Türkiye ve AB İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Kas 01, 2015, 02:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

AB Türkiye'ye 3 milyar euro yardımı denetleyecek

Avrupa Birliği, Suriyeli mülteciler için Türkiye'ye verdiği yardımları denetleneceğini duyurdu. Denetlemenin sonuçlarının bu sene içerisinde açıklanması bekleniyor.

Avrupa Birliği, Türkiye'ye ev sahipliği yaptığı Suriyeli mülteciler için verdiği yardımları denetleyeceğini açıkladı.

Avrupa Sayıştayı'nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre kurumun denetçileri, AB tarafından 2016 ile 2017 senelerinde Türkiye'ye Suriyelilerin Türkiye'deki yaşam koşullarını desteklemek için verilen üç milyar euronun kullanılmasının etkinliğini denetleyecek.

Görevi Brüksel'in mali kaynaklarının nasıl yönetildiğini kontrol etmek olan AB Sayıştayı'nın denetçileri, fonun yapısı ve işleyişinin yanısıra yapılan yardımların sonuçlarını da teftiş edecek.

Avrupa Sayıştayı'nda bu fonun denetlenmesinden sorumlu denetçi Bettina Jakobsen, Türkiye'nin özellikle Suriye'deki savaş nedeniyle çok fazla göç aldığını ve 3 milyon 800 binden fazla kişi ile dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi olduğunu belirtti.

Jakobsen, "Bu nedenle AB'nin bu alandaki mali yardımının etkin bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini incelemek önemli" dedi.

Denetleme sonucunda ortaya çıkacak sonuçların bu sene içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Türkiye'ye Suriyeli mülteciler için destek programı dahilinde AB, 2016 yılının başı ile 2017 yılının sonu arasında 72 proje ile 3 milyar euro değerinde anlaşma imzalamıştı. Avrupa Komisyonu'nun verilere göre Aralık 2017 itibarıyla bu projelere 1 milyar 85 milyon euro ödendi.

http://www.dw.com/tr/ab-t%C3%BCrkiyeye-3-milyar-euro-yard%C4%B1m%C4%B1-denetleyecek/a-43153461 Mesajı Paylaş

HDS

Bu "yardım" konularında RTE'nin seneler önce bir konuşması vardı; Somali devlet başkanı bir törende "Ya bakma recep, aslında en çok yardım alan ülkelerden biriyiz, ama gelen paranın çoğu yine bunlara gidiyor.." diye uzaktan UNDP'nin Land Cruiser'larını göstermiş, diye anlattıydı.

Ben savaş ilk başladığında epeyce Antep'e, Hatay'a, Urfa'ya gitmiştim. Her yer UN jipleri ile doluydu.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avrupa Adalet Divanı'ndan Türkler için vize kararı

Avrupa Adalet Divanı, AB'ye üye ülkelerin Türk vatandaşlarından vize için talep ettiği ek şartların Türkiye ile yapılmış sözleşmeleri ihlal ettiğine karar verdi. Adalet Divanı yine de bu şartların, kamu yararının gerektirdiği durumlarda kabul edilebileceğine hükmetti.

Salı günü açıklanan kararda, üye ülkeler tarafından 1976 sonrasında yürürlüğe konulan ek vize şartlarının bu tarihte imzalanan ve 1980'de yenilenen Türkiye-Avrupa Topluluğu Ortaklık Konseyi Kararları'nı ihlal ettiğine hükmedildi.

Emsal niteliğindeki kararda istisna olarak 'kamu yararı' durumu gösterildi. "Göç akımını etkili bir şekilde kontrol edebilme" amacıyla yeni mevzuat oluşturulabileceğini belirten Adalet Divanı, bu kanunların 'kamu yararı' amacına ulaşmak için zaruri olması durumunda kabul edilebileceğinin altını çizdi.

Söz konusu mevzuatın orantılı olup olmadığına ise yerel mahkeme karar verecek.

Almanca bilmediği için vize verilmemişti
Adalet Divanı salı günkü duruşmasında Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşıyla evlenen fakat Almanca bilmediği için vize alamayan Nefiye Yön'ün durumunu inceledi.

Olayda Stuttgart valiliği, 1980 yılında kabul edilen yasalar ışığında Yön'ün Almanca bilmesi gerektiğini, aksi taktirde vize alamayacağını söylemişti. Bunun üzerine Yön, idari mahkemeye dava açmış ve haklı bulunmuştu. İdari mahkeme, söz konusu yasanın Türkiye-AB antlaşmalarına uygun olmadığına karar vermişti.

Karara valilik tarafından yapılan itiraz üzerine Baden-Württemberg Federal İdari Mahkemesi, Alman kanunlarının uluslararası sözleşmelere uygun olup olmadığını Avrupa Adalet Divanı'na sordu.

Divan, kanunların normal şartlarda antlaşmayı ihlal ettiğine, fakat 'kamu yararı' gözetildiği durumda geçerli olabileceğine hükmetti.

http://tr.euronews.com/2018/08/07/avrupa-adalet-divanindan-turkler-icin-vize-karari- Mesajı Paylaş

Sihirbaz

15 Mart AB-Türkiye toplantısına doğru: Neden yapılıyor? Hangi konular ele alınacak?

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı, dört yıl aranın ardından 15 Mart tarihinde Brüksel'de yapılacak. Taraflar arasında vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, katılım sürecinde gelinen nokta, terörle mücadelede iş birliği gibi konular ele alınacak.

İnsan hakları ihlallerinden dolayı Avrupa Parlamentosu üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunurken ve Türkiye ile ilgili sert raporu oylamaya hazırlanırken AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısının yapılması ne anlama geliyor?

Euronews Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Robert Schuman Araştırma Enstitüsü Brüksel sorumlusu Eric Maurice bunu iki taraf arasında bir zirve değil düşük düzeyde bir toplantı olacağını söyledi.

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı'na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn katılacak.

"Telaşlanacak bir durum yok" diyen Eric Maurice bunun birçok ülkeyle sık sık yapılan bir toplantı olduğunu söyledi. Birkaç gün önce Gürcistan - AB Ortaklık Konseyi yapıldığını hatırlatan Maurice, "Avrupa Birliği bağlantısını koparmak istemediği ülkeler ile düşük düzeyde toplantılar gerçekleştiriyor. Ülkelerin hayal kırıklığına uğramaması için yapılan teknik toplantılar bunlar. Bu toplantılar sayesinde diyaloğun devamı sağlanıyor. Zirve değil zira en üst düzey yöneticileri kapsamayan düşük düzeyde toplantılar bunlar. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bu toplantıya katılmayacak. AB-Türkiye ilişkilerinde de büyük ilerleme beklenmiyor." ifadelerini kullandı.

AB, Brexit ve AP seçimlerine odaklanmış durumda

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere hazırlanan Türkiye, Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Romanya ile çalışmalar yürüterek Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in de katılacağı bir AB-Türkiye zirvesi düzenlenmesini istiyor. Brüksel ise Türkiye ile müzakerelerin tamamen donduğu ve sığınmacı anlaşması üzerinden ilerleyen ilişkiler kapsamında yönünü şu anda Brexit sorunlarına ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine çevirmiş durumda.

"Müzakerelerin askıya alınması gündemde değil"

Robert Schuman Araştırma Enstitüsü Brüksel sorumlusu Eric Maurice Avrupa Parelamentosu raporu ile ilgili "Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşmasından olumlu sonuç alınıp; ekonomi ve terörle mücadele konularında ilerleme kaydedilirken Avrupa Birliği Konseyi'nin müzakereleri askıya almak için daha önce olduğu gibi herhangi bir girişimde bulunması beklenmiyor" dedi

https://tr.euronews.com/2019/03/08/15-mart-ab-turkiye-toplantisina-dogru-neden-yapiliyor-hangi-konular-ele-al-nacak Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avrupa Parlamentosu: AB, Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alsın

Avrupa Parlamentosu (AP), Holandalı rapörtör Kati Piri'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporunu 109'a karşı 370 oyla kabul etti.

Oylamada 143 üye de çekimser oy kullandı.

Raporda, üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısına gerekçe olarak Türkiye'deki ağır insan hakları ihlalleri gösterilmişti.

AB'ye ise "Türkiye'nin demokratlarıyla dayanışma içinde olduğunu göstermesi" çağrısı da yapılmıştı.

@KatiPiri tarafından yapılan numaralı Twiter messjı

✔@KatiPiri

The European Parliament just adopted my #Turkey report, calling on EU leaders to formally suspend accession talks & show solidarity w/ Turkey's democrats.

AP, AB'nin yasama organı ancak aldığı kararlar tavsiye niteliği taşıyor, bağlayıcılığı bulunmuyor. AP'nin aksine, AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ile birçok birlik üyesi ülke, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına sıcak bakmıyor.

Aşırı sağcı grubun, "Türkiye ile üyelik müzakerelerinin tamamen sona erdirilmesi" yönündeki önerisi ise sosyalistlerin ve liberal demokratların oylarıyla reddedildi.

Türkiye'deki durumun gelecekte iyileşeceğini umut ettiklerini söyleyen sosyalistler ve liberal demokratlar bu öneriye, Ankara'nın adaylık statüsünü tamamen kaybetmesine yol açacağı gerekçesiyle karşı çıktı.

AP'de çoğunluk, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını desteklemeye devam edilmesi ve Türkiye halkı ile iletişim kanallarının açık tutulması görüşünü benimsedi. Parlamanterler, Türkiye'de sivil toplumu, gazetecileri ve insan hakları savunucularını desteklemek için doğrudan fon oluşturulması çağrısında da bulundu.

AP Türkiye Raportörü Kati Piri: Karar, Türkiye'deki ihlallere yanıt

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısını, "Türkiye'de son dönemde hukuk devleti ve insan hakları konularındaki ihlallere yanıt" olarak değerlendirdi.

Kati Piri, "Ciddi insan hakları ihlallerine, hukukun üstünlüğü ilkesinin içinin boşaltılmasına ve Türkiye'nin cezaevinde en fazla sayıda gazeteciye sahip olduğu gerçeğine ek olarak, yakın zamanda gerçekleştirilen anayasa değişikliği de Erdoğan'ın otoriterliğini pekiştirdi" dedi.

Piri, iş adamı Osman Kavala'nın 17 ay hiçbir suçlama olmadan gözaltında tutulduğunu hatıtrlatarak bunu, Türkiye'de yargı bağımsızlığı konusunda gelinen noktaya ilişkin "acı bir örnek" olarak değerlendirdi.

AP Türkiye Raportörü, "Kavala'ya karşı tek kanıt, Gezi protestolarına plastik katlanır masa, meyve suyu ve süt gönderme teklifi. Bu, hükümeti yıkma anlamına gelmediği gibi protestoların arkasında olduğu anlamına da gelmez" diye konuştu.

Türkiye'den kınama

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ise AP'nin Piri'nin raporunu kabul etmesini şiddetle kınadı.

Bozkır, "Raporda yer alan asılsız iddiaların, AP Genel Kurulu'nca kabul görmesi, AP'nin ülkemize karşı taraflı ve önyargılı tutumunun devam ettiğinin bir göstergesidir" dedi.

AKP Sözcüsü Çelik: Bizim açımızdan hükümsüz bir karar

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de AP'deki oylamayla ilgili olarak, "Bizim açımızdan, değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar" dedi.

Çelik, "Salonlarında PKK sergileri açılan AP hangi yüzle demokrasimizi mahkum etmeye kalkıyor" diye konuştu.

AB-Türkiye Ortaklık Konseyi Toplantısı, 4 yıl aradan sonra Cuma günü Brüksel'de yapılacak.

Toplantıda Türk heyetine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB heyetine ise Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlık edecek.

Görüşmede vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, katılım sürecinde gelinen nokta, "terörle mücadelede iş birliği" gibi konular ele alınacak.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47560305 Mesajı Paylaş

petibor

Kıskanıyolar bizi ondan. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Adamların sorunları Can Dündar, Deniz Yücel, Rahip Brunson simdi de Osman Kavala...

Denecek çok şey var ya işte söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye'ye Kredi Sınırlamasını Sürdürecek

Reuters haber ajansına konuşan bir Avrupa Yatırım Bankası sözcüsü, AB üyesi ülkeler ve Avrupa Komisyonu'nun politikalarıyla paralel hareket edeceklerini açıkladı ve "Eğer Avrupa Birliği seviyesinde bir yön değişikliği olmazsa, Türkiye'ye kredi verme konusunda son birkaç yıldır olduğu gibi çok seçici davranacağız. En azından öngörülebilir bir süre için" dedi.

Türkiye'ye kredi temin eden kurumun bu adımı, Türkiye'nin Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında sürdürdüğü sondaj faaliyetlerine karşı Avrupa Birliği'nce yürürlüğe koyulması beklenen yaptırımlar arasında.

AB dün de Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki 'yasadışı' sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uygulanacak isim listesi oluşturma çalışmalarını sürdürdüğünü duyurmuştu.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Kıbrıs Dışişleri Bakanı bizi sondaj çalışmalarındaki son durum konusunda bilgilendirdi. Konuyla ilgili çalışma gruplarına, bu yasadışı faaliyetlere dahil olan kişilere ve kuruluşlara yönelik gerekli yaptırımlar için isim listesini tamamlamalarını sorma konusunda anlaştık" demişti.

Avrupa Yatırım Bankası geçen Temmuz ayında Avrupa Konseyi'nden gelen öneriler doğrultusunda Türkiye'ye yönelik kısıtlayıcı önlemler alarak, Türkiye'den gelen yeni kredi başvurularını 2019 sonuna kadar değerlendirmeye almayacağını açıklamıştı.

Bu karar, AB'nin 15 Temmuz'da, Türkiye'nin Kıbrıs kıyıları açıklarında petrol ve doğalgaz arayışını uyarılara rağmen sürdürmesi nedeniyle bir dizi siyasi ve mali yaptırım kararı almasını izlemişti.

Türkiye'nin en büyük mali kaynaklarından olan banka, ülkeye bugüne kadar 19 milyar Euro kredi verdi. Banka, Türk hükümetiyle bağlantılı her türlü şirket ve projeye kredi vermeyi durdurdu. Ancak özel sektörün bir bölümüne kapıyı açık tuttu. Bankanın internet sitesi geçen Temmuz'dan bu yana Türkiye'ye sadece bir krediyi onayladı.

Avrupa Yatırım Bankası 2009 ile 2016 yılları arasında neredeyse her yıl Türkiye'ye 2 milyar Euro üzerinde kredi verdi. 2019'da bu kredi sadece 117 milyon Euro ile sınırlı kaldı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/avrupa-yatirim-bankasi-turkiye-ye-kredi-sinirlamasini-surdurecek-/5254167.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Reuters: AB, vergi konusunda adım atmayan Türkiye'yi kara listeye almayı erteleyecek

Reuters'a konuşan iki diplomatik kaynak, Avrupa Birliği'nin vergi şeffaflığı kurallarını uygulamaya geçirmesi için Türkiye'ye ek süre vermekte ön anlaşmaya vardığını söyledi.

Reuters'ın haberinde bu adımın, Türkiye'nin kara listeye girmesinin önüne geçilmesi ve iki taraf arasında halihazırda soğuyan ilişkilerde yeni bir gerilim unsurunun yaratılmaması için alındığı belirtildi.

Avrupa Birliği 2017 yılında vergi kaçırmayı kolaylaştıran birtakım unsurları yasaklayan bir uygulama başlatmıştı.

Şirketlerin ve varlıklı kişilerin vergi kaçırma için birtakım yöntemlere başvurduğunun açığa çıkması üzerine AB böyle bir adım atmıştı.

Türkiye'nin de kara listeye girmemesi için geçen yılın sonuna kadar bazı yasaları geçirmesi gerektiği belirtilmişti. Türkiye'nin geçireceği kanunlar sayesinde Avrupa Birliği ile otomatik olarak vergi bilgisi paylaşımına girmesi bekleniyordu.

Ancak Türkiye, AB'nin öngördüğü süre içinde bu uygulamaları hayata geçirmedi.

Reuters'a konuşan bir diplomat, Türkiye'nin teoride kara listede olması gerektiğini ancak siyasi nedenlerin bunun önüne geçtiğini söyledi.

İki taraf arasında son zamanlarda tartışmalı olan konuların başında mülteciler sorunu ve Türkiye'nin Kıbrıs adası açıklarında gaz ve petrol araması çalışmalarına girmesi yer alıyor.

Bir başka diplomat da Türkiye'ye bu kanunları yürürlüğe koyması için bu yılın sonuna kadar vakit verildiğini aktardı.

Bu konudaki son onayın gelecek hafta Brüksel'de toplanan maliye bakanları toplantısında verilmesi gerekiyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51485461 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter