OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan malpsoy, Eki 13, 2015, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Haz 25, 2020, 10:52 ÖÖ Last Edit: Haz 25, 2020, 11:36 ÖÖ by putty
dustdevil ben onları on yıldır diyorum ama sürekli o öyle değil ki deyip OMTAS ın at unut olduğuna güveniliyor. At unutun 4 km menzilli bir füzede kara hedeflerine karşı bu günün görüntü işleme algoritmaları ile yapay zekası ile imkansızlığının farkında değiller at unut dedim mi akıllı gider bulur vurur tamamen pasif çalışacağı için sorun olmaz sanılıyor. At unut uçakta olur gemide olur çarşaf gibi bir uzayda yada satıhta tek bir leke hedef olacağı durumda at unut 1970 lerin yazılımı ilerde rahatlıkla yapılabildi ama karadan karaya tanksavar için at unut imkansız şu an için. Ne yapıyorlar termal lekeye atıyorlar sıcak motora yani oda bir tanksavar dan beklenmesi gereken esnekliğin çok altında bir yetenek tanksavarlar sadece motoru olan şeylere atılmazlar çünkü. Videolarda omtas hedefi vuruyor hedeften vurulunca reziztans kabloları sarkıyor son derece steril şartlar altında bir test yani ve sanki stinger testi tanksavarın ısıtılmış hedefle ne alakası var balkona çatıya binanın köşesine tanksavar atmayacak mıyız sadece motoru çalışan araçlara mı atacağız. At unut diyorlar çıkıyorlar işin içinden bilgisayar halleder nasılsa. Halledemez işte onu diyoruz o teknoloji yok daha.
OMTAS a lef ediyorum sanıyorlar oysa bir füzede olabileceklerin en iyisi OMTAS da bir araya getirilmiş füzede makine olarak yanlış yok ama kurgu hatalı mühendis işini yapmış makine şahane ama kurgu hatalı. Kurgu hatalı yazılmış makine ne yapsın çalışmaz yani daha fazla iyileştirecek bir şeyi de kalmadı bundan daha iyisini yapacak mühendis yok dünyada daha. At unut çalışmaz TV güdüm yaparsan askerin içine sinmez buna ben güvenerek ana silahım yaparım demez. Ancak ikincil bir silah olursa o zaman zaafları kabul edilirse çok şahane olabilir hatta o zaman ben fiber yerine böyle kalsın derim ama yanında TOW gibi yada spike gibi bir mükemmel güvenirlilikte karıştırılma bastırılma imkanı yüz yıl sonra sıfır olan bir silah olursa ancak OMTAS çok şahanedir. Ya birincil tanksavarın yapmayacaksın ona bir kardeş getireceksin yada birinci olacaksa fiber optik olacak en azından 2050 ye kadar idare edeceğiz o zamana görüntü işleme yapay zekada her halde omtas'a hazır olur.

Kornet yada TOW devam edecek ise OMTAS o zaman olur mesela çok şahane taktik bir silah çünkü endişemiz abartılı % 99 karıştırılamayacak biliyoruz ama tutki başardı düşman savaşı kaybetmezsin tow kornet yada fiberoptik bir OMTAS  filan olursa. Ama ben artık OMTAS ile değiştiricem cephaneliği dedim mi işte o yüzde 99 OMTAS iyi çalışacak ihtimali işgaline sebep olur. Bunu askere anlatamazsın bayraktar aldırırsın ama böyle tanksavarı kessen almaz kabul etmez. Almıyor da zaten görüyorsunuz kim bilir ne münakaşalar var ısrar ederiz alır sanıyorsak kesinlikle almazlar. 100 tane almışlar filan olabilir taktik silah olarak alır ama TOW lar ile değiştirmez cephaneliği bu silaha güvenip de. TV güdümlü taktik bir silahı kim istemez Kargu ya diyor muyuz karıştırılabilir diye OMTAS da öyle TOW ların yanında şahane über bir silah javalin gibi kullanırız intihar bombacısına filan yada dağda teröriste göre göre vururuz karıştıracak değil ya o. Ama onunla Yunan ordusunu İran Rusya durduracağız diye güvenip beklersek TOW ları raf ömrü doldukça değiştirirsek işgal ediliriz.

OMTAS kötü değil mühendisi başarısız değil ama kurgu hatalı ana tanksavar olamaz cephanelikteki TOW ların yerini dolduramaz OMTAS bu hali ile. Olamıyor da zaten kimse 5000 sipariş vermedi dimi. Biraz daha çalışsak üzerinde olur mu peki? Hayır olmaz yapılabilecek her şey zaten yapıldı daha fazla yapılabilecek bir iyileştirme olduğunu sanmıyorum. Yapılabilecek iyileştirmelerin bizim bu mevzumuz ile alakası olamaz.

Önerim nedir? Kesinlikle fiberoptik bir OMTAS üretmek. Aynı kamera aynı bilgisayar aynı akıl aynı at unut aynı TV güdüm ama kablosuz değil fiberoptik haberleşme oalcak. Tabi mecburen yapısal bir değişiklik ile tüm kablolu füzelerde olduğu gibi mecburen lüleler arkadan yana alınacak kablo yanmasın diye. Füzeya harcanan emek zayi olmayacak aşağı yukarı aynı füze çünkü. Zaman dersek oda zayi olmaz çünkü ikisinde de bu donanım yapılacaktı yazılımda aynı olacak neredeyse ve hiç bir şey bu iş için geç değil er geç olmak zorunda geç kalma bugünde yok beklersek on yıl sonra bile olmayacak ne zaman fark edersek bu dönüşü yapmalıyız. Lülesi yanda füzeyi at unut çalıştıracaksan kes fiberi makasla öyle yolla bir kaybın yok ki neyi düşünüyoruz anlamıyorum. Zorumuz ne anlamıyorum illa kablosuz olmasında. Kanıtlanmış teknoloji var işte kablo 4 km ye rahat gidiyor. Zorumuz ne. Benim OMTAS da isteyipte sizin istemediğiniz bir şey yok ki füze aynı füze sadece lüle yana arkada fiber olacak. Bu olduktan sonra yine at unut kullanın çok güveniyorsanız ama benim önerim TV güdüm dür her zaman. Şimdi olmaz fiberde olur ama. Hatta fiber olsun rf de olsun çok lazımsa ama fiber mutlaka olsun Mesajı Paylaş

dum

Sadece at-unut değil ki ;  istiyorsan hatırlatmaya devam et..  4 km menzilli X100binlik füzeyi balkona atmak istiyorsan atarsın.

Daha piyasaya çıkmayan kısa menzilli tas var , javelin muadili..  Çok istiyorsan balkonlara onu at. Veya rpg var binlerce, daha kolay.  1 km menzilli yatağan vat onu at, çok istiyorsan..  Cirit var araç üstü, onu at uzak mesafeyse.

İha dan mam-l veya mam-c bile atabilirsin istersen, hatta uğraşırsan pencereden de sokabilirsin.

Omtas bit çilingir değil, tanksavar. Mesajı Paylaş

putty

Haz 25, 2020, 11:45 ÖÖ Last Edit: Haz 25, 2020, 11:51 ÖÖ by putty
Dum tanksavar silahının adı tanksavar işi tanksavar değil. GTT de tank savardır ama tanklara atılmaz sadece. 12.7 mm de adı uçak savardır ama uçaklara atılmaz sadece. Ucaksavar ile personele de gemilere de ateş edilir ama adını uçaksavar koymuşlar asli işi de o ama tek işi o değil. Tanksavar ile makineli tüfek koruganı mevzisi de vuruluyor piyadede vuruluyor mağarada vuruluyor. Mecbur kaldığında değil görevi dahilinde olan şeyler bunlar.  Bunları sen daha iyi bilirsin. Pkk ya ucuz füze atmak gerekebilir bitmeyen bir sinir ve yıpratma savaşı çünkü ama adım adım ilerlerken her attığın füze sana toprak olarak geri dönerken kimse şuraya daha ucuz füze atayım demek zorunda değil hücuma geçmişsin işgale başlamışsın elli yıldır bunu bekliyorsun vura vura ilerlersin tasarrufun anlamı yok toprak alıyorsun attığın her modern füze sana altın olarak dönüyor haftaya başkente girip işgali tamamlayacaksın vatanın büyüyecek ilelebet ne tasarrufu.  Şuraya OMTAS atmayım Kargu atayım demez asker o şartlarda atar geçer doğrusuda o. Önceki nesiller aynı silahlar ile savaş beklediler çıkmayınca MKE de kesip hurdaya attılar füzeleri bombaları güdümlü silahları acımadan. Savaşta tasarruf edip barışta çöpemi atacağız o silahı sanki Mesajı Paylaş

dum

Aydınlattığın için teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

DelKu

Haz 25, 2020, 07:32 ÖS Last Edit: Haz 25, 2020, 07:38 ÖS by DelKu
@dum Daha piyasaya çıkmayan kısa menzilli tas var , javelin muadili..  Çok istiyorsan balkonlara onu at. Veya rpg var binlerce, daha kolay.  1 km menzilli yatağan vat onu at, çok istiyorsan..  Cirit var araç üstü, onu at uzak mesafeyse.
İha dan mam-l veya mam-c bile atabilirsin istersen, hatta uğraşırsan pencereden de sokabilirsin.
Omtas bit çilingir değil, tanksavar.

Yatağan dan çok bu iş için yeni oyuncağımız CiDA var ama, mühimmat bitince savaşın ortasında koşup köşedeki bakkaldan bir karton sigara parasına satın alabileceğin RPG7 dururken bunlar lüks kaçar , ne OMTASı , balkona atan mangayı döverim ben.

Ek yapayım bu hep amerikalıların şımarıklığı, traktöre javelin , balıkçı teneknesine harpoon filan atmak ne de olsa adamlar keyfe keder gece kalkıp karşılıksız dolar basabiliyor Mesajı Paylaş

dustdevil

Haz 25, 2020, 08:52 ÖS Last Edit: Haz 25, 2020, 09:00 ÖS by dustdevil
OMTAS test videolarındaki görüntü bilerek bozulmadıysa veya ekrandan çekilmediyse analog bir yayına benziyor, füze telemetri bilgisinin yazdığı rakamlar bulanık, görüntüde kısa kesilmeler var. Aselsan sitesinde ise linkin diijital olduğu yazıyor.

Aselsan: https://www.aselsan.com.tr/en/capabilities/military-communication-systems/data-link-systems/missile-data-link-system

Şu videolardan daha iyi anlaşılabilir:

FPV Analog versus Digital:

https://www.youtube.com/watch?v=u-n8EJ7BOH4

OMTAS:

https://www.youtube.com/watch?v=Wk4c2f2Kufk
https://www.youtube.com/watch?v=EMBvElZteNY

Spike ER2:

https://www.youtube.com/watch?v=lRvURKHInDc

İş görüyorsa sorun yok, fiber olsaydı daha iyi olurduya getirecektim konuyu, ama bunun da ayrı sorgulanması gerekir.
Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.youtube.com/watch?v=___7SiJtTQM

UMTAS çözünürlüğü sanki daha iyi gibi. Mesajı Paylaş

dustdevil

Haz 25, 2020, 10:19 ÖS Last Edit: Haz 25, 2020, 10:29 ÖS by dustdevil
Bu aşağıdaki linkteki videonun sonundaki görüntü daha stabil diyecektim, kafamı oldukça karıştırdı ama aynı görüntüyü OMTAS diye montajlamışlar:

French MMP vs Turkish OMTAS Anti Tank Missiles (resmi değil, meraklı videosu gibi):

https://www.youtube.com/watch?v=kPcWiW89rW4

OMTAS videolarının başka bir ekrandan çekilip zoom edilmiş olma ihtimali olduğu gibi UMTAS'ta daha iyi sensör ve veri bağlantısı olma olasılığı da var. Her ikisi birden olabilir. Dikkat ederseniz UMTAS videosunda, OMTAS videolarında olan  glitch (terim bu mu emin değilim, OMTAS füze kamerası görüntülerinde ekranın tamamını 3-4 saniyede bir etkileyen bir parlama var) olmuyor.

Mesajı Paylaş

dustdevil

Aselsan broşüründe silah veri bağının (datalink) görüş hattı için olduğu yazıyor. Sınırlı engel arkası kabiliyeti olabilir, frekansı/kullandığı bant nedir bilmiyorum ama VHF ve üzeri engelleri çok iyi aşamıyor. Mesela tünele girince araba radyosu FM (VHF) kanallarını çekmemeye başlar.

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/askeri-haberlesme-sistemleri/veri-bagi-sistemleri/fuze-veri-bagi-sistemleri
Mesajı Paylaş

Havuc99

Hard-Kill

Üstadım konunun OMTAS ile ilgisi ne tam olarak anlayamadım.

Söz konusu satış; komuta ve kontrol sistemi, anti-tank füze fırlatma sistemleri, uzaktan komutalı silah sistemleri, radyolink sistemleri, ataletsel navigasyon sistemleri ve atış yeri tespit sistemlerinin ihracatını kapsıyor

https://www.savunmasanayist.com/aselsandan-zirhli-arac-gorev-ekipmani-ihracati/ Mesajı Paylaş

Havuc99

Tem 31, 2020, 07:06 ÖS Last Edit: Tem 31, 2020, 07:08 ÖS by Havuc99
Kusura bakmayın yanlış anladım. Biraz dalgındım.ingilizce başlığın kurbanı oldum Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Estağfurullah. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter