Koronavirüs Salgını ve Çin

Başlatan Karabasan, Şub 11, 2020, 12:36 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Arabistan ın çöllerinin kumları rüzgarlar ile kıtaları aşıyorda corona virüsü nasıl küt diye yere düşüyormuş inanmıyorum havayla bulaşmayacağına bence heryerde uçuşuyorlar. Naylon torba uçuyor corona virüsü küt diye yere düşüyor öylemi Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.usatoday.com/story/travel/cruises/2020/03/24/coronavirus-diamond-princess-cabin-surfaces-contaminated-cdc-report/2905924001/

Hastalığın yayıldığı ve Karantina uygulanan gemide yüzeydeki virüslerin 17 gün sonra varlığı tespit edilmiş, bunların hastalığa sebep olup olmayacağı konusunda bir veri henüz yok. Mesajı Paylaş

sRonin

test pozitif çıkanlar ile ölenler arasında oran vermek doğru değil. bu hesaplama doğru kolerasyonu görmemize engel olur.

Bence hesaplama

1) test yapılan-test pozitif çıkan oranı

2) Test pozitif - yoğun bakım oranı

3) yoğun bakım  - ölüm oranı

şeklinde olmalı Mesajı Paylaş
PATCH KOLEKSİYONCUSU

Memocan

Yoğun bakım - ölüm oranı yüksek çıkacaktır.

Mortalite: ölüm / hasta sayısı olarak hesaplanır ki hastalığa yakalananlar arasında gerçekleşe ölüm vakalarının sayısı ile hesaplanır ki bu daha doğrudur. Bununla birlikte en doğru hesap da vakaların ve ölüm oranının yıllık ya da dönemsel bazda hesaplanmasıdır.

Diğer türlü basit hastalıklarda bile ölüm oranı yüksek çıkar ve insanları paniğe sürükler. Şimdiki durum tam da budur. Mesajı Paylaş

NoLoven

Mar 25, 2020, 10:53 ÖÖ Last Edit: Mar 25, 2020, 12:25 ÖS by NoLoven
Covid 19'un etkinliği
Almanlara göre Covid-19 un yayılma oranı aşağıdadır.

Covid-19 Öldürme oranı
WHO'nun 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre virüsün bulaştığı kişilerin:
%81'i hafif atlatıyor
%14'ü ciddi geçiriyor
%5'i ağır hastalanıyor
Covid-19'dan ölenlerin oranı ise %1 ila %2 arasında.
Şimdi bizim genç nüfus oranımız, ACE hücreleri açısından %1 olduğunu kabul etsek,
Tümden gelim metodu ile bir hesap yapsak. Yani Ölümlerden Aktif hastaya gitsek.
44x100= 4400 pozitif vak'amız olması gerekir.
Yok Hastahane imkanlarımızın azlığı falan bu oranı %2 kabul edersek,
44x50= 2200 yapar.
en iyi ihtimalle 2200 aktif Covid 19 Hastasını belirlememiz gerekirken
1872 kişiyi pozitif olarak tespit edebilmişiz.
Bu durumda bana göre daha salgının başında olmamız, ilaçların mevcut oluşu, Hastahanelerimizin boş olması ancak dolu hale gelmesi. sebepleri ile kayıp oranımızın %1,5 da kaldığını düşünsek
3300 aktif toplam hastamız var ve bunun 1872 kişisi aktif olarak belirlenmiş 44'ü kaybedilmiştir.
3300-1872=1428 kişi - 44 kişi ölmüş 1384 kişi içimizde dolanıyor demektir. 
1386 kişi Avrupa'nın en az bulaştırma oranı ile hareket etse, yani %20 bulaştırma oranına sahip olsa
1384x0,2= 276 kişi günlük bulaştırma oranı anlamına gelir.
Bizim son 5 günlük, Günlük aktif artış sayımız sırasıyla
311 277 289 293 343
Bu sayılar yeterli değil. Salgının önünü almak için bu oranlara göre günlük aktif artış hızı  600 leri bulmalıydı.
BİRDE BULAŞMA HIZIMIZ AVRUPA ORTALAMASINDA OLURSA YANİ %30 GİBİ GERÇEKLEŞİYORSA
1384X0,3= 415 OLUR.
Her gün 100 civarında açık vermiş oluruz. TV'ye çıkıp bize bu modelleri yapmayan uzmanlara çok ama çok kızıyorum.
UV-C 15,30  watt lık UV-C ampullerinizi veya Floresanları  lütfen alınız. Dışarıdan evinize getirdiğiniz her şeyi bu UV-C sterilazasyonundan geçiriniz. bir yüzüne kaç saat uv ışını yeter bilmiyorum. Mesela Baklagillerin DNA'sını bozar mı bunu da bilmiyorum. Yani Canlıların DNA'sını bozuyor. Sanırım sebze meyve olmaz. Yani genetiği bozulmuş sebze meyve yemeyelim. Zaten bu ampullerin yandığı yere canlıların girmemesi asla bu ışığa bakmamaları gerekiyor.
Sağlıkla kalın.
Mesajı Paylaş

altinay

Sayın NoLoven paylaşım için teşekkürler.  ( +1 ) Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

NoLoven

Altınay Bey!

Rica ederim. Umarım bu hesap işe yarar.   Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Mar 25, 2020, 05:56 ÖS Last Edit: Mar 25, 2020, 06:00 ÖS by OPTIMUS
Rus askerinin tibbi yardim amacli olsa da Italya'ya ayak basmasi; Avrupa tarihi icin bir dönüm noktasi olabilir.

https://twitter.com/i/status/1242781809382916097

https://twitter.com/i/status/1242793655305269249 Mesajı Paylaş

putty

Ne güzel doktorları alkışlıyorduk duaya başladılar aynı saatte.  Mesajı Paylaş

Teknisyen

Sayın @optimus

O fotoğrafların fotomontaj olduğu söyleniyor bir çok yerde. Zaten böyle bir şey olsa idi değil bizde tüm dünyada haber olurdu. Mesajı Paylaş

TULGA

Bakan Koca: SON 24 SAATTE 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. Mesajı Paylaş

The Thing

Yolcu gemisinde 17 gün sonra kovid-19 bulundu haberleri yanlış yorumlanmış. CDC'nin raporunda CDC, 17 gün sonra gemide RNA parçaları bulduk diyor, virüs değil. Hastalık yapma ihtimali yokmuş. Rapor CDC'nin web sitesinde duruyor.

Ekle: CDC, Amerikan Salgın Hastalık Önleme Dairesi Mesajı Paylaş

NoLoven

Mar 26, 2020, 10:32 ÖÖ Last Edit: Mar 26, 2020, 10:50 ÖÖ by NoLoven
Sayın Thing!

Size insanlarımızın panik olmaması için yaptıklarınızdan saygı duyuyorum.
Konumuza dönersek. Gemide Asemptomatik ve Semptomatik bulgular gösteren yolcular çıktıktan sonra dezenfeksiyon uygulaması yapılmış. Yani dezenktan ile temizlemişler. 17 gün kapatmışlar. Sonrasında kontrol için kamaralardan numune almışlar. İşte bu numunelerde RNA parçaları tespit edilmiş. Rapor bu haliyle bulaşıcı özellik gösterecek kadar üreyebileceklerine inanmadıkları kanaatini açıklıyor.

İnatla kesinliğin olmadığı vurgusunu yapmış.
Türkçesi Marketten evinize aldığınız virüslü torbaları sabunlu su ile dezenfekte ediyoruz. Bu virüsleri öldürmüyor. Virüs sayısını azaltıyor. Virüs tutunamadığı için kayıp kanalizasyona karışıyor. Kalırsa 20 saniyede gövdesinde çatlaklar oluşuyor. Torbayı açar açmaz içini kullanın ve torbadan kurtulun diyor. Es kaza bu torbanın üzerine bir rafadan yumurtanın sarısı damlarsa veya bir sıvı protein ile buluşursa 17 gün sonra tekrar aktif hale gelebilir diye anladım. Yani RNA parçaları proteni bulduğu anda üreyebilme kabiliyetine sahip olabilir. bu net biçimde bilinmiyor. Peki bu RNA tabanlı mikro canlılarda parçalarından üreme söz konusu olabiliyor mu? EVET. ORTAM NEM falan falan. Bu işin uzmanı değilim. Ama zamanında 5 günlük bir KBRN kursu almıştım. Bunun da sadece 1 günü Biyolojik Harp Maddelerini içeriyordu.

Konumuza dönersek, bu türlü torbaların veya masanın, mutfak zemininin bile protein bulaşmasına maruz kalmamasının önemine vurgu yapmak gerekiyor.

İşte bu yüzden dezenfektan %100 garantili değil.  Bu sebeple tehlikeli ama kesin çözümü vurguluyorum.
Ticaretle uğraşmıyorum. Emekliyim UV-C kesin çözüm. mutfağınızı terk ettiğinizde 15 metre kare için en az 30 wattlık bir UV-C ampülünü veya floresanını (UV-A veya UV-B çok etkin değil) kapıyı kapatınca dışarıdan yakın. Ancak açıkta sebze ve meyve bırakmayın. Probiyotikler dahil canlı faydalı ve zararlı her türlü canlıyı öldürüyor. DNA'sını bozuyor. Nufuz etme kabiliyeti seffaf malzeler için var ama diğerleri için mikron seviyesinde. Gözler için çok zararlı retina yırtıklarına sebep oluyor. Keza cildimiz için...

Yani çok dikkatli kullanmak lazım. Lütfen kullanmadan önce ayrıntılı araştırın. UV'nin dalga boyu önemli. Sitemizde bu konuda muhteşem uzmanlar var. Onlar varken bunları benim yazmam abes ama dayanamadım affola.

http://www.das.org.tr/kitaplar/kitap2007/yazi/nuri.ozkutuk-das-2007-yazi.pdf

EKLE: Banyolar da çok tehlikeli. Banyoya yiyecek maddesi götürmeyin. Özellikle süt önemli. Bazen kadınlar olmadık malzemeleri banyoya sokabiliyorlar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter