Türkiye'nin Uçak Gemisi Projesi

Başlatan TolgaHM, Tem 21, 2020, 01:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

tomcat

Ben İtalya'nın elinde olan Harrier'lerin haricinde ABD'den de böyle bir alım yapılabileceğini ve bunlarla TCG ANADOLU'nun da donatılabileceğini düşünüyorum. İngiltere'den satın alınmış olduğu Harrier'leri de hesaba katarsak ABD'nin uzun vadede ihtiyaç fazlası olacak epey bir Harrier jeti var.

............Pentagon picked up the UK's entire fleet of 74 Harriers, many of which were very young, and all the spare parts that went with them,.......................As a result, large quantities of surplus Harriers and ample stocks of spare parts are likely to be put up for sale by the DoD in the coming years.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/16759/turkey-is-interested-in-buying-surplus-usmc-av-8b-harriers-others-likely-to-follow

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

TCG Anadolu'nun yanına kardeşi de (yani sözleşmesindeki opsiyon olanı da) gelecekse, 40 yaşında uçak gemisine talip olmaktansa sadece Harrier II edinmek çok daha mantıklı görünüyor. (2 tane LHD'nin yanına kısa vadeli bir uçak gemisi hayalimiz yoksa tabi.)

Şayet adamlar Harrier verme işini uçak gemisini de birlikte alma şartına bağlamadılarsa. Eğer durum buysa ve makul bir fiyat üzerine de anlaşılabilirse, paket halinde alınıp, işletme (veya modernizasyon) maliyeti yüksek olması durumunda uçak gemisi elden çıkarılabilir.

İtalyan GG uçak gemisinin, bizim TCG Anadolu'ya göre nasıl bir üstünlüğü veya eksikliği var acaba? (Bilmediğimden soruyorum.)
Mesajı Paylaş

farabi

Tem 22, 2020, 03:01 ÖS Last Edit: Tem 22, 2020, 03:04 ÖS by farabi
Forumda İtalyan Harrier II'ler için genel görüşün olumlu olması ve bunun sosyal medyaya da etki etmesi bu gündemin en yararlı yanı oldu. Bir önceki turda birisi, 'hurda bunlar işe yaramaz' dediği için kırk akıllı kuyudan taşı çıkaramıyordu.

Şimdi herkes gayet iyi biliyor ki F-35B alınamaması durumunda (ki yakın gelecekte mümkün görünmüyor) en hızlı ve gerçekçi alternatif İtalyan Harrier II'ler. Üstelik bu uçaklar aslında pek de demode olmayan, hatta çok da yaşlı olmayan ve mevcut mühimmat envanterine azami uyumlu bir platform.

*

Bir dipnot olarak; HMS Ocean için konuşulan rakamlar 50 milyondu, 80 milyon pound civarına bazı bakımlar dahil olarak Brezilya'ya satıldı. Üstelik bu gemi 2012'de 65 milyonu bulan bir refit çalışmasından geçmişti. İtalyan gemisi için de, eğer üzerindeki sistemler sökülüp jilet olmayacaksa, muhtemelen benzer fiyatlarla transferi gerçekleşecektir. Gemi aktif hizmette, 2000'lerde MLU görmüş, 2013 yılında büyük oranda yeniden inşaa edilmiş.

Diğer tarafta TCG Anadolu'yu kendi sınıfıyla yedekleyebilmek için minumum 5-6-7 yıla ihtiyaç var. Üstelik F-35 konusu bir süre daha belirsiz/olumsuz bir pozisyonda kalacağı için, kısa sürede kardeş gemiyi beklemek bana çok mantıklı gelmiyor. En azından uçak konusu çözülene değin bekleyecektir. Bu ara dönemde TCG Anadolu'yu hızlıca ve mümkün olan en hesaplı yöntemle yedekleme düşüncesi hasıl olmuş olabilir.

Gemiye isim önerim de var, Trablusgarp. Mesajı Paylaş

korat

Tem 22, 2020, 07:46 ÖS Last Edit: Tem 22, 2020, 07:54 ÖS by korat
AA da da bu konuda fotoğraflar var. 370 m boyunda 70 m eninde bir kuru havuz inşasından bahsediyor.
https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/canakkaleye-ucak-gemisi-icin-dev-havuz/0?fbclid=IwAR2i2g_8oENTD5EoUOvCuIj2L736yAdUq95h1yknxdxnHCvtEYyBqlQPenM

İçdaş ın sitesi
https://www.icdas.com.tr/
Videoları da var. Kuruyük gemisi ve savaş gemisi inşasından bahsediyor.
https://www.youtube.com/watch?v=BPnfv2cshUc Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Al Lablabi

Bu mesele seneler oncesinden dillendirilmişti, hatta nationalinterestte japon bir eleman bu konuda yazmisti.

Bence ucak gemimiz tam tehcizatli bir siha gemisi olmali. Ozellikle yakin gelecekte yapacagimiz jet motorlu ihalari tasimak icin tasarlanmali. Ama yuku ihalarla kalmamali, idalar icin ozel bir bolme de olmali.

Silahlar konusunda ABD  ve Rus yaklasiminin arasinda olmali ki baska seylere yer kalsin. Ornegin etrafi Gokdeniz veya RAM kaynamali ve kendini savunmasi icin ATMACA tupleri olmali. Ufak ve bos yerlere DSH konulabilir.

Bunlarin disinda insanli sistemler olarak donanma TFXleri, Atak 2 ve 10 ton gmh konulabilir. Olasi bir aciliyet icin de chinooklara inecek kadar genis bir alan ayrilabilir. Bir LHD ve Ucak gemisi tarafindan icra edilecek Siha-Tfx-Amfibi Birlik koordinasyonlu bir cikarmayi dusunun. Mesajı Paylaş

HDS

Yahu SİHA gemisi ne? Uçakları robotlar mı atıyor? Mesajı Paylaş

putty

Tem 23, 2020, 07:08 ÖÖ Last Edit: Tem 23, 2020, 07:13 ÖÖ by putty
Üç seçenek var bu İÇDAŞ tersanesi ile alakalı. Ya gerçekten uçak gemisi yapmak istiyoruz ya bu kartı F35 almak için engelleri kaldırmak amacı ile şantaj gibi kullanacağız yada üçüncü seçenek ise ikiside var hem yapmak istiyoruz ama Anadolu uçak gemiside bize yetecek gibi göründüğü için stresimiz çok az gerçek uçak gemisinde F35 olursa aklımızın bir köşesindeki bir mevzuya dönüşecek alamazsak önemi artacak. Ben en sonuncusu olarak okuyorum durumu. Anadolu olsada gerçek uçak gemisi niyetimiz var ama uçakları alıp alamamaya göre ya çok gevşek yada çok gergin bir proje olacak. Buda bir anlamda ABD yi ikna eder diyeceğim ama ABD böyle ikna pek olan bir ülke değil vermezse vermez öyle aman vermezsen kendi uçak gemilerini yaparlar diye hesaplara uzun uzun girmez.
Benim isteğim Anadolu işi keşke olsa çünkü gelecek bu tür uçaklardan oluşan daha küçük sayıca çok uçak gemileri üzerine şekillenecek gibi görünüyor. Ama gerçek uçak gemisi de bizim ulusal yol haritamız ile rahatlıkla besleyebileceğimiz bir proje olur daha mantıklı olur bu evrede bize. Bu gemiyi de bir gayret yaparız sanıyorum neden yapamayalımki. BAE Marsa uydu yollamış Mesajı Paylaş

sahin1

Bu arada ufak bir ek yapayım, Cumhurbaşkanı eli yükseltti. 'Anadolu'ya ilave olarak bir veya İKİ adet daha alacağız/yapacağız'mealinde söz söyledi. Mesajı Paylaş

assslan

Bence biz MMU' yu uçak gemisine uygun olarak tasarlayacağız. Rafale gibi. Mesajı Paylaş

Al Lablabi

Putty hocam benim siha gemisinden kastim da birazcik bu zaten, ABD ford ve nmitze kiyasla daha kucuk ama cesitli sihalar tasiyan ucak gemisi konseptleri uzerinde calisiyor. Bence ucak gemisi yaparken alisilanin disina cikilmali. Mesajı Paylaş

Memocan

MMU uçak gemisi için büyük olmayacak mı? Ya da biz büyük bir uçak gemisi mi yapacağız? Veyahut MMU'nun kanatlarını uçak gemisi için mi küçük yaptık? Mesajı Paylaş

Teknisyen

Denizde kullanılacak bir MMU için sıfırdan ve farklı malzemelerle dizayn yapılması lazım.Denizin şartları malum karaya benzemediği için,kanca kullanılacaksa mekanik yükler için, ebat sıkıntısı için katlanır kanatlar için v.s köklü değişiklik şart.

Öyle onu aldım gemiye koydum derseniz ne bakım tutumunu ne uçmasını sağlayabilirsiniz.

Özetle MMU'nun kara ve deniz versiyonları olmak zorunda gemiye koyacaksanız.Bir uçak yapayım her yerde kullanayım dediğiniz gün bir çok özellikten feragat etmiş  ne karga ne bülbül olmuş ucube bir uçak olur elimizde. Mesajı Paylaş

Memocan

Uçak daha tasarım aşamasına bunu belki göz önünde bulunduruyorlardır. Mesajı Paylaş

sRonin

arkadaşlar MMU nun normalini yaptık da uçak gemisi versiyonu kaldı. biz mmu'nun hangi öğrenim eğrisini tamamladık da uçak gemisine uygun tasarlayacağız diyorsunuz anlam veremiyorum. yılların LM si o kadar büyük bütçe ve alt yapı ile 20 yılda f35i ancak bir raya oturtabildi. kore kfx çalışmalarına 2001de falan başladı.biz yarım yamalak know-how ile bu işe giriştik hatırlatırım. yaptık yapıyoruz yapacaaz terminolojisi savaş uçağı lugatında çalışmaz.

o yüzden uçak gemisinde yerli uçak kullanımı eğer tasarlayabilirsek 2040-2045ten evvel olmaz. Mesajı Paylaş
PATCH KOLEKSİYONCUSU

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter