Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

MSB Akar'ın yarınki Amerika ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı, MSB Akar ile SSB Demir ile görüşmüş. Mesajı Paylaş

ozbey

@HeleBiDinle'yi  anlıyor vekesinlikle hak veriyorum. @robust da bir yerde haklı.
biz  yumurtaları kırmadan  farklı sepetlere koymayı  öğrenmek zorundayız,  sadece  s400  belki  biraz yanlış  bir  başlangıç noktası olmuş  olabilir.

başlangıç olarak  Rusların  yunan envanterinde de bulunan  alçak ve orta irtifa sistemlerinden bir miktar hazır alınsaydı,  öte yandan  hisarlarala  uğraşılsaydı  mesela,
sonra  modernizasyonlar,  ufak tefek  ortak projeler felan.
yüksek irtifa uzun menzil  işinde de direk  meads  çözümüne  pahalı olduğu  göz ardı edilerek ortak olunsaydı.
hem  o sisteme  ileride kendi füzelerimizi de entegre eder,  hem  ABD yerine  azıcık  Avrupa  çözümlerine  kaymış  olabilirdik.

çok  şükür  eurofigter  işine bulaşmadık.  yahu  kendi üreticilerinin bile  memnun olmadığı bir uçaktan  bize ne hayır gelecekti?
birçok doğu uçağına az veya çok dokunmuşluğumuz var bizim.  Aselsan azeri  uçaklarına  lgb  felan entegre etti,  pakistan uçaklarına  pod satıp  entegre etti,  rus helolarını modernize etti.

f35 yerine olmasa da  çözümsüz değil o iş.  sadece "görelim"  modundayız şimdilik.
Mesajı Paylaş

malpsoy

Asıl sıkıntı F35 için çok geç kalmamız. Tamam daha ucuza daha problemsiz olmasını istedik ama şimdiye kadar belli sayıda almamız gerekiyordu. Bu anlamda bizde çok salladık. 100 tane alacağımızın en azından 10 tanesini pahallı da sorunlu da olsa almalıydık... Mesajı Paylaş

malpsoy

Aşağıda ki linkte S-400 hava savunma sistemlerinde 40N6 füze sistemlerinin kullanılacağı yazıyor. Yani en uzun menzilli olan S400 füzesi 380 km.


http://tass.com/pressreview/1053155 Mesajı Paylaş

Topgun

Bu arada, inşallah bu değerli sistemleri uzun menzilli stand-off missile'lerden koruyabilmek amacıyla bu sistemlere bitişik CIWS tedariği planlanıyordur. Artık KORKUT'mu olur, PANTSIR-II'mi olur bilemem... Mesajı Paylaş

FeÇe

2019 da iki korkut sistemi teslim edilecekti.Ama ondan da bir ses yok şimdilik.Bu gidişle s400 ün çevresinde kaideye monteli stinger görürsek şaşırmayacağım. Mesajı Paylaş

factoraptor

2 Korkut ve bağlı AIC teslim edildi.

Henüz basına düşmedi. Düşer yakında. Mesajı Paylaş

TULGA

#1012
Nis 14, 2019, 10:00 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2019, 10:02 ÖÖ by TULGA
Ben artık S-400'ün F-35 alınmaması için yapılan bir hamle olduğuna inanmaya başladım. Söyleki;

99 yılında imzalanan JSF projesi sonrasinda aradan geçen 20 senede konjonktürel olarak çok taşın yeri değişti. Türkiye ile Abd çıkarlarının kendi bölgemiz çevresinde cakistiği birçok konu ortaya çıktı ve hala da çıkmaya devam etmekte. Sanırım hükümet projeden kendimiz çıkmamızdansa S-400 gibi karşı bloktan alınacak bir HSS ile birlikte Abd tarafından proje dışına itilip F-35'lerin envantere girmemesini uluslararası arenada daha makul karşılanacak gibi görmüş olacak ki bu kadar ısrar etmekte.

S-400'ün geleceği F-35'lerin ise verilmeyeceği kesinleşti gibi. Bu saatten sonra Çin'den hatırı sayılır bir kredi alınarak piyasalar bolca fonlanmazsa, Katar'dan ciddi bir finansman sağlanmazsa önümüzdeki günlerde çok ciddi Abd manupilasyonları bizi bekliyor olacak. Döviz kurunda ciddi artışların söz konusu olacağı bu döneme ciddi bir hazırlık yapılıyordur umarım. Aksi ise bizi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır.

D. Akdeniz'de İsrail-Yunan-GKRY üçlüsüne tam destek için kongrede önergeler verilmeye başlandı bile. GKRY silah satış yasağının kaldırılması, Yunanistan'a ilave silah satışları ve egitim desteği talepleri konusulmaya başlandı. Mısır ise üst üste donanma ve HvK için alimlar yapmakta. SA ile BAE ise Libya, Sudan hamleleri ile görevlendirilmiş durumda. İtalya ve Fransa'nın son dakika Ermeni Soykırım kartını öne sürmesi de tam anlamı ile D.Akdeniz 7. Ve 10. Parseldeki ToTAL ve ENI şirketlerinin gaz arama bölgeleri döneminde geldi.

Bu saatten sonra siz S-400 almasaniz da iptal de etseniz, Özür de dileseniz sonrasındaki istekler zaten hazırlanmış durumda. Ya bu hamlelerin hepsine cevap verecek argumanlar ile yola devam edilecek ya da tüm bu olaylardan el etek çekilerek söz dinleyen ülke olmaya devam edilecek. Kaybedilecek tüm imkanlar ve stratejik olaylar ise yapılan edepsizliğin cezası olarak yanımıza kâr bırakılacak.

Önümüzdeki dönemde ekonomik kriz, Nato'dan çıkarılmanın sorgulanması veya Abd'nin Nato'dan ayrılarak kendi paktını kurması, D.Akdeniz'de çok sıcak saatler, başta silah sanayisine olmak üzere hissedilir derecede ambargolar bizi beklemekte.

Biraz da ben içimizi karartayım pazar pazar... Mesajı Paylaş

sadalone

Bence alakası yok...O zaman neden ödemeleri hala şuan bile yapıyoruz.Neden şuan Erhaçı F-35 için modernize ediyoruz ve birçok tesis inşa ediyoruz.

Bence hem Rusya'yla krizin tatlıya bağlanması hem Suriye'de siyasi manevra alanı açmak için hemde ihtiyacı gidermek için istendi ama sonuçlarının buralara varabileceği hesap edilmeden bu sistemin alımını yaptık...Şuan ise istesek bile geri adım atamıyoruz, hem Rusya'yla ilişkilerimiz hemde Suriye'deki mevcut durum nedeniyle. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#1014
Nis 14, 2019, 10:24 ÖÖ Last Edit: Nis 14, 2019, 10:37 ÖÖ by delenda_est_carthago
@Tulga

Acik ve net hayir.  Turkiye'nin kendi istegiyle programdan cikamamasi icin hicbir sebep yoktu. Hala da yok.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

orko_8

Önce Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye S-400 siparişini CAATSA yürürlüğe girmeden önce verdi, o yüzden Türkiye'ye bu kapsamda yaptırım uygulanamaz" dedi.

Bugün de MSB Hulusi Akar, "Türkiye, ABD'nin hasmı değil, o yüzden CAATSA* kapsamına giremez" dedi.

Bu bir taktik, bir strateji falan olabilir mi? Lütfen öyle bir şey olsun çünkü.*: CAATSA: Countering America's Adversaries Through Sanctions Act; Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımla Karşılık Vermesi Yasası Mesajı Paylaş

Kabardey

@orko_8 bende olaya katılıyorum o zaman,

CAATSA'da iki sesli harf yan yana geldiği için Türkiye'ye bu kapsamda yaptırım uygulanamaz.

Bence mantıklı. ::)

Allah yardımcımız olsun. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Dalga geçiyoruz ama yasa içerik olarakta isim olarakta sıkıntılı.

Hasım stasüne bizi soktukları gün her şeyin temelden değişeceği gün olur.O vakitten sonra ne Amerika'nın herhangi bir şeyde işbirliği ,yardım,ortaklık v.s talebi olabilir nede bizim.

Amerika'nın hasım gördüğü bir ülkeye sadece ticari yada askeri ekipman ve malzeme kısıtlamasına tabi tutup geri kalan şeyler de güllük gülistanlık geçinelim demesini beklememek lazım.Bundan sonra bir şey yapılacaksa amerikalı bürokrat yada siyasetçi önündeki listeye bakar ve seni o listeye göre muameleye tabi tutar.Eğer bu uygulanacaksa gri bölgede kalmayıp direkt İran gibi ülke statüsüne geçeriz.Tabi İran'lılar kadar kaypak olamadığımız için bizim başımız daha çok ağrır.

Tabi Amerika içinde her şey güzel değil.Bu tür bir uygulama onlar içinde pirus zaferi olur ancak.
Mesajı Paylaş

kurtkapan

#1018
Nis 15, 2019, 04:29 ÖS Last Edit: Nis 15, 2019, 04:35 ÖS by kurtkapan
Yasal olarak hasım statüsüne sokulan biz değiliz ki.

Örneğin:
"Second, in consultation with the Secretary of the Treasury, the Secretary of State imposed sanctions on the Chinese entity Equipment Development Department (EDD) and its director, Li Shangfu, for engaging in significant transactions with persons on the LSP. These transactions involved Russia's transfer to China of Su-35 combat aircraft and S-400 surface-to-air missile system-related equipment."

"İkinci olarak, Hazine Bakanlığı ile istişare halinde, Dışişleri Bakanlığı, Çin'deki Equipment Development Department (EDD) ve onun yöneticisi Li Shangfu'ya LSP'deki(Yasada adı geçen Rus kurum ve yöneticileri) kişilerle önemli işlemlerde bulunduğu gerekçesiyle yaptırımlar uyguladı. Bu işlemler, Rusya'nın Çin'e Su-35 ve S-400 transferini içermekte."
https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2018/09/286077.htm

"Section 231 of CAATSA and today's actions are not intended to undermine the military capabilities or combat readiness of any country, but rather to impose costs on Russia in response to its interference in the United States election process, its unacceptable behavior in eastern Ukraine, and other malign activities."

"CAATSA'nın 231. maddesi ve bu bahsi geçen eylemlerin amacı herhangi bir ülkenin askeri kabiliyetlerini ve savaşa hazırlık durumunu baltalamak değil; ABD'nin seçim sürecine müdahale eden, Doğu Ukrayna'da kabul edilemez davranışlarda bulunan ve sayısız diğer kabul kötü niyetli aktivitelerde bulunan Rusya'ya cevap vermek için maliyet yüklemeyi(zarar ettirmeyi) amaçlamaktadır."
https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2018/09/286077.htm

Yasa görece açık.

CAATSA'yı ilk tasarlayanlar ABD için her istediği gibi kullanabileceği bir ekonomik silah yaratmak amacında değillerdi. Rusya'ya döviz getiren iki büyük sektör var. Enerji ve savunma. Enerji ambargosunun Avrupa'ya kabul ettiremezlerdi; silah satışı ambargosu epey mantıklı bir cevap olarak kalıyor. Biz yine ortada kaldık. Mesajı Paylaş

TolgaHM

İşimiz kelime oyunlarına kaldıysa eğer bizimkiler işi şansa bırakmış demektir. Bugün , İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklama da .......ABD'nin dost ve müttefik olarak Türkiye'yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum".......  bu durumu gözler önüne seriyor zaten. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter