STM Lagari Mikro Gözlem Uydusu

Başlatan ocay, May 06, 2017, 06:27 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

May 06, 2017, 06:27 ÖS Last Edit: Eki 12, 2017, 10:50 ÖS by Yönetim
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-uzaydaki-yeni-gozu-lagari/812471


STM Lagari isminde 60+ kg ağırlığında bir uydu hazırlamış. 2019'da fırlatılacağı iddia edilmiş. Mesajı Paylaş

ocay

#1
Eki 12, 2017, 10:05 ÖS Last Edit: Eki 12, 2017, 10:51 ÖS by Yönetim
Bu uydu RASAT'dan bile daha hafif olmasına rağmen Göktürk-2'den daha iyi çözünürlüklü bir kamera taşıyacak. Eğer ilgi çekebilirse 3-5 uyduluk bir küme halinde görev alabilirler. Mesajı Paylaş

Defence

#2
Eki 12, 2017, 10:48 ÖS Last Edit: Eki 12, 2017, 10:52 ÖS by Yönetim
Uydunun çözünürlüğü nerede yazıyor? Mesajı Paylaş

Terra

İlk milli mikro uydu bir yıl sonra gökyüzünde

Türkiye'nin acil görüntü ihtiyacını düşük maliyetlerle karşılayacak ilk milli mikro uydu Lagari'nin üretimi bu yıl tamamlanacak. Lagari'nin 2019'da fırlatılması planlanıyor.

Türkiye'nin uydu teknolojilerindeki yetkinliğine yeni bir boyut getirecek ilk milli mikro uydu Lagari'nin üretimi bu yıl tamamlanacak ve gelecek yılın ikinci yarısında fırlatılacak.

Mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında küresel ölçekli bir firma olma hedefiyle çalışmalar yürüten, son olarak dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi kabul edilen "Defense News Top 100"e adını yazdıran Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten büyük veri, yapay zeka ve otonom sistemlere kadar uzanan stratejik alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Uydu teknolojileri alanında uydu sistem projeleri ile ilgili alt bileşenler ve yazılımların yerli ürünlere dönüşmesine imkan sağlayacak Ar-Ge projeleri gerçekleştiren şirket, Yüksek Çözünürlüklü Mikro Yer Gözlem Uydusu Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen Lagari'yi ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergiledi.

Lagari uydusu için Berlin Space Technologies GmbH ile alt yüklenici sözleşmesi imzalandı. Projede, uydu ön tasarım aşaması geçilirken, detay tasarım çalışmaları devam ediyor. Uydunun fırlatma hizmeti için Antrix Corporation Limited ile Fırlatma Hizmeti Sözleşmesi imzalandı.

Türkiye'nin acil görüntü ihtiyacını düşük maliyetlerle karşılayacak ilk milli mikro uydunun üretimi bu yıl tamamlanacak. Lagari'nin, gelecek yılın ikinci yarısında fırlatılması planlanıyor.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/ilk-milli-mikro-uydu-bir-yil-sonra-gokyuzunde,_PjA4l-7z0SVDYTo7uFU5Q Mesajı Paylaş

putty

Bu ne şimdi anlayan var mı. Yakından izlediğimiz uydu yol haritamıza paralel güzel bir çalışma gibi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter