Savtegra Blog Açıldı

Başlatan ayibarishi, Şub 09, 2020, 09:20 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Değerli Forumdaşlarım;

Savtegra ismimli bloğumu bir süre önce başlattım. Allah (CC) Utandırmasın ve hayırlı, uğurlu, kıdemli olsun. Sizlerin de beğeni ve paylaşımlarla bilinirliğine katkıda bulunmanızı ica ediyorum.

Yazım konularını bir yıl yada daha uzunca bir süre sadece şu çerçevede tutacağım: Hava kuvvetleri ve geleceğin hava harbi, hava savunma sistemleri, bularla alakalı alt sistemler ve füzeler…

--- --- ---

1. Gönderi Yönetici Özeti

Bize yeni bir savaş uçağı lazım mı? Hatta bu uçak yeni bir tip olabilir mi?.. Bunu geçen yıl sorsaydınız ikisine de yanıtım olumsuz olurdu. Fakat fikrimi değiştirdiğimi söyleyebilirim. Bu değişimin nedenleri ve çözüm önerileri hakkında bilgiler bulacaksınız.

Hava kuvvetlerimizin bugününü ve onu bugüne getiren seçimlerin anlamını irdeleyeceğiz. F-16 filomuz ve durumu, Özgür programı, MMU/TF-X ve Hürkuş hakkında ve SİHA'lar başta yeni unsurların hava kuvvetleri üzerindeki etkisi hakkında da bilgiler ve kanaatler okuyacaksınız.

Link: https://savtegra.blogspot.com/2020/02/yeni-bir-savas-ucag-program-hakknda.html

--- --- ---

2. Gönderi Yönetici Özeti

Bu yazıda: MMU, Hürjet gibi yerli ve milli savunma ve havacılık sanayi oluşturma çabalarımıza rağmen, bu projelerimizin hızını kesmeden, ayrıca yabancı ortaklı bir savaş uçağı programı yürütmenin gerekli olduğu kanaatimi sebepleriyle birlikte açıkladım.

Oyun teorisiyle zenginleştirilmiş örnekler.
Hava savaşının doğası üzerine bilgiler.
5. Nesil uçaklarla hava harbinin doğası/felsefesi.
Mavi vatan üzerinde uçuyor olmanın mecburiyeti.
Bütçe meselesi gibi birçok hususta fikir ve kanaatlerimi bulacaksınız.

Link: https://savtegra.blogspot.com/2020/02/yeni-bir-savas-ucag-program-hakknda_2.html

--- --- ---

3. Gönderi Yönetici Özeti

Eğer Türk Hava Kuvvetleri JAS-39 Gripen tedariğine yönelik bir program başlatsa nasıl olurdu? Bu konuyu detaylı biçimde inceledim. Bu bölümden itibaren, alternatif savaş uçaklarının olası değerlendirmelerini bulacaksınız. Dolayısıyla Gripen hususuna bir başlangıç olarak bakabilirsiniz.

Neden Gripen?
Olası bir programın çerçevesi.
Nasıl bir konuşlandırma/altyapı önerisi?
Uluslararası işbirliği imkanları nelerdir?
Pilot açığımız ve Gripen programının korelasyonu.
Dış pazar olasılıkları gibi konularda fikir ve düşüncelerimi bulacaksınız.

Link: https://savtegra.blogspot.com/2020/02/yeni-savas-ucag-program-onerisi-1-jas.html

--- --- ---

Bloğumu bir süre önce açmama rağmen burada duyurmakta gecikmemin bir kastı var efendim. Savunma alanında etlin bir yurt içi ve yurt dışı takipçi kitlesi olan LinkedIn hesabım için, bir ölçüm yapmak istedim.

Bu kapsamda sosyal medyamı takip eden kaç kişi gönderilrimi okuyacak?
Bu okuyanlardan kaç kişi bloğumdaki yazıyı okuyacak?
İlk üç bölümü yayınlamış olmama rağmen, kaç kişi blok ana sayfasına da tıklayarak henüz duyurmadığım bölümleri de okuyacak?

Ayrıca, Kaç kişi blog adına açtığım sosyal medya hesaplarını ekleyecek? (Savtegra olarak Facebook, Twitter ve LinkedIn'de hesap açmış bulunuyorum. Takip etmenizi öneririm efendim.)

Başlangıç Yazısı: https://savtegra.blogspot.com/2020/01/bloguma-baslarken.html

--- --- ---

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...
Mesajı Paylaş

kurtkapan

Hayırlı olsun. Mesajı Paylaş

murattekin

Sektördeki fikir üretme ve analiz eksikliğine bir nebze de olsa ilaç olacaktır. Hayırlı ve uzun ömürlü olsun. Mesajı Paylaş
...

Fearlessleon

Hayırlı olsun, web alanın da uzun yıllardır uğraşmaktayım ve tecrübem mevcut. Yardıma ihtiyacınız olursa ulaşmaktan çekinmeyin. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Öncelikle başta yorum yazanlar olmak üzere tüm forumdaşlarıma teşekkür ediyorum. Bloğumun bilinilirliğini arttırmak adına sosyal medyalarınızdan paylaşım yapabilirseniz çok sevinirim.

Yeni yazımı yayınladım. Aslında siz forumdaşlarım için yeni sayılmaz. Konu: Harrier'i diriltmek. Forumda daha önce paylaştığım yazının biraz daha geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Bu kapsamda makalede:

Daha önce örneği görülmemiş bir savunma sanayi modeli önerisini.

Olası fayda ve farklılıklarıyla bu tip bir tayyarenin bize katabileceklerini.

Geçmişten gelecek bu uçağın, gelecekteki modern hava harbinde bir yeri olup olmadığını.

Potansiyel dünya pazarını detaylıca okuyacaksınız. Saygılarımla...

Link: https://savtegra.blogspot.com/2020/02/yeni-savas-ucag-program-onerisi-2.html Mesajı Paylaş

putty

Biraz ismi çinlilerin adadis ayakkabısı gibi olmuş Mesajı Paylaş

Bozok

Tebrik ederim sayın Ayıbarishi hocam. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tebrikler Aybars üstadım. Mesajı Paylaş

şirpençe

Hayirli olsun Ustad. Umarim istediginiz sekilde basarili olur. Mesajı Paylaş

delidumrul

Hayırlı olsun üstadım. Mesajı Paylaş

Memocan

Hayırlı olsun Ayıbarishi üstadım. Mesajı Paylaş

putty

Şub 15, 2020, 02:44 ÖS Last Edit: Şub 15, 2020, 02:48 ÖS by putty
Benimde çok hevasim var ama ingilizcem B1 seviyesinde ondan çok sığ kalıyorum mevzularda memleketin bildiği şeyleride memlekete anlatsan kimse okumaz. B2 seviyesine çıkarsam bende açıcam inşallah. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter