Türkiye'nin Uçak Gemisi Projesi

Başlatan TolgaHM, Tem 21, 2020, 01:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

assslan

@ Baltica
Yalnız önemli bir noktayı kaçırıyorsunuz. O dönemde Türkiye' nin kesinlikle bir uçak gemisine ihtiyacı yoktu. Kendi kabuğuna çekilmiş tek derdi komşuları ve BTÖ olan, sürekli savunma halinde bir ülkeydik. Şimdi ise Ortadoğu' nun tamamında, Kuzey, Orta ve Doğu Afrika' da ( Büyük ihtimalle bir 10 yıl sonra Afrika' nın tamamı diyeceğiz) etkin olmaya çalışan, DENİZ AŞIRI ÜLKELERDE askeri faaliyetlerde byulunan, hali hazırda LHD' si olan, üsleri olan bir ülkeyiz.

Vermiş olduğunuz küçük uçak gemisi ekonomisi örneği de bizim için değil ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler için geçerli olabilir. Türkiye çapındaki bir ülke için vermiş olduğunuz bilgiler geçersizdir.

Mesajı Paylaş

Baltica

Anladim, peki tesekkur ederim. Mesajı Paylaş

bnb

Zaten baltica bahsettiğiniz yerlerdeki askerleri ve platformların gereksiz olduğu fikrini savunan biri. Sebebi dışişlerinin saray tarafından yönetilmesi. Mesajı Paylaş

Baltica

@bnb hocam, ben yurt disindaki uslerin gereksiz oldugunu savunmuyorum. Bu usleri ikmal etmek veya korumak icin ucak gemisinin gereksiz oldugunu soyluyorum.

Kaldi ki, bir ulke ne zaman ucak gemisi isletir sorusunun cevabini vermek icin anladim ki, daha alfabenin "A" harfinden baslayarak, anlatmak lazim arkadaslara, benim de o kadar, ne sabrim, ne de vaktim var. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Onceleri 1 trilyon $ ustu gsyih olan ulkeler anca ucak gemisi hizmete alir diye yazilirdi.
Biz 1.5 diyelim artik ona, ne zaman 1.5 ustune cikariz guncel kur ile o zaman zaten kendiliginden gelisir ihtiyac...
Koca Fransanin Afrikadaki envanteri bile bir avuc.
Az yavas gidelim. Mesajı Paylaş

Baltica

Ekonomi sadece kriterlerden biri...

Asil onemli olan, her silahin (Genis anlamda) bir askeri stratejinin bir tatbik unsuru olarak tedarik edildiginin bilinmesi ! En azindan, ciddi ulkelerin tedarik sistemi boyle isler.

Bu askeri stratejinin altinda, ulkelerin, menfaat ve tehdit degerlendirmeleri, Operasyon konsepti gibi, alt basliklar bulunur.

Hic bir ciddi ulke, "Sanim yurusun" diye, Ucak Gemisi edinmez !

Kaldi ki, Ucak gemisi ediniyorsaniz ve bunun 8sletme maliyetine katlaniyorsaniz, donanmanizi da, ona gore yapilandirmaniz gerekir. Bu yapilandirma, UG'nin personelini temin etmek degildir. O, en kolayi. Ikmal ve lojistik sisteminden tutun, O geminin yanasacagi doklara kadar, yepyeni bir yapilanmaya gecmeniz gerekir. TSK, bir savunma gucudur. DzKK' da bu cervede de, Soguk savas boyunca, aslen  Bogazlari korumak uzere yapilanmistir. Bu yapilanma, yavas yavas degisiyor ama, Acik deniz donanmasi olmak icin, daha gidecegi cok yol var.

Ama bunlar isin teknik kisimlari, is onunla da bitmiyor. Sayet, UG sahibi olmak istiyorsaniz, sadece ekonomizin degil, diplomasinizin de,  ona mutenasip olmasi gerekir. Yoksa, birakin, denizasiri bir topraga askeri operasyon yapmayi diplimatik olarak goguslemeyi, UG'ninizi yurt disinda yanastiracak liman bulamazsiniz. Ruslarin, Amiral Kuznetsov'u, Baltik'dan, Suriye aciklarina gelinceye kadar, su ikmali icin bile, hic bir limana yanastiramadigini unutmayin. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Uçak gemisinden ziyade, uzun menzilli hava üstünlüğü uçağı tedarik edip bunu yurt dışındaki üslerimizde ve dzkk envanteri içinde kıyı bölgelerimizde konuşlandırmamız daha iyi bir seçenek olmayacak mıdır? Mesajı Paylaş

Fedaykin

Son durumda;
- Donanmamızdaki en genç fırkateyn 20 yaşında
- Yavuz sınıfı Turgut Özal zamanında satın alındı
- Barbaros sınıfı ise DYP koalisyonları zamanında alındı
- En büyük fırkateynlerimiz G sınıfı 40 yaşında

Fırkateynlerin durumu buyken benin aklıma uçak gemisi gelmiyor. Mesajı Paylaş

putty

Ağu 25, 2020, 07:44 ÖÖ Last Edit: Ağu 25, 2020, 07:47 ÖÖ by putty
Dün haberlerde Cumhurbaşkanının uçak gemisi de yapalım dediğini duydum ama hiç yandaş basında dahil konusu geçmedi. Mesajı Paylaş

TolgaHM

Uçak Gemisi konusunda Cumhurbaşkanının birinci dereceden danışman olarak kullandığı kimse biraz başka ütopik fikirleri var gibi.

Mesajı Paylaş

factoraptor

Uçak gemisi konusundaki naçizane görüşüm şu şekilde,

Elde bir adet devasa gemi var. Üstelik bu gemi donanmanın amiral gemisi olmak üzere. Adı TCG Anadolu. Üstünde RAM lançeri, CIWS ve STOP dışında bir silah donanımı yok. Henüz.

Taşıma kapasitesi muazzam. Ancak şu haliyle devasa bir çıkarma gemisinden başka bir fonksiyonu yok. Üstünde birkaç helikopteri aynı anda uçuracak pisti var bir de.

Bu geminin esas olayı, STOVL bir uçar kolu deniz üzerinden ikmal sorunu olmadan intikal ettirmektir bence. Onun dışındaki görevler için, fiyat/performans olarak bakınca çok verimsiz oldugu aşikar.

Bu gemi için birkaç adet Harrier alımı bana kalırsa uygun olacaktır. Sayın farabinin dediği gibi APG65+Litening kabiliyeti hiç de hafife alınabilecek bir kabiliyet değil. Evet bu uçaklar hava üstünlüğü kurabilecek uçaklar değil, ancak yanlarına AAW platformlarımızı, diğer yüzer ve dalar unsurları da koyduğunuzda bu görev paketi düşman için yeteri kadar endişe verici olacaktır. En azından böyle bir görev paketini alt edebilmek için birkac gemi veya ucakla yetinme rahatlığını gösteremeyecektir.

Ekonomik sıkıntılara gelince, şöyle bir silahlı kuvvetlere bakın. Eğer dert salt ekonomikse, komple dağıtmak icap eder bu kuvveti. Bazı şeylerin ölçütü para değildir. Bir noktada, kısıtlı imkanları nerede ve nasıl kullanmanız gerektiğini iyi düşündükten sonra, ekonomik sorunları başka alanlara yedirmeniz icap edecektir. Mahallemde yıllardır bitirilemeyen yeraltı elektrifikasyonundan tutun da, EYP liler için gereken ama kendisi ortalarda olmayan paralar buna bir takım örneklerdir. Olayı yolsuzluk boyutuna ise hiç girmeyeceğim, orası bizi stratejik bir konu hakkında konuşurken ilgilendirmez.

Kısacası, şuan donanmanın acilen TF2000 e, İ sınıfına, 214 lere ve Harrierlere ihtiyacı var. Ardından Havacılara 4++ veya tercihen 5. Nesil uçak ihtiyacı var.

Bunlar karşılanabilirse 2030 lara kadar idare edebiliriz. Mesajı Paylaş

murattekin

Buna bir de birlik nakli için de birşeyler lazım. Bunun için SH-70'ler yeterli olamayabilir.
  • Osprey ve CH-53'te bize en azından şu anda çok uzaklarda olduğuna göre (Ekonomi, ABD ile ilişkiler) geriye kalan seçenek pek yok gibi.
  • EH-101 var ama tercih edileceğini sanmıyorum.
  • Rusların da buna uygun navalize helosu yok. Adamlar güç aktarımı ile ilgilenmiyor herhalde.
  • TAİ'den de ne AH ne de CH için ses yok.

Zor iş. Mesajı Paylaş
...

assslan

Uçak gemisi çağrısına ilk cevap gelmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=IOAEQtwuutM
Mesajı Paylaş

Memocan

Video uçmuş bile... Mesajı Paylaş

assslan

İlginç... Video Gisbir TV' de yayınlanmıştı. Deasan' ın Uçak gemisini üretmeye talip olduğunu açıklıyordu. Neden kaldırdılar acaba... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter