketi ile birlikte 21 Avrupa şirketi BLADE porjesi için 2008 yılından beri birlikte çalışıyor. Ayrıca İspanyol şirket Aernnova'nın uyguladığı  yeni kanat  tasarımının test uçuşları sırasında yakından takip edilebilmesi ve değişkenlerin gözlenebilmesi için uçak çeşitli kamera ve sensörler ize donatıldı.

Kanat bölmelerinde sekiz adet yüksek çözünürlüklü kamera, yanal kılavuzlarda üç kızılötesi kamera, kanatların üzerindeki sıcaklık değişkenlerini izleyecek. Buna ek olarak, kanat ön kenarının altına 15 görsel kamera yerleştirildi.

Yüksek verimliliğin hedeflendiği yeni kanat tasarımına sahip A340 yaklaşık 150 saat test uçuşları gerçekleştirecek. Testlerden elde edilecek sonuçlar sonrasında gelecek nesil yolcu uçaklarının kanat profillerinde değişiklik hedefleniyor.

http://www.kokpit.aero/airbus-yakit-tasarrufu-yeni-kanatlar Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus stratejik yatırım yapıyor, C Serisi uçakları ABD'de üretecek

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, Kanadalı bölgesel uçak ürecitisi Bombardier'in  C Serisi uçaklarının yüzde 50.01 çoğunluk hissesini satın alacak.

Her iki üretici Airbus'un tedarik zinciri uzmanlığı sayesinde üretim maliyetlerini düşürmeyi ve satışları artırmayı planlıyor. C Serisi'nin merkezi ve son üretim hattı Kanada'da kalacak.

Bombardier C serisi için 17 değişik havayolundan ve leasing şirketinden 360 sipariş almıştı.  Airbus, önümüzdeki 20 yıl içinde 100-150 yolcu kapasiteli 6 bin uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyor.

Bombardier'den yapılan açıklamada, "Airbus ile C Serisi uçakların üretim maliyetlerini düşüreceğiz ve satışları hızlandıracağız"  denildi.

Airbus, Amerikan müşterilerine hizmet vermek üzere Alabama, Mobile'da C Serisi için nihai montaj hattı inşa etmeyi planlıyor. Bu fabrika kurulduğunda  C Serisi uçaklar için ABD Ticaret Bakanlığı'nın bu uçaklar için istediği yüzde 300'lük ithalat vergisi de kaldırılmış olacak. Airbus halen Mobile'deki tesisinde A320 uçaklarının montajını yapıyor.

Airbus'tan yapılan açıklamada ise "Bu anlaşma, Bombardier'in en son teknoloji ürünü jet uçak ailesiyle Airbus'un global erişimini bir araya getirerek, C Serisi platformunun değerini tam olarak açığa çıkaracak, müşteriler, tedarikçiler, çalışanlar ve müşteriler için önemli bir değer yaratacak" ifadeleri kullanıldı.

http://www.kokpit.aero/airbus-bombardier-stratejik-ortaklik Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus'tan C Serisi açıklaması

Airbus SE ve Bombardier Inc., C Serisi uçak programında ortak oluyor. Ortaklığı içeren anlaşma, 16 Ekim 2017 tarihinde imzalandı.

Anlaşma, Airbus'ın küresel erişimi ve ölçeği ile Bombardier'in en son teknoloji ürünü uçak ailesini bir araya getiriyor.

Her iki şirket de, C Serisi platformunu, değerini tam olarak açığa çıkaracak şekilde konumlandırırken, müşteriler, tedarikçiler, çalışanlar ve hissedarlar için önemli ölçüde yeni değer yaratıyor.

Anlaşma kapsamında Airbus, C Serisi üreten ve satan oluşum, 'C Serisi Uçakları Limited Ortaklığı'na (C Series Aircraft Limited Partnership (CSALP)) tedarik, satış ve pazarlama ve müşteri destek uzmanlığı sağlayacak.

Airbus CSALP'de %50.01 çoğunluk hissesine sahipken, Bombardier ve Investissement Québec (IQ) sırasıyla yaklaşık %31 ve %19 paya sahip olacak.

CSALP'nin merkezi ve birincil montaj hattı ve ilgili işlevleri, Airbus'un global erişim ve ölçeği ile Québec'de kalacak.

Airbus'un küresel endüstriyel ayak izi, Kanada'daki Nihai Montaj Hattı ve Alabama, Birleşik Devletler'deki Airbus üretim tesisinde ilave C Serisi üretimi ile genişleyecek.

Programın güçlendirilmesi ve küresel işbirliğinin, Quebec ve Kanada havacılık operasyonları üzerinde olumlu etkileri olacağına inanılıyor.

Tek koridor pazarı, gelecekte uçaklar için beklenen küresel tahmini rakamın %70'ini temsil eden kilit bir büyüme faktörü.

100-150 koltuk aralığında olan C Serisi, tek koridorun 150-240 koltuk aralığındaki daha üst seviyesine odaklanan Airbus'ın mevcut tek koridorlu uçak portföyünü fazlasıyla tamamlıyor.

Airbus'ın bu girişime katacağı birinci sınıf satış, pazarlama ve destek ağının C Serisi'nin ticari ivmesini güçlendirmesi ve hızlandırması bekleniyor.

Ayrıca, Airbus'ın, tedarik zinciri uzmanlığı sayesinde C Serisi üretim maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlanması bekleniyor.

Airbus Kanada'ya ve havacılık sektörüne, Kanadalı tedarikçileri ile Airbus'ın küresel tedarik zincirine erişimlerini genişletmeyi taahhüt ediyor.

Bu yeni C Serisi ortaklığı, önümüzdeki uzun yıllar boyunca Kanada'da işlerin devam edeceğinin güvencesini verdi.

Airbus CEO'su Tom Enders, "Bu, her iki taraf için de bir kazan-kazan anlaşması. C-Serisi, son teknoloji ürünü tasarımı ve mükemmel ekonomisi ile mevcut tek koridorlu uçak ailemize mükemmel uyum sağlarken aynı zamanda hızlı büyüyen pazara sunduğumuz ürün yelpazesini de hızla genişletiyor. Bombardier ile olan ortaklığımızın, satışları ve bu programın değerini muazzam bir şekilde artıracağından hiç şüphem yok. Bu ortaklık, sadece C Serisini ve endüstriyel operasyonlarını yalnızca Kanada, İngiltere ve Çin'de güvence altına almakla kalmıyor, aynı zamanda ABD'ye de yeni işler getiriyor. Airbus, yüksek talep gören tek koridorlu pazarda ürün yelpazesini güçlendirecek ve dünya çapındaki havayolu müşterilerimize üstün değer katmaktan fayda sağlayacaktır" dedi.

Bombardier CEO'su Alain Bellemare konuya ilişkin açıklamasında, "Airbus'ı, C Serisi programında görmekten mutluluk duyuyoruz. Airbus bizim için, Québec ve Kanada için mükemmel bir ortaktır. Airbus'ın küresel ölçeği, güçlü müşteri ilişkileri ve operasyonel uzmanlığı, C Serisinin değerini ortaya çıkaracak temel bileşenlerdir. Bu ortaklık, C serisi programının değerini ikiye katlarken aynı zamanda oyunun kurallarını değiştiren uçağımızın tam potansiyelinin farkına varılmasını sağlayacak" diye konuştu.

Québec Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Bilim ve Yenilik Bakanı ve Dijital Strateji Sorumlusu Dominique Anglade, "Airbus'un bugün stratejik bir ortak olarak programa katılımı, C Serisi programının sürdürülebilirliğini ve büyümesini sağlayacak ve aynı zamanda tüm Québec havacılık kümesini kuvvetlendirecektir. Mevcut bağlamda, Airbus ile olan ortaklık, Québec ekonomisinin bu stratejik sektöründe işlerin yaratılması ve bakımı açısından bizim için en iyi çözümdür" dedi.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5047

Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus'tan 40 milyar dolarlık satış

Airbus'un, yatırım fonu Indigo Partners'a 40 milyar dolar değerinde 400 uçak satmak için anlaşmaya yakın olduğu, söz konusu anlaşmanın bugün duyurulabileceği ifade edildi.

Airbus'un ABD merkezli yatırım fonu Indigo Partners'a liste fiyatı üzerinde toplam 40 milyar dolar değerinde 400 uçak satmak için anlaşmaya yakın olduğu ifade edildi.

Konuya yakın kaynaklar, Indigo ile Airbus arasında anlaşmanın bugün Dubai Airshow'da açıklanabileceğini ifade ediyorlar.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/airbustan-40-milyar-dolarlik-satis.html Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus, İngiltere'deki faaliyetlerini durdurabilir!

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus'tan Brexit sonrası İngiltere'ye şok bir uyarı geldi. Şirket, Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinde Avrupa Birliği Ortak Pazarı ve Gümrük Birliği konusunda anlaşma sağlanamazsa Birleşik Krallık'taki faaliyetlerini durdurabileceğini açıkladı.

Birleşik Krallık'ta 25 tesiste 14 binden fazla istihdam yaratan Airbus'ın açıklamasının bir tehdit değil gerçeklere karşı hazırlık uyarısı olduğu belirtildi. Birleşik Krallık hükumeti Airbus'ın açıklaması sonrasında endişe edilecek bir durum olmadığını belirtirken Galler yönetimi açıklamanın endişe verici olduğunu söyledi.

Perşembe günü yayınlanan Brexit risk değerlendirme raporu sonrasında Airbus'dan yapılan açıklamada Avrupa Birliği Ortak Pazarı ve Gümrük Birliği konusunda anlaşma sağlanamazsa Birleşik Krallık'taki faaliyetlerini önümüzdeki yıl durdurabileceğini açıkladı. Airbus'dan yapılan açıklamada eğer anlaşma sağlanamazsa yeni mevzuatların Birleşik Krallık'ta gerçekleşen üretimin plan dışına çıkacağı ve buradaki üretimi durdurmanın şirket için daha iyi olacağı belirtildi.

Airbus Birleşik Krallık'taki tesislerinde Airbus A320, A330, A350 ve A380 aileleri için kanatlar üretiyor ve toplamda 4 bine yakın alt yüklenici ile çalışıyor.

http://www.kokpit.aero/airbus-ingiltereden-cikabiliriz Mesajı Paylaş

canıtez

#20
Tem 02, 2018, 11:26 ÖÖ Last Edit: Tem 26, 2018, 11:46 ÖÖ by canıtez
Pratt&Whitney açıkladı, Airbus hisseleri değer kaybetti

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus'ın hisseleri A320neo uçaklarının motorunu imal eden Pratt & Whitney'in teslimat hedefini tutturamayacağını açıklamasından sonra düştü. Şirketin hisseleri bu açıklama sonrası yüzde 3 düştü.

Reuters'te yer alan habere göre Airbus, motor teslimatlarındaki gecikme nedeniyle önceden tahmin edilenden 30 ila 40 daha az uçağın teslim edilmesini beklediğini açıkladı.

Airbus sözcüsü 2018 yılı için 800 uçak teslim etmeyi planladıklarını yönündeki açıklamasını yineledi.

http://www.kokpit.aero/airbus-hisseleri-deger-kaybetti Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus kârını yüzde 101 artırdı

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, mali yılının ikinci çeyreğinde düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 101 artırarak 1.15 milyar euroya çıkardı.

Şirketin net kârı 213 milyon euro, faiz ve vergi öncesi kar 921 milyon euro oldu. İkinci çeyrekte 303 uçak teslim eden Airbus'ın satışları yüzde 8.0 artışla 14.9 milyar euro oldu.

http://www.kokpit.aero/yuzde-101-artirdi Mesajı Paylaş

canıtez

Airbus BelugaXL'in ikincisi ilk uçuşunu yaptı

Dünyanın en büyük kargo nakliye uçağı Airbus BelugaXL'in ikincisi de ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

F-WXBS ismiyle tescilli dev kargo uçağı Airbus'ın Toulouse'daki merkezinden havalandı. Airbus, BelugaXL'den 6 adet prototip daha imal edecek.

A330-200 modelinden geliştirilen Beluga XL'in ilki 3 Ocak 2018 tarihinde fabrikadan çıkmıştı.

A300-600ST'NİN YERİNİ ALACAK

1996 yılından bu yana hizmet veren A300-600ST'nin yerini alacak olan Beluga XL, mevcut Beluga uçaklarına kıyasla 6 ton daha fazla taşıma kapasitesi sunacak. Uçak, A350XWB'nin tüm kanatlarını taşıyabilecek.

http://www.kokpit.aero/belugaxl-airbus-ikinci-prototip Mesajı Paylaş

kurtkapan

En büyük olduğunu nereden çıkarmışlar acaba? AN-124 dahi boy olarak daha büyük ve 2 katı fazla yük taşıyabiliyor.

Eski Belugalar haftanın 6 günü günde 5 defa uçuyormuş ki kısa uçuşlar, onca iniş kalkış; çok bile dayandılar. Mesajı Paylaş

Merkator

Airbus çalışanları Alman ordusu için casusluk yapmış

Avrupalı askeri ve sivil uçak üreticisi Airbus, Alman Silahlı Kuvvetleri'ne (Bundeswehr) yönelik askeri sözleşmelere ilişkin endüstriyel casusluk yaptıkları gerekçesiyel 16 çalışanının işine son verdi.

Havacılık devinin eylül ayında Alman ordusunun iki alım ihalesine ait dökümanlarda bir usülsüzlük olduğu şüphesini yetkililere bildirmesinin ardında Münih savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmıştı. Alman Ordusu için sanayi casusluğu yaptığı gerekçesiyle 90 Airbus çalışanı sorgulanmıştı.

Sanayi casusluğu şüphesiyle açılan soruşturmada çalışanların Alman ordusunun satın almayı planladığı iletişim sistemleriyle ilgili dökümanlar gibi normalde sahip olmamaları gereken belgelere sahip oldukları ileri sürülmüştü.

http://www.kokpit.aero/airbus-alman-ordusu-casusluk Mesajı Paylaş

nokta

Airbus Küçülüyor

Fransa merkezli çok uluslu Airbus, savunma ve havacılıkla ilgilenen alt firması Airbus Defence and Space'de bütçe tasarrufuna gitmeye karar verdi. Finansal hedeflerin tutturulamaması ve ertelenmiş sözleşmeler ışığında yeni yapılanmayla, 2021'in sonunda toplam iki bin 362 çalışanın işten çıkarılması öngörülüyor. Bu durum sonucunda, Almanya'da 829, Birleşik Krallık' da 357, İspanya'da 630, Fransa'da 404 ve diğer ülkelerden ise 142 kişinin işten çıkarılmış olacak.

Yeniden yapılandırma ihtiyacı ilk kez Aralık 2019'da duyuruldu ve firmanın Şubat'ta düzenlediği Yıllık Basın Konferansı sırasında da vurgulandı.

https://c4defence.com/Gundem/airbus-kuculuyor/9379/1 Mesajı Paylaş

nokta

Airbus, Üretimi Durdurdu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrasında Airbus, İspanya'da bugünden itibaren yeni tedbirleri uygulamaya başladı. 9 Nisan'a kadar üretimin büyük çoğunluğunu askıya alan firma, güvenlik desteği için ticari uçak, helikopter ve savunma sektörlerinde bazı "temel" faaliyetleri sürdüreceklerini açıkladı. Montaj ve üretim hattında çalışanlar dışında kalan Airbus personeli evden çalışmaya geçti. Firma bu şekilde iş sürecinde sürekliliği devam ettirmeyi hedefliyor.

https://c4defence.com/Gundem/airbus-uretimi-durdurdu/9623/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter