ODTÜ Uluslararası Robot Günleri

Başlatan Terra, Şub 21, 2020, 05:09 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Teknolojinin nabzı Ankara'da atacak

Türkiye'nin ilk ve en köklü robot yarışma organizasyonu olan ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günleri, 22-23 Şubat tarihlerinde STM ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Robot Topluluğu tarafından ilki 2002 yılında gerçekleştirilen ve 2008 yılından itibaren de uluslararası olan ODTÜ Robot Günleri, STM ana sponsorluğunda ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM)'nde düzenlenecek.

Türkiye'de robotiği sevdirmek ve yaygınlaştırmak misyonuyla düzenlenen ODTÜ Robot Günleri; çizgi izleyen, arama ve kurtarma, çöp toplayan, labirent çözen, otonom insansız hava aracı-otopilot, otonom insansız hava aracı-bilgisayarlı görü ve inovasyon kategorilerinde yurt içinden ve dışından toplam 735 robotun yarışacağı, yarışmacıların yeteneklerini ve becerilerini ölçme şansı yakalayacağı, birbirinden ilginç robotların gösterilerinin izlenerek teknolojinin doyasıya yaşanacağı bir etkinlik olacak.

Ücretsiz atölye çalışmalarının yer alacağı, 10 bine yakın katılımcının takip etmesinin beklendiği 17. Uluslararası Robot Günleri'nde yedi farklı kategoride toplam 85 bin TL'lik ödül yarışmacıları bekliyor.

Robot teknolojisini daha yakından tanıtmayı amaçlayan "Uluslararası ODTÜ Robot Günleri", robotların işlevleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler sunmayı; yarışmacılardan, ziyaretçilere, bilim ve teknolojiye gönül vermiş tüm davetlilerle robot dünyasına ilgi duyanları eğlenceli bir ortamda bir araya getirerek bilgi alışverişini sağlamayı hedefliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleri ile düzenlenen etkinlikle ilgili aşağıdaki adreslerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:
https://odturobotgunleri.org.tr/
https://www.facebook.com/odturobotgunleri
https://twitter.com/odturobot?lang=en

http://defenceandtechnology.com/teknolojinin-nabzi-ankarada-atacak/

Mesajı Paylaş

nokta

Robotlar Yarışta

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM')nin ana sponsorluğunu üstlendiği ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günleri yurt içi ve yurt dışından 735 robotun katılımı ile başladı.

ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günlerinde yedi farklı kategoride yarışmacıların mücadelesine tanık olurken, robot dünyasına ilgi duyan binlerce genci bir araya getiriyor.

Türkiye'nin ilk ve en köklü robot yarışma organizasyonu olan ODTÜ Robot Günleri'nde teknoloji üzerine çalışan gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten STM Bilgi Sistemleri Direktörü Aydın Kara; "STM olarak ülkemizde daha önce yatırım yapılmamış niş alanlara odaklanırken, yerli ve milli kaynakları kullanarak yenilikçi teknolojiler geliştirmek üzere çalışıyoruz. Sahip olduğumuz deneyimi ise geleceğimize yatırım yapmak üzere teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen gençlerle paylaşmak için birçok girişimimiz bulunuyor. STM'nin de en önemli çalışma alanları arasında yer alan otonom insansız hava araçları kategorisine de sahip olan ODTÜ Robot Günleri, kapsamı ve misyonuyla Türkiye'de robotiği sevdirmek ve yaygınlaştırmak üzere gerçekleştirilen en önemli organizasyonlardan biri olma özelliği taşıyor. Türkiye'nin kendi teknolojilerini geliştirmesi adına üreten gençlerle bir araya gelmek ve onlara yeni ufuklar açmak için tüm imkanları değerlendirmeye ve her fırsatta desteğimizi sunmaya devam edeceğiz" dedi.

https://c4defence.com/Gundem/robotlar-yarista/9390/1 Mesajı Paylaş

Terra

Robotların yarışında şampiyonlar belli oldu
Türkiye
Şubat 25, 2020 muhammet 9 Leave a comment
Savunma sektörünün öncülerinden STM'nin ana sponsorluğunu üstlendiği ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günleri robot dünyasına ilgi duyan binlerce genci bir araya getirdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde kritik teknolojiler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.'nin bu yıl ana sponsorluğunu üstlendiği ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günleri, heyecanlı bir mücadelenin ardından sona erdi.

Türkiye'de robotiği sevdirmek ve yaygınlaştırmak üzere 22-23 Şubat tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Türkiye'nin farklı illerinden lise ve üniversite öğrencileri yeteneklerini sergilediler.

İki gün boyunca 2.500 kişinin katıldığı yarışmalarda; Otonom İnsansız Hava Aracı - Otopilot Kategorisi'nde; Ankara Üniversitesi'nden Kusbegi takımının "Bürküt" isimli dronu birinci olurken, ODTÜ'den katılan HU-35 takımının aynı isimli dronu ikinci ve Marmara Üniversitesi'nden DRONTEAM.İO takımının "Frank" adlı dronu üçüncü sıraya yerleşti.

Otonom İHA - Bilgisayarlı Görü Kategorisi'nde ise Konya Teknik Üniversitesi RAC-LAB takımı "RAC-LAB Tuğberk" ile birinci oldu. "Kolbala" ile Ankara Üniversitesi Kusbegi ekibi, "Buraya Bakarlar" ile Hacettepe Üniversitesi Robot Topluluğu Otonom Drone Takımı, "KBUİHA Tulpar" ile Karabük Üniversitesi'nden KBUİHA ekibi ve "Ayasoft" ile ODTÜ'den Mehmet Şansal ise mansiyon ödülüne layık görüldüler.

İlk üç dereceye girenler 15.000 TL, 10.000 TL, 5.000 TL'lik ödüllerin sahibi olurken, mansiyon alan her takıma 3.750 TL ödül verildi.

Ücretsiz atölye çalışmaları ve birbirinden ilginç robot gösterilerinin de düzenlendiği ODTÜ Robot Günleri, bilim ve teknoloji dolu bir programla iki gün boyunca 8 bine yakın ziyaretçi ağırladı.
Robot teknolojisini daha yakından tanıtmayı amaçlayan ODTÜ 17. Uluslararası Robot Günleri'nin ana sponsoru STM, genç ve dinamik vizyonuyla çalışmalarının etki alnını genişletmek üzere çalışıyor. Faaliyet alanları kapsamında farkındalık yaratmak ve nitelikli insan kaynağı yetişmesine katkı sunmak üzere yarışmalardan eğitimlere, projelerden etkinliklere kadar geniş bir yelpazede girişimler gerçekleştiriyor

http://defenceandtechnology.com/robotlarin-yarisinda-sampiyonlar-belli-oldu/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter