NASA

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 03:45 ÖS

« önceki - sonraki »

saladin

Iyi ama Eron Musk kisisel olarak itelemese, kar amacini ilk asamada dusunmeden calismasa, Space-X olmayacakti. Ozel sirketlerin onerdigi diger araclar pahali ve takvimleri oteleniyordu. .  O sartlar altinda NASA'nin kendi sistemi mantıklıydı. Tabi artik bu asamada sorgulanmasi normal. Mesajı Paylaş

hergeleci

NASA gorevini gordu. Tam karsiligi degil ama nasil Fairchild'dan Fairchildren cikti ise, uzay sektorunde devlet NASA eliyle kimsenin goze alamayacagi seylerin pesinden kosup insan ve bilgi kaynagini yaratti ve mesaleyi yavas yavas ozel sektore vermeye ve uzayi resmen rekabete acmaya basladi. Ornegin, SpaceX'in ilk kullandigi motor, kurucu takimda yer alan Tom Mueller denen bir roket muhendisinin garajinda yaptigi bir motor. Yanlis duymadiniz, garajda... Bununla rekabet etmek gercekten cok zor. Ucuz is gucu, beles petrol, bol rezerv. vs. ile olacak is degil bunlar. 80'lerden beri bilinen ama bir turlu uygulayamadigimiz rekabetci ve kumelenmeye dayanan konseptler.

Bununla alakali olarak, ay ve Mars hayallerinin kurulmasiyla oradaki kaynaklarin paylasimi konusu var. Bilen birisi aydinlatirsa sevinirim. Umarim bizimkiler birseyler dusunuyordur diyecegim ama cimentocularin dandik millet bahcelerinden uzay ajansina sira gelmiyor...

Mesajı Paylaş

hergeleci

@saladin

Elon Musk dusunmuyor olabilir ama takimi dusunuyordu. CTO'sunu dinleme firsatim olmustu, kadin gulumseyerek "biz uzaya erisim maliyetini dusuruyoruz ama sizin icin fiyat dusmeyecek" demisti. SImdi de ben guluyorum cunku bogaz bogaza rekabete aciliyor bu sektor.

Bir de Elon Musk'u Howard Hughes'a benzetiyorum ben. Bazi soyledikleri ve projeleri akil disi. BFR'la seyahat gibi mesala. Mesajı Paylaş

HDS

Amerika'da ve dünyanın geri kalanında hep Tom Mueller'lar vardı. O adam da TRW'dan yetişme.

Eskiden, bu kadar büyük ve pahalı işlere ancak devletler ya da çok çok büyük şirketler yatırım yapabiliyorlardı. Onların oluşturduğu sıkıcı, yaratıcılığı öldüren, risk alabilme refleksini körelten şirket modeli de işte Mueller'ların körelip yerler yaratıyordu.

Ne zaman ki internet vs gibi şeyler üzerinden insanlar yüzmilyonlar ve hatta milyarlar kazanabilmeye başladılar, inovasyon, buluşlar "corporate" devlerin dışında da mümkün oldu, o zaman bu işler mümkün olabildi. Mueller'ların kendini kanıtlayacabileceği ortamlar ortaya çıktı.

SpaceX'in bu konuda, NASA'nın gözüne sokar gibi dolaşıma soktuğu "Birincide olmadı, ikincide havaya üçtü, üçüncüde tam olyordu ki patladı" temalı video bu bakımdan önemlidir mesela. Mesajı Paylaş

hergeleci

Yarin InSight probu Mars'a inecek:

NASA Previews InSight Mars Landing
https://www.youtube.com/watch?v=z8NvcbkvxXw

26. dakikada telemetri ekranini gosteriyorlar. Mesajı Paylaş

hergeleci

New Horizons ve Ultima Thule ile ilgili yeni NOVA belgeseli:

Pluto and Beyond - NOVA
https://www.youtube.com/watch?v=AmNzj3Bro_Y Mesajı Paylaş

Terra

TESS uydusundan yeni keşif

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) öte gezegen keşif uydusu TESS, ilk öte gezegen keşfini gerçekleştirdi.

"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre TESS, Dünya'dan 53 ışık yılı uzakta Ağcık (Reticulum) Takımyıldızı'ndaki "HD 21749" yıldızının yörüngesinde bir öte gezegenin varlığını belirledi.

"HD 21749b" adı verilen "Neptün-altı" kategorisindeki gezegenin Dünya'nın 3 katı büyüklükte olduğu, ancak öz kütlesinin bu büyüklükteki Uranüs, Neptün gibi gaz devi gezegenlerden çok daha yoğun olması nedeniyle Dünya'dan 23 kat daha ağır olduğu belirtildi.

Öte gezegenin etrafında döndüğü yıldızın yörüngesindeki bir turu Dünya zamanıyla 36 günde tamamladığı ifade edildi.

Boyut ve öz kütle bakımından Güneş Sistemi'ndeki gezegenlere benzemediği için HD 21749b'yi "ucube" olarak tanımlayan gökbilimciler, gezegenin ortalama yüzey sıcaklığının 150 derece civarında olduğunu kaydetti.

Neptün ve Uranüs gibi gaz devlerinin büyük oranda hidrojenden oluştuğuna, dolayısıyla öz kütlelerinin yoğun olmadığına dikkat çeken ABD'nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesinden (MIT) gökbilimci Diana Dragomir, "Bu gezegen büyük ihtimalle yoğun su içeriyor ve ağır gazlardan oluşan bir atmosfere sahip." dedi.

"HD 21749b" TESS'in varlığı doğrulanan 8. öte gezegen keşfi oldu.

Keşfe dair detaylar Dragomir ve diğerleri tarafından "The Astrophysical Journal Letters" dergisinde yayımlandı.

TESS uydusu, NASA tarafından 18 Eylül'de SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılmıştı. Uydunun, iki yıl sürecek keşif faaliyeti boyunca Güneş Sistemi dışındaki yakın yıldız sistemlerindeki öte gezegenlere dair kanıtlar araması planlanıyor.

TESS, öte gezegenleri "geçiş" denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor. "Geçiş", bir öte gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçtiği anı tanımlıyor. Bilim adamları bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında oluşan azalmayı gözleyerek, ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek söz konusu gezegenlerin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu belirleyebiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/09/tess-uydusundan-yeni-kesif/ Mesajı Paylaş

Merkator

NASA 12 milyar dolar harcadı! Mars projesi zora girdi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın Mars roketi SLS, beklenenin gerisinde kaldı. Söz konusu roket için 12 Milyar dolar harcayan uzay ajansı SLS'i 2020 yılında fırlatmayacak.

NASA'nın 12 Milyar dolara mal olan roketi SLS, yapılan onca çalışmaya rağmen bekleneni veremiyor. Uzayın derinliklerine insan göndermek için tasarlanan roket erteleme kararları ve yaşanan teknik problemlerle beraber 2020 yılında fırlatılamayacak.

Yaklaşık 8 yıldan beri geliştirilen SLS'nin ilk olarak 2017 yılında fırlatılması bekleniyordu. Fakat yaşanan sorunlarla beraber bu tarih 2020'ye alındı. NASA başkanı Jim Bridenstine tarafından yapılan açıklamaya göre roketin 2020 yılında fırlatılmayacağı öğrenildi. Uzayın derinliklerine insan göndermek adına geliştirilen uzay aracı insanlı uzay görevleri için büyük önem sarf ediyor.

Yapımı ve geliştirilmesi sırasında toplamda 12 milyar dolar harcanan roketin bir türlü bekleneni verememesi sonucunda bazı uzay bilimcileri projenin derhal iptal edilmesini ve bu alanda Elon Musk'ın Falcon Heavy ve Starship adındaki roketlerine yatırım yapılmasının daha mantıklı olacağını savunuyor.

Konu hakkında açıklamalar yapan NASA başkanı Jim Bridenstine, SLS roketinin beklediğimiz tarihte uçması mümkün görünmüyor. Projenin ne kadar zorlayıcı olduğunu şu anda çok iyi anlıyoruz. Biraz daha zamana ihtiyacımız olacak. Ancak bir konuda çok net konuşmak istiyorum. NASA olarak eğer bir söz verdiysek bu söze bağlı kalmamız gerek. 2020'de Ay yörüngesine bir görev düzenleyeceğimizi söyledik ve bunu yapmalıyız. Bu hedefi gerçekleştirmek için her türlü seçeneği değerlendirmemiz gerekiyor." sözlerini kullandı.

Bridenstine, özel şirketlerin ürettiği roketleri işaret ederek,"Amerika Birleşik Devletleri'nin büyüklüğünü de işte tam olarak burada görebiliyoruz. Şu anda kullanabileceğimiz tamamıyla hazır halde bulunan başka imkanlarımız da var. EM-1 misyonunu bu şekilde gerçekleştirebiliriz." ifadelerini kullandı.

http://www.kokpit.aero/12-milyar-dolar-bosa-mi-gitti Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter