Raytheon Coyote Anti-Drone Silah Sistemi

Başlatan Terra, Mar 21, 2020, 03:11 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Mar 29, 2020, 06:48 ÖS Last Edit: Mar 29, 2020, 07:44 ÖS by putty
Askerin sütre gerisinde mevzi alıp mg3 ü ile savaştığı dünyada tankın sahneden kalkmak zorunda kalması çok anlamsız olur. Heleki aktif koruma yöntemleri hayat öpücüğü olmuşken. Ayrıca modern tanklar gayet iyi bir menzildeler iddia edildiği gibi 7 de değil daha azına razı gelelim  5 km de bile olsa çok şahane bir menzildir piyade desteği için ve atıyorlar şahane vuruyorlar. Şahane aletler tanklar bence daha sahneden inmesine bir sebep yok hem ağır tanklar hemde namlulu sistemler gayet faydalı çalışıyorlar şu anda. Ben tanklarında onların namlularınında devrinin geçtiğine hiçte inanmıyorum. Kaldıki bunun ikisinide çok savunmuştum yıllar önce ama artık aydınlandım fikrim değişti. Armata yada artık inanmıyorum kurmay için tank bozulsun ama asker yaşasın önceliği kabul edilebilir değildir askeri çok iyi koruyup makineyi az korumayı göze almaktansa ikisinide orta karar zırhla koruma kurmayın işine gelir savaşta önemli olan silahtır asker değil. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Putty'ye kesinlikle katılıyorum. Lazer güdümlü mühimmat ile 5-6km de nokta isabete yakın başarı sağlayan yüksek ateş gücü olacak tanklar. Hoş klâsik mühimmat ile de 3-4km de nokta atışı yapabiliyorlar.

Kara muharebesinde çok önemliler hemde çok. Mesajı Paylaş

Osman

Tanklar onları hala önemli kılan özellikler (aktif koruma, güdümlü mühimmat, ağ temelli savaşa daha fazla dahil olma ve benzer/yakın işlevleri yerine getirebilen destekleyici alternatif platformlarla birlikte daha akıllı savaşma imkanı) kazandı, bu onların eskisi kadar büyük sayılarda istihdam edilmesine de lüzum bırakmıyor. 2. Dünya savaşından bu yana belli başlı tank üreticisi ülkelerin tank envanterlerine bakınca envanter sayılarının ne kadar düştüğünü görürsünüz. Bunu sadece soğuk savaşın bitişine bağlamak doğru değil kanımca. Bugün abd gibi dünya hegemonyası kurmuş bir devletin ordusunda aktif tank sayısı International Institute for Strategic Studies (IISS) e göre 2 400 (3 500 depoda kullanım dışı). Mesajı Paylaş

anafor2016

Tankların ve genel olarak zırhlı araçların geleceğini tartışmak için aslında idlib operasyonu  ve diğer suriyedeki çatışmalar bize bazı veriler veriyor.

Öncellikle hava savunma şemsiyesi olmayan bir kara gücünün çok büyük bir tehdit altında her an kalabileceğini çok net yaşayarak gördük. Hava savunma şemsiyesi sağlasak bile, çakılı olarak bekleyen her zırhlı aracımız, her an bir top mermisi , anti tank füzesi veya orta menzilli roket saldırısı altında kalabilir.
Anti tank füzesini eğer laser güdümlü ise önceden tespit etme şansı olsa da, diğerlerine karşı tankın tek başına yapabileceği bir şey yok.

Çatışma anında tankları hisar gibi bir hava savunma şemsiyesi altında ilerletmenin de çok kolay olmadığını düşünüyorum. Suriye de tır üzerinde park halinde bekleyen tankımız roket veya uçak saldırısı sonucu vuruldu. Bu tarz operasyonlarda her tankın başına bir HSS koyamayız.

Bence gelecekte yüksek teknoloji dediğimiz şey micro HSS ve mühimmatları olacaktır. Personeli ve platformu  her türlü hava saldırılarına karşı koruyabilen bir hava savunma kiti, Cafrad'ın nano hali 2-3 KM menzilli top mermisi, roket anti tank vs imha edebilen yüksek performanslı bir öz savunma sistemi.  Mesajı Paylaş

Osman

Hava şemsiyesi olmayan kara ordusunun ve onun zırhlılarının ne hale geldiğini 1. Körfez savaşından beri müşahade ediyoruz. O zamanın envanter sayısı açısından dünyanın 4. büyük tank gücü (5 500 tank) mahvolmuştu. O gün bugündür çıkan hiçbir savaş veya çatışmada aksini ispat edecek şeyler yaşanmadı. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter