Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi

Başlatan farabi, Oca 11, 2020, 05:10 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Bir de Putty bir savaş gemisini ateşli silah sanıyor. Doldur doldur boşalt...

Bugüne kadar batmadan önce tüm cephanesini bitiren bir gemi olduğunu sanmıyorum.

Cephanesi bitmeden ya ateş kes ilan edilir, ya savaş biter, ya da gemi elden gider... Mesajı Paylaş

Yakın

Modernizasyon çok kapsamlı. Aylar sürecektir. Hem de bu gemi yokluğunda. Tek çare tüm büyük platformlara Atmaca yerleştirilmesi gibi görünüyor. Böylece yokluktan TCG Bayraktar, ve TCG Sancaktar ile benzerleri de birer muharip gemi olarak kullanılabilirler. Mesajı Paylaş

dum

Oca 13, 2020, 08:12 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2020, 08:23 ÖÖ by dum
Ada'lar envantere girmesine rağmen   burak'ların envanterden çıkmaması bundandır belki de.. 6 adet orta boy tekne fazladan duruyor.

Veya füze hücumbotlarının sayısının 19 gibi anlamsız bir miktarda tutulması da bu yüzdendir belki..

4 Hücumbot filotillasında kiminde 6 kiminde 3 kiminde 4  adet hücumbot var.;  muhtemelen yeni tip modern hücumbot envantere girince 4x4=16 olabilir.. Yani şu anda 3 adet fazla var gibi. Nitelik olarak olmasa da nicelik olarak eksik tamamlayan bir fazlalık.

Tuzla sınıfı da burada destek olacaktır..

Dediğiniz gibi smart s mk2 radarlı Bayraktar ve sancaktar da var.. 
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Yavuz sınıfı ile ilgili bugüne kadar hep  Mk-29 da 8 atışa hazır 24 adette yedek füze bilgisini okudum ..
Bunlardaki 24 yedek SeaSparrow( yada Aspide ) nerede depolaniyordu , taşıma ve  yükleme nasıl oluyordu .. ?

@dum ,,
Hocam Burak sınıfı içinde kapsamlı modernizasyon planı yapılmış gerek ve uygun görülürse onlarda kapsamlı bir modernizasyondan geçebilirmiş Ibrahim Sünnetçi bey twitterda diyordu ..

Platform sıkıntısı malum iken acaba Dost sınıfı 4 gemi SG den alınıp benzer bir modernizasyon ile Donanmaya geçirilebilir mi ?
Bu arada @dum hocam Siper için menzil/irtifa beklentiniz nedir ?? Mesajı Paylaş

TULGA

Finansman sıkıntısının yaşandığı bugünlerde yeni majör platform tedariğine ilaveten modernizasyon kapsamına alınan Meko sınıfı fırkateynleri çok değerli  görmekteyim.

Lakin Burak sınıfı korvetlerin Meko benzeri bir modernizasyonunu pek olası görmüyorum. Maliyeti major platformlara göre daha düşük olacak FAC-55, MRTP-49 benzeri hızlı hücumbotlara, Tuzla Sınıf Karakol botunun 65mt'lik alternatif versiyonuna, Ada sınıfı ile FAC-55 arası 1000-1100t OPV'lere yatırım yapmak daha efektif olabilir bu dönemde.

Mühim olan sayın @dum'un da söylediği gibi donanma platformlarını ateş gücü ve elektronik sensör-donanım olarak yeterince güçlü hale getirerek filo yapılanmalarını birarada kullanabilecek ağ merkezli harp düzenine göre düzenlemek.

Kılıç sınıfı Hücumbotlara ilave 10-11 adet FAC-55 veya MRTP-49 tarzı hızlı, çevik ve oldukça etkili silah ve sensörlere sahip hücumbotlar.

Ada sınıfı ile birlikte görev yapacak 6-8 adet OPV.

İlave 4 adet 16x VLS'li Ada sınıfı korvet planlanabilir ve hayata gecirilebilirse filotilla hava savunmasından gemisavar füze kabiliyetine kadar ciddi artış sağlanabilir. Özellikle 2000t altı platform envanterini yenileme, ilave etme ve ateş gücünü arttırmaya yönelik adımların bize daha çok gerektiği düşüncesindeyim.

Mesajı Paylaş

Osman

Burak modernizasyonunda cirit-umtas (temren?) yeteneği, eski dsh roketlerinin yerlilerle değiştirilmesi ve aselsanın elektrooptikleri düşünülüyordu. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

@yasharP
Anti-ship cruise füzesi (harpoon, atmaca vs) 1000-1100m/saniye hızla geliyorsa gemiye doğru, cwis'in hedefi vurması için 2 enfazla 3 saniyesi vardır.

Sanırım birim hatası yaptınız (km/saat yerine metre/saniye yazılmış  8) ). Zira, ses hızı 340 m/sn olduğundan, bahsettiğiniz hız mach 3 gibi birşey yapar. (Yakhont falan deseniz neyse de, böyle bir Harpoon, Atmaca yok.  ;D )

Atmaca, Harpoon gibi subsonic füze hızlarını 250-300 m/sn olarak baz alarak daha doğru bir hesaplama yapabilirsiniz. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Mevcut adalara 8li vls takılsa güzel olurdu Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hisar-A ve Hisar-O sadece dikey mi atılabiliyor. Kanisterler yatay olarak kullanılamıyorlar mı? Bunu atış testlerinde bol bol gördük...

Bu durumda mevcut MİLGEM korvetlerde, Atmaca/Harpoon tüplerinin yanına, yatay olarak Hisar-A/O tüpleri konulamaz mı? Bunun için ADA sınıflarında herhangi bir tadilata ne derece ihtiyaç var, ya da adaptasyon ne derece zor olabilir? Mesajı Paylaş

yasharP

@helebidinle
Haklısınız
300 m/Sn ile 1100km/saat karışınca melez birim çıkmış. Düzeltiyorum. Sağolun! Mesajı Paylaş

TULGA

@HARZEMŞAH

Hocam benim önermemdeki amaç Pakistan'a sunulan 16x VLS'li revize Ada sınıfı korvet imkanı sözkonusu olmasından dolayı idi. Sizin öneriniz de pekala kabiliyet sağlayıcı. Lakin ileride daha yeni versiyonlar ortaya çıktıkça hazır eklenmiş olan VLS'lerden füze kabiliyet artışı sağlamak daha verimli olur düşüncesindeyim.

Madem ki finansman sorunu var denilmekte, o halde Ada sınıfını VLS'siz bırakmak, filotilla hava savunmasına ciddi kapasite artışı sağlayacak imkandan yoksun kalmak demek olacak. Üstelik benim her zaman savunduğum 4 adet Ada Sınıfına ilave 4 adet daha eklemektir.

4 adet İstif Sınıfı, 4 adet Meko modernizasyonu ve 7 adet TF-2000 Destroyer planlaması yapıyorsak 3000t altı platform çeşitliliğini hem sayısal hem de silah ve donanımsal olarak arttırmak zaruriyetindeyiz.

Bu bağlamda benim en önem verdiğim platform Ada Sınıfıdır. Bu platformların sayısını, filotilla hava savunma kabiliyetlerini ( VLS'li) arttırarak beraberinde kullanılmak üzere OPV, hücumbot projelerini devreye sokmalıyız. Farklı platformlarda ( Milgem-OPV-Hücumbot) yer alacak baş topu, aselsan stamp-stop, atmaca, Ram, Hisar serisi, milli manpads, umtas, torpido sistemleri vs... ile major platform filotillaları daha uzak ve geniş alanlarda faaliyet gösterebilir, deniz ve denizaşırı çıkarları için gereken farklı görev platformları görevlerini yeterli sayıda yerine getirebilir. Mesajı Paylaş

Han

Yatay atmanın dikeye göre avantajı nedir ki i sınıfında tercih edilmiş merak ettim doğrusu. Mesajı Paylaş

farabi

Geliştirilmekte olan dikey atım sistemi projesinin devamı olarak; taktik seviyede mühimmatlar için(daha kısa) ve periferal/dağıtık olarak yerleştirilebilecek bir konfigürasyonu başta Ada sınıfı olmak üzere, yarı ömür modernizasyonunda VLS eklenmesi düşünülen yerli ve yabancı tüm platformlar için ideal çözümlerden birini oluşturabilir. 10-15 yıl içerisinde bu kanisterlerden atılabilecek çok sayıda yerli füze tipine sahip olma hedefi varsa, sanıyorum atıcı sistem için de farklı konfigürasyonlar düşünülüyordur.

MK57 GMVLS

Mesajı Paylaş

Bozok

@Han

İ Sınıfında yatay değil dikey atış sistemi var. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Yatay atış sistemi sadece, idefteki aselsan f2023 tasarımında vardı. Muhtemelen kabiliyet gösteriminden daha ötesi değildi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter