Teknofest

Başlatan canıtez, Eyl 05, 2018, 11:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Selçuk Bayraktar duyurdu: TEKNOFEST 2020 Gaziantep'te

TEKNOFEST'TEN 2020 SÜRPRİZİ

Kokpit.aero'nun dün duyurduğu haberin ardından, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, bugün TEKNOFEST'in 2020 yılında Gaziantep'te düzenleneceğini açıkladı. Teknofest'in ikincisi geçtiğimiz eylül ayında İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilmiş, 1 milyon 750 bin ziyaretçi katılım sağlamıştı.

İstanbul Havacılık,Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020'de Gaziantep'te düzenlenecek. Baykar Teknik Müdürü ve T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Milli Teknoloji Hamlesi'nin festivali TEKNOFEST 2020'de Milli Mücadele'nin Gazi şehri Gaziantep'te düzenlenecek!" ifadelerini kullandı.

http://www.kokpit.aero/teknofest-2020 Mesajı Paylaş

petibor

Seçimlerle alakalı besbelli ama alakası ne onu merak ettim. Küskünlükmü cezalandırmamı yoksa belediyesiz bu iş kolay olmuyormu. Mesajı Paylaş

meraklı

GAZİANTEP'TE TEKNOFEST 2020 TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

"Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne" ev sahipliği yapacak Gaziantep'te tanıtım toplantısı düzenlendi.

Zeugma Mozaik Müzesi'nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Teknofest gibi milli teknoloji hamlesine katkı veren bir organizasyonun paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Teknofest'in İstanbul'dan sonra Gaziantep'te düzenlenecek olmasının vizyonel bir çıkış olduğuna dikkati çelen Demir, kentin İstiklal Harbi'nde de meşaleyi yakan bir şehir olduğunu hatırlatarak, Gaziantep'in teknoloji ve sanayi hamlesinde de başarması gerekenler olduğunu söyledi. Demir; "İstiklal harbimizde mazlum milletlere ilham kaynağı olduğumuz gibi savunma sanayi, bilim ve teknoloji alanlarında da mazlum milletlere ilham verebilmemiz açısından Teknofest son derece önemlidir" şeklinde konuştu.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise rüyaları olan festivali Anadolu'ya taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Teknofest'i, Gaziantep'te düzenleyecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayraktar, aday olarak belirlenen kentler arasında tüm kriterlerde Gaziantep'in en üstte yer aldığına dikkati çekti. Bayraktar, Gaziantep'in, sanayi ve akademik yaşam anlamında da Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu kaydetti.

Gaziantep'in aynı zamanda şehirlerin ve kültürlerin buluşma noktası olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Yaklaşık bir saatlik mesafede Şanlıurfa'da Göbeklitepe gibi tarihi bir merkez, çok yakında Kur'an-ı Kerim'de de bahsi geçen Ashab-ı Kehf yani yedi uyurlara ev sahipliği yapmış Kahramanmaraş bulunuyor. Birkaç saat uzağımızda Cizre'de benim de ekolünü takip ettiğim, uzmanlık alanım olan robotik ve sibernetik bilimin kurucusu Müslüman bilim adamı Cezeri'nin türbesi var. Öte yandan işgal altında verdikleri bağımsızlık mücadelesiyle sembolleşen şehirlerin buluşma noktası olan Gazi şehrimiz Gaziantep'e gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.

Teknofesti Anadolu'ya taşımalarının amaçlarından birinin de İstanbul'a gelemeyen gençlerle ve çocuklarla buluşmak olduğunu ifade eden Bayraktar, onların gözlerindeki pırıltının en kıymetli umut ışığı olduğunu, bu umut ışığının sayısını artırmak istediklerini belirtti.

Havacılık ve uzay gelişmelerinin heyecanını daha çok gencin yüreğine düşürmek istediklerini kaydeden Bayraktar, bu sevdanın tam bağımsız ve güçlü Türkiye yolundaki en önemli hazine olduğuna dikkati çekti.

Festival hakkında bilgi veren Bayraktar, Teknofest'in 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Havalimanı'nda yapılacağını söyledi.

"Bir yıl Anadolu'da bir yıl İstanbul'da yapmayı hedefliyoruz"

Teknofestin 2021 yılının Eylül ayında İstanbul'da olacağını belirten Bayraktar, şunları ifade etti:

"İnşallah bundan sonra bir yıl Anadolu'da, bir yıl İstanbul'da yapmayı hedefliyoruz. Festivalin ilkinde 560 bin, ikincisinde 1 milyon 720 bin katılımcıyı ağırladık. Sadece 2 yılda bu alanda dünyanın en büyük organizasyonu olduk. Bu başarı aziz milletimiz, paydaşlarımız, gönüllülerimiz ve olağanüstü çaba gösteren ekibimize ait. Bu yıl çıtayı daha da yukarılara çekmeyi hedefliyoruz. Roketten uçan arabaya, otonom sistemlerden insanlık yararına teknolojilere kadar birçok farklı alanı içeren toplam 23 dalda 3 milyon avroyu aşan ödül yarışmaları için son başvuru tarihi 28 Şubat 2020. Ayrıca bu yıl çok daha geniş yelpazede sağlıktan tarıma, çevreye olmak üzere hayatın her noktasına dokunan sadece savunma sanayisinde değil, tüm sivil alanları kapsayan kapsamlı yarışmalar düzenliyoruz. Açıkçası gençlerimizin üreteceği projelerle dünyanın geleceğine yön vereceklerine inanıyoruz."

"Oldukça zengin aktivitelerimiz olacak"

Yarışmalara katılacak gençlerin yıllar içerisinde Türkiye'nin en önemli teknolojik girişimlerini kuracağını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer alacağını dile getiren Bayraktar, Teknofest'te tohumlanan düşünce filizlerinin Türkiye'yi dünyanın zirvesine taşıyacağını vurguladı.

Bayraktar, yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarındaki girişimlere destek vermeyi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin bu alana ilgisini yükseltmeyi hedeflediklerini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"2020'de yine havacılık ve akrobasi gösterileri, sürpriz yarışmalar, sergiler, eğitimler ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşucağı uluslararası girişim zirvesi gibi oldukça zengin aktivitelerimiz olacak. Yarışmalara katılacak genç kardeşlerin vakit geçirmeden başvurularını yapması çok önemli. Milli teknoloji hamlesi meşalesini bu yıl Gaziantep'ten yakıyoruz. Cemil Meriç'in dediği gibi 'ışık doğudan gelir.' Teknofest ekibi olarak tüm milletimizi 22-27 Eylül 2020'de doğudan yükselecek Teknofest ışığının heyecanına ortak olmaya çağırıyoruz. Destek veren paydaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz."

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır da milli teknoloji hamlesine 7'den 77'ye herkesi ortak etmek istediklerini belirtti. Festivali bu yıl Gaziantep'te yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kacır, festivalde roket yarışmasından uçan araba tasarım yarışmasına kadar birçok alanda yarışmalar düzenleneceğini ifade etti. Kacır, bu yıl Gaziantep'te ilk defa biyoteknoloji inovasyon, tarım teknolojileri ve çevre enerji teknolojileri yarışması düzenleneceğini bildirdi.

Milli teknoloji hamlesi hedeflerine adım adım yaklaştıklarını ifade eden Kacır, 2 sene boyunca festivallerden çok başarılı ürünler çıktığını, öğrenciler için iş olanağı sunulduğunu kaydetti.

"Gaziantep lojistiğiyle, coğrafyasıyla buna hazır"
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de bilginin güç, elinde tutanın söz sahibi olduğunu kaydetti.

Gaziantep'in eski bir medeniyetin taşıyıcısı olduğuna işaret eden Şahin, "Dünya Orta Çağı yaşarken İbni Haldun, İbni Sina'nın yeşertmiş olduğu medeniyetin taşıyıcısıyız. Önümüzde kocaman bir fırsat var. Bilgi ekonomisine sahip olabilecek güçteyiz. Festival, dönüşümü getirecek. Festivalden önce bunu başarmamız lazım. Gidecek çok yolumuz, ulaşmamız gereken hedeflerimiz var. Gaziantep lojistiğiyle, coğrafyasıyla buna hazır." diye konuştu.

Gaziantep Valisi Davut Gül de kentin dua almış, mazlumlara kucak açan bir şehir olduğunu, Teknofest'in İstanbul'dan sonra Gaziantep'te yapılmasından gurur duyduklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli organizasyonuna ev sahipliği yapacaklarını dile getiren Gül, "Üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Daha iyisini yapma, 82 milyona mal olan markayı ileriye götürme sorumluluğumuz var. Bu festival öğrencilerin özgüvenini geliştirecek, sanayiciyi, yatırımcıyı fikri anlamda olgunlaştıracak. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2397&LangID=1 Mesajı Paylaş

Ses Üstü Seyir

Teknofest'te sergilenen MMU mock-up'ının altındaki mühimmat örneği bu olabilir mi acaba?

Esir eğitim mühimmatı diye geçiyor.

Mesajı Paylaş

nokta

oket Yarışması Devam Ediyor

Roketsan'ın desteğiyle gerçekleşen Roket Yarışması devam ediyor. Roketsan'ın, TEKNOFEST kapsamında Tübitak SAGE ortak çalışmasıyla sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın 4'üncü gününde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci yarışları izleyip, gençlerle sohbet etti.

Savunma sanayiinde dünyanın ilk 100 firması arasında yer alan Roketsan, gençliğe yatırım yapmaya devam ediyor. Roketsan, TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü / Aksaray'da 1-13 Eylül tarihleri arasında yapılan Roket Yarışması'nın bu yıl da destekçisi oldu. Yarışmanın 4'üncü günü, Varank, Bayraktar, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci'nin katılımıyla gerçekleşti.

Yarışma için başvuran 516 takım arasından ön değerlendirme süreçlerini geçen 82 takım alçak, ortak ve yüksek irtifa olmak üzere üç ayrı kategoride kıyasıya mücadele etti. Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan takımlardan, katıldıkları alçak, orta ya da yüksek irtifa kategorilerinden birinde 4 kg ve üstü faydalı yük taşıyan bir roket tasarlayıp üretmeleri ve fırlatmaya hazır hâle getirmeleri isteniyor.

Gençlerin yarışlarını takip edip atış heyecanlarına ortak olan Varank, geleceğin bilim insanlarını ve başarılı mühendislerini bu tarz yarışmalarla yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, ""Bu yarışmalara geldiğimizde hem gençlerimizle gurur duyuyoruz hem de ülkemizin geleceği adına gerçekten umutlu oluyoruz. Biz onlara bu yarışmalarla destek oluyoruz, gençlerimiz de heyecanlarıyla bize yönlendirici oluyorlar. İnşallah bundan sonra da TEKNOFEST'i tıpkı bugünkü Roket Yarışması'nda olduğu gibi farklı yarışmalarla geleceğin teknoloji alanlarında ilgi uyandıracak şekilde düzenlemeye devam edeceğiz. Elbette pandemi sonrasında yine havacılık şovlarıyla, gösterileriyle milli teknoloji hamlesi sonucu üretilmiş ürünlerimizin sergileriyle tüm toplumumuzun daha geniş katılımıyla TEKNOFEST'i düzenlemeye devam edeceğiz. Bugün buradaki yarışlarda gençlerimiz roketlerini 1500 metreye, 3000 metreye ve önümüzdeki günlerde yüksek irtifa dediğimiz 6000 metreye çıkarmaya çalışıyorlar. Bugün burada başarılı olan gençlerimiz oldu. İnşallah bu yarışmalarla biz gençlerimizin heyecanını diri tutmaya devam edeceğiz. Buradan bu yarışmaların düzenlenmesine katkı sağlayan tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum. Onların sağladığı katkılar bizzat gençlerimize gidiyor, onların kendilerini yetiştirmelerine gidiyor. Çünkü onların yaptıkları bu yatırım çok değerli bir yatırım. İnsana yapılan yatırım en değerli yatırımdır. Onlar gençlerimize yatırım yaparak Türkiye'nin geleceğine yatırım yapıyorlar." dedi ve gençlere verdiği destekten dolayı Roketsan'a ayrıca teşekkür etti.

İkinci: Gençlerimiz bayrağı çok daha yukarılara taşıyacak

Yarışmayı değerlendiren Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci de gençlerin milli teknolojisi hamlesi kapsamında aldıkları bayrağı çok daha yukarılara taşıyacaklarını vurgulayarak, "Biz bunun güvenini bugün sahadaki motivasyonda ve sevinçte yakinen gözlemledik ve bundan dolayı da çok mutluyuz" dedi. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yarışmaya katılan gençlerin ümit vaat ettiğini belirten Murat İkinci şöyle konuştu: "Gençlerimizin bu tarz yarışmalarda kazandıkları tecrübelerini, devamlılık sağlayarak ve bu alanla ilgili teknik bilgilerini artırarak bir sonraki yıla daha donanımlı ve daha iyi bir hedefi başaracak şekilde artırmalarını arzu ediyoruz. Gençlerimize gerek Roketsan gerek Tübitak SAGE'de görev yapan mühendislerimiz hem cesaret hem bilgi aktarımı yaparak yol gösteriyor. Burada yapılacak çalışmaların sonucunda gençlerimiz, gelecekte bizim insan kaynağımız ve yetişmiş elemanımız olacak. Roketsan olarak burada gelecek vaat ettiğini gördüğümüz gençlerimizi istihdam ediyoruz. Bu kapsamda 15 gencimizi Roketsan bünyesinde istihdam etmenin mutluluğunu yaşadık. Aynı zamanda staj imkânı da yaratıyoruz. Bundan sonraki aşamalarda önemli olan, bu kardeşlerimizin motivasyon ve hayallerini kaybetmeden yollarına devam etmeleri ve Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi kapsamında uzay teknolojileri konusunda çok büyük gelişmelere imza atacak noktalara gelmeleridir. Güçlü Türkiye vizyonunda yarınların mühendislerini kazandıran bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyuyoruz. 'Denizlerin altından uzaya kadar' millete hizmet misyonuyla hareket eden Roketsan olarak, gençlerimizi bilgi anlamında da maddi anlamda da desteklemeye devam edeceğiz."

Yarışmada, kategorisinde birinci gelen takım 50 bin TL, İkinci gelen takım 40 bin TL, üçüncü gelen takım 30 bin TL ödül kazanacak. Yarışmanın kazananları 24-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep'te gerçekleşecek TEKNOFEST kapsamında açıklanacak.

https://www.c4defence.com/Gundem/roket-yarismasi-devam-ediyor/10704/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter