Koronavirüs Salgını ve Çin

Başlatan Karabasan, Şub 11, 2020, 12:36 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Mec

Bu virüs öyle ya da böyle neredeyse tüm insanlığa yayılmayacak mı ? Ki şimdiden 40 mutasyona ulaştığı söyleniyor. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

40 mutasyon mu?.. Benim bildiğim tek mutasyon, 2 çeşit Covid-19 var. Hatta dünün haberi idi, adamın birisi her ikisine birden yakalanmış. Mesajı Paylaş

HDS

Tübitak da Covid mücadelesi için elzem konularda çok hızlı onaylanacak Arge destek çağrısına çıkmış. Diyorlar ki:

"Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) web sitesinde yayımlanan "COVID-19 Mücadelesinde TÜBİTAK Mevcut Desteklerine Ek Olarak Özel Hızlı Destek Çağrısına Çıkıyor" duyurusu ekte sunulmaktadır.

Duyuru ile; TÜBİTAK 1507 kodlu "KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı" çerçevesinde açılan söz konusu özel Çağrı kapsamında, COVID-19'un teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünler, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesine yönelik aşağıda örnekleri verilen konularda sunulacak Ar-Ge projelerine hızlı destek verileceği bildirilmektedir:

-  Dezenfektanlar

-  Maske

-  Koruyucu kıyafetler

-  Doğrulama ölçütleri (duyarlılık, özgüllük, doğruluk, kesinlik, doğrusallık) uluslararası kabul görmüş sınırlar içerisinde olan tanı kitleri

-  Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlar

-  Ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar

-  İlaç

-  Aşı

-  Salgının doğrudan veya dolaylı sonuçlarına etki edebilecek bilişim uygulamaları

Bu konuların dışında, çağrıya yeni tip koronavirüs mücadelesi ile ilişkili olabilecek her türlü proje başvurusunun da sunulabileceği ifade edilmektedir."

Mesajı Paylaş

Teknisyen

Sayın @optimus

Linklerini verdiğiniz haberler ile ilk twitter alıntısının içeriği aynı değil benim anladıüım.

Tıbbi yardım işi zaten söylenen bilinen bir durum.Hatta bunun birde Çin bacağı var malum.

Ama Askeri bir konvoyun (Tıbbıi yardım nakli dışında bir amaç için) orada bulunması söz konusu değil diye anladım ben. Mesajı Paylaş

putty

Krize tam takır kasa ile yakalandık. Devletin zarar edecekleri finans edip edemediğine göre karar vermeyip ne gerekiyor ise yapması gerek iflası parasızı ticareti düşünme zamanı değil herkes kendi başının çaresine bakacak para yok diye devlet sokağa çıkma yasağı filan yapamıyorsa bence çok yanlış. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Ben ülkemizdeki önlemlerin erken alınmasındada, şuan sokağa çıkma yasağının olmamasını iki şeye bağlıyorum;

- Ülke ekonomisinin kriz sonuçlarını minimize edemeyecek olması

- Hükümetin krizin siyasi sonuçlarını göğüsleyemeyecek olması Mesajı Paylaş

NoLoven

Putty böyle konuşuyorsan Gayri Menkul vergilerini ödediğini farz ve kabul ediyorum. Mesajı Paylaş

putty

Virüslerin canlı mı cansız mı olduğuna dair bir tartışma varmış bilim dünyasında.  Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

ABD'de 3.3 milyon kişi, Kanada'da 1 milyon kişi.. Devasa boyutlarda..

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 21 Mart ile biten haftada 3,3 milyon seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentisi başvuruların 1,5 milyona yükselmesi yönündeydi. 14 Mart ile biten haftada ise işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 281.000 ile son 2 yılın en yüksek seviyesine yükselmişti.

CBC News kaynaklı, 25 Mart tarihli haberde, Kanada tarihinde görülmemiş biçimde son bir haftada işsizlik başvurusu sayısının 1 milyona yaklaştığı, rekor düzeydeki söz konusu başvuruların hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için Kanada'daki diğer devlet departmanlarından memurların bu konuda çalışmak üzere seferber edildiği, 3.500 çalışandan oluşan İşsizlik Sigortası işlem merkezine, pasaport dairesi gibi kurumlardan 1.500 personelik takviye yapıldığı, ayrıca hükümetin, işsizlik sigortası kapsamına girmeyen ancak COVID-19 krizine bağlı olarak gelir kaybı yaşayan Kanadalılara da dört ay boyunca 2.000 Dolarlık gelir sağlayacak bir destek programı sunduğu ifade edilmektedir.

Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü , https://www.cbc.ca/news/politics/covid-experts-employment-insurance-parliament-1.5509000 Mesajı Paylaş

Karabasan

İngiltere Başbakanı Boris Johnson coronavirüs'e yakalandı.
https://www.bbc.com/news/live/world-52058788 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

anafor2016

Mar 27, 2020, 12:15 ÖS Last Edit: Mar 27, 2020, 12:25 ÖS by anafor2016
Hzılı test kiti aşağıdaki videoda görüldüğü gibi kullanılıyormuş. Yada test kiti diye birilerini kandırdılar.

https://twitter.com/avrasyaanket/status/1243497010453348353 Mesajı Paylaş

putty

Mar 27, 2020, 12:36 ÖS Last Edit: Mar 27, 2020, 12:42 ÖS by putty
virüsler soluk almıyor beslenmiyor çalışan hiç bir organları kısımları yok sadece karmaşık bir molekül yumağı uzayda bile dolaşabilir aslında hayvanların kendi hücrelerinde üretilip dünyaya salınan rasgele dolaşıp elle nefesle mekanik olarak alınan canlı hücremizdeki reseptör tarafından yakalanıp içine çekilen bir cansız sayılabilecek molekül yığını yumağı aslında. Bunları yeni öğrendim ben canlı sanıyordum virüsü. Ne kadar kötü bir şey zoru neki aklı yok hissiyatı yok canı yok nedir bu var olma kaygısı
İnci sözlükten öğrendim bunları çokta bilgim yok yanlış olmasın sonra. Ben bunları bakteri gibi filan bir çeşit tek hücreli canlı sanıyordum bir çeşit robotumsu yapıymış. Sanki taştan cana geçiş evresi gibi bir ara evre yarı can gibi Mesajı Paylaş

putty

Corona hastalığını atlatıp antikor geliştirenlerin testi varmış tespit edilip corona hizmetinde ön safhada çalıştırmanın yolları geliştirilmeli. İçlerinde sağlıkçılar olur akıllılar olur doktorlara hemşirelere yardımcı olmalılar Mesajı Paylaş

Karabasan

ASELSAN, Baykar Savunma, Arçelik ve BİOSYS Biyomedikal toplam 100 mühendisle yoğun bakımlarda kullanılan solunum cihazı ventilatörü seri üretmek için gecesini gündüzüne katarak seferber olmuş durumda Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter