Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

Siper, radar güdümlü hisar-O olabilir diye tahmin ediyorum. Mesajı Paylaş

Kartalbey


≾10TΩ≿

Bizim Hisar-U tek sistemde birden fazla tip füzenin kullanılabildiği bir hava savunma sistemi olarak geliştirilebilir mi? Misal tek Hisar-U bataryasında hem bizim özgün füzemizin olduğu lançer hem Aster 30 lançeri hem de 40N6 laçneri olup angaje olunacak hedef tipine göre bu füzelerden teknik olarak en etkili olanının seçilip ateşlendiği bi sistem olarak kurgulanabilir mi?  Mesajı Paylaş

factoraptor

Siper, Hisar-U ile aynı şey.

Siper, radar güdümlü Hisar O değil. Evet Hisar-O/RF var ama o ayrı ve devam eden bir proje.

G40, Hisar-O/RF değil.

Siper ile Göktuğ'un alakası yok. Hatta Siper'in Hisarlarla bile çok alakası yok.

Siper uzun menzilli kurgulanıyor. Ama irtifa tavanı, angajman tipi ve hedefleri açısından gelecekte projenin tek bir füze olmayacağını öngörüyorum. 48N6E, 48N6E2 gibi varyasyonlaşma olacaktır. Belki buralarda ortak çalışma alternatifleri de masaya gelebilir ama şimdilik proje %100 Türk. Ama böyle devam etmeyebilir. Mesajı Paylaş

ATMACA

Hakan KILIÇ yazdı... Türkiye'nin EUROSAM SAMP-T programı

https://bit.ly/2LReyDc Mesajı Paylaş

TULGA

Son açıklamalar ve öngörüler neticesinde ben Siper HSS hususunun iki kategoride gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.

1- Eurosam ile yapılan görüşmeler neticesinde ilk fazda Aster 30 Block 1 NT füzesi entegreli karada Aselsan EIRS ile Atış kontrol, 8x8 veya 8x4 hücreli fırlatma ünitesi, donanmada ise Aselsan Çafrad ile Atış kontrol, Milli VLS veya Mk-4'den oluşan yarı milli bir ABM kabiliyet elde edilmesine yönelik çalışma.

2- Aynı süreçte geliştirmesine ortak olunabilecek Aster 30 Block 2 füzesi kazanımı ile daha sonrasında 1. Fazda kurulu kara ve donanma sistemlerine entegrasyon şeklinde yapılabilir.

Bu bizim Ulusal HSS şemsiyesinin Karada ve denizde yüksek irtifa ABM kategorisini sağlamaya yönelik en optimum çözüm gibi görünmekte. Üstelik ilk fazın devreye alınması da süreci kısaltmaya musait olacaktır.

Beraberinde kullanılabilecek ESSM ve olası G-40 ile donanma HSS ihtiyacı giderilmiş olup KKK için de mevcut Hisar A ve O ile sonrasinda ortaya çıkabilecek Göktuğ formasyonlu ilave sistemler ile Ulusal HSS ağı tam olarak sağlanabilir.

Mesajı Paylaş

onkomd

Siper sandığımızın aksine Iron Dome gibi bir şey olmasın? Mesajı Paylaş

theavengers

Sputnik malum, ona göre değerlendirin:

'ABD'den Türkiye'ye, S-400 alımını iptal etmesi için iki hafta'

ABD'nin Türkiye'ye, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alımından vazgeçerek ABD yapımı Patriot sistemlerinin alımı yönünde karar vermesi için iki haftalık süre verdiği belirtildi.

CNBC, bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, "Türkiye, ilk haftanın sonunda Rusya'yla milyarlarca dolarlık anlaşmayı iptal etmeli ve bunun yerine ABD'de Raytheon şirketi tarafından üretilen Patriot füze savunma sistemini almalı, yoksa Lockheed Martin'in F-35 programından ihraç edilme, vaat edilen 100 adet F-35'i kaybetme, yaptırım uygulama ve NATO'nun olası tepkisi ile karşılaşacak" ifadelerine yer verdi.

Kaynaklar, bunun "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son teklifi" olduğunu aktardı.

https://tr.sputniknews.com/abd/201905211039119247-abdden-turkiyeye-s-400u-iptal-etmesi-icin-iki-hafta/?fbclid=IwAR2ilJjmReQFtBIruWDqY6Hm3VvFn3J-UXpCEJ_ixyjd1fpS-KJM4ZG42GA&utm_source=https://www.facebook.com/&utm_medium=short_url&utm_content=m3ZZ&utm_campaign=URL_shortening Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

zirfak

FRANSA'DAN SAMP-T TEKLİFİ
Hava savunma sistemi SAMP-T tedarikine ilişkin Eurosam ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Akar, "Ekim ayına kadar bu çalışmalar devam eder ve bu konsept çalışmasını başarılı bir şekilde tamamlayabilirsek o günden itibaren nasıl üretim yapacağımızı tartışmaya, konuşmaya, görüşmeye başlayacağız" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile NATO Zirvesi'ndeki görüşmesinin ardından kendisinin de Fransız mevkidaşıyla bir araya geldiğini anımsatan Akar, şunları söyledi:

"Yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bir noktaya gelindi. Onlar bir Samp-T bataryasını Türkiye'de konuşlandırmayı önerdiler. Bununla alakalı biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onlar keşif yapacaklar. Şu anda İncirlik'te İspanyolların bir Patriot bataryası, Kahramanmaraş'ta ise İtalyanların Samp-T bataryası var. Bu iki yerde incelemeler yapmayı teklif ettiler. Bu konu üzerinde, onların intikali üzerinde çalışıyoruz. Eğer Cumhurbaşkanımız tarafından da bu uygun görülürse önümüzdeki dönemde en azından bir, iyi niyet göstergesi olarak, Türk-Fransız ilişkileri bakımından sembol olması bakımından da böyle bir konu üzerinde çalışmamızı sürdürüyoruz." Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Eurosam ile yapılan iş, mevcut aster 30 üzerinde Türkiye'ye özel bir sistem inşaa etmek mi ? Yoksa daha farklı bir şey mi ?

Ayrıca yine niye emanet batarya peşindeyiz ? Mesajı Paylaş

Merkator

Türk Dışişleri: S-400 süreci planladığı gibi ilerliyor

Dışişleri Sözcüsü Aksoy, S-400 sürecinin planlandığı gibi gittiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde '1 Mayıs 2019, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Türkiye'nin S400 tedariğini ertelemeyi değerlendirip değerlendirmediği hakkında bazı basın yayın organlarında yeralan haberlere ilişkin soruya cevabı' başlığıyla yazılı açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Son günlerde bazı basın yayın organlarında Türkiye'nin ABD'nin talebi üzerine S400 tedariğini ertelemeyi değerlendirdiğine ilişkin olarak yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Rusya'dan S400 tedarik sürecimiz planlandığı şekilde devam etmektedir.

Diğer taraftan, ABD'nin S400 sisteminin NATO'nun birlikte çalışabilirliğine ve F35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini görüşmek üzere ABD makamlarına ilettiğimiz Çalışma Grubu toplantısı teklifimiz geçerliliğini korumaktadır.

http://www.kokpit.aero/turkiye-s-400-yeni-aciklama Mesajı Paylaş

Merkator

"S-400'ler Akdeniz'e konuşlandırılacak"

Türkiye'nin teslimat için beklediği Rus yapımı S-400 hava savunma füzelerinin ilk etapta Akdeniz sahillerinde konuşlandırılacağı iddia edildi. Bloomberg'ün haberine göre, bataryaların Akdeniz sahillerinde kurulum planının nedeni, Türkiye Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle yaşadığı gerginlik.

Bloomberg'in dört kaynağa dayandırdığı haberine göre Türkiye S-400'leri, Kıbrıs ile Akdeniz'in doğusundaki doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetleriyle ilgili tartışma yaşadığı için güney sahiline konuşlandırmayı planlıyor.

Kaynaklar S-400'ler için sadece Akdeniz sahillerinin değil, başka yerlerin de düşünüldüğünü aktardı. Kaynaklara göre S-400'ler Ruslar tarafından inşa edilen Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu'da da konuşlandırılabilir. Türk hükümetinin konu ile ilgili yorum yapmadığı bildirildi.

http://www.kokpit.aero/s400-akdenizde-konuslandirilacak Mesajı Paylaş

BuLuT__

Gözümle görmeden bu sitemlerin Türkiyeye geleceğine inanmıyorum. Mesajı Paylaş

murattekin

Sistemdeki radar sembolojileri ve diğer sistemler TSK'ya (Nato?) uygun hale getirildi mi yoksa bir de Rus sembolojisi mi öğrenilecek? Mesajı Paylaş
...

Karabasan

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in Üst Yöneticisi Sergey Çemozov, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye teslimatına 2 ay içerisinde başlayacaklarını açıkladı.
S-400'lere ilişkin ön ödemelerin tamamlandığını anlatan Çemozov, "Krediler de sağlandı, harcandı ve üretim yapıldı. Ayrıca eğitimler de tamamlandı. S-400'lerin Türkiye'ye teslimatına 2 ay içerisinde başlayacağız." dedi.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusya-s-400lerin-teslimatina-2-ay-icerisinde-baslayacagiz/1498693 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter