Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

zirfak

Egedeki yerleşim onun için balıkesir daha uygun olur. Hataya gelirsek orada da yayladağ değilde belendeki eski radar üssü seçilebilir.Yayladağ kadar etkili olmasada gene büyük bir caydırıcı güç olur.

s400 bir hava savunma silahıdır. Hava savunma sistemi değildir. Koruması Tabii ki bora ve kasırga değil  :)  ama pantsir de olamaması gerekir. serhat ve korkut iyi bir ikili olabilir. nike hercules , rapier ve oerlikonlar ve hatta hisar ailesi hep beraber voltranı  :) oluşturarak s400le beraber hava savunma sistemi olabilir. İllaki gerekiyorsa pantsir ve buk larda gelebilir.alınması için neler göze alındığına bakılırsa s400ler 'kıymetlimiz' olsun biraz. Mesajı Paylaş

TULGA

HDS hocam önemli bir noktayı belirtti. Özellikle kurulumun yapılacağı her batarya ile birlikte tümleşik bir koruma sistemi planlanmalı. Her nereye kurulursa kurulsun batarya çevresine ve yakınına;

- Aselsan Lazer Savunma Sistem bataryası

- Korkut ÇAİHSS bataryası

- Atılgan ve Zıpkın KMS Stinger bataryası

- Hisar A ve Hisar O HSS bataryaları

Mutlaka birlikte düşünülmeli. Buna ilaveten S-400 bataryası haricinde üs çevresine entegre Radar sistemleri, Flir sistemleri, Topçu roket radarı, Fırtına Obüs, TRG serisi Topçu roketleri, Bora balistik füze bataryası ve kara konuşlu kamyone monte Atmaca Gemisavar füzesi ile çoklu tehit önleme planlaması düşünülmelidir.

Ben alınacak S-400'ler için ilave Rus HSS alınması taraftarı değilim. Panstir, Buk ve Tor sistemleri yerine kendi ulusal sistemlerimizle bir koruma pekala sağlanabilir. Mesajı Paylaş

Defence

Hocam siz Kasırga ve Bora vurgusundaki kinayeyi anlayamamışsınız. Harzemşah, "aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer saldırırsanız bulunduğunuz yeri başınıza yıkarız" mesajı veririz demek istemiş. :D Mesajı Paylaş

zirfak

Sn harzemşahın ironi yaptığını varsaydım ben. Çünkü bu sistemler rusyada pantsir ve bukla korunuyor. Bora bir hücum silahı olduğu için. demekki ''en iyi savunma hücum'' ilkesini gözardı etmemek lazım :)  Mesajı Paylaş

zirfak

bu arada programın başına geçince merakımdan birkaç alternatif daha hazırlamıştım.

Kıbrıs

Van pirreşitdağı

Şırnak cudidağı

Erzurum kargapazarı

İzmir

İstanbul
Mesajı Paylaş

TULGA

Hocam Bora, Kasırga öncesi yukarda 4 madde HSS var koruma için. Panstir ile Borayı niye karşılaştırırız ki?

Koy üs çevresine de kara-kara ateşgücü sistemlerini. Denizden gelebilecek tehditlere yönelik. Mesajı Paylaş

HDS

Cudi Dağı konuşlanması çok eğlenceliymiş. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Pes ettim... :) Mesajı Paylaş

polybolos

Öncelikle herkese selamlar. Suriye'deki İsrail hava saldırıları bana Giulio Douhet'in şu öngörüsünü hatırlattı 'bombardıman daima hedefine ulaşacaktır'. Şimdi satürasyon (artık serpme mi dersiniz yaylım mı dersiniz) saldırıları, birbirleri ile uyumlu saldıran sürü-mühimmat teknolojileri, bizdeki MB ve Amerikanın SDB'si gibi nisbeten çoklu saldırıya izin veren hafif ucuz mühimmatlara karşı siz kendinizi atışa hazır füzesi sınırlı olacak hisarlarla ne kadar koruyabileceksiniz.

Öncelikli hedefimiz o mühimmatı atış menziline getirecek platform olmalı.
Korkut sayısal olarak arttırılmalı
Stinger'ın büyüğü HİSAR'ın küçüğü küçük ucuz etkili atışa hazır adeti yüksek olacak bir füze geliştirilmeli
Lazer teknolojisine ciddi yatırım yapılmalı Mesajı Paylaş

FeÇe

Haritayı inceledim de mesela:
Yayladağı'ndaki radar 1700 mt irtifa ile deniz üzerinde 300 km kadar yeşil bölge ile gösteriliyor.Yani bu yaklaşık 150 km deniz üzerindeki gemiler dahil 10 mt irtifa ile uçan cruise füzeleri ya da çok alçaktan gelen jetleri tespit edebileceğimiz anlamına mı geliyor?Aynı yeşil bölge 950 mt irtifa ile kaşta 200 km civarı. Mesajı Paylaş

alekoaler

Sevgili Tulga'nın saydığı 4 HSS tedbirine ek olarak "sahte lançeri" de pasif bir tedbir olarak düşünebiliriz sanırım.

Diğer yandan S400 sisteminin büyük taşıyıcı araçlarda olduğu düşünülerek mümkün olduğunca bitki örtüsü koruması ve yine mümkünse yeraltında saklanabilmesi önemlidir.

Mesajı Paylaş

petibor

Bence şu şekilde amatör haritalar daha gerçekçiler. Çünkü bu füzeler aktif radarlı füzeler. Füzeyi hedefe yönlendirmek için bataryadaki arama radarına ihtiyaç yok HEIK ler yada ağ merkezli radar ağı bu işlerde kullanılabilir. Bu enteresan topografyaya bağlı haritalar bataryadaki arama radarı için geçerli ama bu böylemi çalışıyor sadece değildir heralde.

Şu çocukça haritaları bence daha gerçekçi görmek gerek
Mesajı Paylaş

alekoaler

S400 veya başka bir HSS'yi mümkün olduğunca kritik bölgeleri şemsiye altına alabilcek fakat bir o kadar da sınıra en yakın olabilecek bir noktaya yerleştirme mantığı işliyor sanıyorum. Örneğin Balıkesir'e sistemi koyayım hem Marmara hem Ege'yi örtsün diye düşünmek yerine sınır ötesinden düşman hava soluyan hedefine en uzak mesafeden angaje olup o vurmadan vurmak gibi bir mantık. Mesajı Paylaş

zirfak

Tem 11, 2019, 08:37 ÖS Last Edit: Tem 11, 2019, 08:43 ÖS by zirfak
@alekoaler
Balıkesir kazdağlarına koyma nedenim tamamen coğrafi avantajlarından dolayı. Biliyorsunuz S400ler sadece kendi radarları göre çalışacak. Yani radarın önünde engel olmaması lazım. Kazdağlarına 3binküsur rakımıyla onun için ideal ve tüm ege ve tüm trakyayı rahatlıkla görebiliyor
@petibör
Program radarları kapsama alanı ile ilgili bir program. Standalone çalışacağından dolayı performansı düşer diye 600kmlik tarama alanını 400kmye düşürdüm ve aynı zamanda füzenin etkili menzilde 400km.Bir taşla 2kuş vuralım diye düşündüm. Şekli okurken füze etkili menzili olarak en dış daireyi kabul edebiliriz. Radar menzili olarak ise irtifa sınırına göre renkli bölgeleri dikkate alabilirsiniz.S400lerde arama radarı haricinde Bi de angajman radarı var diye biliyorum
@feçe
Esasen radarların çalışma prensibi hakkında bilgim yok ama şunu söyleyebilirim ki dünyanın şeklinden dolayı ne kadar yükseğe koyarsanız etkili arama menzili o derece artar. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Kod [Seç]
Bu tür çok yüksek kıymetli hedef koruması konusu artık zıvanadan çıktı. Hatırlarsanız geçen sene G. Kore'ye kurulan THAAD bataryasının TPY-2 radarının hemen karşısındaki tepede bir ağaca takılı, bomba düzeneği taşıyan bir K. Kore dronu bulunmuştu.

Artık bu sistemleri lazer ve RF tabanlı anti dron sistemleri ile, keskin nişancılara karşı özel devriyelerle, baskın ve sabotaj faaliyetlerine karşı entegre tesis güvenliği ve ateş gücü ile, balistik saldırıya karşı, ileri gözetleme, İHA yörüngeleri, balistik radarla ve karşı ateş destek cihazları ile, alçak ve orta irtifa füze ve namlulu uçaksavar sistemleri, Elektronik Harp ve radar sistemleri ile entegre bir şekilde korumak gerekiyor.

Eskiye göre bu konuda daha iyiyiz. Ama S-400'lerin en başta bir şeye entegre olamayacak olması en büyük zaafları.

@HDS

Dünyada genelinde taarruz sistemleri öyle bir noktaya geldi ki savunma sistemleri bunların yanında kadük kalmaya başladı.

-Bir savaş durumunda-
Acaba kürecikteki tpy2 radarına İran komplike ucuz maliyetli araçlarla saldırsa ve başarılı olsa ne olur?

Başarılı olduğu anda örneğin bu saldırıda kullanılacak araç gereçlerin toplam maaliyeti 5 milyon dolar olsun peki devre dışı bıraktığı sistemin maliyeti ne kadar net  bir rakam söylemek doğru olmasa bile 250-500 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Dünya öyle bir çağa doğru ilerliyor ki

BF ile yapamadığınızı dronla yapmaya çalışıyorsunuz, dronla yapamadığınızı cruise füzesiyle yapmaya çalışıyorsunuz, cruisela yapamadığınızı, stealth uçakla yapmaya çalışıyorsunuz.
Bu liste böyle uzayıp gidiyor...

Aslında saldırı araçları gelişirken savunma araçlarının aynı hızda gelişememesinin ana sebebi düşman kuvvetlere ilk bitirici darbeyi biz vuralımdan yola çıkılarak üretilen saldırı silahlarının düşmanın karşı bir saldırı silahı üretmesiyle birlikte iki tarafında kullanamadığı ama herkesin kullanımından korktuğu saldırı silahlarıyla dünyanın dolmasıdır. Aslında bir nevi nükleer olmayan dehşet dengesidir bu.
Ama ortada boşluk bırakan bir alan var proxy kuvvetler... Düşman herhangi bir şekilde gelip sizin tpy2 radarınızı kıytırık bir dronela bitirirse ve karşınızda saldırmaktan çekineceğiniz bir düşmanınız varsa 500 milyon dolarınız çöp oluyor.

Biz de hss işiyle uğraşıyoruz fakat her geçen gün bir kademe daha ileri giden taarruz sistemleri bu hızla gelişmeye devam ederse ne bizim ne de bizden daha gelişmiş ülkelerin savunma sistemlerini geliştirmeye gücünün yetemeyeceği bir nokta gelecek. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter