Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi

Başlatan farabi, Oca 11, 2020, 05:10 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Bu VLS işine benim az çok tangur tungur işlerle hayatı geçmiş bir amatör olarak aklım hiç ermiyor. Kocaman bir gemi bir sürü depo olabilecek alanı var orada bir VLS var içine füze podunu sokuyorsun doluyor ama bunu gemi limandayken yapıyorlar sonrada 16 VLS 32 vls diyorlar. Beş altı metrelik bir paket o deliğe depodan yedeği getirilip bızzz bızzz tam otomasyon otomasyon ile iki dakikada sokulamıyormu yani. 32 VLS en dev gemiye bile yetmeli kalanı depoda saklarsın nerde boş yer varsa koy oraya dursun yedekler. Ben buna inanamadım burada sordum internette baktım bir iki gemide yükleme vinci filan var ilkel ilkel ama genel kabul limanda deniz üssünde bunu yapmak şeklinde. Çok saçma değilmi basitde bir iş yani Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Atıma hazır haldeki mühimmat, yani "All-Up Round" denen şey aslında epey yeni bir mevzu. Terrex, Tartar falan gemide demonte halde saklanmak durumundaki ilk hava savunma füzeleriydi. Gemide değişik parçaların ayrı stokları olur, bir otomasyon ile atımdan hemen önce mühimmat bir araya getirilirdi.

All-Up Round taşınıyor artık ve tabii o da atışa hazır yerde taşınıyor. Gayet de stok alanı gibi yer zaten o kanisterler de. Gemide ayrı bir mühimmat stok alanı emniyeti derdine düşmüyorsun. Mesajı Paylaş

petibor

Onu bunu bilmem HDS bana 16 VLS li bir gemi versinler onlara 128 VLS li gibi davanan gemi modifiye ederim iki tane füzeyi ateşlesin üçüncüyü ateşlemeden boş yerleri depodakilerle doldururum gemi en çok VLS si olan gemi gibi olur. Yok dengeymiş yok yermiş yok ağırlık merkeziymiş hiç bir sorun olmaz. Arduino ile yaparım Mesajı Paylaş

TULGA

@putty her gemiye ihtiyacı oranında VLS sistemi ve füzesi planlamak yeter aslında. Önemli olan belirli tonajlarda olan donanma platformlarını görev tanımı olarak çoklu göreve uygun donatabilmek.

Bu konuda benim en büyük beklentim Ada sınıfı  Milgem. Özellikle Pakistan'a görsel sunumu yapılan 16x VLS'li Ada Sınıfı Milgem. Bu proje başladığında TDZKK için ilave 4 adet 16xVLS'li Milgem kararı alınabilir istenirse. Her yeni platform kuvvete teslim edildiğinde ilk üretim 4 adedin herbiri modifikasyon için kızağa konularak VLS ilavesi yapılabilir.

Barbarosların bu denli kapsamlı modernizasyonu beni gayesiyle memnun etmiş durumda. Proje maliyeti 2018'deki açıklamada 250m EU olarak belirtilmişti. Yani ortalama 62-63m birim maliyeti ile 4 adet İstif Sınıfı donanımında platform sahibi olunacak.

Farzedelim ki 8 adet 16x VLS'li Ada sınıfı envantere aldık. Ada sınıfındaki ısrarım maliyet finansmanı nedeniyle üretebileceğimiz en ucuz platformu en donanımlı light firkateyn olarak nicelik açısından kullanabilmek. 4 adet İstif Sınıfı ile 4 adet Barbaros mod. İle de 8 adet 16x VLS'li Fırkateyn sahibi olduk. Bunlara bir de TF-2000 gelinceye kadar 4 adet 8x VLS'li Gabya fırkateynleri ekledigimizde çok ciddi oranda hava savunma kabiliyeti platform sayısına ulaşmış olacağız.

Tek tek her gemiye tüm faaliyet alanlarından feragat ederek personel seyir zamanı ihtiyaçlarından kısma, herhangi bir saldırı  anında depo alanı olarak kullanılan noktaya yakın dış gövde isabeti neticesinde felaketle sonuçlanacak bir patlamaya, onlarca adetlerde stoklanmasını düşündüğün füzelere ayrılacak ilave maliyetleri gerek kalmadan ülkemiz deniz yolları çıkarlarını gozetebilecek miktarda görev grubuna mensup platformları silah sistem çeşitliliği ile donatarak da pekala sağlayabiliriz düşüncesindeyim. Mesajı Paylaş

dum

Mk-13 benzeri bir sistemle  vls hücreleri de  alttan doldurulabilinir belki .mühendisliğin sonu yok.... ama değer mi? Putty  Gemileri tek başına düşünüyorsunuz..  onlar bir sistemin parçası.

İ-sınıfını ele alalım  16 vls'de  diyelim ki 8 siper, 32 g40 olsun.. bu füzelerin amacı alan hava savunması yapmak değil kendini ve içinde bulunduğu muharebe grubunu korumak. 2 i sinifi ve 2 ada sınıfından oluşan bir filotillayı ele alalım .. toplamda 16 siper+64 g40+ ilaveten son hat savunması olarak da 2 adet phalanx, ada siniflarinda da  2x21=42 ram var diyelim. Konsept gereği kendilerine gelen her hedefe 2 atış yapıldığını varsayarsak ;

Bu filotillaya atılacak teorik olarak 74 füze üstlerindeki hava savunma ve ciws füzeleri ile engellenir.. ayrıca phalanx ile de 6  adet engellenir.. toplam 80 füzeyi engelleyebilirsin.   Kalan 16 adet siperle de , daha sana yaklaşmadan  8'li bir uçak filosunu engelleyebilirsin.

Bu filotillaya 2 adet de tf2000 koyarsan, 6 gemi ile elinde toplamda=====    80 adet siper+ 128 g40 + 42 ram + 4 phalanx olur.   Hem alan savunması yaparsın, hem de sana gelen füzeleri engelleyebilirsin.

Bu arada hava kuvvetleri tepende . Düşman hava kuvvetleri seninle yoğun olarak uğraşamaz.  Ve elinde sadece bu 6 gemide 80 adet atmaca  var.. teorik olarak 20 parça gemiye müdahale edebilirsin.  Helikopterler hangarlarındaki (6 gemide 8 helikopter) sınırsız umtas da cabası.  tabi altta denizaltılar , hücumbotlar vesaire vesaire..

Yani bizim ölçeğimizde ve hava kuvvetleri şemsiyesi altında fazla da şeetmemek lazım..

Mustafa Kemal'in tek askeri benmiyim diye bir fıkra vardır.   Donanmada hiç bir gemi tek başına mavi sulara çıkmaz , bir bütünün parçasıdırlar.

Bizim yapmamız gerekn tüm o gemi, bot ve uçakları birbiriyle konuşturmak, hedef takibi, teşhisi ve paylaşımını derhal ve en uygun şekilde yapıp hasıma üstünlük kurmaktır..  senin elinde 4 fırkateyn varsa 4 fırkateyn vardır.. ama bunlar birbiriyle konuşuyorsa 4'ten fazla fırkateynin vardır.

Mısırı ele al.. ağ merkezli harp özelliği olmayan gemileriyle bizim karşimza çıkabilirlermi ?  

Bu arada bu füzelerin maliyeti de az değil 16 hücreye 32 essm+8 sm2 koymak belki 50 milyon $..   50 milyon da  depoya stok mu koyacaksın..    

Biz başka bir şey daha yapıyoruz  32 g40+8 siperin maliyeti belki 50  eya 50'den az olacak ,  üstelik paranın tamamı yerli firmalara ve tl olarak ödenecek..

Mesajı Paylaş

petibor

Gemilerde bir otomasyon eksiği var. Mesela korkutun mühimmatı bitince kim dolduruyor nasıl dolduruyor. Bir makine gibi dolmalı o uçaksavar bızz diye geminin içinde bu işi yöneten bir merkez olmalı. Gemi yani bir platform değil yüzen bir dikiş makinesi gibi tam entegre makine olmalı.Bir tekne sonra başına onu otasına bunu koyuyorsun küçük bir mahalle gibi bu yanlış yani tek bir makine gibi olmalı gemiler bence. Mermi bitti bızzzzzz mermi konteynere gidecek yerine yerleşecek boşu depoya bızzz gelecek füzemi atıldı boşunu al dolusunu koy bir dakikada olsun bitsin. Neyse konu bu değil dağıtmayalım şimdi. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Oca 12, 2020, 08:22 ÖS Last Edit: Oca 12, 2020, 08:23 ÖS by BETONBEY
Korkut'u bilemem ama Mekolarda Sea Zenith'in mermisi aşağıdan namluya doğru aynı senin dediğin gibi büyük bir şeridin içinden akar. Keza baştopu da buna yakın bir otomasyon sistemine sahiptir.

Ama iş füzelere gelince o iş başka...

Zaten sayılılar, herbiri kendi konteynerin de gelir limana ve orada son derece dikkatli bir şekil de yüklenir.

Acil durum yoksa gece veya kötü, yağmurlu, dalgalı havada limanda bile yükleme yapılmaz.

Denizdeki şartlara ise değinmiyorum bile, ister kendi yapsın, ister başka gemi mevzu olsun bu işe soyunan yok dikkat ettiysen...

Yükleme prosedürleri ve süresi konusunda aslında hem deniz hem de hava kuvvetlerimiz epey hızlıdır. Checklistlerimiz kısa ve oldukça pratiktir. Mesajı Paylaş

Osman

Hazır yeri gelmişken bir soru sorayım: bu vls hücrelerine neden sadece essm her hücreye 4 tane oluyor da diğer füzeler 1 er tane oluyor?

Mesela sm 2 çapına baktım essm nin 1,5 katı civarında. 2 şer tane bari sığması lazım her hücreye

Tomahawkı anlıyorum çapı 550 mm iki tane sığmaz

Mesajı Paylaş

BG

CIWS'ler neden değiştiriliyor acaba? Donanmanın Sea Zenith'lerden çokça memnun olduğuna dair çeşitli yorumlar okuduğumu hatırlıyorum yıllar içerisinde. Eskidi, beğenmiyorlar vs. diyelim; neden bir Phalanx bir de Aselsan'ın çözümü tercih edilmiş olabilir? Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

Sea zenithlerin idamesi zorlaştı. Parçasının bulunması, yaşları nedeniyle arıza sıklığı, teknolojik açıdan güncelliğini yitirmeleri başlıca sebepler. Elde hazırda bir miktar phalanx olduğu için ondan faydalanmak istemişler gökdeniz de zaten çok performanslı bir sistem. Mesajı Paylaş

BG

Teşekkürler,

Yeni Phalanx alımına gidileceğini düşünmüştüm. Mesajı Paylaş

yasharP

Oca 13, 2020, 01:10 ÖÖ Last Edit: Oca 13, 2020, 09:28 ÖS by yasharP
@Dum
Quote:
Bu filotillaya atılacak teorik olarak 74 füze üstlerindeki hava savunma ve ciws füzeleri ile engellenir.. ayrıca phalanx ile de 6  adet engellenir.. toplam 80 füzeyi engelleyebilirsin.   Kalan 16 adet siperle de , daha sana yaklaşmadan  8'li bir uçak filosunu engelleyebilirsin.
Unquote

Yukarıdaki parağrafı açarmışsınız? Yanlış bir anlaşma olmasın!! Phalanx zaten bir çeşit cwis (close-in weapon system) dir. Phalanx ABD'nin Cwis 20mm Vulcan dönerli topudur. Füze değildir. Dakikadaki atış hızı kullanılan blok'a göre, 3000 den 4500'e kadar değişir. Menzili tam verilmese de 3.5 km deki hedeflere atış yapabilir. Etkili menzili 2-3 km arasıdır. Bu mesafeden her bir Phalanx ancak tek bir hedefi vurabilir. Anti-ship cruise füzesi (harpoon, atmaca vs) 1000-1100 km/saat hızla geliyorsa gemiye doğru, cwis'in hedefi vurması için 2 enfazla 3 saniyesi vardır. Hedef algılaması ve hedefi yok etmesi 5-5.5 saniye tutar. Aynı mesafede yukarıdan ve aşağıdan yaklaşan 2 füzeyi birden vuramaz , bırakın 6 adedi. (İlk füzeyi "RAM" -rolling airframe- füzesi ile vurursunuz ikincisini RAM kaçırdıysa cwis halleder) Mesajı Paylaş

dum

Essm veya müstakbel g40  gibi füzeler birincil rol olarak bulundukları gemiyi savunan füzelerdir. Alan hava savunması yapmazlar , aynı ram gibi platformu korurlar.

Kademelendirme  sizin de bildiğiniz gibi  ;

*Phalanx/Gökdeniz
*ram
*essm/g40

Şeklinde uzaktan yakına doğru savunma yapacak şekilde olur.

Yukarıda örneğini  senaryoda;  FİLOTİLLA'nın sahip olduğu savunma füzelerini  ağ merkezli harp mantığında kullandığı takdirde(ki bizimkiler öyle olacak)  filotillayı koruyacak şekilde verdim.   Kısa menzilde Ada sınıfında ram varken, i sınıfında ve tf2000 lerde gökdeniz ve phalanx var; i sınıfında ve tf2000 lerde essm/g40 var, ve tf2000'lerde siper/aster30/sm2 var...  i sınıfına da 8 adet konulabilir.

Gemi tek başına savaşmaz. Bir filotillanın parçası, tek bir aklın alt sistemi olarak savaşır. Değişik gemilerdeki çeşitli silah veya mühimmatlar birbirini tamamlar, farklı açıları kapatır ve böylece küresel bir şemsiye sağlanır.. (sualtı harbi de dahil).

Ciws'lar ve essm'ler self defense ile uğraşirken ( o menzilde bu genelde gemiye atılan seyir füzeleri veyabenzeri mühimmattır) , sm2/siper/aster30 gibi füzelerle ancak düşman uçaklarına müdahale edebilirsiniz.  Günümüzde sm1, essm, g40, aster15 gibi füzelerle uçak düşürmeyi planlamak biraz safdillik olur.. evet denk gelirse vurur ama, planlama ona göre yapılmamalı. Uçaklardan atılan mühimmatlar artık  çok uzun menzilli ve uçakları vurabilmek ancak yüksek irtifa/uzun menzil füzeleri ile mümkün.

Tabi ki 3. Dünya ülkelerinin uçaklarından bahsetmiyorum.

Verdiğim sayılar tamamen filotilla bütünlüğünü anlatabilmek için ..  yani bu 6 gemilik filotilla teorik olarak  40 civarında uçağı uzun menzilden karşılayabilir (80 sm2/aster30/siper ile) ,   kendisine gemi, uçak veya karadan atılan  en az 80/90 adet füzeyi bünyesindeki  savunma füzeleriyle karşılayabilir (200e yakın essm,g40,aster15 ile) , bu savunmayı aşabilen 20'ye yakin füzeleri de ram ve ciwsları ile aşabilir.. (8 ciws, 2 ram ile)..  etrafta bu kadar üstün gelebilecek bir  hava ve deniz gücü doğrusu yok. O bakımdan gemilerdeki füze sayılarını abartmamızında gereği kalmıyor diyorum.

gemilere tek başına niye daha fazla füze konulmuyor veya  attıkça reload yapılmıyorun cevaplarından biri  grup olarak dolaştıklarından yeterli güvenlik sağlanıyoru ispatlamak için sayıları verdim. Mesajı Paylaş

petibor

Yani sonuçta bu hep takılıp durduğumuz kaç VLS var sorununa dayanan bir çare. VLS leri denizde kolayca yükleyebilir isen o zaman korvetteki 16 VLS bile üzmez insanı. Bu muhtemelen şakır şakır otomasyonla olmasa da yapanlar vardır ABD gemisi okyanusta savaşırken üssüne füze bitti diye dönecek şekilde yaşamaz herhalde. Neyse böyle zihni sinir icatçı tiplerden gibi görünmek istemiyorum o kadar yaratıcı bir şeyde önermedim VLS yi yada kanişteri depodaki yedek ile dolduramamak acayip saçma geldi onu diyorum. Harpoon mesela neden denizde yüklenmiyor kaniştere. niye yanında bunu yapan bir basit vinç gibi bir şey yok o kanişterin yarım asırdır kimse mi ihtiyaç duymadı. Denizde yakıt ikmali yapanlar harpoon yüklemeyi neden yapmıyor. Akıl edemiyorlar diyemiyorum nesini akıl edemeyecek etmiştir kesin ama niye gerek duymadı ona ikna olamıyorum belliki gerek duymamışlar. Arkadaşlarımda anlatıyor ama ben yine ikna olamıyorum işte. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Harpoon dediğin sistem tüpü içinde 1,5 tonluk uzun bir boru. Bunu atıma hazır halden farklı şekilde stoklamak için geminin CoG bölgesine yakın bir stok alanı, oradan da yukarıya çıkarmak için, bir asansör şaftı gibi bir servis bölgesi ve türlü itme, çekme, kaldırma işleri için birer "makine"ye ihtiyaç duyacaksın.

Bunlar büyük gemiler olsalar da o hacimler, şaftlar, mekanizmalar için küçükler.

Harpoon için bir şaft, ESSM için bambaşka bir şaft koy. Hepsine vinçler, raylar. Bunların denizden korunması için bir dolu ek.

Geminin verimsiz bir kullanımı bu. 8 yerine 16 SSM gerekli olunca 16 tane SSM koyabiliyoruz işte baksana. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter