Denizaltılar için İnteraktif Savunma ve Saldırı Sistemi (IDAS)

Başlatan 7Skies, Eki 30, 2015, 06:05 ÖS

« önceki - sonraki »

7Skies

Eki 30, 2015, 06:05 ÖS Last Edit: Eki 30, 2015, 06:20 ÖS by 7Skies
Denizaltılar için İnteraktif Savunma ve Saldırı Sistemi (IDAS)

Önemli Noktalar;

IDAS  IRIS-T hava-hava füzesi üzerinden geliştiriliyor
Proje Alman  Type 212 denizaltıları için başlatıldı
Ana hedefi ASW helikopterleri ek olarak küçük orta yapıdaki deniz ve kara hedefleri
Proje  Diehl BGT Defence, HDW ve Roketsan(Katılım 2013) ortaklığında gerçekleştiriliyor
Geliştirilecek füzeler  212 lerin  torpido tuplerenden ateşlenecek
4 füze 1 torpido tüpüne yerleştirilecek
Fiber Optik güdüme sahip olacak
Takribi menzili 20KM olacak
IDAS dünyada batık haldeki bir deniz altıdan hava hedeflerine karşı kullanılan ilk füze olacak
IDAS ayrıca yine dünyada tüpten(kanister olmadan) direkt ateşlenen ilk denizaltı füzesi olacak.
2006 yılında deniz içinden başlayan ilk başarılı uçuşunu gerçekleştidi IDAS prototipi.
2008 yılında ilk defa Baltık denizinde  212A sınıfı bir denizaltıdan başarılı bir şekilde fırlatıldı.
2013 Roketsan projeye dahil oldu.(Savaş başlığı geliştirme ve üretimi ile Kontrol tahrik sisteminin testinden sorumlu)
Norweç şirketi Nammo  IDAS motorunu geliştirip üretecek.
Şu anda gerçek hedeflere atış testleri ile doğrulamalar yapılmakta.

2008 deki ilk testin resmi

Sistem Genel Olarak Üç Bölümden oluşmakta;

1- Fırlatma Konteynırı (Torpido tüpü ile füze arasında arayüz oluşturur 4 adet füzeye ev sahipliği yapar ve
fiber-optik kablo bobinlerini barındırır)

2- Füze  ( 5 bülümden oluşur; 1- 5. nesil IIR güdüm elektroniği tamamen IRIS-T den alınmadır, 2- 20 kg
patlayıcı 3- 1 kademeli katı yakıt motoru çeşitli derecelerde trust sağlayan 4- Katlanabilir kanatçıklar 5-
4 adet fiber-optik bobin)

3- Füze Kontrol Sistemi - Software ve Denizaltı konsolları.

IDAS Nasıl Çalışıyor;

Denizaltı IDAs sistem sensörlerinin ASW helikopterini tespitinden sonra operatörün denizaltının tespit
edildiği kanaatı olması durumunda füze ateşlenme emri verilir

Bu noktada bir tüpteki konteynırın hazırlanması  o tüpteki bir füze ateşlemeye hazır hale gelir. Ateşleme
hidrolik olarak piston sistemi ile yapılır. Ayrıca bu tüpe parelel olarak ikinci bir füze diğer bir tüpten
paralel olarak fırlatılabilir.

Füze hidrolik piston yardımı ile fırlatıldıktan birkaç metre sonra motor ateşlenerek kontrol sistemi
devreye girerek füzeyi yüzeye doğru ilerletmeye başlar.

Füzenin yüzeye ulaşması ile birlikte füzenin arka kısmı füzeden ayrılarak hava uçuşuna başlar

Füze uçuşu boyunca fiber-optik kablo vasıtasıyla vuruş anına kadar füze kontrol sistemi füzeye hedef
güncellemesi yapar.

5. nesil IIR başlık füze su yüzüne çıktıktan sonra hedefi tespit eder ve hedefe yönlenir. Bu yönlenim
operatör tarafından fiber-optik kablo ile teyit edilir veya başka bir hedefe yönlendirilir veya görev iptal
edilebilir.

Hedef resimleri hedef angajmanından kısa bir süre önce operatöre iletilir böylece hedefi vurma başarısı
teyit edilmiş olunur.

Eğer koordinatları önceden belirli bir hedefe angajman yapılacaksa bu hedef koordinatları IDAs güdüm
bilgisayarına önceden yüklenerek yine son karar operatörde olmak üzere atış yapılabilinir.

IDAS Muhtemel Hedef Listesive Sınıflandırması 

Uzunluk 2500 mm
Çap  180/240 mm
Ağırlık  120 kg
Menzil yak. 20 km

Mesajı Paylaş
.

BETONBEY

Eki 30, 2015, 06:27 ÖS Last Edit: Eki 30, 2015, 06:29 ÖS by BETONBEY
Hisar sınıfı üstünden biz neden özgün bir sisteme yönelmiyoruz?

Denizaltı personeli hava araçları tarafından tespit edilip vurulma konusundan son derece muzdarip!

Cirit-Umtas denizaltıya güncellensin, satıh yapıp, atıp kaçalım diyen bile var ;D Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Eki 30, 2015, 06:36 ÖS Last Edit: Eki 30, 2015, 06:37 ÖS by HARZEMŞAH
Roketsan ve Diehl aynı konsorsiyum içinde projede ortaklar üstadım. IDAS bizim Reis sınıflarında da kullanılacak... Mesajı Paylaş

7Skies

Eki 30, 2015, 06:57 ÖS Last Edit: Eki 30, 2015, 07:01 ÖS by 7Skies

Sistemin en can alıcı noktası devamlı bağlı olan Fiber-Optik güdümü
Her ne kadar füze IIR başlığı otomatik güdüm sağlıyorsada
Bu bağlantı sayesinde devamlı resim beslemesi yapılan operatör dışarıdan tamamen haberdar ve istediği müdaheleyi yapabiliyor
Bu bağlantı sayesinde karıştırma gibi karşı tedbirler işlevsiz bırakılıyor
Alman şirketlerinin 1994-2004 arasında Polyphem füze geliştirme programında fiber optik güdüm konusunda geniş tecrübe edindiler.
Bağlantı 200Mb/s, ADSL2+ 'nın 8 katından fazla, saniyede 25 Megabayt veri aktarımına denk gelmekte.

Resimdede görüldüğü gibi fiber optik kablo bir misinadan çok daha ince hale getirilmiş

Mesajı Paylaş
.

BETONBEY

IRIS-T temelli geliştirilen İdas'ın Yunanistan karşısında ki bizi sularımızda tehdit edecek ilk devlet olduğunu düşünüyorum etkisi konusunda kafamızda soru işaretleri olmalımı üstadım... Mesajı Paylaş

7Skies

Eki 30, 2015, 07:18 ÖS Last Edit: Eki 31, 2015, 05:18 ÖÖ by 7Skies
Yunanistanın İntracom şirketi bizim meteksan benzeri bir şirket. Veribağı konusunda iyiler. Her ne kadar sene sonu hem savunma bölümü hemde bütün holding mali tabloları hep zarar olsada ayakta kalmayı başarıyorlar? Geçmişi karanlık patronları var.

IRIS-T de yunan payı %13 açıklansada bildiğim %9-11 gerçekleşti.

Intracom şirketi IRIS-T verici telemetri sistemini (verici) ve veri kayıt sistemini (harddisk) sağladı.
Savaş başlığıda yunan şirketi tarafından tasarlandı. ve üretimler bu şirket tarafından yapılıyor.

IDAS fiber optik bağlantısı istendiğinde müdahele imkanı,,  IIR güdümün işlevini istendiğinde değiştirmeni sağlıyor. Yani kontrol tam anlamıyla sende.

http://www.intracomdefense.com/cappost/379

Mesajı Paylaş
.

BETONBEY

Diğer bir taraftan bakarsakta IIR güdümü, biz kendimiz tasarlamadığımız sürece Yunan hava araçlarına karşı kullanamayabileceğimizi varsayabiliriz. Yanlışmı düşünüyorum ??? Mesajı Paylaş

7Skies

Eki 30, 2015, 09:06 ÖS Last Edit: Eki 30, 2015, 09:10 ÖS by 7Skies
Sn Betenboy hiç IIR güdümü kullanmadan füze fiber kablo dan verilen komutlarla yönlendirilebiliniyor.

Yunanlıların bu füzede birşeylerinin olduğunu düşünmüyorum çünki füze temelde fiber-optik kablo güdümlü RF veri bağı güdümlü değil ki Yunanlılarda RF veri bağında yer almışlardı.

Bu bağlamda ...Füzede 2 güdüm var 1- Füze yüzeye ulaşınca IIR başlığı otomatik olarak hedefi buluyor ve ona yönleniyor..bu IIR otomatik güdümü 2- Bir de denizaltının kontrol panelinden füzeye bağlı olan kablo ile manuel olarak güdüm

Bu ikinci güdüm yine bu kablo üzerinden füzenin geri resim beslemesi ile mevcut hedef üzerine IIR ile yönlenim yapan füzenin rotasından memnun değilseniz müdahele edip düzeltebiliyorsunuz.....veya çevredeki diğer yeni hedeflerin tespitini yapıp tamamen farklı bir hedefe yönlendirme yapabiliyorsunuz....veya hedef balon çıktı ..iptal edebiliyorsunuz...

Velevki füze yüzeye çıktıktan sonra IIR güdümü çalışmadı... fiber-optik bağlantısı sayesinde tamamen manuel olarak füzeyi siz yönlendirebiliyorsunuz. Mesajı Paylaş
.

BETONBEY

Yukarıda yunan şirketinin yaptığını belirttiğiniz "veri kayıt sistemi" (hard disk) tam olarak ne işlev görür diye sorsak...

Yada bize bir zararı olabilirmi?

Bu projenin içine giren bunca yetkin insan kesinlikle her türlü mahsuru düşünüp hareket ediyorlardır muhakkak ama bizdeki de merak işte ;D Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Veri kayıt sistemi değil veri bağı yani data link. Yani kabaca füzeyi atan ile füze arasındaki iletişimi sağlayan ekipman... Mesajı Paylaş

ocay

IDAS'dan konu açılmışken, Türkiye son zamanlarda füzecilikte baya ileri gitti; ancak henüz girmediğimiz bir kaç güdüm sistemi var bunlardan en kritik olanı anti radar güdüm sistemi, diğeri ise fiberoptik güdüm sistemi. Özellikle fiberoptik güdüm sistemini destekleyecek "makara sistemini"  en azından bir ARGE projesi ile yapmamız lazım. Sırp ALAS/LORENA sistemi teknolojik olarak UMTAS'dan daha basit füze sistemi olmasına rağmen hızlıca kendisine müşteri buldu.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu tanksavar füzelerde herkesin kurtulmak istediği eski bir teknoloji. Gelecek bizim OMTAS/UMTAS mimarisinde. İster at ve unut, füze IIR sensörlerle büyük bir hızla hedefi kendi vursun, istersen data link ile son dakikaya kadar komuta sende kalsın... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter