Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Savunma bakanı Akar 13 kasımdaki Amerika ziyareti sırasında Patriot alımının da konuşulacağını, Amerikadan Patriot alınabileceğini açıkladı. Sakfor da harzemşahın dediği çıkıyor. Bir nevi siyasi rüşvet ile Trump'ın elini güçlendireceğiz anlaşılan. Mesajı Paylaş

yasharP

Sayım Merkator, Savunma bakanı bugün  f35 leride çözeceğiz yani alacağız diyordu.
S400 ler, Patriotlar, f35 ler,  arkasından 2 milyon göçmene Bahçeli ev!
Amma zenginmişiz de biz bilmiyormuşuz.
Başı"SU" ile başlayan uçaklardan da bir miktar alalım bari. Elimiz değmişken S400 lerden de 2 batarya daha alırsak hava sahası daha iyi korunur.

Kim takar TF2000'i , hürjeti, tfx'i , Siper ve Hisar sistemlerini! Onlara para kalmazsa kalmasın. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bir konuyu da bilmeyin be kardeşim... Mesajı Paylaş

Merkator

SSB Başkanı İsmail Demir'den İkinci S-400 sistemi açıklaması

Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Rusya ile ortak üretim konusundaki görüşmelerin devam etttiğini, bu nedenle 2'nci S-400 sisteminin (filo) devreye alınmasının 2020 sonrasında olacağını söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katıldı.

Demir, S-400 sistemleri hazır mı sorusuna şu cevabı verdi: "İlk sistemin unsurlarının geldiğini söyledik. Nisan 2020 konulan hedef. Kurulması, eğitimlerinin, testlerinin yapılması gibi bir süreç var. Böylesine sofistike bir sistemin, bir de anlayış olarak Türkiye'nin alışık olmadığı bir sistemin devreye alınması zaman alacak. İki konu var, NATO sistemine entegre edilmesi meselesi. Biz bunu NATO sistemine entegre etmeyeceğimizi, tek bölgeyi koruyacak sistem olacağını söyledik."

İşte Demir'in açıklamalarından satır başları:

S-400 EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR MU?

Rusya'da devam ediyor. Sistemin kurulmasından sonra kullanım şekli ve süresiyle ilgili olarak zaten MSB'nin uhdesinde yürütülecek kararlar bunlar.

Biz burada teknik personel olarak da askeri personel olarak da Türkiye'nin denetiminde olacağı; Amerika tarafından ifade edilen 'rus personel girecek' gibi, söz konusu olmadığını söyledik. Böyle bir şeye gerek olmayacak bir yapı kurduk zaten.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ VE ORTAK ÜRETİM SÜRECİ

Birinci sistem hazır alım formatında düşünüldü. Ama ikinci sistemin bilhare devreye alınıyor olmasının da arkasındaki sebep bu. Orada evet bunu yapalım ve bu ortak üretim meselesindeki parametreleri tartışalım, teknoloji transferini konuşalım ve ikinci sistemle ilgili yol haritasını belirleyelim diye müzakere sistemi yürüdü.

Takvim çalışmaya başladı ancak bu teknoloji transferi gibi parametrelerin hayata geçirilmesinin belli bir süre almasından dolayı ikinci sistemin gelişi belli bir takvime bağlandı, 2020'den daha sonra.

İKİ SİSTEMİ DE ALMAYA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR MI?

Bazı eski doğu bloğu ülkelerinde olan eski sistemleri düşünürsek tek değil ama S-400 anlamında düşünürsek tek ülke olacak.

Hava savunma bir şemsiye. Bizim ilk ihalemiz 4 sistem için çıkılmıştı. Şu anda iki sistemi aldık ama 4 sistem bile çok kısmi bir kapsama sağlayacaktı. Türkiye'nin ihtiyacı 4'ten fazla hava savunma sistemi.

Biz patriot teklifini değerlendirmeye açığız. O açıdan bizim hava füze savunma sistemindeki ihtiyaçlarımız devam ediyor. Kapsama alanını büyük düşünmemiz gerekiyor. Kendi milli sistemlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

http://www.kokpit.aero/ikinci-s400-ne-zaman-gelecek Mesajı Paylaş

Merkator

2020'de ikinci parti için anlaşma ihtimali!

Rusya'nın federal askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS'nin direktörü Dmitriy Şugayev, Türkiye ile 2020'de S-400 hava savunma sisteminin ikinci partisinin teslimatına ilişkin bir anlaşma imzalanmasının yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi.

Sputnik'te yer alan haberde, FSVTS Direktörü Şugayev, Türkiye'ye yeni bir parti S-400 savunma sistemi teslimatına ilişkin 2020'ye bir anlaşma imzalanması ihtimaline ilişkin bir soru karşısında, "Bu ihtimal yeterince yüksek" yanıtını verdi.

Şugayev, "Bu konu üstünde planlı bir biçimde çalışmaktayız. En mühim olanı da her iki tarafın da bu alanda işbirliğine devam etmeye istekli olması" diye ekledi.

Türkiye Rusya'dan dört S-400 bataryası satın almış durumda. Rus devlet silah ihraç şirketi Rosoboronexport'un yetkilileri ekim ayında yaptıkları açıklamalarında, S-400 sistemlerinin füzeleri de dahil olmak üzere tüm parçalarını Türkiye'ye teslim ettiklerini ve imzalanmış olan anlaşmanın şartlarını zamanından önce yerine getirdiklerini söylemişlerdi.

Söz konusu anlaşma, Türkiye'nin S-400 sisteminin ikinci partisini satın almak istemesi halinde bu sistemlerin ülkeye öncelikli olarak teslim edileceği maddesini içeriyor.

http://www.kokpit.aero/ikinci-parti-s-400-anlasma-ihtimali Mesajı Paylaş

Merkator

"S-400'lerin performansı Türklerin beklentilerini aştı"

Rusya'nın önemli haber/analiz sitesi gazeta.ru'da Ankara semalarındaki uçuşlarla test edilen S-400'ler konusunda geniş bir makaleye yer verdi. Makalede S-400'lerin 2 adet F-16, 1 adet F-4 ve helikopter ile denendiği, testlerin Türkiye'nin beklentilerini aştığı ve yeni S-400 bataryalarının yolda olduğu belirtildi.

Makalede Türkiye'ye sevk edilen ilk grup S-400'lerde Rus üretimi Mk-XII Mode 4 dost-düşman tanıma (IFF) sistemi bulunduğu, ileride (net tarih yok) ASELSAN'ın üreteceği sistemin bunun yerini alacağı kaydedilerek, "Sevkedilecek 2.grup S-400'lerde ise Türk yapımı IFF kullanımı planlanıyor. Ancak Türkler, testlerde S-400'lere kendi ulusal IFF sistemlerinin entegre edilebileceğine ikna olduğundan ikinci grup S-400'ler de yine Rus yapımı IFF sistemleriyle gönderilebilir. Türkler, S-400'lerdeki dost-düşman kodlarının kimseye verilemeyeceğine de ikna oldu" denildi.

http://www.kokpit.aero/s-400-turkiye-test-sonuc Mesajı Paylaş

doğu

Bu iş ABD'nin gıcık olduğu kadar var gibi, baksanıza iyice iç içe olunacak resmen, karşılıklı güven olmadan mümkün değil bu kadar komplike sistemlerin alınıp verilmesi. Benim böyle bir silahım olsa alınılmasın ama Azerbaycan'a bile verirken bi acaba derim. Bir Nato üyesi Türkiye ve Rusya'nın birbirine bu kadar güvenip silah sistemlerini açıyor olması ''sadece bir silah alımı'' ile özetlenebilecek gibi değil. Batıdan aldığın uçakla doğudan aldığın bir savunma sistemi üstünde alabildiğince test yapma özgürlüğü bu. Bir de f35 leri verdiklerini düşünsenize :) vermez tabii adamlar, yani şu anki tezleri gerçektir değildir bilmiyorum ancak sonuçta herşeyi elimize verip alın oynayın kafanıza göre testlerinizi yapın da demeyecekler, demiyorlar da.. Mesajı Paylaş

yasharP

Ara 06, 2019, 02:54 ÖS Last Edit: Ara 06, 2019, 02:55 ÖS by yasharP
Sn Doğu, benim buradan anladığım. Bizim elimizdeki s400 ler, Rus IFF aletiyle gelmiş. Biz daha önce bunu kendi IFF aletimizle değiştireceğimizi söylemişiz. Ama Rus diyorki; Rus IFF aletini de kullanabilirler. Çünkü Türk IFF bilgilerinin bu şekilde Rusların eline geçemeyeceğine Türkler ikna olmuşlar.
Yani ABD nin söylediğinin tam tersi. IFF bilgileri Rus'ların eline geçemez demek istiyor. Mesajı Paylaş

doğu

Evet tabii ondan bahsediyor olabilir ve teknik olarak nasıl ne kadar mümkündür hakim olduğum konular değil, benim söylemek istediğim biraz daha farklı birşey. Bu konu özelinden çıktım biraz yani aslında dışarıdan bakınca abuk bir durum bu, yine kendimize özgü oldu yani. Bu bir alışveriş ve başlangıç, gidilecek gelinecek takılacak sökülecek denenecek vs derken organik bir bağ kurulacaktır ve ben bu çağda hiçbir şeyin yüzde yüz güvenli olduğuna inanmıyorum. F35 i falan da alırsak kimsenin elinde olmayan bir lüks olur bu aslında, ülke test sahasına döner. Bir benzeri yok örneği yok, Yunandaki s300 leri söylemeyin onlar artık çok mühim değil bizde biliyoruz içini dışını.. Mesajı Paylaş

ozbey

peki  nasıl  ikna  oluruz?  ancak   kendimize  ait  bir  güvenlik   eklentisiyle  ikna  oluruz.
biz  zaten  milli ıff  geliştirmiş  olduğumuza dair  çok  sayıda  haber  okumuş  idik;   aşağıdaki  şu  haberin   ilgili  satırlarından  ben  kendi  ıffmizi  taktığımızı  ve  dolayısıyla   milli  ıffmizin  içindeki   yazılımların  ve   arayüzlerin  felan  yüklenmiş  olabileceğini  düşünmüş  idim.

"S400 füze savunma sistemlerinin ikisi, geçtiğimiz salı günü Türk yetkililerin nezaretinde Türkiye'ye özel bir yazılımın yüklenmesi sonrası üretim bandından çıktı. "

https://www.haberturk.com/yazarlar/cetiner-cetin/2487322-s-400-yolda-turkiye-yine-de-temkinli

meğer  milli ıff yokmuş.

alıntıladığım satırlarda   sözü edilen yazılımın  ne   olabileceğine dair  TRM  forumunda Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi başlığında  robust   mantıklı  bir   tahmin  sunmuş.
yine de  ben   az daha  öte ye  geçen  bir  yazılım olabileceğini  düşünüyorum.
Mesajı Paylaş

Trilogy

'Türkiye, Rusya ile ikinci S-400 anlaşmasını yapmaya çok yakın'

Türkiye'nin, Rusya'dan ikinci kez S-400 hava savunma sistemleri almak için anlaşma yapmaya çok yakın olduğu belirtildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ankara'da bir grup gazeteciye açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile Rusya arasında, ikinci parti S-400 sistemlerinin ortak üretimi ve teknoloji transferi konusundaki görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Reuters, anlaşmanın nisan ayından önce, ilk alınan S-400'ler kullanıma hazır hale geldiğinde imzalanabileceğini belirtti.

Öte yandan İsmail Demir, Ankara'nın ABD yapımı Patriotları almakla hâlâ ilgilendiğini ve müzakereler için bir ön koşulu olmadığını da aktardı. Washington'ın Türkiye'nin S-400 alımına karşı çıkması iki NATO müttefiki arasında kriz yaratmıştı.

Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına temmuz ayında başlanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı 12 Temmuz'da, ilk parçaların Türkiye'ye ulaştığını açıklamıştı.

S-400 savunma sisteminin ikinci batarya malzemeleri de Türkiye'ye eylül ayında ulaşmıştı. Milli Savunma Bakanlığı, S-400 sisteminin Nisan 2020'de faal hale gelmesinin planladığını bildirmişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201912131040831227-turkiye-rusya-ile-ikinci-s-400-anlasmasini-yapmaya-cok-yakin/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter