Azerbaycan İç Haberleri

Başlatan Sihirbaz, Kas 02, 2015, 11:10 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bu sabah Azerbaycan-Ermenistan sınırı Tovuz bölgesinde, Azerbaycan mevzileri üzerinde uçan Ermenistan'a ait insansız hava aracının vurularak imha edildiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan başka bir açıklamada, Ermenistan ordusunun son 24 saatte cephe hattının farklı yönlerinde havan topları da kullanarak 51 kez ateşkes ihlali yaptığı belirtildi.
http://aa.com.tr/tr/dunya/azerbaycan-ermenistana-ait-insansiz-hava-aracini-dusurdu/732492 Mesajı Paylaş

kimlikci

Türkiye ve Azerbaycan arasında Teknik İşbirliği Protokolü onaylandı

Türkiye ile Azerbaycan arasında 15 Mart 2016'da Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Teknik İşbirliği Protokolü"nün onaylanması hakkında Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, taraflar ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmalarına yardım etmek amacıyla iş birliği yapacak.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığınca koordine edilecek bu iş birliği programı çerçevesinde TİKA Bakü Program Koordinasyon Ofisi Azerbaycan'da ekonomi, teknoloji, altyapı, eğitim, sağlık, tarım, turizm, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla projeler, programlar hazırlanması ve Azerbaycan'a yardım sağlanması gibi teknik yardım sürecini yürütecek.

Bu çerçevede Türk tarafı, Azerbaycan'a uzman, eğitici, danışman, asistan ve yardımcı personel gönderilmesi, proje ve programlar çerçevesinde kullanılacak malzeme ve ekipmanın temini, uzman, yönetici kadrosu, bilim adamı yetiştirilmesi ve geliştirilmesi gibi yollarla yardım sağlayabilecek.

http://tr.trend.az/scaucasus/2712737.html Mesajı Paylaş

Energy

SOCAR, ikinci petrokimya projesine başlayacak


Star Rafinerisi'nde yüzde 90'lık bir ilerleme kaydeden SOCAR, rafinerinin 2018 yılında tamamlanacağını kaydetti. SOCAR bu projeden sonra ikinci petrokimya projesine odaklanacak.
SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Star Rafinerisi'nde bugüne kadar yüzde 90'lık bir ilerleme kaydedildiğini ve en geç 2018 Eylül'de rafinerinin üretime geçeceğini belirterek, "Rafineriden sonra ise 3 milyar dolar yatırım tutarı olan ikinci petrokimya projesine başlayacağız. Bu projenin 2023'e kadar yetişmesi konusunda elimizden geleni yapıyor ve işlerimize hız kesmeden devam ediyoruz." dedi.

Türkiye'deki yatırım planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Abdullayev, Güney Gaz Koridoru'nun ana halkasını oluşturan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP), hem Türkiye ve Azerbaycan hem de Avrupa'nın enerji güvenliği için önemli bir proje olduğunu söyledi.

TANAP'ın hızlı ve problemsiz ilerleyen bir proje olduğuna işaret eden Abdullayev, projenin ilerlemesinde Türkiye ve Azerbaycan'ın sağlam ilişkilerinin önemli rolü bulunduğunu ifade etti. Abdullayev, TANAP'ın şu anda yüzde 77.3'ünün tamamlandığını ve ilk aşamada Türkiye'ye 6 milyar metreküp gaz gönderilecek kısmının 2018'in ikinci yarısı itibarıyla bitirileceğini dile getirdi.

Projenin ikinci aşamasında Avrupa'ya 10 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacağını anımsatan Abdullayev, "İkinci kısım bizim tarafta 2019'da hazır olacak ama Avrupa tarafı programdan biraz geride olduğu için 2020'de hazır olabilecek. Sevindirici bir durum ki; Türk hükümetinin büyük desteği neticesinde proje, vaktinden önce ve büyük bir tasarrufla tamamlanacak. Bu tür büyük projelerde böylesine olumlu sonuçlar almak çok zordur. Şu ana kadar TANAP'ın toplam yatırım miktarı 8.5 milyar dolar civarında. Bu vesile ile projeye en başından beri destek olan Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

İşler takvime uygun ilerliyor

Abdullayev, Türkiye'deki yatırımlarının 19.5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini ve bu yatırımlar arasında önemli yer tutan Star Rafinerisi'nde işlerin takvime uygun ilerlediğini belirtti.

Rafineride şimdiye kadar yüzde 90'lık bir ilerleme kaydedildiğini bildiren Abdullayev, şunları kaydetti: "Seneye Eylül ayında hatta daha da erken olabilir, rafineri üretime geçecek. Rafineride üretilen ürünler artık Türkiye'de satılmaya başlanacak ve bu da Türkiye'nin cari açığının azalmasında büyük bir rol oynayacak. Star Rafinerisi Türkiye'nin 2.5 milyar dolarlık cari açığını kapatacak. Star Rafinerisi'nin toplam yatırım miktarını şimdilik kesin olarak söylemek imkansız çünkü proje daha devam ediyor ama şu ana kadar yatırılan miktar 6 milyar doların üzerinde."

'Cari açığı 3 milyar dolar azaltmaya çalışıyoruz'

Rövnag Abdullayev, "Rafineriden sonra 3 milyar dolar yatırım tutarı olan ikinci petrokimya projesine başlayacağız. Bizim Aliağa konusunda güzel bir vizyonumuz var. Bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanının 2023 vizyonuna katkımızı verdik ve Aliağa sahasına yeni bir sanayi alanının kurulması için hükümete kendi projelerimizi sunduk. Bu projenin 2023'e kadar yetişmesi konusunda elimizden geleni yapıyor ve işlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye'nin petrokimya ürünlerinden kaynaklanan 11.5 milyar dolarlık cari açığı var. Biz de Türkiye'de hayata geçirmeyi planladığımız bu yeni projelerle petrokimya sektöründe cari açığı 3 milyar dolar kadar azaltmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/socar-ikinci-petrokimya-projesine-baslayacak-haber-75357.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Bakü yolsuzluk suçlamalarını reddetti


Azerbaycan, ülkenin kara para aklama ve yolsuzluğun merkezi haline geldiği suçlamasına tepki gösterdi.

Bakü, kara para aklama operasyonuyla yurt dışına çıkartılan 3 milyar euronun Avrupalı siyasetçilere Azerbaycan lehine lobi faaliyeti yürütmeleri için harcandığı suçlamasını, "gülünç" olarak niteledi.

Bakanlık Sözcüsü Hikmet Haciyev, suçlamalarla ilgili şunları söyledi: "Azerbaycan ile ilgili yolsuzluk iddiaları tamamen gerçek dışı. Bu sahte haberler Azerbaycan'a yönelik tek taraflı yönlendirilen bir propaganda bir parçası. Bu suçlamaları kesinlikle reddediyoruz. Bunların soğuk savaş dönemini aratmayan, Ermeni lobisi ve Soros Vakfı tarafından ülkemiz aleyhine yürütüldüğüne dair inkar edilemeyecek deliller var. Bu iddiaları gündeme getiren Şeffaflık Örgütünün, kendisinin şeffaf olmaması ve bize karşı ön yargılı olması üzüntü verici. Eğer bu suçlamaları Avrupa Konseyi veya başka bir yerde gündeme getirirlerse, bu taraflı raporları çürütmeye hazırız.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Strasbourg'daki Avrupa Konseyi komitesine perşembe günü rapor sunacak. Ancak komitenin eski üyeleri de Azerbaycan'dan rüşvet almakla suçlanıyor.

Uluslararası Şeffaflık Direktörü Casey Kelso konu ile ilgili şu görüşleri dile getirdi: "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinin para aldığı kanıtlanırsa, onları cezalandıracak bir mekanizma yok. Onların görevli olarak yolculuk yapmaları ve oy atmaları engellenebilir. Ama onlar hakkında ceza davası açılmayacak.

Azerbaycan'da yönetim dışında ülke elitlerinin de yabancı şirketler aracılığıyla kara para akladığı iddia ediliyor.

http://www.euronews.com/2017/09/06/fake-news-azerbaijan-slams-claims-it-ran-2-5-bn-euro-slush-fund Mesajı Paylaş

Trilogy

Azerbaycan: Avrupa Konseyi ile ilişkileri gözden geçirmek zorundayız

Azerbaycan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Hasanov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) ülkesiyle ilgili kabul ettiği kararın Avrupa Konseyi ile ilişkileri gözden geçirmelerine zorladığını belirtti.

Hasanov, "AKPM, özel amaç taşıyan ve Azerbaycan karşıtı çevrelerin sübjektif yargısı temelinde hazırlanan bu tasarıyı kabul ederek bir kez daha Azerbaycan'a yönelik önyargılı ve adaletten uzak duruşunu sergilemiş oldu" diye açıkladı.

AKPM'nin Strasburg'daki toplantısında, 'Azerbaycan'daki demokratik kurumların faaliyeti' ve 'Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi'ndeki başkanlığı döneminde insan haklarına saygı alanında atılan adımlar' başlıklı iki rapor kabul edilmişti.

https://tr.sputniknews.com/asya/201710111030548506-azerbaycan-avrupa-konseyi-iliskileri-gozden-gecirmek-zorundayiz/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Azerbaycan'da 3 terörist öldürüldü


Azerbaycan'da Devlet Güvenlik Servisinin düzenlediği operasyonda 3 terörist öldürüldü.

Devlet Güvenlik Servisinden yapılan açıklamaya göre, yurt dışı bağlantılı oldukları tesbit edilen ve ülkede terör saldırıları planlayan bir gruba operasyon yapıldı.

Bakü'nün Lökbatan kasabasında bugün yapılan operasyonda "Abdullah", "Ebu Yunus" ve "Ebu Vakkas" kod adlı 3 teroristin güvenlik güçlerine ateş açtığı, karşı ateşle üçünün de öldürüldüğü bildirildi.

Öldürülen teroristlerin, ülkenin istikrar ve güvenliğini bozmayı amaçladıkları, meclis dışı muhaliflerin oluşturduğu Milli Şura isimli koalisyonun 28 Ekim'de yapacağı mitingde terör eylemi gerçekleştirmeyi planladıkları kaydedildi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/azerbaycanda-3-terorist-olduruldu/947788 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Azerbaycan'da darbe planlandığı iddiaları dolaşıyor.
Önce Mingecevir barajında patlama olduğu iddiaları ve bütün Azerbaycan genelinde elektrik kesintisi olması
Sonrasında yaşanan elektrik kesintisi sebebiyle mali piyasalarda yaşanan problemler
Elektrik kesintisinin beraberinde su arıtma sistemleri ve metroyu da çalışmaz hale getirmesi

Gence İli Valisi silahlı saldırıya uğraması ve ölümden dönmesi
http://www.karar.com/dunya-haberleri/azerbaycanda-gence-ili-valisi-silahli-saldiriya-ugradi-902563#

Bütün bu olaylar bana sistemli hedef gözeten saldırılar olabileceği düşüncesini uyandırdı
Bu arada saldırıya uğrayan barajla ilgili detaylı teknik bilgi için
http://kivnews.com/?p=131069 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

İran'dan ilginç iddia: İsrail uçakları Azerbaycan'da mı?

İran'dan yayın yapan Ufuk TV'ye konuşan Amerikalı uzman Duf, konuşan İsrail Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bir kaç savaş uçağı konuşlandırdığını iddia etti. Bu konuşmayı haberleştiren İran'da Fars Haber Ajansı, Konuşmada Duf'un İsrail Azerbaycan Cumhuriyeti ile bazı anlaşmaları bulunduğunu ve söz konusu uçakları bu anlaşmaların çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyeti'ne getirdiğine dikkat çekti.

Duf, Tel aviv bunun için Türkiye ile milyarlarca dolar ticari anlaşma yaptığını ve bu sayede savaş uçaklarını Azerbaycan Cumhuriyeti'ne intikal ettirmeyi başardığını ifade etti.

ABD'li uzman Duf, araştırmalar İsrail'in en az beş savaş uçağını Azerbaycan Cumhuriyeti'ne konuşlandırdığını ve gerekli mühimmatını da temin ettiğini ve böylece İran hava kuvvetlerine karşı durmayı planladığını ortaya koyduğunu vurguladı.

http://www.kokpit.aero/israil-ucaklari-azerbaycan Mesajı Paylaş

petibor

Azerbaycan biraz delikanlı olsa bize destek çıksa ABD nin yaptırımları karşısında çok elimiz güçlenirdi bu İsrail radarları uçakları ile ilgili. Türkiye ile paralel kararlar alacağız demesi yeterdi. Çünkü İsrail lobisi sürüklüyor bu işleri bize ceza olsun diye. İsrail ABD dostluğu kardeşliği devrede ama her nedense Azerbaycan Türkiye kardeşliği hiç hatırlanmıyor. Ama tabi Azerbaycan da bizden memnun değilse oda ilginç olmaz ben memnun değilim onlar niye memnuniyetsiz olmasın oda var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter