Dentur

Başlatan Atılgan, Mar 20, 2017, 12:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Beşiktaş-Üsküdar arası 3,5 dakikaya iniyor

Dentur Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Morgül, panoramik şekilde tasarlanan yeni gemilerle Beşiktaş-Üsküdar arası yolculuğun 3,5 dakikaya düşeceğini söyledi. Yeni gemilerle seferler önümüzdeki günlerde hizmete başlayacak.

"14 GEMİLİK YENİ BİR PLANLAMA YAPIYORUZ"

Dentur Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Morgül, yaptığı açıklamada, dedelerinin kayıklarla yaklaşık 150 yıl önce Üsküdar-Beşiktaş arasında deniz yoluyla yolcu taşımacılığına başladığını söyledi. Yılların verdiği tecrübeyle modern şekilde İstanbullulara bugün de hizmet vermeye devam ettiklerini belirten Morgül, işletme maliyetlerini düşürmek ve gelişen teknolojinin gerisinde kalmamak için 14 gemilik yeni bir planlama yaptıklarını ifade etti.

İlk gemilerinin sefere hazır olduğunu, son evrak işlemlerinden sonra hizmete önümüzdeki günlerde başlayacağını aktaran Morgül, "6 ay içerisinde de yapımı devam eden diğer 3 gemi hizmete başlayacak. 4 yıl içinde bunların hepsini hizmete almayı planlıyoruz." dedi.

İLK GEMİNİN İSMİ KANUNİ

Morgül, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1565'te Üsküdar kadısına gönderdiği talimatla İstanbul'da ilk deniz yolcu taşımacılığının başlamasından dolayı ilk gemiye "Kanuni" ismini verdiklerini söyledi.

Gemilerinin yapımının Yalova'daki özel bir tersanede devam ettiğini ve bu yazın sonuna kadar 3 yeni nesil gemiyi daha İstanbullularla buluşturacaklarını belirten Morgül, "Deniz taşımacılığı maliyetinin yüksek olmasına rağmen İstanbullulara ucuz bir yolculuk hizmeti vermeye çalışıyoruz. Yeni gemilerle istediğimiz hedefi de yakaladık. İşletme maliyetleri daha da düşecek. Bugün Beşiktaş-Üsküdar arasında çalışan bir gemi 15 litre yakıt tüketirken yeni gemi ile yaklaşık 4 litre bir yakıt tüketimi olacak." diye konuştu.

"YENİ NESİL GEMİLER YÜZDE 40 DAHA HIZLI"

Morgül, "Üsküdar-Beşiktaş arası 5 dakika" sloganının, geminin yolcu almasından sonraki zaman olduğunu, yolculuğun toplamda iniş-binişle 10-15 dakikayı bulduğunu aktardı.

Yeni nesil gemilerin, diğerlerine göre yüzde 40 daha hızla, manevra yapmadan direk iskeleye yanaşabildiğini, bunun da ciddi bir zaman tasarrufu sağladığını aktaran Morgül, "Şimdi inme ve binme süreleriyle ciddi bir zaman kazanıyoruz. Bu yeni nesil gemilerle Üsküdar-Beşiktaş arası yolculuk 3,5 dakikaya inecek." ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL SİLÜETİNE UYGUN TASARLANDI"

Yolcu konforuna ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Şenol Morgül, "Yeni nesil gemiler, İstanbul silüetine uygun şekilde tasarlandı. Modern hatlara sahip gemilerde daha sessiz ve emisyon oranı düşük çevreci motorlar kullanılacak. Vatandaşlardan da olumlu tepkiler alıyoruz. Gemilerimizin iç mekanı oldukça ferah olacak, bu sayede yolcularımız gemi içinde bile güvertede oturuyormuş hissi ile seyir yapabilecek. İstanbullular daha güzel bir seyahat gerçekleştirecek. Panoramik bir görüntü hizmeti veriyor. Yolcularımız İstanbulu, Boğaz'ı istedikleri bir şekilde seyredebilecekler." ifadelerini kullandı.

"BİSİKLETLİ YOLCULAR İÇİN DE UYGUN"

Gemiye iniş ve binişi kolaylaştırmak için özel tasarlanan platformla engellilerin de gemiye rahatlıkla bineceğini dile getiren Morgül, geminin bisiklet yolcuları için de uygun olduğunu aktardı.

Şenol Morgül, daha güvenli bir yolculuk için geminin 25 kamera ile takip altında olduğunu vurguladı.
Yeni nesil gemileri yurt dışında da özel testlere tabii tutuklarını belirten Morgül, 9 Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden de destek aldıklarını söyledi.

Şenol Morgül, yeni geminin 2016 Transist Ödülü'ne de layık görüldüğünü ifade etti.
Günde 250 bin İstanbullunun deniz yolculuğunu tercih ettiğini dile getiren Morgül, Üsküdar, Beşiktaş, Eminönü, Bebek ve Yalova iskelelerinden günlük olarak ortalama 60 bin, yıllık ise 20 milyonu aşkın yolcuya hizmet verdiklerini kaydetti.

http://www.denizhaber.com.tr/besiktas-uskudar-arasi-35-dakikaya-iniyor-haber-73315.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Dentur Avrasya, son teknoloji gemilerinin ilkini hizmete açtı

Dentur Avrasya'nın çift taraflı yanaşabilen gemilerinden ilki olan "Kanuni" Beşiktaş - Üsküdar arasında yolcu taşımaya başladı.
İstanbul Boğazı'nın iki yakasında yolcu taşımacılığı hizmeti ile ulaşım sorununa çözüm sunan Dentur Avrasya'nın hızlı, güvenli ve konforlu hizmet vermek amacıyla tasarlanan 14 adet "double ended" yani çift taraflı yanaşabilen gemilerinin ilki olan "Kanuni" Beşiktaş - Üsküdar arasında deniz yolu ile yolcu taşımaya başladı.

Dentur Avrasya ve Doğuş Otomotiv Scania arasında gerçekleşen işbirliği kapsamında teslim edilen 8 deniz motorunun iki adedi ilk üretilen Kanuni gemisinde bulunuyor. Üsküdar - Beşiktaş arası 5 dakika 2 adet 13 litrelik 400 beygir gücünde Scania deniz motoru bulunan "Kanuni"nin tanıtımı Doğuş Otomotiv Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu ile Dentur Avrasya Grup Genel Müdürü Ünsal Savaş, Dentur Avrasya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Berkay'ın katılımı ile gerçekleşti. Dentur Avrasya Grup Genel Müdürü Ünsal Savaş şunları söyledi: "Projemizin ilk gemisi olan Kanuni, gemiye iniş binişi kolaylaştırmak için özel tasarlanmış yolcu platformuna sahip. Yolculuk ilk adımından itibaren, ferah bir iç mekana sahip gemimizde keyifli bir hale dönüşüyor. Yüksek manevra kabiliyetine sahip 'Kanuni' tasarımından dolayı ön ve arka taraftan kıyıya yanaşabiliyor. Ayrıca tasarımı ile 'Kanuni' engelli yolculara kolay iniş-biniş imkanı sağlanıyor. Gemilerin her iki tarafında Scania motoru bulunuyor. Bu sayede yeni gemilerimiz mevcut gemilere göre yüzde 40 daha hızlı seyir yaparak Üsküdar - Beşiktaş arasını sadece 5 dakikada tamamlıyor."

'Çevreci motorlar kullandık'

Dentur Avrasya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Berkay, "Biz bu projeye başlarken, İstanbul siluetine uygun tasarlanmış, modern hatlara sahip yeni nesil gemilerimizde sessiz ve emisyon oranı düşük çevreci motorlar kullanmayı planladık. Bu kriterlerimizi fazlasıyla karşılayan Scania ile çalışma kararı aldık. Yaptığımız testler sonucu saatte 30 litre gibi çok ekonomik yakıt tüketim değerlerine ulaştık. Ayrıca Scania deniz motorlarının bakım aralıkları uzun, işletme maliyetleri düşük. Yeni Scania motorlarının güçlü tork değerleriyle, gemilerimizin manevra kabiliyeti artırdı ve verilen tüm komutlara cevap verme süresi daha iyileşti. Marmara denizinde birçok hatta yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Yeni motorları sadece yeni teknelerimizde değil, tüm filomuzda kullanmayı planlıyoruz. Böylelikle Marmara Denizi'nde çalışan tüm teknelerimiz Scania Deniz motorlarıyla en modern teknolojiye sahip olacak" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/dentur-avrasya-son-teknoloji-gemilerinin-ilkini-hizmete-acti-haber-75354.htm
Mesajı Paylaş

putty

3.5 dakikada geçmesi sürat demek değil. Asıl sürat sen Üsküdar iskelesine ulaştıktan kaç dakika sonra Beşiktaş a adım atıyorsun o önemli. Seni koca tekne dolana kadar 10 dakika bekletirlerse 10+ 3.5 eder 15 dakika da geçiyorsun demektir. Mesajı Paylaş

HDS

"Double ended" mezalimi bitmedi. Mesajı Paylaş

putty

Ben üsküdarda otururken pat pat lar vardı içi mazot kokardı 2 adım merdivenle kafanı çarpmamaya dikkat ederek inerdin dizden aşağısı su seviyesi altında kalırdı camdan suyun üç karış yukarısında giderdin. Onlar sermayesi yetmeyen kendilerini yenileyemeyen ama her halde eskiden kalma izinleri olan yinede inadına çalışan teknelerdi bayılırdım ben onlara. Üsküdar Kadıköy arasında Fort transit minübüslerin yanında hala çalışan Chevrolet (atıyorum marka kısmını) vardı direksiyondan vitesli filan onların denizdeki karşılığı idi. Bunlarda eski vaka değil internetin olduğu devirlerdi ne çabuk değişti hayat. Mesajı Paylaş

Atılgan

Dentur, Kabataş-Üsküdar seferlerine yeniden başladı

11 Ağustos 2016'da Martı Projesi kapsamından deniz ulaşımına kapatılan Kabataş İskelesi'nden Dentur'un Kabataş-Üsküdar vapur seferleri başladı. Dentur, seferlerin başladığını resmi internet sitesinden duyurdu.
Anadolu-Avrupa arasında İstanbul Boğazı'ndaki deniz yolu taşımacılığında yüzde 26'lık gibi büyük bir payı bulunan Dentur, Kabataş-Üsküdar seferlerini yeniden başlattı.

DENTUR, SİTESİNDEN DUYURDU

Dentur'un internet sitesinden yapılan açıklamada, "6 Aralık Perşembe günü Üsküdar - Kabataş seferlerimiz başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyemize teşekkür ederiz." denildi.

HAFTA İÇİ

Hafta içi Üsküdar'dan Kabataş'a 07:45'ten 20:30'a kadar, Kabataş'tan Üsküdar'a ise 08:00'dan akşam 20:45'e kadar sürekli seferleri ile hizmet verecek.

HAFTA SONU

Hafta sonu ise Üsküdar'dan Kabataş'a 08:00'dan 20:30'a kadar; Kabataş'tan Üsküdar'a ise 08:15'ten 20:45'e kadar sürekli sefer yapacak.

MARTI PROJESİ

Kabataş İskelesi, 11 Ağustos 2016 tarihinde "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" diğer adıyla "Martı Projesi" çalışmaları kapsamında deniz ulaşımına kapatılmıştı.

https://www.denizhaber.com.tr/dentur-kabatas-uskudar-seferlerine-yeniden-basladi-haber-85680.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

DENTUR'da İsim Değişikliği

DENTUR -Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği- Genel Kurulu'nda, derneğin ismi oybirliği ile YATED -Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği- olarak değiştirildi.

2000 yılında kurulan Deniz Endüstrisinin en büyük Sivil Toplum Kuruluşlarından DENTUR, son 2 yıldır gündemine almış olduğu isim değişikliği projesini, 25 Şubat 2020 Olağan Genel Kurulu kapsamında görüştü ve oy birliği ile isim değişikliği kararı aldı. Gerekli olan tüzük değişikliği için, T.C. İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü'ne yapılan başvuru, 27 Nisan 2020 tarihinde yasallaştı.
İsim değişikliği ihtiyacı, genel kurul öncesinde, tüm üyeler ile paylaşıldı ve yorum, görüş ve öneriler alındı. Denizcilik Endüstrisinin birbirinden değerli firma ve kişilerinden oluşan 300'e yakın DENTUR tüzel ve kişi üyeleri, bu karardan sonra DENTUR yerine YATED ÜYELERİ olarak aynı üyelik şartları ile devam edecekler.

Genel Kurulda isim değişikliği talebi ve ihtiyacı konusunda bir konuşma yapan Dernek Başkanı Alpaslan SİRKECİOĞLU, değişiklik önerisine ve gerekçesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"DENTUR' isminin ilk adı DENTUR olan başka bir marka ile karıştırılması ve yapılan tüm sektörel etkinliklerde de aynı sorunun yaşanması nedeniyle değiştirilme ihtiyacı oluşmuş ve dernek yönetimi gündemine alınmıştır. Dolayısıyla; gerek Deniz Endüstrisini temsil eden en büyük STK'lardan biri olan derneğimizin; daha hızlı bir şekilde sektörümüzü temsil ederek ve gerekli çalışmaları yaparak ön plana çıkması, gerekse de çok değerli üyelerimizin menfaatlerini korumak amaçlı olarak DENTUR isminin değiştirilmesi gerektiğine inanmaktayız. DENTUR yerine gelecek olan ismin açılımında ise 'DENİZ ENDÜSTRİSİ' yerine 'YAT-TEKNE ENDÜSTRİSİ' tanımının daha doğru olacağı; Dünya Yat imalat sektöründe Türkiye'nin ilk beş ülke içinde olması, Yat ve Tekne kavramının hem devlet hem de sektör temsilcileri tarafından daha çok bilinen, kabul edilen ve açılış konuşmalarında bile sektörden bahsederken kullanılan bir ifade olması nedeniyle aşikardır. Denizciliği geliştirme kısmı tabii ki, faaliyet konularımız arasındadır ve bu doğrultuda faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Zira, deniz kültürünün ve sevgisinin gelişmesi, endüstrimizin gelişmesinin ana kaynağıdır. Derneğimizin esas amacının "sektörümüzü geliştirmek ve menfaatlerini korumak" olduğu bir gerçektir. Sonuçta biz Endüstrimizin sesiyiz.

https://www.denizhaber.com/guncel/denturda-isim-degisikligi-h86550.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter