Kangal Köpeklerinin Amerika'daki Başarısı

Başlatan Sihirbaz, Kas 01, 2015, 02:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Kangal Köpeğinin Amerika'daki Başarısı


Washington'da Türk - Amerikan ilişkileri genelde siyasi veya ekonomik bir çerçeveden değerlendirilir. Halbuki Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler bununla sınırlı değildir. Ancak iki ülke arasında gelişen ilişkilerin boyutlarını daha iyi kavrayabilmek için Washington'un dışına, geniş meralara ve doğal hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı çiftliklere gitmeniz gerekir.

Amerikan Tarım Bakanlığı verilerine göre Amerika, özellikle de ülkenin orta batısı ve batısı, dünyanın en büyük sığır yetiştiriciliğine ev sahipliği yapmakta. Buradaki yetiştiriciler geniş coğrafyanın da verdiği olanakları kullanarak, sığır ve koyun sürülerini doğal bir şekilde yetiştiriyorlar. Bu doğal yetiştiriciliğin en büyük sorunu vahşi hayvanlara karşı sürülerin hem ekonomik hem de ekolojik bir şekilde güvenliğini sağlamak. İşte Türk - Amerikan ilişkileri de tam burada ortaya çıkıyor.

kangal vs buffaloAmerikan Tarım Bakanlığı'nın "Sürü Koruma Köpekleri" programına yönelik çalışmaları sayesinde Türkiye coğrafyasının ulusal zenginliklerinden biri olan Kangal, Akbaş ve Anadolu Çoban Köpeği, Amerikalı yetiştiricilerin ve uzmanların en büyük ümidi haline gelmiş durumda. Selçuk Üniversitesi Profesörü Veteriner Hekim Cafer Tepeli'nin TÜBİTAK kapsamında Amerika'da yapmakta olduğu araştırma her nekadar siyasi odaklı Washington'da pek duyulmamış olsa da, yetiştiricilik ve ekolojiyle yakından ilgilenen çevrelerin büyük ilgisini çekmiş durumda. Amerikalı Kangal meraklılarının bir ulusal derneği ve yetiştirme çiftliği bulunduğunu da belirtmekte fayda var.   

kangallar ve okuzlerTürkiye'nin ulusal zenginliği olan Kangal köpeğinin Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından dünyanın tüm farklı çoban köpeği türleri arasından seçilerek araştırılıyor ve yetiştiricilerin birçoğu tarafından da tercih ediliyor olması Türkiye adına önemsenmesi gereken bir başarı. Veteriner Hekim Cafer Tepeli ile bu araştırmanın detayları ve Kangal'ın karakteristikleri üzerine yaptığımız bu kapsamlı söyleşinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

http://blogs.voanews.com/turkish/amerikan-ruyasi/2015/07/14/kangal-kopeginin-amerikadaki-basarisi/
Mesajı Paylaş

petibor

Bunla tehdit edebiliriz Amerika yı. Mesajı Paylaş

saladin

Her eyelatte en az bir iki kangal üreticisi var ama ne kadar saf belli degil. Zamanında Turkiye'de görevli olup dönüşte sokak köpeklerini yanlarında getiren ameikalilar bunları Anadolu cobankopegi olarak tanitmislar. Yıllar önce baktığımda Kangal resmi olarak taninmiyor, Amerikan köpek derneği tarafından Anadolu çobankopegi olarak siniflandiriliyordu. Değişti mi bilmiyorum.

Tabi gerçek kangalı taniyan, çok seven ve çiftliklerde çalıştıran  bir sürü Amerikalı var.


Ben şahsen almak istiyorum ama hayvanın adam gibi koruyacağı, doya doya kosacagi bir kocaman bir bahçem, ve onu mutlu edecek bir sürüm yok.

Bir de saf köpek alacaklara hatırlatayım, safkanlik dedikleri olay esasında küçük bir grubun sürekli üretilmesi. Dolayısıyla yeterli genetik çeşitlilik olmuyor, bu da her türlü rahatsızlığa sebep oluyor. Esasında ensest gibi bir şey. İdeali (hem de etik olanı) melez köpekler... Ama kangal için bir ayrıcalık yapabilirim (bir de Avrupalı bir kaç çoban köpeği türleri için). Mesajı Paylaş

petibor

Amerikada her büyük köpek amatörlerin elinde golden retriever a dönüşmeye mahkumdur. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter