Küresel Deprem Örüntüleri

Başlatan ayibarishi, Haz 26, 2020, 09:14 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Bu hafta dünyada üç büyük deprem oldu. Japonya'da hareketlenmeye başlayan pasifik ateş çemberi, önce yeni Zelanda ardından da Meksika'yı vurdu. Artçı depremler gelişmenin atlantik okyanusuna sıçrayarak Avrupa ve Afrika plakalarını da hareketlendirebileceğine işaret ediyor.

Öte yandan doğumunda da Çin üzerinden Hindistan'a ilerleyen bir depremler dizisi daha var. Hatta bu depremler sırasında uzun süredir uyuyan bazi magma haznelerinde de (himalayalar) etkileşim gözlendiği söyleniyor. Açıkçası her iki yöndeki ilerlemenin de, İran, Türkiye, Yunanistan ve İtalya çizgisinde bir yerlerde buluşması ihtimali beni baya endişelendirmeye başladı.

Malum bu küresel aktiviteler ülkemizde de küçük çaplı depremler olarak kendini göstermeye başladı bu hafta. Fakat benim asıl endişem başka noktalardan da aktarılacak ilave stres yüküyle, ülkemizde gerçekten yüksek dereceli bir deprem olması ihtimali.

Bu hususta jeolojik aktivitelere hem küresel hem ülkesel ölçüde bakabilen bir kaynak biliyor musunuz? Yada sosyal medya hesabı? Ben konunun uzmanı değilim ama takip ettiğim bazı yabancı kaynaklar dolayısıyla biraz endişelendim. Yerli ve yetkin bir kaynak makbul geçerdi. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu gün bir 5.4 derin depremimiz daha oldu Ege bölgesinde. Bir süredir küresel tektonik hareketleri gözlemliyorum boş vakitlerimde. Google Akademik kullanarak ülkemizdeki deprem ve volkan ile ilgili çalışmaları da okumaya çalıştım. Ama tüm yerli çalışmalar bana eksikli göründü açıkçası. Zira küresel bakış açısının eksikliği oldukça bariz.

Bilgiden ziyade his ve izlenime dayanan tahminim bölgemizin ciddi yakın vadeli risklere sahip olduğu yönünde. Yanılıyor olmayı gönülden umuyorum. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter