Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi

Başlatan farabi, Oca 11, 2020, 05:10 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

farabi

Bu proje ile, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet BARBAROS Sınıfı Fırkateynin mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine Aselsan - Havelsan İş Ortaklığı tarafından çağın gereklerine uygun biçimde yerli ve milli olarak geliştirilen sistemler donatılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında ülkemizde ilk kez geliştirilen silah ve sensör sistemlerinin de kullanılması planlanmış olup, bu çerçevede savaş sistemleri anlamında yurt dışı bağımlılık asgari seviyeye çekilebilecektir.

İlk geminin modernizasyonunun 2022 Şubat tarihinde tamamlanması ve geminin hizmete alınması planlanmaktadır.

Mesajı Paylaş

Atılgan

CIWS olarak önde Korkut, arkada Phalanx var. Mesajı Paylaş

sadalone

Madem kuleleri bu kadar değiştireceğiz gemi fiziksel değişime uğrayacak o zaman keşke CAFRAD lite görseydik. Mesajı Paylaş

farabi

2012-2015 arası dönemde: AWS9 Type 996, SMART-S Mk2 gözetleme radarına ve Mk-29 SeaSparrow ise 8/16 hücreli Baseline-VII Mk 41 konfigürasyonuna yükseltilmişti.

Barbaros Sınıfı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi kapsamında:

• TACTICOS SYS, Genesis Advent ile değiştirilecek
  • AWS-06 Dolphin, Aselsan MAR-D AESA radarı ile değiştirilecek
  • Sea Zenith CIWS'ler; Phalanx Mk-15, Aselsan Gökdeniz ve Aselsan STOP ile değişecek
  • AN/SQS-56 karinaya monteli Sonar sistemi, Aselsan/Armelsan FERSAH ile değiştirilecek
  • AN/SLQ-25 Torpido karşı tedbir sistemi, Aselsan HIZIR ile değiştirilecek
  • Cutlas-1B ESM, ve Scorpion-B EA Sistemleri, Aselsan ARES-2NC Radar ESM ve AREAS-2NC ile değiştirilecek
  • Ayrıca ,(127mm/54C) baş topu için özgün atış kontrol sistemi
  • Aselsan AKR-D X ve Ka-Band Atış Kontrol Radarları
  • Aselsan PİRİ Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi
  • Armelsan ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarının gemilerde yer alması planlanmakta

Çok kapsamlı ve neredeyse tüm silah sistemlerinin ve sensörlerinin birebir değişiminin yapılacağı bir yarı ömür modernizasyonu, dolayısıyla ana direğin yeniden inşaası kaçınılmaz olmuş. Mesajı Paylaş

dum

Milli GYS, Smart smk2, 16 adet atmaca, 1 korkut-d, 1 phalanx, 16 adet vls, milli eh/et, taks, milli hf torpido ve anti torpidolarla  sağlam fırkateynler olacaklar. Mesajı Paylaş

Han

Vls'ler nereye konulur? Mesajı Paylaş

Donanma

VLS'ler zaten hazır. Gövdedeler. Mesajı Paylaş

farabi

TCG Salihreis fotoğrafı: Yörük Işık twitter hesabı - https://twitter.com/YorukIsik/status/1034845443652571139/photo/1
Yarı Ömür modernizasyonu görselleştirmesi: SSB proje sayfası - https://www.ssb.gov.tr/WebSite/contentlist.aspx?PageID=2372&LangID=1
Mesajı Paylaş

ziya

bu iş hoşuma gitmeye başladı pakistan turkish defence foruma yeni ve dikkat çekici bir şey koyduğumda ordan bütün forumlara dağılıyor daha önce de olmuştu Mesajı Paylaş

Han

Ben 8 vls'ye sahipler diye biliyordum 16 olduğundan haberim yoktu. Onun için sordum aslında. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Aselsan Fersah ile Meteksan Yakamos'un farkı nedir ? Mesajı Paylaş

Osman

Barbarosların en son teslim edilen iki tanesi 16 hücreli, diğer ikisi 8 hücreli vls taşıyor.

16 hücrelinin de 64 füze taşıyıp taşımayabileceğinden emin değil bazı üstatlar hatırladığım kadarıyla Mesajı Paylaş

ziya

64 füze taşıyor ama hepsi essm değil bit kısmı sparrow Mesajı Paylaş

farabi

16 hücrelinin de 64 füze taşıyıp taşımayabileceğinden emin değil ...

Sayın İbrahim Sünnetçi'nin DefenceTurkey'de yer alan makalesinde, 16 hücreli dikey atım sistemi kurulu Barbaros sınıfın son iki gemisinde (Track IIB) yer alan MK41'lerin Baseline VII konfigürasyonunda olduğundan bahsediyor. Ancak toplam ağırlık ve stabilite gibi gerekçelerle, gemilerin genellikle 32 ESSM ve 8 Sea Sparrow biçiminde silahlandırıldığını yazmıştı. Mesajı Paylaş

Osman

Evet ben de bunu kastetmiştim. 32 essm + 8 nssm demişti sünnetçi. Bu bir miktar daha artırılıyor olabilir 32+16/24 gibi

Sonuçta gemi dizayn edilirken vls düşünülmeden dizayn edilmiş, tıka basa doldurunca bazı sorunlar oluşuyor olabilir.

Gabya sınıfının hep daha denizci olduğu ve daha dengeli olduğu söylenir.  36 sm 1 + 4 harpoon ve yeni eklenen 8 hücreli vls ile 32 essm kapasitesini daha yüksek bir oranda kullanabiliyordur diye düşünüyorum

Bu konuda bilgi/yorum paylaşabilecek olan varsa sevinirim Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter