PKK/PYD/PEJAK

Başlatan Sihirbaz, Eki 29, 2015, 04:57 ÖS

« önceki - sonraki »

factoraptor

PKK Suriye'de neyi yuttuğunun farkında değil. Fakat henüz yeni yuttuğu için anlamıyor. O lokma aşağı indikçe anlayacaklar...

Ellerindeki bölgelerden Haseke/Kamışlı bölgesi ve Ayn'el Arap bölgesi hariç çoğu bölge Arap yoğunluklu nüfusa sahip. Menbiç çoğunlukla Arap, Rakka Deyrizor'u söylemeye gerek yok. Keza Kürt yoğunluklu bölgelerde de yine farklı etnisiteler mevcut. Hatta PKK kontrolündeki bölgede Kürtler çoğunluk bile değil.

En stabil oldukları Afrin ise artık eski Afrin olma şansını bir daha hiç bulamayacak.

Şuanda çok ciddi bir ABD desteğiyle bu işi götürebileceklerini düşünüyor olabilirler ancak bu namussuzlar kendi hegemonyaları için her geçen gün baskıyı artıracaktır ve şimdilik hissedilmeyen yan etkiler zaman geçtikçe gün yüzüne çıkacaktır. Arap silahlı formasyonları bölgede gizliden gizliye desteklenirse daha hızlı sonuç alınabilir. Zaten rejim de bunu yapıyor.

O bölgenin suyunu bulandıran çok olacak. İzleyip göreceğiz.. Mesajı Paylaş

Turkson76

PKK sadece ABD desteği aramakla yetinmeyecektir.
Fırsat ortaklıklarına da başvuracak siyasi oynaklığa ve tecrübeye sahiptir. Bundan sonra, Rusya'nın ve Suriye'nin de işbirliklerini aramaktadır, arayacaktır.
Şu an için, PKK'nın varlığını garanti görmek durumundayım çünkü Esad Rejimi ve Rusya da bunlara az veya çok sahip çıkıyor.
Suriye için de PKK kötünün iyisi olarak görülmektedir muhtemelen. ÖSO ve Türkiye ile arasında bir tampon veya arkasında bir tehdit, hem de finansmanını ABD'nin sağladığı bir tehdit.
Ortalık tozpembe falan değil, aman diyeyim. Mesajı Paylaş

putty

#32
Ağu 29, 2018, 09:28 ÖÖ Last Edit: Ağu 29, 2018, 09:42 ÖÖ by putty
Kürtler için Irak ve Suriye de özerk lik dayatılıyor. Ben bağımsız kürt devletini savunurken en kötü seeneğin özerk yapılar olduğunu bunun pkk nın görüşü olduğunu IRak kürt yönetiminin bağımsızlık istediğin bu yüzden pkk ile anlaşamadıklarını söylemiştim. Bağımsız kürt devleti için seçim yapılacağı zaman çok itiraz ettiniz bana. Şmdi bu özerk yapılar Suriye ve Irak da oluşunca Türkiye ye de bir baskı kaynağı olacak sizde kendi kürtlerinize haklar verin diyecekler. Bu pkk nın yaklaşımı idi ve kabul gören desteklenen o görüş şu anda bize düşmanca yaklaşan devletler için. Neden kürtler için bu kadar aşk besleyen devletlerin hepsi bağımsızlık referandumuzda delirdiler itiraz ettiler engellediler. Hepsi biliyor bağımsız kürdistanın Türkiye ye yarayacağını. Onlar çatışma devam etsin bu devletsizlik sendromu hiç bitmesin istiyorlar kargaşa işlerine geliyor. Kazanıyoruz ama hiç bir ikilemde faydamıza yol seçilmiyor bu kadar düşmanı çok ülkeyiz. Mesajı Paylaş

Berk

factoraptor Hocam bence kötüye birşey olmaz. ABD'nin de desteğini falan çekeceği gözükmüyor. İsyan edenler olsa bile parayla falan zamanla ABD güdümüne girerler. Siz yeterki paradan haber verin, birazda silah. Zaten eline sapan alan alan örgüt kuruyor.

Bizim özellikle o bölgede oyun kurmamız da zor sonuçta oralar şuan pyd toprakları. Kimsenin de ABD gibi süper güç dururken başkasına biat edeceği yok. Zaten bize gelenlerde devrede kulak kalır.

Son derece amatör yazdım, kusura bakmayın. Mesajı Paylaş

Bozok

Biraz önce Fıratın doğusundaki 'zor mağar' bölgesini obüslerle vurmuşuz. Mesajı Paylaş


Yakın

Içişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün yaptığı açıklamada, yakında İran ile birlikte PKK'ya karşı ortak operasyon düzenleneceğini, çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
Mesajı Paylaş

Trilogy

İran doğruladı: Sınırda Türkiye ile ortak operasyon yapılacak

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, Türkiye-İran sınırının kontrolü için ortak operasyon düzenleneceğini açıkladı.

'Soylu'nun açıklaması, Türkiye ile İran'ın PKK ile ortak mücadeleye devam edeceklerini teyit ediyor'
Zülfikari başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, İran'ın sınır güvenliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Türkiye ile ortak sınırın korunması için çok iyi adımlar attıklarını söyleyen Zülfikari "Türkiye-İran sınırında ortak operasyon yapacağız. Sınırda genel olarak sorun yok" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Mart'ta katıldığı Anadolu Ajansı Editör Masası'nda, İran'la da önemli bir işbirliği yaptıklarına işaret ederek "Geçen İranlılar geldiler, değerlendirmeler yaptık. İnşallah birlikte operasyon yapacağız. İlk kez söylüyorum. İran'la PKK'ya yönelik inşallah birlikte operasyon yapacağız. Çok uzun zamandır Türk devletinin tezidir birlikte operasyon yapmak" demişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201903171038249507-iran-dogruladi-sinirda-operasyon/ Mesajı Paylaş

matmat26

İran Devleti'nin yetkilileri ile istişare ettik... diyeceksin.

Üslubuna dikkat edeceksin. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

petibor

İran a asla güvenilmez şimdi dara sıkıntıya düştü bizi kullanacak bu yüzden huyumuza gidiyor altı ay sonra ambargo kalksın bir saat kaybetmez bize pisliğini yapar. Bu ters köşe yapmayı da devlet yönetme pragmatikliği gibi gören bir ülke bu İran. Mesajı Paylaş

meraklı

Türkiye ve İran'dan PKK/PJAK'a Eş Zamanlı Operasyon

Bakan Yardımcımız Sn. Muhterem İnce, İran İçişleri Bakan Yardımcısı Sn. Hüseyin Zülfikari ile 18 Mart'ta iki ülke sınır hattında eş zamanlı başlayan ortak operasyon ile ilgili dün telefonda görüştü.

İki mevkidaş telefon görüşmesinde, Türkiye ve İran'ın güvenliğini bozan suçlulara ve terör gruplarına karşı eş zamanlı operasyon yapılmasına ilişkin yaptıkları anlaşmaların hayata geçirilmesi konusunda gelinen noktadan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Görüşmede, bölgede Türkiye ile İran'ın terörist gruplara ve uyuşturucu kaçakçılarına karşı mücadele doğrultusunda yürüttüğü iş birliğinin iki ülke halkının huzuru için önemli olduğu vurgulandı. 

Ayrıca eş zamanlı ve koordineli operasyon ile ilgili Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile İran Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Kasım Rizai tarafından bugün yapılan telefon görüşmesinde, operasyonun bir süre daha devam etmesi kararlaştırıldı. 

Görüşmede, Türkiye ve İran İslam Cumhuriyetinin PKK/PJAK terör örgütüne yönelik mücadelenin kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

https://www.icisleri.gov.tr/turkiye-ve-irandan-pkkpjaka-es-zamanli-operasyon Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Tahran kabul etmişti, yeniden yalanladı: Türkiye ile ortak PKK operasyonu yok

İran, Türkiye ile PKK'ya karşı sınırda ortak operasyon yapılacağı iddialarını yeniden reddetti. Tahran yönetimi, İran ordusunun Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte sınır bölgesinde hiçbir müdahaleye karışmayacağını duyurdu.

Türkiye ve İran'ın, PKK'ya yönelik iki ülke sınır hattı üzerinde eş zamanlı olarak başlayan ortak operasyonları için bir süre daha devam kararı alındığı açıklanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun pazartesi günü duyurduğu ortak operasyon haberini İran tarafı yalanlamış, daha sonra kararın doğru olduğu söylenmişti.

Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ile İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari konuyla ilgili olarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk ve İranlı yetkililer güvenliği bozan suçlulara ve terör gruplarına karşı eş zamanlı operasyon yapılmasına ilişkin ikili anlaşmaların hayata geçirilmesi konusunda gelinen noktadan memnuniyet duyduklarını dile getirmişti.

Ankara ve Tahran yönetiminin terörist gruplara ve uyuşturucu kaçakçılarına karşı mücadele doğrultusunda yürüttüğü iş birliğinin, iki ülke halkının huzuru için önemli olduğu vurgulanmıştı.

Koordineli olarak gerçekleşen operasyonlarla ilgili Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile İran Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Kasım Rizai da yine telefonda istişarede bulunmuştu.

Operasyonlarla ilgili görseller basınla paylaşılırken görüşmede, Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti'nin PKK/PJAK terör örgütüne yönelik mücadelesinin kararlılıkla devam edeceği belirtilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 18 Mart tarihinde Antalya'da partisinin seçmenlerine seslenmiş 'Türkiye'nin PKK'ya karşı İran ile ortak operasyon düzenlediğini" açıklamıştı. İran Haber Ajansı ise orduda görevli bir yetkilinin, "Türk ordusu PKK'ya karşı operasyon düzenledi. Ancak İran ordusu, bu operasyonun bir parçası değil" dediğini aktarmıştı.

https://tr.euronews.com/2019/03/20/iranin-yalanladigi-ortak-pkk-operasyonuna-ankara-ve-tahran-dan-devam-karari Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter