STM ThinkTech

Başlatan Trilogy, May 18, 2020, 07:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Trilogy

Sektörün Zirvesi, Çevrim İçi Panelde Buluşuyor

Türkiye'de savunma sanayisi liderleri pandemi sürecinde ve pandemi sonrası dönemde sektörün yol haritası ve 'yeni savunma konsepti' çözümlerini ele almak üzere, 20 Mayıs'ta, STM ThinktechOnline Paneli'nde bir araya gelecek. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik'in üstleneceği, "COVID-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayii" konulu panele; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş ve STM Genel Müdürü Murat İkinci katılacak.

Salgınla mücadelede savunma sanayisinin yerli ve milli çözümlerinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Demir, şu ifadeleri kullandı: "Bugün toplum güvenliğinin sadece geleneksel askeri tehditlere değil; çevre, sağlık, ekonomi ve teknoloji kaynaklı şoklardan kaynaklanan tehditlere de maruz kaldığını COVID-19 salgınıyla en çarpıcı şekilde gözlemledik. Yaşadığımız tecrübe; genetik, mikrobiyoloji, nanoteknoloji gibi alanlarda askeri vesivil araştırma projeleri ile kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditlere yönelik sistemlerin önemini arttıracak. Önümüzdeki süreçte biyo-güvenlik alanı çok daha fazla öne çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlattığımız milli teknoloji hamlesinin ne kadar isabetli bir adım olduğunu salgın sürecinde tecrübe ettik. Salgınla mücadelede ülkemizin başarılı bir sınav vermesinde savunma sanayiimizin kuşkusuz önemli bir payı oldu. Biyo-güvenlik, siber güvenlik ve gıda güvenliği alanlarında yerli proje yatırımlarını da gündeme aldık. STM ThinkTech'in ev sahipliğinde gerçekleşecek panelin, ülkemizin savunma sanayii liderlerinin değerli katkılarıyla savunma alanında izleyeceğimiz yol haritasına ve geliştireceğimiz çözümlere ışık tutacağına inanıyorum."

STM ThinkTech tarafından düzenlenen panelin, bir online savunma zirvesi niteliğini taşıdığına dikkat çeken STM Genel Müdürü Murat İkinci ise şunları söyledi: "Salgın, küresel sorunlara karşı yerli ve milli çözümler üretebilen ülkelerin bu savaştan galip çıkacağı bir tabloyu ortaya koyuyor. Salgın, yerli teknolojiler geliştirmenin ülkemizin geleceği için ne kadar hayati önemde olduğunu ve belirsiz yeni tehditlere karşı 'esnekliğe' sahip olmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. Savunma sektörü öncüleri olarak geleceğimize yön veren milli ve özgün projeleri, yeni dünya düzenindeki değişen ve dönüşen güvenlik ihtiyaçlarına kapsayıcı çözümler üretecek şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz. Panelde bir araya geleceğimiz savunma sanayii liderlerimizin katılımlarıyla sektörümüzün geleceğine şekil verecek değerli fikirler ve öngörüler elde edeceğiz" STM ThinkTech'in ev sahipliğinde, 20 Mayıs Çarşamba günü, 14:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek panel, STM ThinkTech'in Youtube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

https://www.savunmahaber.com/sektorun-zirvesi-cevrim-ici-panelde-bulusuyor/ Mesajı Paylaş

Terra

Savunma sanayii "beyin fırtınası" yapacak

Pandemi gündeminde savunma sanayiindeki "ADAPTASYON" ve "YENİ SAVUNMA KONSEPTLERİ" ilk kez STM ThinkTech tarafından düzenlenecek online panelde tartışılacak.

Türkiye'nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech'in online ve canlı olarak gerçekleştireceği panelde savunma sanayiinin öncü kurumları; COVID-19 sürecinde ve sonrasında Türkiye'de ve dünyada savunma sanayiinin adaptasyonu, yol haritası, 'yeni savunma konseptleri' ve senaryolarını tartışacak.
Adeta bir savunma zirvesi niteliği taşıyan panel, STM ThinkTech'in sosyal medya hesaplarından canlı olarak izlenebilecek.

Tarihin en büyük biyolojik felaketlerinden biri olan COVID-19 salgını; sadece bir sağlık sorunu olarak değil; aynı zamanda toplum, güvenlik, ekonomi, kültür ve siyaset ekseninde küresel çapta bir sorun olarak dünyayı tehdit ediyor. Savunma ve güvenlik alanının odağına yerleşen pandemi daha kapsayıcı ve insan odaklı bir "yeni savunma konsepti" kavramını şekillendirmeye de başladı. Dünya genelinde savunma sanayiinin önde gelen şirketleri yeni dönemin güvenlik anlayışını inşa edecek kritik teknolojileri tartışıyor.

Türkiye'de savunma sanayii liderleri pandemi sürecinde ve pandemi sonrası dönemde sektörün yol haritası ve 'yeni savunma konsepti' çözümlerini ele almak üzere bugün düzenlenecek olan STM ThinktechOnline Paneli'nde bir araya gelecek. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik'in üstlendiği "COVID-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayii" konulu panele; ülkemizin geleceği için kritik teknolojilerin, yerli ve milli projelerin geliştirilmesine öncülük eden T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş ve STM Genel Müdürü Murat İkinci katılacak.

"Salgınla mücadeledeki başarımızda savunma sanayiinin önemli payı var"

Salgınla mücadelede savunma sanayiinin yerli ve milli çözümlerinin önemini vurgulayan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; "Bugün toplum güvenliğinin sadece geleneksel askeri tehditlere değil; çevre, sağlık, ekonomi ve teknoloji kaynaklı şoklardan kaynaklanan tehditlere de maruz kaldığını COVID-19 salgınıyla en çarpıcı şekilde gözlemledik. Yaşadığımız tecrübe; genetik, mikrobiyoloji, nanoteknoloji gibi alanlarda askeri vesivil araştırma projeleri ile kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditlere yönelik sistemlerin önemini arttıracak. Önümüzdeki süreçte biyo-güvenlik alanı çok daha fazla öne çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlattığımız milli teknoloji hamlesinin ne kadar isabetli bir adım olduğunu salgın sürecinde tecrübe ettik. Salgınla mücadelede ülkemizin başarılı bir sınav vermesinde savunma sanayiimizin kuşkusuz önemli bir payı oldu. Biyo-güvenlik, siber güvenlik ve gıda güvenliği alanlarında yerli proje yatırımlarını da gündeme aldık. STM ThinkTech'in ev sahipliğinde gerçekleşecek panelin, ülkemizin savunma sanayii liderlerinin değerli katkılarıyla savunma alanında izleyeceğimiz yol haritasına ve geliştireceğimiz çözümlere ışık tutacağına inanıyorum" dedi.

"Yeni dünya düzeninde güvenlik ihtiyaçları dönüşecek"

STM ThinkTech tarafından düzenlenen panelin bir online savunma zirvesi niteliğini taşıdığına dikkat çeken STM Genel Müdürü Murat İkinci ise, "Salgın, küresel sorunlara karşı yerli ve milli çözümler üretebilen ülkelerin bu savaştan galip çıkacağı bir tabloyu ortaya koyuyor. Salgın, yerli teknolojiler geliştirmenin ülkemizin geleceği için ne kadar hayati önemde olduğunu ve belirsiz yeni tehditlere karşı 'esnekliğe' sahip olmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. Savunma sektörü öncüleri olarak geleceğimize yön veren milli ve özgün projeleri, yeni dünya düzenindeki değişen ve dönüşen güvenlik ihtiyaçlarına kapsayıcı çözümler üretecek şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz. Panelde bir araya geleceğimiz savunma sanayii liderlerimizin katılımlarıyla sektörümüzün geleceğine şekil verecek değerli fikirler ve öngörüler elde edeceğiz" dedi.

STM ThinkTech'in ev sahipliğinde bugün 14:00-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek panel, STM ThinkTech'in Youtube, Twitter ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

STM ThinkTech Hakkında

Savunma-güvenlik ve mühendislik-teknoloji alanlarında var olan bilgi birikimi ve insan kaynağıyla bölgesel ve küresel stratejiler, teknolojik öngörüler, olası senaryolar ve karar destek sistemleri geliştiriyor. Türkiye'nin gelecek vizyonuna uygulanabilir, düşünsel ve pratik katkılar sunan ThinkTech, başta savunma olmak üzere havacılık, enerji, ulaştırma, eğitim ve sağlık alanlarında objektif bir yaklaşımla teknoloji odaklı analizler ile özgün çözümler geliştiriyor ve veri işleme yeteneğiyle raporlar yayımlıyor. STM ThinkTech, geliştirmekte olduğu öngörüler ve stratejik çözümler için akademisyenler, diğer düşünce kuruluşları, üniversiteler, yüksek teknoloji üreten firmalar, kamu kurumları ve karar vericilerle iş birliği içerisinde.

http://defenceandtechnology.com/savunma-sanayii-beyin-firtinasi-yapacak/ Mesajı Paylaş

Terra

Yeni düşman pandemi

Türkiye'nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech'in online ve canlı olarak gerçekleştirdiği panelde savunma sanayiinin öncü kurumları; COVID-19 sürecinde ve sonrasında Türkiye'de ve dünyada savunma sanayiinin dönüşen ve yeni parametrelerle genişleyen kapsamını gündeme taşıdı. Adeta bir savunma zirvesi niteliği taşıyan panel, canlı olarak yayınlandığı STM ThinkTech sosyal medya hesapları üzerinde 250 bine yakın kişi tarafından izlendi.

Sadece bir sağlık sorunu olarak değil; aynı zamanda toplum, güvenlik, ekonomi, kültür ve siyaset ekseninde küresel çapta bir sorun olarak dünyayı tehdit eden pandemi, biyo-güvenlik konusunu savunma sektörünün odağına yerleştirirken aynı zamanda ortaya çıkan yeni güvenlik parametreleriyle savunma sanayinin kapsamını da genişletiyor.

Türkiye'de savunma sanayii liderleri pandemi sürecinde ve pandemi sonrası dönemde sektörün yol haritası ve yeni güvenlik parametrelerine yönelik çözümlerini ele almak üzere 20 Mayıs'ta STM ThinkTechOnline Paneli'nde bir araya geldi. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik'in üstlendiği "COVID-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayii" konulu panelde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş ve STM Genel Müdürü Murat İkinci görüşlerini paylaştı.

Savunmadaki Teknoloji ve Kabiliyetimizi 'Yeni Güvenlik Parametreleri' için kullanacağız"

Ülke savunmasının sağlıktan enerjiye kadar çok daha geniş kapsamlı parametrelere bağlı olduğunu gösterdiğini vurgulayan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Savunma sanayii, bilginin teknoloji ve mühendislikle üretime dönüştüğü bir alan. Pandemi, savunma kapsamının çok daha başka başlıklarla genişletilmesi; bunu bilgi, teknoloji ve ürün zincirini gibi farklı başlıklarda da devam ettirmemiz gerektiğini gösterdi. Bugün bütün dünya pandemi ile saldırı altında. Artık savunma başlığı altında bir ülkenin alt yapısı, tıp teknolojisi, kimyasal, biyolojik, nükleer alanlardaki dayanıklılığı, iletişim sistemi, siber güvenliği, enerji politikaları, enerji hatları gibi bir çok parametreyi konuşuyoruz. Ülkelerin güvenlikleri artık bu parametrelerin herhangi birindeki yetersizlikle tehdit altında olabilir. Bu nedenle savunma başlığı altında teknolojik kabiliyetlerimizi örneğin sağlık sektörüne yönelik yerli ve milli solunum cihazı, MR görüntüleme sistemleri gibi çözümler üretmek için de kullanıyoruz. Savunmanın geleceğine yönelik planlarımızda odağımız; savunma sanayiinde bilgi birikimimiz, teknolojimiz ve nitelikli insan kaynağımızı yeni güvenlik parametrelerinde de dünya çapında söz sahibi olacak üretimler yapmak için değerlendirmek olacak" dedi.

"F-35 Programında Bir Yola Çıkıldıysa, Ortaklar Sadakatle Devam Etmeli"

F-35 Programına ilişkin görüşlerini de aktaran Demir; "Firmalarımız üretimlerini sürdürüyorlar, siparişler gelmeye devam ediyor. Yani, 'bir kerede ipi kestim attım' ve 'artık Türkiye'yi çıkarttım' demek çok kolay değil. Hatta Türk sanayiinin bu ortaklığa katkısı konusunda, ABD yetkililerinin de çok çeşitli ortamlarda Türk şirketlerinin performanslarıyla ilgili olarak üretim kaliteleri, maliyetleri ve teslim sürelerine ilişkin övgüyle bahsettikleri demeçleri olduğu halde bu kararı aldılar. Bugün görüyoruz ki; bu yetkin şirketlerimizin yerine hemen yeni üreticilerin bulunması o kadar da kolay bir süreç değilmiş ve bu pandemi süreci bunu daha da ileri bir boyuta taşıdı. Biz yine bulunduğumuz noktadayız ve üretim ortaklığımıza devam ederiz. Amerika Birleşik Devletleri ile tutumlarına karşılık 'biz de üretimi durduruyoruz' şeklinde bir restleşmeye gitmedik, gitmeyeceğiz. Çünkü bir ortaklık anlaşması varsa ve bir yola çıkıldıysa, bu yola çıkan ortakların sadakatle buna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadelerinde bulundu.

"Pandemi Sonrasında Hızlı, Esnek ve Geniş Kapsamlı Çözümler Gerekiyor"

Adeta bir online savunma zirvesi niteliğinde gerçekleşen panelde savunma sanayiinin geleceğine yönelik değerlendirmelerini paylaşan STM Genel Müdürü Murat İkinci ise, "Salgın bize küresel sorunların üstesinden gelebilmek için savunma sanayiinde daha geniş bir perspektifte yerli ve milli çözümler üretmenin önemini gösterdi.  STM ThinkTech'in düzenlediği panelde savunma sanayiimizin liderlerinin değerli görüşleriyle hem sektörümüzün hem de ülkemizin savunma kabiliyetinin geleceğini şekillendirecek öngörüler elde ettik. STM olarak; salgın sürecinde siber güvenlik çözümlerimiz ve karar destek sistemlerimizle çözümün parçası oluyoruz. Diğer taraftan ülkemizin savunması için son derece kritik olan askeri deniz platformları ve otonom drone sistemleri projelerinde teslimatlarımız planlandığı şekilde sürüyor. Bu dönemde kamu kurumlarının ihtiyacı olan kapsayıcı siber güvenlik desteğini sunmaya devam ediyoruz. Savunma sektörü olarak; bilgi birikimimiz ve teknolojimizle sağlıktan enerjiye, iletişime kadar geniş bir kapsamda ortaya çıkan yeni güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak savunma teknolojileri çözümleriyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmayı hedefliyoruz" dedi."

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise "Pandemi süreci bizlere savunma sanayiinde birlikte çalışma ve birlikte başarmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi; ortak milli amaçta birden fazla şirketin beraber çalışmasının değeri ve önemi anlaşıldı. Bu süreçte, kritik altyapıların ayakta kalmasını sağlayacak uygulamaların, kritik malzeme ve ekipmanın önemini de bir kez daha hatırladık. Salgın, kendi kendine yetebilen; üretim, tasarım, teknolojik altyapı, bakım ve onarım sistematiği olmayan şirketlerin faaliyetlerine devam edemeyeceğini ortaya koydu. Büyük ve öncü sanayi kuruluşlarının esnek ve hızlı tasarım-üretim altyapısına sahip olması ve bu yeteneği gerektiğinde hızla devreye sokabilmesi büyük önem kazandı. Bu anlamda, Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir'in de vurguladığı üzere, ASELSAN olarak, savunmanın geleceğine yönelik bilgi birikimimizi, teknolojimizi ve nitelikli insan kaynağımızı dünya çapında söz sahibi olacak üretimler yapmak için değerlendirmek odak noktamız olacak. Yüzde yüz yerli imkanlarla ve yalnızca 14 gün gibi kısa bir sürede Başakşehir Şehir Hastanesi'ne teslimatı yapılan yerli ve milli solunum cihazlarının buna iyi bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilen Baykar, Arçelik, ASELSAN, Biosys ve Sanayi Bakanlığımızın yoğun desteği ile üretilen ventilatörlerden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, kısa bir dönemde 5 bin adet üretilmesi hedeflenmektedir" dedi.

Panelde TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şu değerlendirmede bulundu: "Öncelikle STM şirketine böylesi değerli bir çalışmayı yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin yanı sıra tüm dünyanın mücadele ettiği COVID-19 salgını döneminde yaşanan durum tüm sektörlerde farklı iş modellerinin konuşulduğu bir yapıya evrilmiş oldu. Salgın öncesi, esnasında ve bugünlerde konuştuğumuz normalleşme süreci kapsamında hayata geçirdiğimiz bir dizi önlem paketleri ile savunma sanayiinde örnek adımlara imza attık. İhdas ettiğimiz sağlık kurulumuz tarafından alınan tüm tedbirleri hızlıca uygulamaya koyduk. Hem çalışma arkadaşlarımızla hem de paydaş kuruluşlarımızla hızla koordinasyon sağlayarak şirketimiz içinde aldığımız tüm önlemleri şeffaf bir şekilde paylaştık. Savunma sanayii ekosisteminin bir parçası olarak salgının ülkemizde ilk ortaya çıktığı tarihten itibaren devletimizin aldığı önlemlere sadık kalarak ve ilave tedbirleri uygulayarak üretimimize devam ediyoruz. Ülkemizin savunmasında önemli görevler icra eden diğer unsurlar gibi bizim de yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz önemli projelerin ve yapısal grubumuz bünyesinde devam ettiğimiz üretim faaliyetlerine çalışma arkadaşlarımızın yoğun gayretleri ile devam ediyoruz. Ülkemizin en büyük projesi, dünyanın ise sayılı teknolojilerinden 5'inci nesil savaş uçağımızın geliştirmesine ara vermeden devam ediyoruz. Taahhüt ettiğimiz zamanda projelerimizi teslim etmek adına planladığımız tüm işçilik saatlerinde geriye düşmemek için geniş önlemlerimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, "Covid-19 salgını bütün dünya için tam bir şoka neden olmuştur. Kriz uluslararası siyasetin uzun zamandır temel konularından biri olan "dünya düzeni" tartışmalarını yeniden alevlendirmiştir. Bazıları salgının Çin liderliğinde yeni bir dünya düzeni ortaya çıkaracağını tahmin ederken; diğerleri ABD'nin liderliğinin yok olmasını tetikleyeceğini ileri sürmektedir. Salgının küreselleşmeyi sona erdireceğini söyleyenlerin yanı sıra küresel iş birliği adına yeni bir dönemi başlatacağını umanlar da bulunmaktadır. Ayrıca; salgının küresel ölçekte milliyetçiliği güçlendireceği, küresel ticaret ağlarını zayıflatacağı ve çeşitli ülkelerde rejim değişikliklerine yol açacağı tahmin edilmektedir. Korona salgını Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı meydan okumaları derinleştirmiştir ve bu meydan okumalarla baş ederek korona sonrası dünyada Türkiye'yi yeniden konumlandırmak için kapsamlı bir stratejik vizyona, bu vizyonu hayata geçirecek araçların güçlendirilmesine ve en nihayetinde söz konusu vizyonu hayata geçirecek kapsamlı bir yol haritasına ihtiyaç vardır." şeklinde yorum yaptı.

http://defenceandtechnology.com/yeni-dusman-pandemi/ Mesajı Paylaş

Energy


Terra

Savunma teknolojilerinin kullanım alanları tartışıldı

Türkiye'nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech'in online ve canlı olarak gerçekleştirdiği panelde; COVID-19 ile mücadelede gerçekleştirilen çift amaçlı (dual-use) teknoloji kullanımınının farklı sektörlerde de yaygınlaştırılmasıyla doğacak fırsatlar gündeme taşındı.

Türkiye'de pek çok sektörde kullanılan ve dışa bağımlı olduğumuz CNC tezgahlara alternatif olabilecek metal yazıcı teknolojisinin, çift amaçlı kullanım konsepti kapsamında en iyi uygulama örneklerinden birini teşkil edeceği vurgulandı.

Türkiye'de teknolojinin çift kullanımı ve farklı sektörlere katkısının tartışıldığı STM THINKTECHONLINE|FOCUS, STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan moderatörlüğünde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz, ASELSAN Strateji Yönetimi Direktörü Sami Duman, ODTÜ Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikci ve Response Ortho CEO'su Şehmuz Işın'ın katılımıyla gerçekleşti.

Metal yazıcı teknolojisi çift kullanımın en yeni örneği olacak

ASELSAN Strateji Yönetimi Direktörü Sami Duman, konuşmasında teknoloji hakimiyetinin ve insan kıymetinin önemine değindi. Duman, "5 yılı kapsayan stratejik planlamamızda askeri alandaki teknolojileri sivil alana taşıyan projeler geliştiriyoruz. Bölgesel tren, elektrikli otobüs, MR cihazı gibi. Şimdi ise Türkiye'de pek çok sektörde kullanılan CNC tezgahlardaki dışa bağımlılığa son verecek metal yazıcı teknolojisi üzerine çalışıyoruz. Bu teknoloji Türkiye'deki pek çok sektördeki KOBİ'yi ilgilendiren önemli bir gelişme, biz de burada kazandığımız teknolojiyi savunma sanayiinde çok katmanlı kritik bileşenlerde kullanacağız" dedi.

Çığır açan teknolojilerin yerlileşmesi kritik önemde

Pandemi nedeniyle çift amaçlı teknoloji kullanımının ön plana çıktığına dikkat çeken T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz şunları söyledi: "Çığır açıcı ileri teknolojileri ülkemize kazandırmak için sanayi, üniversiteler ve KOBİ'lerle ortak çalışmalar yapıyor, Savunma Sanayii Başkanlığı olarak çığır açan teknolojilerin yerlileştirilmesi için azami gayret sarf ediyoruz. Hedefimiz temel ve ileri teknolojilerde mutlak yerlilik. Teknoloji planlarımızı revize ederek teknolojinin hem askeri hem de sivil alanlarda çift kullanımını gündemimize aldık" dedi.

Teknolojinin çift kullanımıyla birim maliyetler düşecek

Toplantıda savunma sanayiinde üretilen teknolojinin çift kullanımına ilişkin örnekler veren ODTÜ Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikci, "Savunma sanayiinde geliştirilerek sivil alanlarda yaygın olarak kullanılan teknolojilerin başında sensörler geliyor. Kızılötesi sensörler çift kullanımın en iyi örneğini teşkil ediyor. Elektrotermal görüntüleme yöntemi, sensörlerin sağlık alanında kullanımına somut bir örnektir. Bu örnekler arttıkça çift kullanım konseptiyle KOBİ'lere yeni pazarlar açılacak, rekabet artacak ve birim maliyetler düşecek" dedi.

Sağlık endüstrisinde stratejik planlamaya ihtiyaç var

Response Ortho CEO'su Şehmuz Işın ise "Farklı disiplinlerin ürünü olan bir donanımı insan vücuduna entegre ettik. 3D yazıcı üretim yöntemiyle hastaya özel implant üretiyoruz. Çift kullanımın sonuçları olan iş birlikleri bizim birçok konuda çok hızlı ilerlememizi sağlayacak. Sensör ve optik teknolojilerinde büyük kazanımlar elde edeceğimiz çalışmalar yapabiliriz. Çift kullanım konseptiyle bilimsel ve ekonomik kısıtlamaların önüne geçilebilir ve ortak akılla fark yaratan ürünler üretilebilir. Bunun için sağlık endüstrisinde de savunma sanayii gibi stratejik bir planlamaya ihtiyaç var" dedi.

http://defenceandtechnology.com/savunma-teknolojilerinin-kullanim-alanlari-tartisildi/
Mesajı Paylaş

putty

3D metal yazıcılar öyle panel konusumu olur. İçerikten ziyade online paneli deneme çalışması olmuş. Online panel yapalım demişler sonrada tamam galiba oldu hazırız hadi bir konu bulup deneyelim demişler Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter