Türkiye'nin Uçak Gemisi Projesi

Başlatan TolgaHM, Tem 21, 2020, 01:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TolgaHM

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısın da  Devletin en tepesinden resmi olarak varlığı açıklanmaıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TCG Anadolu tam olmasa da yarım bir uçak gemisi. Ama şimdi bunun tamamını yapacağız. İnşallah bizim de uçak gemimiz olacak, onun da görüşmelerini yapıyoruz.
Mesajı Paylaş

putty

Tem 21, 2020, 01:22 ÖS Last Edit: Tem 21, 2020, 01:25 ÖS by putty
Ben demiştim ABD dikine havalanan F35 leri denge politikası filan der vermez bizde çaresiz gerçek uçak gemisi sahibi olmak zorunda kalacağız diye. Dahada beteri oldu hiç F35 alamaz durumunda kaldık Ama bence fuzuli bir yatırım tamamen egolarla alakalı daha büyük daha büyük ihtirası. Anadolu'nun bir mantığı var yanı sıra bir nebze uçak gemisi olarak işe yaraması çok faydalı ama bizim denizaşırı topraklarımız yok menfaatlerimiz yok okyanusa kıyımız bile yok ne yapacağız uçak gemisini bir başına. Mesajı Paylaş

sahin1

Şahsi kanaatim, zorla bu yola sürüklendiğimiz şeklinde. Kullanılması muhtemel yerler ise bugün için mümkün olsaydı Libya, Katar/İran Körfezi. İlerleyen zamanlarda olası Cezayir, Tunus, Yemen, Sudan, Somali vb. sorunlu yerler. Mesajı Paylaş

farabi

CB Erdoğan bunu bir kaç yıldır dile getirmekte zaten, defalarca farklı şekillerde gerçek bir uçak gemisi yapılması isteğini belirtti. Gemiyi yapmaktan ziyade, TCG Anadolu'nun bazı operasyonel süreçlerde hazırlığı hızlandıracağı varsayımıyla bile, üzerine hangi platformların konuşlanacağı ama herşeyden önemlisi bu 'safkan' geminin donanmanın yıllık giderlerine getireceği büyük yükün nasıl karşılanacağı büyük soru işareti. Cumhurbaşkanının bunu tekraren kabine değerlendirme toplantısında dile getirmiş olması; belki ilk soruna değil ama işin parasal yönüyle ilgili bir çözüm bulduklarını düşündürüyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Nasıl yapacağız Katapult yada F-35B...İkisinde de tek alternatif ABD.

Gereksiz pahalı bir macera gibi...İlerde belki F-35B verirlerse alırız yoksa devam.

Marineflieger gibi savaş uçaklarıyla kara tabanlı deniz havacılık yapılamaz mı ? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Dün için olabilir ama bugün ve gelecek için artık gereklilik haline gelmiş bir yatırım bu...

Afrika açılımı yapıyorsak menfaatlerimizi de koruyabilecek konumda olmamız gerekir. Bu firkateyn gezdirmekle olmaz.

Akdeniz özelinde ise şu an sahip olunabilecek bir LHD yada Uçak Gemisi ile neler yapılabileceğini ise sanırım konuşmaya gerek yok.

İşin maddi tarafını ise artık klasik ortağımız olan Katar'ın karşılayabileceği on kabulü ile hareket edilebilir ki bu Katar'a da gerçek anlamda destek olacak askeri bir yatırımdır.

3'lü çetenin abluka tarzı yaklaşımları yada daha ciddi durumlar için direk onların çıkarına çalışacak bir alım bu, seve seve karşılarlar böylesi yatırımları, tabi beraberinde bir garantörlük yada ortak savunma konsepti tarzı bir anlaşma da beklerler... Mesajı Paylaş

farabi

Tem 21, 2020, 02:04 ÖS Last Edit: Tem 21, 2020, 02:06 ÖS by farabi
En kestirme yol STOBAR operasyon fakat bunlar hemen her forumda defalarca tartışıldı edildi. Bu tipte uçaklarla gemide istenen verimliliği, sorti kapasitesini, operasyon sürekliliğini sağlamak güç.

STOBAR dışında en iyi ara çözüm İngiltere'nin testlerine devam ettiği SRVL, ancak yine F-35B tek uçak.

Katapult şart. Teknolojisi, o tonajlarda geminin idamesi nasıl olacak bilmiyorum.

*

Donanmadaki stratejik atılımda önceliğin bir uçak gemisine verilmek istenmesi, biraz zorlama bir yaklaşım gibi geliyor. Mesajı Paylaş

Havuc99

Cumhur başkanı senelerdir  kanal İstanbulu yapıyor. Bu yönde bir irade olabilir ama önemli olan ekonomi. Bu ekonomi ile gerçek manada bir uçak gemisi sadece politik bir söylem.
Daha TF2000 leri denize indiremedik hala kağıt üzerinde sene oldu 2020. Anadolu üzerinden iha kaldırmak hem bizim için daha ekonomik olur hem daha ulaşılabilir bir hedef hemde gelecek.
Mesajı Paylaş

assslan

Son zamanlarda şu görüldü ki Akdeniz hakimiyeti sadece Akdeniz'de gemi yüzdürmekle olmuyor. Şu an Arap yarımadasının güneyinde yüzdürebileceğimiz bir uçak gemimiz olsaydı ilginç ama Libya' da işler çok daha kolay olurdu. Yemen' de işler başka yürürdü. BAE biraz daha haddini bilirdi. Bölge ülkeleri bizimle daha iyi ilişkiler kurmak isterlerdi, vs...

O uçak gemisini hele bir de Akdeniz' de yüzdürdüğümüzü düşündüm de.... Kurtarılmış Libya' nın lojistik desteğiyle Yunanistan ne güzel tost edilir... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Donanmadaki stratejik atılımda önceliğin bir uçak gemisine verilmek istenmesi, biraz zorlama bir yaklaşım gibi geliyor.

Önce muharip deniz hava gücünün oluşturulması lazım, uçak gemisi niyeti var ise yeni uçak niyeti de vardır.

F-35'e başından beri hayır dedim ama F-18'e demem yani... Mesajı Paylaş

TeoMan

Tem 21, 2020, 02:25 ÖS Last Edit: Tem 21, 2020, 02:39 ÖS by TeoMan
Hadi diyelim gözü kararttık idame midame o da tamam

Ne koyacağız bunun üstüne?

LHD'yi anlarım en azından üzerine helo koyacak yeteneğimiz var

Buna eskortluk edecek görev grubunu bi halledeydikte sonra girseydik şu işlere. Mesajı Paylaş

farabi

Kapsamlı bir bakış açısı gelişmediği sürece, bu konuda olumlayan varsayımlar yapılabileceği gibi, tersi de mümkündür. Keza biri de çıkıp 'Türkiye'nin şu an bir uçak gemisi olsaydı işi çok daha zor olabilirdi' diyebilir, dediğinde de haklılığı vardır.

Ağır ekonomik şartlarla ve yetmezmiş gibi erişim problemleriyle boğuşuyoruz . Bakın, 'Deniz Kuvvetleri & Deniz Sistemleri' forumunda konuştuğumuz son konular +40 yaşlarında Burak korvetlerinin hizmet ömürlerinin uzatılması ve Tuzla sınıfı karakol botlarının ateş gücünün geliştirilmesi. Alternatif gündemler test ve eğitim gemisine neden silah konulmadığı ve TTHB projesinde ne zaman adım atılacağı... ESSM'li Istanbul fırkateyni bile 2023'e kısmet...

Mesajı Paylaş

yasharP

Uçakgemisi!!
Ayranı yok içmeye!!

Derler adama!!

2019 verilerine göre 754milyar dolar olan GDP, 2020'de %5 daha düşecek öngörüiüyor.

https://www.statista.com/statistics/263612/gross-domestic-product-gdp-growth-in-turkey/

Bir ara 954milyar dolara yükselen GDP, bu hesaba göre 2020'de 716milyar dolara gerileyecek.
Hangi parayla hangi uçak gemisi yapılacak ve idame ettirilecek?

Ama Kanal'a para bulan sistem bunada bulur mu desem??

Deniz Kuvvetlerinin aciliyeti Reis denizaltıları ve İstif sınıfı gemilerdir. Gerisi politik ayak oyunudur. Mesajı Paylaş

Baltica

Ben ucak gemisi sahibi olma fikrini cok destekliyorum ! Adinin da TCG "Taht-i Revan" olmasini teklif ediyorum !

Marine strategy, Marine warfare consept, force projection vs. gibi ivir zivir seyleri bir yana birakalim, namimiz yuruse yeter ! Mesajı Paylaş

Donanma

Cumhurbaşkanı bugün, "inşallah bizim de uçak gemimiz olacak, görüşmelerini yapıyoruz" dedi.

Bunun anlamı ne olabilir? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter