Türkiye'de Tıp ve Sağlık Konusundaki Gelişmeler

Başlatan Trilogy, Ara 28, 2019, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

factoraptor

Tıp okumak için cok fazla IQ ya gerek yok ki. Ezberleyebilirsen tıp okursun.

İnsanlar tıbbı çok büyütüyor gözünde  Benim hayatım Harrison okumakla geçti hobi olarak. İngilizce bilen biri için çok da zorlayıcı değil.

Ama 5 tane bile matematik çözemeyip mühendis olan var. Esas ironi orada Mesajı Paylaş

bnb

Mühendislik okuman için çok iyi matemariğe gerek yokki zaten. Ama iyi fizik bilmen lazım. Mesajı Paylaş

factoraptor

Matematik çözebilmek için analitik düşünmek gerekir. Analitik düşünemeyen matematik yapamaz. Dolayısıyla mühendislik de yapamaz.

Mesajı Paylaş

bnb

Belki derece yapamaz ama orta direk bitirir. Benim gibi. Mesajı Paylaş

factoraptor

Sayın bnb, 2.00 la da mezun olabilirsiniz. Sizi sonuçta "mühendis" yapıp, diploma verdiklerinde bunun anlamı, bu kişi problemi istenen kriterlerde çözebilecek temel donanıma sahip demektir.

Bu "donanım" için gereken baz kriter ise, parametrik ve analitik düşünmektir. Ki şu aralar "yeni nesil soru" dedikleri nane bunu ölçmeye çalışıyor.

Ama biz bu naneyi becerebilenleri tıbba gönderiyoruz. Yahu tıbbı zaten parametrize etsek bitecek mevzu.

Abim TUS'a çalışırken çalıştığı bir konuyu okuyup Excelde flowchart yapmıştım. Sonradan öğrendim ki garibimin o flowchartı hafızasına alması için hafta boyu saatlerce okuma yapması gerekiyormuş.

Yani, %90 bahse konu şey bu. Mesajı Paylaş

prospero

Eki 13, 2021, 04:45 ÖS Last Edit: Eki 13, 2021, 04:48 ÖS by prospero
Sevgili Factoraptor'un hobi olarak okuduğu Harrison'ın birinci kısmı-yeni baskılarda bu kısım 9 bölümden oluşuyor sanırım- hekimliğin ne olduğunu, bir hekimde hangi özelliklerin olması gerektiğini çok güzel bir biçimde anlatır aslında. Uzunca bir zamandır Harrison'ın Türkçe baskıları da var. İlk Türkçe baskıda bir bölümü çevirme şansına da ben erişmiştim. 18-20 yıl oluyor sanırım. Hekimliğin ne olduğunu gerçekten merak edenlere Harisson'ın birinci kısmını okumalarını öneririm.
Türkiye'de işsizlik önemli bir sorun ve tercihlerde belirleyici oluyor. Bir dönem tıp fakülteleri gözden düşmüştü. Doğru, şimdi tekrar popüler oldu. Bu fakülteleri paralı yapmak sanmıyorum ki ülke gerçeklerini değiştirsin. Tıp eğitiminin maliyetinin geri ödenmesi konusunda, tüm mezunların devlet ya da vakıf (özel) üniversitesi arasında fark olmaksızın bu maliyetin karşılığında mecburi hizmet yapmadıkça diplomalarına kavuşamadıklarını da akılda tutmak gerekir. Mesajı Paylaş

kimsunpark

Eki 13, 2021, 06:50 ÖS Last Edit: Eki 13, 2021, 06:52 ÖS by kimsunpark
İstesem tıp kazanırdım ama mühendis oldumcular, heryerde olduğu gibi burda da tıpa bok atar olmuş. Tıpın harrisondan olduğunu ibaret zanneden(yarın gel dahiliyeci olarak bizim hastanede başla), bir tane flowchartı ezberleyerek( o flowcharta 2 ay sonra bak bakalım tek harfini hatırlıyormusun) tüm tusun halledilebileceğini düşünen, abisine gerizekalı muamelesi çeken adama anlatılabilecek çok birşey yok aslında. Doktorların istifa etmesinde en son suçlanacaklar doktorlardır. Yıllardır süregelen özlük haklarındaki geriye doğru gidiş, bankada 1 saat beklese sesi çıkmayıp, hastaneye geldiğinde 5 dk beklese barzo kesilen halka doktorun yem edilişi, dolar karşısında günden güne eriyen maaşlar, performans sistemiyle modern köleler haline getirilişimiz, 5 dakikada beşiktaş mottosuyla hasta bakma sürelerinin getirilmeye çalışılması ve sağlıkta şiddet yasasının çıkmaması gibi daha bir sürü olumsuz neden. Malesef çatı örgüt olması gereken TTB, marjinal grupların ve hdpkk nın dertleri ile meşgul olduğundan, bizim mesleki sorunlarımızla uğraşmaktan uzak. TTB olsa bile, meslek içerisinde o kadar egosu yüksek, birlikten uzak insanlar var ki istesende birşey yapamıyorsun. Şu ülkede 5 gün iş bırakıp sağlık sistemini bloke etsen hükümet devirirsin, ama şu meşhur resim var ya hani küçük çocuğun elinde iple bağlı gezdirdiği FİL gibiyiz. Gücümüzün farkında değiliz. 10 bin tl kazanan dahiliyeci, 6-7 bin maaş alan bekçiyi, polisi, hemşireyi görünce yaw ben neden 20 sene okudum o zaman diye kendi paralıyor. Çok iyi yapıyorlar, yurtdışını göze alamayan mecburen özele geçiyor, göze alan da yurtdışına gidiyor.  Sanki memlekette herkes mutlu mesut, bir sıkıntı doktorlarda var. Başka mesleklerden kaç tane arkadaşım yurtdışına gitti yakın dönemde. Bu yorumları dışarıda, kahvede duysam hadi adam atv haber izlemekten beyni yanmış, hiç birşeyden haberi yok derim de arkadaşlar memleketin halinden sizde mi birhabersiniz. Mesajı Paylaş

onkomd

Ülkede doktora küfretmek bir popülarite getirdiğinden fazla söze gerek yok kimsunpark hocam. Doktor niye yurt dışına gidiyor diye sorarlar sonra bir de.  Allah sizi Amerikalı ve Avrupalı doktorlara emanet etsin diyerekten bedduamı da edeyim. O zaman anlardınız naneyi.

Doktor olmak için zeka gerekmez doğru ama çelik gibi sinir gerekir, hayvan gibi çalışmak gerekir, zora gelince tırsmamak gerekir. En önemlisi vicdan gerekir de, ne yazık ki onu ölçemiyoruz ve araya bir kaç ahlaksız kaynayıp mesleğin adını kötüye çıkarıyor.

Bir de doktorların yurt dışına gitmesi, bir mühendisin gitmesi kadar kolay olsaydı; gidecek doktor bulamazdınız. Neyse ki, elalem ülkesinde doktorluk yapmayı zorlaştırıyor da, kolay kolay gidemiyorlar. Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2021, 08:53 ÖS Last Edit: Eki 13, 2021, 09:02 ÖS by putty
Doktorların eylem yaptığı filan yok ekonomi bozuldu bütün çalışanlar seçeneklerini gözden geçiriyor. Doktorların hem seçenek esnekliği var hem panik yaratıyor. Maaşına kriz öncesi ucu ucuna razı orta dilimdeki halinden memnun çalışır giderim diyen kesimlerin hepsi eksiye düştü şimdi adamlar artık razı değiller haliyle kullanmayı tercih etmedikleri seçenekleri gözden geçirmek zorunda kaldılar yoksa hep o seçenekler vardı ama maceraya girmemeyi tercih eden çok çalışan var

Taksicilerinde ahlaksızlık yaptığı yok yirmi yıl öncede sadece turiste çalışan taksiler vardı şimdide var olacak tabi hava alanı hastane taksisi yokmu buda öyle tematik bir taksicilik tercihi dil bilmek filan ister herkes yapamaz hep vardı onlar malum yerlerde ama şimdi korona yüzünden toplu taşımanın minnacık kısmı taksiye kaydı bu yüzden taksi yetmiyor insanlara. Toplu taşıma öyle büyük bir dilim ki yüzde biri taksiye kaysa şehirde taksi bulunmaz zaten. Yoksa 15 bin taksi turist peşine düşse turist mi yeter bu kadar taksiye.   

Mesajı Paylaş

factoraptor

Arkadaşlar, bakın. Benim ailemin hepsi sağlıkçı. Ben bunları onlara da söylüyorum. Alınsalar da gerçek bu.

Gelişmiş ülkelerin hiçbiri, sağlığa elde ettikleri gayri safi milli hasılada bizim kadar yüzde harcamıyor. Ama bizden sağlıklılar (!)

Marifet, 6 sene çile çekip, üstüne bir 5 sene daha çile çekip, ardından mesaisinde %90 sağlık açısından katma değer üretmeyen tedavileri o küfrettiğimiz Avropalardan gelen teşhis ve görüntüleme cihazlarıyla takip etmek değildir. Bakın ameliyatı 100 bin lira olan doktor da var. Kimse dövmüyor onu, sövmüyor da. Üstelik kral gibi yaşıyor. Yaşamalı da.

Ancak ülkemizde doktorların çoğu bitmek bilmeyen bir harcama döngüsünün yürütücüsü konumundalar. Herkes fakirlikten şeker hastası olmuş, kimsede sporun s si yok. Herkes gideyim de doktor bana ilaç versin peşinde. Doktor da bu puzzle ın bir parçası.

Doktorlar kendilerinin katma değerinin nerede olduğunu bilmiyorlar. İster kabul etsinler, ister etmesinler, çok spesifik majistral tedaviler ve el becerisi ve tecrübe isteyen ameliyatlar hariç, reçete edilen tedavilerin hiçbiri, ama hiçbiri günümüz teknolojisinde birebir insan müdahalesine ihtiyaç duymamaktadır. Ancak "onay" mercii insan olabilir. İşte bu da cidden, "doktor" dur.

Sahi, teknoloji gelişmeden önce o Harrison'lar kaç sayfa olabilirdi? 3 boyutlu MR yokken el yordamıyla iç fibröz teşhisi koyan doktorlar şimdi neredeler?

Benim doktor olup biyomekanik mühendisliğine başlayan arkadaşım var. Ben bütün doktor arkadaşıma, alınabilecekleri gerçekleri söylerim. Ancak o arkadaşım 6 senenin sonunda durdu ve "heh, aynen öyle" diyebildi. O da bu disipline harcanan paranın yanlış harcandığının farkında.

Kimse kusura bakmasın. Bu millete sağlık bilincini veremedik. İsterseniz SGK her şeyi sınırsız parayla ödesin. Bu düzenle bu millet sağlığa kavuşamaz. Zibilyon tane dahiliyeci getirin, bir şey değişmez.

Bu, basit bir entegrasyon problemi için flanş tasarlayan mühendisin, "ama biz olmasak siz redüktör takamazsınız" demesi gibidir. Mühendislik o değildir. Ama o redüktörü size seçtiren yazılımı yazan mühendistir. Gelip onu seçen ancak kullanıcı olabilir. Doktorları kullanıcı olarak çalıştırıyoruz. Koskoca tıp literatürü devasa bir istatistik ve korelasyon yığını olmuş. Biyokimya, fizyoloji, endokrinoloji, buralarda bile metodik değil istatistik var. Makalenin sonunda soruyorum, bunun sebebi ne? Klinik diyor adam. Klinik! Yani ben senin yerine bir veri toplama cihazı koysam, aynı işi yapacak.

İşte Avrupa buralarda belki. Biz hem tıp eğitimini, hem de komple sağlık sistemini hasta gidince konforlu olsun, yatağı olsun, bir de reçetesi yazılsın ve eczaneden alabilsine indirgemişiz. Sağlık sektörü denilen sektör, kocaman bir kara delik haline gelmiş. Buna çözüm bulamazsınız, çünkü sorun sistemin bizzat kendisidir. Mesajı Paylaş

onkomd

Faktör kardeş. İkinci cümlenden sonrasını okuyamadım, kusura bakma. Grafiklere bakarken ne kullanıyorsanız, bana da yollayın lütfen:

"gelişmiş ülkelerin hiçbiri, sağlığa elde  ettikleri gayri safi milli hasılada bizim kadar yüzde harcamıyor. Ama bizden sağlıklılar (!)"

Diyecek bir şey yok yani. Şaka mı? Sizin meslek nedir merak ettim. Umarım mühendis değilsinizdir. Kişisel yazmayayım diyorum ama kendime kızdığımdan biraz. Bunca senedir boşu boşuna mı bu forumları okuyorum ben. Bunun için mi zaman harcıyorum? Üzücü be. Bilmiyorsan yazmayacaksın. 'Hiçbiri' hem de ha. Vay anasını bea.

İnsan yazmadan bir wikipedia falan bakar. Belki bulamazsın diye ben koyayım bari: Hakkını yemeyeyim wikipedia'da yüzde olarak yazmıyormuş.

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.CHEX.GD.ZS?most_recent_value_desc=true

Türkiye sondan 40'ta mı ne dünyada.

İnşallah mühendislik diploman yoktur, yoksa çok üzüleceğim. Senin aksine mühendislere bir saygım var benim
Mesajı Paylaş

onkomd

Yav aslında ben bir yazıyı buraya ilintileyeyim diye geldim ama faktör kardeş izin vermedi valla.

Beyin göçü başlığını da bulamadım. Ama okumak isteyene Rusya'dan kaçan bilim adamları ile ilgili güzel bir makale:

https://foreignpolicy.com/2021/10/14/scientists-space-russia-paranoia-elite-corruption/

Şunu da yazayım: faktör kardeş mühendis olup, çalıştığım ofiste de benim üstüm olsaydı arkama bakmadan ülkeden kaçardım.

En baştan mühendis adam bir yanılma payı bırakır. 'Hiçbiri'ymiş. Vay anasını... Ne kadar da emin yazıyor ya

Alt not: Faktör kardeş yukardaki cümleyi şaka olarak yazdıysan bağışla. Yanılma payı bırakayım kendime. Belki de şaka yaptın. Belki de ciddiydin ama dünyada yaşamıyorsun. Ne bileyim, bir mazeretin varsa özür dilemekten gocunmam. Ama nolur şaka yapmadım ve ben mühendisim diyip yüreğime indirme. Mesajı Paylaş

factoraptor

Hem mühendisim, hem de bir ecza şirketinde kurucu hissem var. Size kötü haber  :)

Takıldığınız şey ettiğim laf ise, madem o kadar detay tasdik yaptınız, yapılan harcamaları kırılımla da verseydiniz.

Benim verdiğim bilgi, Türk yönetiminin yıllardır propagandasını yaptığı şeydi. Nitekim SGK ödeme kapsamı son yıllardaki ekonomik kriz dolayısıyla yapılan muafiyetler dışında dünya genelindeki en geniş yelpazelerden biriydi.

Hadi diyelim biz bunları kulaktan dolma duyduk, buraya da yazdık. Peki siz ne diyecektiniz? Bakın OECD ortalaması buymuş, aslında sorun yok mu diyecektiniz?

Yoksa okumadığınız ve okusanız da büyük ihtimal hayatınızda bir şey değiştirmeyecek satırlarda yazanları falan mı yapıyor bu %11 GDP harcayanlar?
Mesajı Paylaş

factoraptor

https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.GHED.CH.ZS?most_recent_value_desc=true

Bir de buna bakın o halde. Türkiye, toplam sağlık harcamasının devlet bütçesinden karşılanması oranında OECD ortalamasına %10 fark atmış.

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Health-Expenditure-Statistics-2019-33659#:~:text=Toplam%20sa%C4%9Fl%C4%B1k%20harcamas%C4%B1%202019%20y%C4%B1l%C4%B1nda,milyon%20TL%20olarak%20tahmin%20edildi.

https://www.destatis.de/EN/Themes/Society-Environment/Health/Health-Expenditure/Tables/sources-of-funding.html;jsessionid=888E9F2059AEF0042A2C584AA741BADF.live712

Cepten harcamalarda %16 gibi bir oranımız var. %78 de sağlık harcamalarında devlet bütçesinin payı. Avrupada parmakla gösterilebilecek Almanyadaki kırılıma bakar mısınız? Ki bu ülkedeki Almanlar bile, bizim ülkedeki sigortalılar kadar rahat olamıyor. (İki ülkede de oran %50 civarında)

GDP üzerinden harcama kıyası yapmak tek başına doğru olmamış. Nitekim yanlış bilgi vermişim. Demekki sağlıklıymışız ki Almanya gibi ihtiyar bir ülkeyle aynı kırılıma sahibiz  :)

Mesajı Paylaş

onkomd

Faktör kardeş, ikimiz de biliyoruz ki senin yazdığın cümlenin manası kırılımla falan alakalı değil. Çok açık yazmışsın ki, Türkiye gelirine göre sağlığa dünyada en fazla para harcayan gelişmiş ülke iken, sağlık verileri hiç iyi değil.

Bunun harcamayı devletin mi, özel sigortanın mı, kişilerin mi yaptığıyla alakası yok. Bunu sen de biliyorsun.

Biraz araştırma yapmışsın. Onun için sana bir şans daha veriyorum: Uzun bir yazı yazmıştım. Başka bir yere şimdilik kopyaladım. Senden isteğim şudur: Hatanı kabul et ve bir daha böyle kesin yazmadan önce kontrol edeceğini belirt. Yapman gereken doğru hareket budur şu anda.

Benim seni kırmakla elime hiç bir şey geçmeyecek. Doktorlar hakkında istediğini düşünmekte serbestsin tabii. Ama böyle kesin laflar etmeden önce bir kontrol lazım. Bekliyorum seni.  Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter