Ukrayna Sahil Güvenlik Teşkilatı

Başlatan nokta, Tem 25, 2020, 07:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Hızlı Devriye Botu Anlaşması

Rusya ile yaşanan sürtüşmelerin ardından savunma yatırımlarına hız veren Ukrayna, sistem tedarikine devam ediyor.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Kuvvetleri, Fransız OCEA ile tedarik anlaşması imzaladı. Bu kapsamda Kiev, iki ülke arasında yürürlükte olan savunma iş birliği sözleşmesi çerçevesinde 20 adet hızlı devriye botu tedarik edecek. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov'un da katıldığı törenle resmiyete dökülen süreçte ilk platform, 2021'de hizmete girecek. Program dâhilinde teslim alınacak beş botun ise üç yıl içinde ülkedeki Nibulon Tesisleri'nde inşa edilmesi planlanıyor. Ukrayna'nın söz konusu platformları tedariki için 2019'da niyet anlaşması imzalanmış, geçtiğimiz Mart ayında ise kesinleştirildmişti.

Toplam maliyeti 136,5 milyon Euro olarak belirtilen OCEA FPB 98 Mk I'lerin maliyetinin %15'i doğrudan Ukrayna bütçesinden karşılanacak. Kalan %85'lik kısım ise kredilendirilecek. 32 metre uzunluğunda olan botlar, açık denizlerde dâhi kullanılabiliyor. Gözlem, yasadışı göç kontrolü, uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi, arama-kurtarma gibi görevleri icra edebilecek kabiliyette olan platformlar, 12 knot/saat süratle 1200 deniz mili operasyon menziline erişebilmekte.

https://c4defence.com/Gundem/hizli-devriye-botu-anlasmasi/10401/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter