Raytheon Coyote Anti-Drone Silah Sistemi

Başlatan Terra, Mar 21, 2020, 03:11 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Drone avcısına izin çıktı

ABD hükümeti, Raytheon'un yeni Coyote Block 2 anti-drone silah sisteminin dost ve müttefik ülkelere satışı için onay verdi.

Amerikan Ordusu 2019 yılında, Raytheon tarafından geliştirilen Ku-Band Radyo Frekans Sistemi ve Coyote Block 1 ile çalışan Howler adını verdiği anti-dron sistemini kullanmaya başladı. Yüksek hız ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Blok 2, Raytheon'un KuRFS Çok Amaçlı Radarı ile entegre bir şekilde kullanılmak üzere tasarlandı.

Raytheon Kara Harp Sistemleri Başkan Yardımcısı Sam Deneke , " Muharebe alanında kendini kanıtlamış olan Coyote geliştirilmiş versiyonu ile müttefiklerimizin düşman dronlara karşı savunmasını güçlendiriyor. Blok 2 daha hızlı, etkili ve savaş alanında birlikleri koruyacak" açıklamasında bulundu.

Raytheon Mission Systems and Sensors başkan yardımcısı Bryan Rosselli , "KuRFS radarı, personele eşi görülmemiş bir kabiliyet kazandırıyor. Bu radar ile Coyote , tehdit dronu hızlı ve net bir şekilde tespit, takip ve ayırt edebiliyor ve böylelikle dronun imhası kesin hale geliyor." dedi.

Sisteme yeni yetenekler kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Raytheon kısa bir süre önce Coyote Block 2'nin geliştirme, operasyon ve müşteri kabul testlerini tamamladı. Bir jet motoru ile güçlendirilen yeni sistem, yüksek sürati ve manevra kabiliyeti ile düşman insansız hava araçlarının ve diğer hava tehditlerinin yakınında infilak ederek onları imha ediyor. Raytheon, Coyote Block 2'nin tam kapasite üretimine bu yıl içinde başlamayı planlıyor

http://defenceandtechnology.com/drone-avcisina-izin-cikti/ Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bizim SİHA başarımızın bu olaya bir etkisi var mıdır acaba? Mesajı Paylaş

HDS

Yoktur.

2014'ten beri başlayan uyanışın bir sonucu bunlar. Bir dizi geliştirmenin ürünü. IŞİD vs mücadelesi ile açıkça çok küçük dronlara karşı eksiğinin, 2014 sonrası Donbas bölgesi sorunu ile de orta boy ve daha taktik seviyedeki, daha sofistike dronlara karşı eksikliğin farkına varıldı. Mesajı Paylaş

Topgun

Hocam, linkteki resimleri buraya koymayı beceremiyorum ama Allah aşkına şu aracın kompaktlığına bir bakarmısınız lütfen.. İşte budur, Amerikan pratikliğine bayılıyorum. Cobra/Ejder vb. basit bir TTZA üzerine; 25mm top, 4'lü füze lançeri, Arama/Takip radarı, Flir AKS bütün bir sistemi kondurmuşlar.

Şimdi bunun bizdeki versiyonunu düşünebiliyormusunuz? Top için ayrı, 4'lü füze lançeri (ki onuda 2'li yeterli görürler) için ayrı, Radar için ayrı TTZA araç isterler, hatta bazen bu da kesmez, birde bu iş için sıfırdan yeni bir araç geliştirilmesinide isteyebilirler! (Bknz. FNSS STA projesi..)

Füzeler çok hoşuma gitti. Adamlar füzeye minik bir jet motoru koyarak, yanına 4 adet küçük yönlendirici koymuşlar. Yakınlaşma tapası ile hedef yanında patlıyor. Elimizdeki mevcut TEI TJ-35 motoru ile yapabileceğimiz bir şey. Menzilinde yüksek olacağı aşikar.. Mesajı Paylaş

putty

Mar 26, 2020, 04:13 ÖS Last Edit: Mar 26, 2020, 04:16 ÖS by putty
Ben dedim iha yı iha ile vurmak gerek diye. Bu mühimmatta bir çeşit iha aslında jet motoru olması itibarı ile. Bizimkilerde yapar alasını kolay iş bu. Bu küçük jet motorlarlada bayağı bir şey görmeye başladık. Geçen İran ın yakalanan modern mühimmatları arasındada mini jet motorlu silahlar vardı. Mini Jet motorlu bir füze karadan karaya mutlaka deneysel olarak çalışmamız lazım. Şu resimeki mühimmat mesela jet motorlu ve iha avlamak için yapıldı ama eminim bir süre sonra karadan karaya deneyecekler merak edip.

Mesajı Paylaş

HDS

@Topgun, Amerikalılar up armored Humvee ile parçalanırken biz Cobra I'lerle tur atıyorduk. Aslen bir devriye aracı olmaktan çok bir güvenli asker taşıma aracı olan büyük MRAP'larımızı çift silahlı SARP ile donattık. Hemen hemen tüm zırhlı araçlarımızda değişik kalibrelerde SARP var. Ha keza, yeni araçların hepsinde de çevresel farkındalık sistemler var.

STA araçları "yüzer" isteniyor. Bu sebeple ağırlıkları, taşıyabilecekleri mühimmat sayısı vs sınırlı kaldı.

Coyote ise özel bir sistem. Hafif de bir sistem. JLTV de zaten bu yükleri de toptan taşıyabilsin diye, tepesine 25mm dahi silah kulesi takılabilecek şekilde tasarlandı. Zira, tasarım süreci içinde 2014 Kırım olayı oldu ve Amerikan Avrupa kuvvetleri aslında büyük kalibre ateş güçlerinin ne kadar zaaflı olduğunu gördü.

Dönemin Amerikan Avrupa Kara Kuvvetler Komutanı, meşhur ve Türk dostu ( ;) ) Ben Hodges hızla Stryker'larına 30mm kule taktırdı ve Dragoon birliklerini kurdurttu.

JLTV o cüssesi ile, yüzmek zorunda değil, HD TAK-4 MkII yürürü var, 25mm'yi de taşır.

Ama muhtemelen gerçekte bu sistemleri, yahut 25mm kuleli JLTV'leri hiç görmeyeceğiz. Bakalım... Mesajı Paylaş

dum

STA'ların taktik ihtiyaçlar sebebiyle, bağımsız olması gereken tanksavar bölüklerini donatacağını,

STA'nın araç alım ihalesi olmadığı, taktik bir ihtiyaca yönelik bir alım olduğunu,

Tekrar tekrar ve tekrar yazacağım.

Özellikle bu konuda algısını kapatmış nir kısım üyeler tarafından , her ukss konusu geçtiğinde ; vay efendim STA vs israf, vay salak tedarikçiler vs.... denildikçe tekrar yazacağım.

Ayrıca imzalanan TTZMA projesindeki araçların kulesine ihtiyaç halinde tanksavar lançeri takılabileceğini de iliştireyim.

Mesajı Paylaş

putty

Mar 27, 2020, 10:14 ÖÖ Last Edit: Mar 27, 2020, 10:29 ÖÖ by putty
STA konusunda bütün camia çuvalladı ters köşe yattı. Hep tekerlekli araç hayal ettik BMC ye verirler dedik karşımıza paletli neredeyse zırhlı muharebe aracı gibi bir araç çıktı. Öyle bir araçki neden ZMA lar ZPT ler kullanılmadıda ona çok benzeyen biraz daha küçüğü yapıldı diyor insan ister istemez. Alışmam bir kaç gün aldı ama şimdi bende beğenmeye başladım bu paletli silah taşıyıcı araçları. Bunda bir sebepte algımızdaki habire palet atan hantal paletli araçlar olgusunun aksine Suriye de paletli araçların arazide vızır vızır taksi gibi hatta ÖSO elinde hoyratça çalışmaları oldu onları böyle etkin görünce paletli aracı daha iyi anladım. Bir video izledim dün yeni en kaba şekilde sürülmüş yürünmesi zor bir tarla yani arazi olarak aslında top sahası sayılır dağın bayırın yanında ama orada bile en güçlü tekerlekli aracın zorlanacağını çok rahatlıkla fark ediyor insan izlerken ama ÖSO elindeki ZMA bastımmı gaza çamuru fışkırta fışkırta banamısın demedi bastı gitti orada bir ARMA hayal edemedim mesela halbuki dediğim gibi bildiğin sürülmüş düz tarla . Yani TSK lerinin dünyadaki bu tekerlekli araçlara meyilin aksine gitmesi biraz 7,62 tüfek seçmesi gibi kendine münhasırlık aykırılık çıkıntılık biraz. Hoşuma gidiyor bu aykırı çıkıntı yanı TSK lerinin gördükçe. Bence paletli STA araç iyi seçim. Mesajı Paylaş

HDS

İyi de @putty, biz paletli STA seçmedik ki! Hem paletli hem de tekerlekli seçtik. Biz aslında mobilitesi çok yüksek, çok hafif, çevik araçlar yaptık bu işe özel. Mesela bir Bradley ZMA'ya, LAV-25 gibi bir 8x8'e iki TOW takıp ikincil bir kabiliyet edinmeye çalışmadık.

Bunun bir adım ilerisi, herhalde Cobra II gibi bir kaslı araca 20mm gibi bir toplu Sarp ve buna da UMTAS takabiliyor olmak. O da oluyor yavaş yavaş TTZA'lar ile belli ki. Mesajı Paylaş

putty

Yani paletliyi diyorum ben iyi oldu yani onu demek istedim. Paletsizde lazım illaki tabi. Ama tekerlekli bize yeter dememek lazım başkaları gibi. Neyse konu bu değil dağıtmayım şimdi STA ya dallanıp Mesajı Paylaş

süper çavuş

@HDS " Ama muhtemelen gerçekte bu sistemleri, yahut 25mm kuleli JLTV'leri hiç görmeyeceğiz. Bakalım "

Neden ?
Bu Coyote 2 'nin menzili ve irtifası ne acaba ..
Hedefi hangi sınıf IHA lar ..
Coyote gibi tek kullanımlık bir sistem yerine bizzat bu iş için VTOL kabiliyetli TB-2 den biraz daha ufak bir sistem geliştirebiliriz bence ..
Misal hafifletilmiş , paralanabilir mühimmat atan 25mm bir bomba atar ve yatağan gibi mini füzelere sahip olacak bir VTOL IHA  ..
Hem iha avlamada hemde helikopterlere karşı hatta ileride dahada gelişmiş versiyonları gemilerin bizzat gemisavar öz savunması için dahi kullanılabilirler... Mesajı Paylaş

putty

Mar 27, 2020, 12:50 ÖS Last Edit: Mar 27, 2020, 01:00 ÖS by putty
Ben tekrar ediyorum elle taşınabilen dron avcısı dron üreten köşeyi döner hemde şöhret olur. Bizim kamikaze üreticileri sürü dron filan geliştiriyor onların bilgisi bu işe yeter bir ekip kursunlar bununla çalışan. tek pervanelimi olur çok pervanelimi olur kanatlı kanatsız itkisi ne olur nasıl olur bilmem ama drona yöneltip düğmeye basınca gidip görüş alanınaki uçan nesneyi tespit edip vuran bir paket dron avcısı dron üretmek gerek. Sensörü iir olur basit radar olur ladar olur basit bir şey olabilir. Daha mini tehditlere yönelik çalışmaya sıra gelmedi erken davranan köşeyi döner haberi olsun. Milyon dolarlar kazanmak isteyen işi gücü bıraksın aklı yetiyor ise kendi sensörü ile havadaki yöneltildiği sektördeki ilk karşılaştığı hava aracına çarpan yanında taşınabilen paketlenmiş dron yapsın. Yemin ediyorum milyon dolarları olacak aynı sene içinde. Her ortalama elektronikçi mühendis bunu çok rahat başarabilir

Bununla başlayabilirler 15 dolar dopler radar yapabiliyorsun bununla 500 metre menzilde. yani bunla radar yapılır uğraşılırsa. Biraz alakam var ama az daha aklım olsa ben arduno ile raspery ile yapardım ama bu işler osiloskop filan bilmem lazım onları bilmiyorum

Şurada konuşmuştuk mevzuyu
https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=1921.45

Mesajı Paylaş

HDS

@putty: "osiloskop filan bilmem lazım onları bilmiyorum"

Gel bizde var onlar bolca.  ;)
Hayır tutmayalım yani. Mesajı Paylaş

putty

benim ilmim yetmez o işlere. Ben teorik icatçıyım Mesajı Paylaş

Osman

Yeri değil ama sta konusunda benim bu konularla 28 yıldır ilgilenen sivil biri olarak tek endişem lançer sayısının 4 olmaması ve 30 mm topa sahip olmamasuydı ama dum üstadın hem burada hem sakfordaki açıklamaları beni tamamen ikna etti. Hatta ben komşularla bir savaş çıktığında sürprizlerimizden birinin sta olduğunu düşünüyorum.

Itiraz eden arkadaşlar sta yı stand alone hareket edecek bir zma ya da tanklarla beraber hareket edecek zma görevi yapan bir araç olarak düşünüyor ya da bu görev için harcanacak paranın ısraf edilerek bu acayip mahluka para harcandığını düşünüyor.

Bence sta larla bir çeşit tank avcısı gerilla takımları kurulmasının hedeflendiğini ve stanın genel kurmay tarafından tespit edilen çok niş bir boşluğu dolduran görev tanımına sahip olduğunu düşünürlerse bu araca olan antipatileri azalır. Amfibik yeteneğe, olabildiğince düşük görünürlüğe sahip olması ve at unut at güncelle füzeleri hareket halinde atıyor olması önemli.

Sta tsk nın 2060 a kadar kullanacağı yeni zma değil yani. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter