Göktuğ Serisi füzelerimizin Tanıtım Videosu

Başlatan HAKAN KILIÇ, Oca 10, 2020, 11:18 ÖS

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

Oca 10, 2020, 11:18 ÖS Last Edit: Oca 11, 2020, 10:20 ÖÖ by Yönetim

petibor

Oca 11, 2020, 06:56 ÖÖ Last Edit: Oca 11, 2020, 07:23 ÖÖ by petibor
Bu video da birini gökdoğan yanındakini bozdoğan zannettiniz halbuki ikiside IIR füzeydi boyları farklı diye şartlı refleks ile biri bozdoğan öbürü gökdoğan dediniz.  
Bizim burada teknofest den beri merak ettiğimiz küçük bir IIR Gökdoğan füze var bu nedir buna bir açıklama getirmeniz beklenir aslında hiç lafı edilmiyor videolarda.

https://youtu.be/JUDs2VaomAQ?t=358

Yani şu küçük IIR füze nedir bunu hiç bahsetmediniz videolarda

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Ben sadece tahmin yürütebilirim...

MANPADS desek saçma olur... Launcher'i, optiği vs'si olmadan tek başına MANPADS füze sergilemek anlamlı değil. Kaldı ki uçağın kanadı altında sanki uçağın mühimmatıymış gibi sergiliyorsun.

Abisiymiş gibi duran IIR güdümlü Bozdoğan'ın 360 derece angajman yapabilme özelliğinin bu füzede de olacağını hesaba katarsak...

Benim tahminim, bu bir uçak temelli, RAM gibi, çok kısa menzilli, muhtemelen Hit2Kill özellikli, aktif savunma füzesidir. Muhtemelen SDB gibi çoklu cluster'lar halinde uçağa yüklenebilecek ve pasif tedbirlerle aldatma ve kurtulmanın mümkün olmadığı füze tehditlerine karşı pilot tarafından leblebi çekirdek gibi harcanacak aktif savunma füzesi. Mesajı Paylaş

Yakın

Söz konusu füzenin ne olduğu SAKFOR da konuşuldu. İp ucu o füzenin niçin bazı yerlerinin siyah bir malzemeden oluşuyor olmasında. Mesajı Paylaş

petibor

Yıllarca kamuya kapalı SSF forumda olduk bir satır bile gizli bir şey konuşulduğunu hatırlamıyorum. Sakfor dada konuşulmadığına eminim. Mesajı Paylaş

Osman

Şimdi baktım da konuşulmuş. Unutuyor insan Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Sayın Petibör,
"Bu video da birini gökdoğan yanındakini bozdoğan zannettiniz halbuki ikiside IIR füzeydi boyları farklı diye şartlı refleks ile biri bozdoğan öbürü gökdoğan dediniz."
Yanlış söylediğim doğru ama sebebi yanlış. Aslında editör Tolga Özbek'e video'nun hemen peşine yanlış söylediğimi söyledim, orayı kes dedim ama unutmuş.
Olay şöyle gelişti.Etrafımız vatandaşlarla çevrili onu da geç çekim yapmak için ulusal kanallar sırada. Biz özel izinle uçağın yanına girmişiz. Yani çok ciddi stres altındayım ve acelem var. Normalde Gökdoğan ve Bozdoğan olması gereken yerde garip değişik daha doğrusu Sidewinder'e benzeyen füze var. Daha sabahtan twitter'dan bana sormaya başladılar, bende gidince görürüm dedim. Kamereya konuşurken biri Bozdoğan, diğeri Gökdoğan diyorum ama içimden bir terslik var bunu burnunda IR başlık varda dedim.
Neyse sonra başındaki adamlara bu ne diye sordum bilen yok. Sonra öğleden sonra gelip sordum Meteor dediler. Komik olma kuzen dedim geçti. TAI ve Roketsan, Sage standına gidip sordum.Son ikisi TAI'ye sor dedi biz bilmeyiz. TAI dede cevap alamadım İngiliz füzesi vs. sonra Dedim ki TF-X de İngiliz ortaklığı var ya ya  benzemeze bile ya AIM-132 ASRAAM ı temsil ediyor veya 9X de atılabilecek demek için 9X'i. Çünkü ona çok benziyordur.
Sakfor'a bende üyeyim neresinde hangi başlıkta konuşuldu paylaşırsanız girip bakayım. Çok sevinirim.
Saygılar. Mesajı Paylaş

petibor

Bildiğinizden kuşkumuz zaten yok. Benim beklentim siz bu Gökdoğan Bozdoğan ikilisine bizimde ilgiyle yakından takip ettiğimiz şekilde özel alaka gösteren kişiler olarak bu küçük füzenin sırrını kaç ay geçti ortaya çıkartmanızdır. Ben size soruyorum ki gazeteci olarak omzunuza yük binsin muhataplarınıza bana Teknofest den beri bunu soruyor herkes diyebilin. Ulusal sektörel medya olarak size karşıda sorumluluğu var bu muhatapların. Teknofest de sergilenen şeyin adını koymamakta çok garip yani kamu adına da. 9X yada  ASRAAM ı temsil de etmiyor ne şekil olarak benziyor ne boyut olarak nede zaten orası SAGE nin standı gibiydi mantıksız orada yabancı bir füze. Bizi çatlatmasınlar Mesajı Paylaş

DelKu

Putty o füze senin hep istediğin  hava araçlarının kendi savunmaları için, havadan havaya füzelerin RIM-116 benzer görevleri için modifikasyon projesi olabilir mi ??! Mesajı Paylaş

petibor

Oca 12, 2020, 07:35 ÖÖ Last Edit: Oca 12, 2020, 08:15 ÖÖ by petibor
Hit-to-Kill füze gibi geliyor bana. Bu füzede ben yaklaşma tapası göremiyorum bu yüzden füze Hit-to-Kill füze olabilir. Yani harp başlığı yok yada küçük bu yüzden belkide boyu ile orantılı beklentimize ters şekilde menzili o kadarda kısada olmayabilir yani boyundan beklenecek kısalıkta olmayabilir. Patlayıcı hem boyut hem ağırlık olarak tasarımı çok etkiler. Bir çeşit demir kubbe füzesi de olabilir bu. Daha doğrusu nerde kullanırız fikrim pek yok ama bu bizim Hit-to-Kill füze çalışmamız gibi geliyor bana

Miniature Hit-to-Kill Missile diye aratırsanız benim en çok yaklaştığım tahmin hakkında bilginiz olur

https://www.youtube.com/watch?v=NMENghug77s
Mesajı Paylaş

Osman

Hakan bey,

Sakforda roket, füze ve dahi mühimmatlar başlığının altında milli hava hava füzeleri altbaşlığında konuşuldu. Sondan bir önceki sayfa ve son sayfada Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter