Rheinmetall L51 130mm'lik Tank Topu

Başlatan Hard-Kill, Tem 31, 2020, 07:44 ÖS

« önceki - sonraki »

Hard-Kill

Almanya'dan 130mm'lik tank topu hamlesi

Alman Rheinmetall şirketi, ilk olarak 13 Haziran 2016 tarihinde Eurosatory'de sergilemiş olduğu L-51 130mm yivsiz topun test görüntülerini paylaştı.

Leopard 2A4'ün öncülük yaptığı modern ana muharebe tankı dönemi, birçok ülke tarafından gerçekleştirilen yeni gelişmeler ile yavaş yavaş kapanmaya hazırlanıyor.


Japonya'nın Type-10 tanklarında nano-kristal çelik kullanmaya başlaması ile başlayan gelişmeler, Fransa'nın Leclerc Terminator modelinde 140mm top denemelerine başlaması ile devam ederken Rusya, insansız tarete sahip T-14 Armata tankını geliştirdi. Ardından Fransa ve Almanya, 2030'lu yılların tank dünyasının hâkimi olması için MGCS (Main Ground Combat System) projesine ortak olarak başladıklarını açıkladı. 120mm top kullanılması beklenmeyen bu proje için Fransa'nın geliştirmek için büyük çaba ve para harcadığı fakat kayda değer bir başarı yakalayamadığı 140mm yivsiz topa alternatif olarak, Rheinmetall tarafından 130mm top geliştirilmeye başlandı.

Rusya'nın geliştirmiş olduğu yeni nesil zırhlı araç ve tank konseptine yönelik cevap olarak geliştirilen bu top, geri tepme sistemi, namlu ağırlığı dahil olmak üzere toplamda 3 ton ağırlığa sahip. 120mm L55 top ile ağırlık olarak karşılaştırıldığında yeni top sadece 300 kilogram daha ağır. Mevcut Leopard 2 serisi ana muharebe tanklarına entegre edilebilecek 130mm'lik tank topunun, paylaşılan videodaki detaylara dikkat edildiğinde - videodaki tank şasesi Leopard 2A7 -otomatik doldurucuya sahip olduğu görülüyor.

Geleceğin tank dünyasına ışık tutmakta olan yeni gelişmeler, şimdilik daha büyük kalibreli topların kullanılma ihtimalinin çok büyük olduğunu ve otomatik doldurucunun manuel doldurma sisteminin yerini alacağını göstermektedir. İlerleyen zamanlarda gerçekleşecek yeni gelişmeler, büyük bir evrim ile karşı karşıya olan ana muharebe tanklarının değişim sürecini daha net gösterecektir.


Haber: https://www.savunmasanayist.com/almanyadan-130mmlik-tank-topu-hamlesi/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=WzgPe7cqCnQ Mesajı Paylaş

DelKu

 Ben olsam 127 mm naval topunu tanklara uyarlardım, çok ciddi lojistik avantaj sağlardı Mesajı Paylaş

BuLuT__

Bizim altayın gecikmesinde bunlar sebep olmuş olabilir.
Eski teknolojiden yeni bir tank geliştirmektense yeni teknoloji üzerinden bir tank geliştirmek daha makul duruyor.
Benim bildiğim topu kore lisansı altında biz üretiyorduk belki bizde 120 yerine 130mm top üzerinden,üzerinde radarı,iha'sı,Akkoru,Tank savarı Hatta manpads'ı olan zırhı daha hafif hibrit güç sistemine sahip bir model üzerinde çalışmalıyız. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter