Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

robust

Sistemdeki radar sembolojileri ve diğer sistemler TSK'ya (Nato?) uygun hale getirildi mi yoksa bir de Rus sembolojisi mi öğrenilecek?
Biz hangi S400 versiyonunu alacagiz biliyormuyuz acaba? Ruslarin kendi kullandigi versiyon olmayacagina kesin diyebilirim. Bir NATO ulkesine (iliskileri iyi olmasa bile) ve gelecekte bolgesel konularda karsi karsiya gelmesi riski olan bir ulkeye S400 satarken, kendi kullandigi sistemi performansi saklamak ve degistirmek dahil onlemleri alarak vereceklerine de kesin gozuyle bakabilirsiniz.

Bir diger konuda S400 kabul surecinin nasil isletilecegidir. Bir cok projede teslim ve kesin kabul sureclerinde detaylardan taviz vermeyen TSK'nin S400 konusunda  nasil bir yol isleyecegini merakla bekliyorum. ORnegin, Korkut projesini ilk seri uretim kafile tesliminde hizli hedef drone kullanilarak atislar gerceklestirilmis ve sistemlerin performanslari gorulerek kabul edilmisti.

Simdi benzer bir kabul surecinde S400 icin soyle bir senaryo neden olmasin. 2 adet hizli hedef drone, biri subsonic, digeri supersonic hedef drone, farkli irtifalardan ve yonlerden(birine ters istikametlerden) hedef uzerinde ToT seklinde yaklasma senaryosu. Ilerki aylarda ise TBM onleme kabiliyetinin testi icinde bir Yildirim fuzesinin onlenmesi senaryosu...Bir nedeneyelim bakalim gercekten 150km menzilli TBM onleme kabiliyeti var mi... Mesajı Paylaş

murattekin

Çin deneme yapacakmış. Onu referans alırlar herhalde. Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

Bu alım siyasi bir karar. Herhalde test yapılır ve başarısız olursa geri dönülecek hali yok...

Olaylar daha da tırmanıp son anda, karşılıklı bazı tavizler ama özellikle ABD'nin çark etmesi ile sonuçlanır. Çünkü Türkiye olmadan ABD Karadeniz'de top koşturamaz, Gürcistan ve Ukrayna başta olmak üzere, Romanya ve Bulgaristan'ı koruyamaz.

Bakalım önümüzdeki günlerde Romanya' da neler olacak? Tamamen ABD'nin güdümüne girdi, Rusya eski Komünist Partililer aracılığı ile iç dinamikleri ne zaman değiştirmeye çalışacak? Mesajı Paylaş

Havuc99

Sayın Harzamşah bu ülkeleri korumak için Abd neden Karadenize ihtiyaç duyuyor? Sonuçta bu ülkeler ada değil ve istenildiğinde asker ve silah gönderilebilir. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Petrol vs. gibi ihraç/ithal ürünlerini deniz yolu ile idame ettirebiliyorlar. Deniz yolu temel ikame aracı. Ayrıca Gürcistan daha ilk gün elden gider. Dün Putin'in Venezüella hakkındaki demecini okudunuz:
"Rusya'nın Venezuella'ya  asker göndermek ya da üs kurmak gibi bir planı yok".

Meali;
"Ben Venezuella'yı koruyamam. Ama oraya dokunursan Gürcistan'ı yok bil. Bir bahane ile ben de Gürcistan'ın kalanını da işgal ederim". Mesajı Paylaş

Havuc99

Petrol komşu ülkelerden kolaylıkla tedarik edilebilir. Nasıl biz Kuzey Iraktan tankerlerle taşıyorsak bir kriz ve savaş durumunda Avrupadan gerekli hammadde tedariği kara yolu ile sağlanabilir. Rusya tabikide Gürcistanı işgal edebilir. Bunun karadenizle bir alakası yok. Zaten Karadeniz Türk ve Abd hakimiyetindeyken Gürcistanın bir bölümünü işgal etti. Karadeniz bir iç deniz okadar stratejik bir konumu yok. Zaten geçmişede bakarsanız öyle çok büyük savaşlar olmamış Karadenizde. Bu bölgede olaylar Akdenizde dönüyor. Konuya dönersek ben Abd nin çark edeceğini düşünmüyorum. Belkide planlar bizi Rusyanın kucağına itmek için bile yapılmış olabilir. Bu ihtimali aklımızın köşesnde tutmakta fayda var. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Peki üstadım. Sustum...

Lâkin keşke Iraktan kara yolu ile taşınan petrolün, Türkiyenin ihtiyacının kaçta kaçını karşıladığını da yazsaydınız... Mesajı Paylaş

ziya

Karadenizin ne ölçüde önemli olduğunun göstergesi olarak bu denize komşu ülkelerin ticarette bu denizi ne ölçüde kullandığı ile alakalıdır ve alternatifinin olup olmadığı ile Mesajı Paylaş

uçakçı

TSK ilk defa bir silah sistemi almıyor, elbette kabul testi yapmasını bilir. Testte sağlanmayan özellikleri de geçmişte başarısız olan İsrail sistemlerine ne yapıldıysa onu yaparlar diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya'dan çok önemli S-400 mesajı

Rus yetkili Yuri Ushakov, ABD'nin gerçekleştirdiği hamlelere karşı Ankara ve Moskova arasında varılan anlaşma gereği tüm sorumluluklarını zamanında yerine getireceklerini belirtti.

Yetkilinin, Reuters'ın verdiği bilgilere göre S-400 teslimatı Temmuz ayı içerisinde planlandığı şekilde gerçekleşecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Dış Politika Yardımcısı Yuri Ushakov, "Rusya S-400 füze sistemini temmuzda teslim etmeyi planlıyor" dedi.

http://www.kokpit.aero/s-400-mesaji Mesajı Paylaş

Merkator

Kremlin: S-400 anlaşması, Türkiye'ye kısmi teknoloji transferini öngörüyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'ye yapılan S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının, alıcı ülkeye kısmi teknoloji transferi öngördüğünü söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre, basın toplantısında Türkiye'ye Rusya yapımı S-400 savunma sistemi sevkiyatının şartlarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Sözleşme, (Türkiye'ye) üretim konusunda kısmi teknoloji transferi yapılmasını içeriyor" dedi.

Peskov, bununla birlikte transferin kısmi olacağına bir defa daha vurgu yaptı.

Teknoloji transferinin, daha önce ABD ile yapılan Patriot görüşmelerinde de Ankara'nın en önemli şartlarından biri olduğunu biliniyordu.

ABD, Rusya yapımı bir sistem olduğu için Türkiye'nin S-400 satın almasına karşı çıkıyor. Türkiye'nin, kendi üretimi olan ve NATO sistemine entegre edilebilecek Patriot savunma sistemlerini almasını istiyor.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil Türk yetkililerse, ABD'nin yaptırım kartını oynamış olmasına rağmen Rusya'dan S-400 satın alma konusunda geri dönüş olmayacağını defalarca söyledi.

Söz konusu Rus savunma sisteminin Türkiye'ye sevkiyatının gelecek ay başlaması planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/teknoloji-transferi-aciklamasi Mesajı Paylaş

Karabasan

#1181
Tem 04, 2019, 07:14 ÖS Last Edit: Tem 06, 2019, 12:33 ÖÖ by Karabasan
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "S-400 konusu bildiğiniz gibi ülkemizin hava savunma sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla ortaya çıkmış bir süreçtir, bir projedir ve artık nihai aşamalarına doğru hızla ilerliyoruz. Bu konuda daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler, biliyorsunuz Patriot Savunma Sistemi'nin alınması için uzun mesailer harcandı, uzun çabalar sarf edildi, fakat maalesef bizim beklentilerimiz karşılayacak bir teklif sunulmadığı için de S-400 alternatifi gündeme geldi ve bu hayata geçirildi.

Şimdi S-400'ler yakın bir zamanda, size tam nokta gününü vermeyeceğim, ama çok yakın bir tarihte teslimatı başlayacak ve aktif bir şekilde kullanılacak. Yani bazı görüşler ortaya atılıyor, bazı teoriler ya da senaryolar ortaya atılıyor, işte getirilecek ama kullanılmayacak, işte kutusunda duracak, aktif hâle getirilmeyecek. Biliyorsunuz bu ülkemizin hava savunma güvenliği ihtiyaçları çerçevesinde hayata geçirilen bir projedir ve bunu egemen bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti kararını vermiştir ve bunu da aktif olarak kullanılacak.
...... günler içerisinde diyebilirim bu sistem gelecek, Türkiye'de konuşlandırılacak ve kullanılacaktır."
https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/106934/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-s-400-ler-turkiye-nin-savunma-ihtiyaclarini-karsilamak-icin-alinmaktadir-

S-400 hava savunma sisteminin Akıncı Hava üssünde konuşlandırılacağı söyleniyor.
https://www.dailysabah.com/defense/2019/07/03/s-400-batteries-planned-to-be-deployed-in-ankara-southeastern-turkey Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

anafor2016

S400 kutu açma videosu

https://www.youtube.com/watch?v=t_8Zvk3oSWk

şöför kabini baya 70 lermiş Mesajı Paylaş

Trilogy

Kremlin'den 'Türkiye'ye gönderilecek S-400 parçaları pazar günü uçaklara yüklenecek' haberlerine ilişkin açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminin ilk parçalarının, Türkiye'ye sevk edilmek üzere pazar günü uçaklara yükleneceği haberlerinin doğru olup olmadığı sorulunca, söz konusu sistemin gönderimine ilişkin yapılan anlaşmanın şartlarının plana göre yerine getirilmekte olduğunu söyledi.

S-400 sisteminin ilk bataryasının parçalarının Türkiye'ye sevk edilmek üzere Rusya'daki bir askeri havaalanında uçaklara yükleneceği ve ileriki günlerde de gideceği yere ulaşmış olacağı yönündeki Habertürk haberi, Kremlin Sözcüsü Peskov'a soruldu.
Söz konusu haberi doğrulaması istenince Peskov, "Kremlin Sözcüsü olarak şunu doğrulayabilirim ki S-400 anlaşmasının şartları, aynı planlandığı şekilde yerine getiriliyor" dedi.

Rusya'nın savunma sanayi yetkilileri, Türkiye için üretilen S-400 sistemi parçalarının ilk partisinin bu ay içerisinde gönderileceğini söylüyor, ancak net bir tarih verilmiş değil.

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden birisi olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.
ABD'nin açık yaptırım tehditlerine rağmen sevk edilmeleri hâlinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

Türkiye'nin Rusya'dan dört adet S-400 bataryası almasını öngören anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201907051039567998-kremlinden-turkiyeye-gonderilecek-s-400-parcalari-pazar-gunu-ucaklara-yuklenecek-haberlerine/ Mesajı Paylaş

Merkator

S-400'ler havalandı

Dün Bosna Hersek ziyareti öncesinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400'lerin teslimatı konusunda bir sorun olmadığını söylerken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'ye Rusya yapımı S-400 savunma sistemi gönderilmesini içeren anlaşmanın, uygulama aşamasında olduğunu duyurdu. Peskov söz konusu sistemin Türkiye'ye sevkiyatının hangi aşamada olduğuna ilişkin ise net bilgi vermedi. Geçtiğimiz Pazar günü hava ve füze savunma sistemlerinin 2 kargo uçağına yükleneceği duyurulmuştu. Türkiye'ye gelecek S-400'leri taşıyan uçakların, Rusya'nın Tver (Levsky) şehrinden kalkış yaptığı iddia edildi.

Perşembe günü S-400'lerin güvenlik nedeniyle Tver'deki askeri üsse alındığını bildirdi. Geçtiğimiz Pazar günü saat 15:30 itibari ile iki büyük uçağa lojistik taşıması yapılan S-400'lerin dün gece 21:00'da lojistik taşıması tamamladı. Rus askeri ve siyasi kaynaklar, uçakların Ankara'dan gelecek talimatla harekete hazır olacağını belirttiler. Tver üssünden havalandığı iddia edilen S-400'lerin bugün gelmesi planlanıyor.

S-400'lerin kurulumu için özel teknik ekip daha önce Türkiye'ye gelmişti. Rusya'dan gelen 9 kişilik ekibin dışında, füze sisteminin kurulumu için teknik çalışmaları yapacak ekibin de Pazartesi gününe kadar Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu.

İlk etapta sadece bir S-400 bataryasının Türkiye'ye getirileceği, sevkiyatın aşama aşama gerçekleştirileceği belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/turkiye-s-400-teslimat-basladi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter