İran donanması tatbikatta kendi gemisini vurdu

Başlatan anafor2016, May 11, 2020, 05:21 ÖÖ

« önceki - sonraki »

anafor2016

https://t24.com.tr/haber/iran-donanmasi-tatbikat-sirasinda-yanlislikla-kendi-gemisini-vurdu,877748


İran Donanması sabah saatlerinde Basra Körfezi'nde düzenlediği tatbikatta kendi gemilerinden birini batırdı.

Yerel medyanın aktardığına göre İran Donanması'na ait Jamaran isimli fırkateyn, bir C-802 Nur tipi gemisavar seyir füzesi ile destek gemisi Konarak'ı vurdu.

İran Donanması kısa süre içerisinde tatbikat sırasında meydana gelen kazayı doğruladı.Devlete ait Fars haber ajansının aktardığına göre açıklamada Konarak isimli gemide bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi, ancak kaza ile ilgili bir detay sunulmadı.

Donanmanın açıklamalarından önce Al Jazeera, düzinelerce askerin olayda hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtmişti.

İran ordusu Ocak ayında da "yanlışlıkla" Ukrayna Havayolları'nın yolcu uçağını düşürmüştü. Olayda 176 kişi hayatını kaybetmişti. Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Şuana kadar 19 denizcinin naaşına ulaşılmış. Toplam ölü sayısının 40+ olduğu tahmin ediliyor.

https://www.savunmasanayist.com/iran-donanmasi-kendi-savas-gemisini-vurdu/ Mesajı Paylaş

nokta

LHD'de Yangın

Yangın faktörü, belki de harp gemilerinin yumuşak karınlarından biri. Platformları içten içe kemiren bu durum, yapısal bileşenlerin kimyasında değişime yol açarak platformların hizmet ömrünün kısalması gibi büyük sonuçlara dâhi yol açabiliyor.

ABD Donanması, San Diego Donanma Üssü'nde demirli bulunan Wasp sınıfı USS Bonhomme Richard (LHD 6) amfibi taarruz gemisinde çıkan yangınla sarsıldı. Yerel saatle 11.30 sularında bilinmeyen bir nedenden ötürü platformda patlama yaşandığı ve ardından alevlerin giderek yayıldığı belirtiliyor. İlk etapta gemi personelinin müdahale ettiği yangının büyümesi üzerine San Diego Federal İtfaiyesi de olaya söndürme çalışmalarına destek vermeye başladı. Üçüncü Deniz Muharebe Helikopter Filosu'na bağlı iki helikopter de alevlere teslim olan gemiye havadan müdahale etmek için görevlendirildi. Alevlerden ve yoğun dumandan etkilenen itfaiye personeli ve gemi mürettebatı mensubu görevliler çevre hastanelere kaldırıldı.

257 metre uzunluğunda olan USS Bonhomme Richard platformunun tam deplasmanı 41 bin ton. F-35B Lightning II işletim kabiliyetine sahip olan gemi, 9 bin 500 deniz mili (17 bin 600 km) operasyon sığasına erişebiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/lhd-de-yangin/10333/1

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter