Dünya, Türkiye ve Savunma Sanayi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 29, 2015, 01:42 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Aselsan'ın yani... :) Mesajı Paylaş

ÜNAL

Ustadim peki biz bu kabiliyetlerimizin karsiliginda eksiklerimizi kapatabilir miyiz :) Mesajı Paylaş

Havuc99

Sayın Harzemşah Cats de son durum nedir tam operasyonel oldumu seri üretim başlandı deniyordu. Bu konular hakkında bilginiz varmı? Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN Genel Müdürü Görgün: Dünya savunma harcamaları 1,7 trilyon dolara ulaştı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye'nin savunma sanayisinde başlattığı yerlileştirme ve millileştirme seferberliğine destek verebilmek hedefiyle savunma sanayisinin önde gelen firmalarından ASELSAN ile Bursa iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıda konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, dünyada savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolara ulaştığını söyledi.

BTSO, milli ve yerli savunma sanayisinde Bursalı firmaların üretim, iş ve istihdam payını artırmak amacıyla savunma sanayisinin ana kuruluşlarını Bursalı firmalarla buluşturmaya devam ediyor. BUTEKOM'da düzenlenen Yerlileştirme Günleri, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu arasında yer alan ASELSAN iş birliğinde gerçekleştirildi. ASELSAN'ın ürünleri ve yan sanayi faaliyetleri hakkında bilgi alan Bursalı firmalar, düzenlenen ikili iş görüşmelerinde ASELSAN yetkilileriyle iş birliği masasına oturdu.

'YETENEKLİ ÇOK FİRMAMIZ VAR'

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği'nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa'nın otomotiv, makine, tekstil ve kimya gibi stratejik sektörlerde önemli bir üretim tecrübesine sahip olduğunu söyledi. Bursa'da Türkiye'nin yerli ve milli üretim hedeflerine katkı sağlayacak yetenekte çok sayıda firma bulunduğunu belirten Koçaslan, "Kent olarak savuma sanayimize katkı sağlayacak tüm projelerin aktif oyuncusu olma iddiasındayız. Firmalarımızın, savunma sanayimizin omurgasını oluşturan ASELSAN ile iş birliği imkanlarını değerlendireceği etkinliğimiz, milli üretimde daha fazla yer almalarının önünü açacaktır" diye konuştu.

SAVUNMA HARCAMALARI 2 TRİLYON DOLARA YAKLAŞTI

ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise dünya savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. "Bu harcamaların yaklaşık yüzde 40'ı personel harcaması, yüzde 23'ü teçhizat, yüzde 35'i cari harcama olarak gerçekleşiyor" diyen Görgün, Türkiye'nin yaklaşık 18,2 milyar dolarlık pay ile dünyada 15'inci sırada yer aldığını belirtti. Türkiye'nin savunma ve havacılık cirosunun 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Görgün, "Ülkemizin sektördeki toplam ihracatı ise 2 milyar dolar. Son yıllarda özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği irade sayesinde ülkemizin sektörde ciddi bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı. Görgün ayrıca, Bursa'yı önemsediklerini ve Bursa sanayisinin ihtiyaçları olan birçok ürünü ürettiğini belirtti.

SANAYİDE KATMA DEĞERİ YÜKSEK SEKTÖRLERE GEÇİŞ

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği Başkanı ve BUTEKOM Genel Müdürü Dr. Mustafa Hatipoğlu da Bursa'yı yüksek katma değer üreten uzay, savunma ve havacılık, raylı sistemler gibi sektörlerde söz sahibi konumuna taşımayı hedeflediklerini söyledi. Açılış konuşmaları sonrasında ASELSAN Tedarik Zinciri Yönetim Müdürü Murat Aslan, ASELSAN'ın çalışma alanları ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. BUTEKOM ev sahipliğinde düzenlenen ikili iş görüşmelerine 70'in üzerinde Bursalı firma katıldı.

http://www.kokpit.aero/dunya-savunma-harcamasi

Mesajı Paylaş

petibor

#34
Ara 06, 2018, 11:12 ÖÖ Last Edit: Ara 06, 2018, 11:15 ÖÖ by petibor
Özetle ihracatın 2018 de 2 milyar dolara yakalayacağına değinmiş. Rakamlar çok iyi gidiyor bu başarı bize sürdürülebilir yük olmaya nbir savunma sanayi kazandıracak gibi görünüyor. Bu tüccarlık kısmını başarmak uçak yapmayı başarmaktan bile daha sevindirici haber. Çarkın kendi kendine dönmesi bir kendi kendine yeter ekonomi yaratması çok şahane gelişme olur. Kendi başının çaresine bakabilsin bizde onu elden geldiğince özel işlerimizde yine destekleyelim bir yandan da onun ürünlerini kullanabilelim ne huzur verici durum. Öbür türlü bunu finans eden bir devlet kudreti gerekecek ürünler firmalar çalışanlar arttıkça. biz artık şu durumda ne kadar savunma sanayi bütçemizi arttırırsak o kadar ülkeye faydamız olacak demektir.  İhracat rakamı değilde bu haberi müjdelemek istedim ondan. Yıldan yıla artış sağlıklı bir artan ivme gösteriyor onuda görmek gerek. Hani bir sene gemi filan satarsın fırlar öyle bir artış değil bu gayet istikrarlı bir ivmesi var buda gerçek anlamda bir büyüme işareti


İhracatta 2018 yılına önemli sözleşmeler sığdıran savunma ve havacılık sanayisi, bunların etkisi tam olarak ortaya çıkmadan en yüksek ihracat rakamını yakaladı.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, savunma ve havacılık sektörü 2011'de 883 milyon 845 bin, 2012'de 1 milyar 260 milyon 810 bin, 2013'te 1 milyar 388 milyon 803 bin, 2014'te 1 milyar 647 milyon 799 bin, 2015'te 1 milyar 654 milyon 88 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.
 
Sektör, 2016'da 1 milyar 677 milyon 116 bin, geçen yıl da 1 milyar 739 milyon 453 bin dolar ihracata imza attı.
 
Geçen yılın 11 aylık döneminde 1 milyar 535 milyon 529 bin dolarlık ihracat yapan sektör, bu yılın aynı döneminde performansını yüzde 16,05 artırdı. Sektör yıl bitmeden 1 milyar 782 milyon 53 bin dolar rakamını gördü. Böylece 2018 yılı tamamlanmadan yıllık bazdaki en yüksek savunma ve havacılık sanayisi ihracat rakamına ulaşıldı.
 
Sektörün son yıllarda 200 milyon doların üzerinde gerçekleşen aralık ayı ihracat performansları dikkate alındığında yıl sonunda 2 milyar dolarlık eşiğin de aşılması bekleniyor.
 
Umman ve Katar'da dikkati çeken artış
 
Savunma ve havacılık sanayisinin söz konusu dönemde en fazla ihracat yaptığı ülke ABD oldu. ABD'ye yapılan ihracatın ekonomik karşılığı 644 milyon 29 bin doları buldu.
 
ABD'yi 211 milyon 684 bin dolarla Almanya ve 150 milyon 516 bin dolarla Umman izledi.
 
Bu ülkelerin ardından 72 milyon 351 milyon dolarla Hollanda, 71 milyon 686 bin dolarla Hindistan, 70 milyon 981 bin dolarla Katar, 50 milyon 661 bin dolarla İngiltere, 48 milyon 409 bin dolarla Polonya, 44 milyon 505 bin dolarla Fransa ve 37 milyon 465 bin dolarla Azerbaycan geldi.
 
Hindistan ve Polonya dışında ilk 10'da yer alan ülkelerde ihracat rakamı geçen yıla göre arttı.
 
En dikkat çekici artışlar ise Umman ve Katar'da yaşandı. Umman'a 11 aylık dönemde geçen yıl 13 milyon 377 bin dolarlık ihracat yapılırken bu yıl rakam 150 milyon 516 bin dolara çıktı. Katar'da ise 8 milyon 748 bin dolardan 70 milyon 981 bin dolara ulaşıldı.
 
Yeni ihracat fırsatları doğdu
 
Savunma ve havacılık sanayisinde ihracata yönelik olarak bu yıl art arda imzalar atıldı. Bu sözleşmelerin ekonomik karşılıklarının alınmaya başlanmasıyla ihracat rakamları çok daha yukarıya çıkacak.
 
Türk savunma sanayisi firmalarının Katar'daki Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) imzaladıkları sözleşmelerin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 800 milyon doları buldu. Söz konusu anlaşmalarla Katar güvenlik güçlerinin kara, hava ve deniz platformları konusundaki çeşitli ihtiyaçları karşılanacak.
 
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında 30 Atak helikopterinin satışı için sözleşme imzalandı.
 
Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan korvetlerin üretimini ise Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) üstlendi. Sözleşme kapsamında yer alan 4 MİLGEM ada sınıfı korvetten ikisi Türkiye'de, ikisi Pakistan'da üretilecek.
 
STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Pakistan'daki iş payını Agosta 90B sınıfı ikinci denizaltı modernizasyonunu da alarak artırdı.

https://www.star.com.tr/teknoloji/savunma-ve-havacilik-sanayisi-yil-bitmeden-ihracat-rekoruna-ulasti-haber-1414514/ Mesajı Paylaş

nokta

Savunmada Yüzde 20 İhracat Artışı Hedefi

Savunma Ve Havacılık Sanayii İhracatçılar Birliği (SSİ) verileri basın toplantısı İstanbul'da düzenlendi. Toplantıya Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Profesör İsmail Demir ve SSİ Başkanı Latif Aral Aliş katıldı. Toplantının açılışında konuşan Aliş, SSB bünyesinde sürdürülen 600'a yakın proje olduğunu belirterek "diğer sektörlerden daha farklı büyüyoruz" dedi. 27 Mart 2019 yılı itibari ile 2018 yılının ilk üç ayının ihracat verilerini karşılaştıran Aliş, yüzde 60 oranında ihracat ile 600 milyon Dolarlık ihracatın sağlandığını belirtti. Hangi sektörün öne çıktığına ilişkin bir soruya yanıt veren Aliş, "homojen bir yapı var. Öne çıkan bir sektör yok. Her gruptan ihracat artıyor. Savunma Sanayii yatırımları da artıyor. En fazla kurulan şirket savunma sanayii şirketi" dedi. Aliş, 2019 yılına ait ihracat büyüme hedefinin yüzde 20 olduğunu kaydetti. Toplantının ikinci bölümünde söz alan SSB Başkanı Demir, "ihracatı arttırmak için bıkmadan usanmadan çalışacağız, bugünlerden çok daha yüksek rakamları zikrediyor olacağız " dedi. Demir, SSB'nin son kullanıcının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarken sanayi eko sistemin gelişmesini ve ihracat pazarlarının gelişmesini sağlamak üzere önlemlerini aldıklarını kaydetti.

http://www.c4defence.com/Gundem/savunmada-yuzde-20-ihracat-artisi-hedefi/7974/1 Mesajı Paylaş

petibor

F35 krizi ile bu ihracat nasıl negatif yönde etkilenecek bir daha ne zaman 2 milyar dolara çıkacağız. TEI ye Boing e kadar bu olumsuz rüzgar tüm offset lerle ve işbirlikleri ile birlikte etkilenecektir. ABD ye hafif silah ihracatında da imtiyazlarımız varmış onlarıda artık gelişmiş devlet olduk diye kaldırdılar.  Mesajı Paylaş

BETONBEY

400-500 dolar gibi komik fiyatlara silah satıyorduk, daha pahalıya alsınlar ne diyelim. Yurtiçinde aynı silahı 2 katına alıyoruz biz... Mesajı Paylaş

Terra

Katar savunma ihracatını uçurdu

İhracatı yılın ilk çeyreğinde 2018'in aynı dönemine göre en fazla artan sektör yüzde 57,3 ile savunma ve havacılık sanayi oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye ekonomisinin ocak-mart dönemindeki ihracatı 2018'in aynı dönemine kıyasla yüzde 3,3 artarak 44 milyar 567 milyon 364 bin dolara yükseldi.

Bu dönemde ihracatı yüzdesel bazda en fazla artan sektör savunma ve havacılık sanayi oldu. Sektörün ihracatı 2018'in ocak-mart döneminde bulunduğu 404 milyon 88 bin dolar düzeyinden, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 57,3'lük artışla 635 milyon 659 bin dolara ulaştı.

Bu dönemde ABD'ye 190 milyon 570 bin dolar, Katar'a 116 milyon 891 bin dolar, Umman'a 70 milyon 447 bin dolar, Almanya'ya 62 milyon 857 bin dolarlık savunma ve havacılık sanayisi ihracatı yapıldı.

Katar ihracatta birinci sırada

Savunma ve havacılık sektörünün marttaki ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 95,5 artarak 289 milyon 224 bin dolara ulaştı.

Bu oran, savunma ve havacılık sanayisinin mart ayında en fazla ihracat artışı yaşanan sektör olmasını sağladı. Sektörde mart ayındaki bu artışın en önemli kaynağı Katar'a yapılan ihracat oldu. Katar'a geçen yılın mart ayında 475 bin dolarlık ihracat yapılırken bu miktar 225 katına çıkarak 106 milyon 733 bin dolara ulaştı.

Savunma ve havacılıktaki ihracatın yüzde 37'si Katar'a yapıldı. İhracatın yüzde 7 azaldığı ABD, 63 milyon 330 bin dolarla ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri yüzde 29 artış ve 24 milyon 946 bin dolarla Almanya izledi. Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracat yüzde 7 bin 684 artarak 16 milyon 246 bin dolara, Azerbaycan'a ihracat yüzde 205 artarak 15 milyon 39 bin dolara, Suudi Arabistan'a ihracat yüzde 98 artarak 13 milyon 232 bin dolara çıktı. Ayrıca Hindistan'a 9 milyon 91 bin dolar, Hollanda'ya 7 milyon 168 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/05/katar-savunma-ihracatini-ucurdu/ Mesajı Paylaş

meraklı

İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN SEKTÖR SAVUNMA SANAYİİ OLDU

İhracatını yılın ilk çeyreğinde, 2018'in aynı dönemine göre en fazla artıran sektör, yüzde 57,3 ile savunma ve havacılık sanayi oldu.

Sektörün ihracatı söz konusu dönemde 635,7 milyon dolara ulaştı. Gemi ve yat sektörü yüzde 50,4 artış ve 267,7 milyon dolar ihracatla ikinci oldu. Kimyevi maddeler ve mamulleri de, yüzde 19,6 artış ve 5 milyar dolar düzeyinde ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1833&LangID=1 Mesajı Paylaş

meraklı

Putty'nin "önemsiz" bulup "Sohbet" başlığında paylaştığı "önemli" haberi buraya taşıyalım.

https://people.defensenews.com/top-100/

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketine bu yıl STM'nin de girmesi ile Top100 listesinde tam 4 Türk savunma şirketi yer almış.

55.ASELSAN
64.TAI
96.ROKETSAN
97.STM

Yakında bu listeye FNSS ve Otokar'da girebilir. Eğer yukarıdaki 4 şirket birleşmiş olsaydı dünyanın ilk 30 şirketinden biri olacaktı.

Bu vesile ile Putty'ye de teşekkür edelim. Mesajı Paylaş

petibor

#41
May 18, 2019, 03:32 ÖS Last Edit: May 18, 2019, 03:34 ÖS by petibor
Aslında orko nun haberi  

5. firma olurmu acaba. Tank olunca BMC olabilir Mesajı Paylaş

Search and rescue

Asıl MKEK'in girmesi lazım bu listeye. Dünya'da en çok mühimmat yakan 2. orduyu besliyorlar bu zamana kadar girmemeleri ayıp. Mesajı Paylaş

Terra

Ortadoğu silaha su gibi para akıtıyor

İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, 1994-2018 yıllarında askeri harcamalarını önemli ölçüde artırdı. Suudi Arabistan, geçen yıl 67,6 milyar dolarla dünyada askeri teçhizata en fazla harcama yapan 3'üncü ülke oldu.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), İran, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), 1994-2018 dönemindeki askeri harcamaları ve silah transferlerine ilişkin rapor yayımladı.

SIPRI'nın raporuna göre, Yemen'de asker konuşlandıran Suudi Arabistan ve BAE, Libya'daki iç çatışmaya müdahil olan Katar ile BAE ve Suriye'de rejime askeri destek sağlayan İran, bunların yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da birçok devlet dışı aktörlere de silah temin etmeye devam ediyor.

SIPRI verileri ayrıca, özellikle son 15 yılda silah birikimini hızla artıran Suudi Arabistan, Katar ve BAE'nin GSYİH'lerinin önemli bir kısmını askeri harcamaların oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan SIPRI, Katar ve BAE'de yönetimin askeri harcamalara ilişkin net verileri açıklamadığına dikkati çekerken, İran ve Suudi Arabistan'ın askeri giderleri konusunda bazı soru işaretleri bulunduğunu belirtiyor.


İran

SIPRI'nın verilerine göre İran, 1994-2018 döneminde en fazla askeri harcamayı 2006'da yaptı. İran'ın askeri harcamalarında 2012-2013 yıllarındaki ani düşüş ise Avrupa Birliği'nin (AB) bu ülkeye ekonomik ve finansal yaptırımlarının ardından yaşandı.

ABD'nin ve AB'nin 2015'te İran'a yönelik yaptırımları kısmen kaldırmasından sonra İran ekonomisindeki düzelme askeri harcamalara da yansıdı. İran'ın askeri harcamalarında 2015-2017 yıllarında yüzde 25 artış görüldü.

Ancak 2018'de ülke ekonomisindeki sorunlar nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 9,5 düşüşle İran, 13,2 milyar dolarlık askeri harcama gerçekleştirdi.

Silah transferi 1994'ten 2018'e kadar önemli ölçüde düşen İran'da bu durumun en önemli nedenini uluslararası ambargolar ve ekonomik sıkıntılar oluşturuyor.

Balistik füzeler, seyir füzesi, insansız hava araçları gibi belli başlı önemli askeri teçhizatları üretme ve geliştirme kapasitesine sahip İran, bunların yanı sıra 2014-2018 döneminde silah transferlerinin yüzde 96'sını Rusya'dan gerçekleştirirken geri kalan askeri ihtiyaçlarını Çin'den karşıladı.

Bu kapsamda, Rusya'dan 2016'da temin edilen S-300 hava savunma sistemleri 2007'den bu yana İran'ın transfer ettiği ilk en önemli askeri harcamalardan birini oluşturuyor.

GSYİH'sinin yüzde 2,5'ini askeri harcamaların oluşturduğu İran, dünya sıralamasında ise 25'inci sırada yer alıyor.


Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, 2018'de 67,6 milyar dolar askeri harcama gerçekleştirdi. Bu sayı Suudi Arabistan'ı askeri harcamalar dünya sıralamasında 3'üncü sıraya, Körfez'de ise açık ara en fazla askeri harcama yapan ülke konumuna yerleştiriyor.

Askeri harcamalar ülkede 1996-1998 döneminde yüzde 57, 2003-2007 yıllarında yüzde 76 ve 2011-2015 yıllarında yüzde 63 oranında arttı.

Öte yandan, ülke ekonomisinin ana kaynağı petrolün fiyatında 2014'te yaşanan düşüş Suudi Arabistan'da askeri harcamalara da yansıdı. Ülkede 2014-2016 yıllarında askeri giderlerde yüzde 28 azalma görüldü.

Suudi Arabistan'ın askeri kabiliyete verdiği önceliğin asıl göstergesi ise askeri harcamalarının 2018'de GSYİH'nin yüzde 8,8'i olması. Askeri harcaması 2009-2013 döneminde yüzde 192 yükselen Suudi Arabistan, 2014-2018 yıllarında da dünya genelinde en fazla silah transfer eden ülke konumunda yer aldı.

Suudi Arabistan'a en fazla silah transferi ise ABD ve İngiltere'den oldu. Bunların yanı sıra Çin ve Rusya da son yıllarda Suudi Arabistan'a silah satma çabalarını artırdı.


Katar

Katar, askeri harcamalarını 2010 sonrası dönemde önemli ölçüde artırdı. Libya ve Suriye'deki çatışmalarda aktif rol almaya başlayan Katar'ın dış politikasındaki değişim askeri harcamalarına da yansıdı.

SIPRI, Katar'ın mevcut askeri harcamasının net olmadığını belirtirken, son 5 yılda silah transferini önemli ölçüde artırdığını bildirdi. Katar ile 2014-2018 yıllarında yapılan askeri anlaşmaların değeri ise SIPRI raporuna göre 50 milyar dolar.

ABD ve Almanya, Katar'a en çok silah transfer eden iki ülke olarak öne çıkıyor.


BAE

BAE'nin askeri harcamalarındaki artışın en önemli nedenini diğer ülkelerde gerçekleştirdiği askeri operasyonlar ve diğer ülkelerden aldığı silahlar oluşturuyor.

Yemen ve Libya'daki çatışmalara müdahil olan BAE, 2000'lerden itibaren yeni tip silahlara yönelik yatırımını artırdı.

SIPRI'nın verilerine göre BAE, 2014'te 22,8 milyar dolarla Orta Doğu'da en fazla askeri harcama yapan 2'nci, dünyada ise 14'üncü ülke oldu.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/30/ortadogu-silaha-su-gibi-para-akitiyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter