Türkiye'de Elektro Optik Teknolojisi

Başlatan Terra, Ara 18, 2019, 05:39 ÖS

« önceki - sonraki »

orko_8

Uluslararası Uzay İstasyonu olabilir mi acaba?

Ben esas, yaklaşık 5:14'deki atış görüntüsünden etkilendim. Ekrandaki veriye göre 28+ km mesafeden çekilmiş. Mesajı Paylaş

HirooOnoda

Çin'in Chang'e 3 ü, NASA'nın LADEE'si ya da GRAIL lerinden biri olabilir tarih itibariyle,gerçi hızı biraz yüksek gibi ama lensten ve alan derinliğinden öyle geliyor olabilir. Mesajı Paylaş

dustdevil

Uçağa benzettim, başka optik bir etki değilse motorunun bıraktığı iz görünüyor. Mesajı Paylaş

murattekin

Wescam görüntülerini 480P ile izlettiren Youtube'a da teşekkürler (!) Mesajı Paylaş
...

Havuc99

Cats ile Wescam arasındaki fark muazzam. Biz nezaman yakalrız acaba bu görğntğ kalitesini? Mesajı Paylaş

MeACuLpA

Arkadaslar,
Nikon P1000 cameranin resimlerine ve videolarina baktiniz mi hic ? 800 bin dolarlik degil, 999 dolarlik bir kamera bu.

https://www.youtube.com/watch?v=2p9FA6Fn-6g&ab_channel=SchoolFreeware

Mesajı Paylaş

anafor2016

@MeACuLpA
Mx-25 dediğinizi gece görüş sistemi ile yapıyor. Muhtemelen soğutucusuz swir sensör kullanıyor. Mesajı Paylaş

dustdevil

Kas 16, 2020, 06:10 ÖS Last Edit: Kas 16, 2020, 06:20 ÖS by dustdevil
@ MeACuLpA Sensör boyutu küçük olduğu için benzer boyuttaki optikleri ile SLR makinelere göre daha uzağa zoom yapabiliyor, yapılan testlerden ışık bol olduğunda pahalı ekipmanlarla yarışır diye bir izlenimim var ama hiç kullanmadım. P1000 gibi bir kamera askeri amaçla da kullanılabilir.

Güvenlik veya araç kameralarında da çok yetenekli ve ucuz sensörler olabiliyor. Örneğin:

https://youtu.be/gApIqh5bfJ4

Son yıllarda algoritmalarla görüntü iyileştirme, çözünürlük artırma, keskinleştirme gibi imkanlar cep telefonlarına kadar indi. Çok yakında gece de gündüz gibi görebilen kameralar görebiliriz.

Yapay zeka yöntemlerinin bu işte kullanılması:

https://youtu.be/bcZFQ3f26pA

Vaktiniz olursa şu programı deneyin, deneme sürümü var. Klasik algoritmalar kullanan programlara göre çok çok iyi şekilde çözünürlük artırabiliyor.

https://topazlabs.com/gigapixel-ai/

Mesajı Paylaş

MeACuLpA

@dustdevil kamerayla ilk karsilastigimda cok etkilenmistim. Bu kamerayla geceleyin jupiter ya da saturn'un resmini videosunu cekenler var. Yani isigin cok da sorun oldugunu sanmiyorum. Burada gorebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=MGvV_GcOkjs&ab_channel=Jayling-OhioSkywatching

Dediginiz gibi aslinda herhangi bir son kullanicinin alabilecegi cok da pahali olmayan bu kameradaki, lens ya da CMOS sensor belki askeri amacla da kullanabilir. Tabiki anafor'un dedigi gibi bu bir IR kamera degil ama bence uzaktan az isikla neler yapilabilecegini gostermesi acisindan bence cok etkileyici

Mesajı Paylaş

dustdevil

Jüpiter, Satürn oldukça ışık yansıttığı için çıplak gözle de görülüyor. Az/bol ışıktan kastım, mesela ayın olmadığı bir gece arazide yakın mesafeden de birşey göremeyecek. Pratikte birşey değiştirmiyor tabi, karşılaştırma açısından, DSLR gibi büyük sensörlü kameraların ışık toplamada daha çok avantajı var, pratikte uygun optiklerle gece-gündüz daha iyi görürler. Mesajı Paylaş

anafor2016

Bence Aselsan stratejik öneme sahip alanlara daha fazla odaklanmalı. Mikroişlemci, görüntü işleme çipleri, her türlü optikler ve sensörler vs.. Ek olrak Tübitak da bence bünyesinde Sage gibi alanlarda bu işlere girmesi lazım. Birbirine paralel onlarca proje bir arada koordine içinde yürümeli. Yoksa bu açığı kapatmamız çok zor.

Özellikle optik konusunda belki aselsan içinden farklı bir özel bir şirket kurulmalı tek işi optik alanı olmalı. Meteksan nasıl su altı sistemlerde özelleşmiş ise, bu şirket de Aselsan bünyesinde optik alanında özelleşmeli. Kurumsal sistemin hantallığından uzaklaşıp, kurumsal çatı altında bu alanlarda Arge konularına odaklanmalı.

Ancak şunu da unutmamamız lazım, Kaliteli eğitim sistemi , liyakat ve çok çalışma olmadan bu işler olmaz. Örnek olarak koyduğumuz ürün onlarca yıllık bir çalışmanın ürünü daha aşmamız gereken çok zorluk var.

Mesajı Paylaş

putty

Kas 16, 2020, 07:42 ÖS Last Edit: Kas 16, 2020, 07:44 ÖS by putty
Yorumumu kesinlikle CATS görüntülerindeki efektlerler ile görevin maksatına göre işlenmiş ay fotosu mukayesisine katılmadığımı belirttikten sonra devam ettiriyorum.  Stabilize tüfek yapmak bomba yapmak gibi değil bu iş teknolojinin sanat inceliğine indiği bir saha optik işi. İçinde görüntü var ışık var hissiyat var ucu senin beyninde devam eden bir makine bu optikler. İnsanla birleşen bir yanı var yani optik makinelerin yarısı makinede yarısı senin beyninin kıvrımlarında bu makinelerin. Milyarlarca rengin görünen görünmeyen tayfın içinde insan beynine görüntü üretip beğendiriyorsun onu. Biz evdeki tv nin rengini ayarlayamıyoruz kumada ile bir türlü. Sanat bu renkler ışıklar fizik hissiyat. Ben yinede ürrünlerde fayda eşiğinin aşıldığına inanıyorum yeterli bence bu kabiliyetler ama en iyisi içinde imkan var artık çalışmak mutlaka çok gerekli. Sivas da ki oluşumu şahaneleştirmek lazım bu optik işi çok büyük saha burada rekabetinde eşiği aşınca lehte zorlaştığı bir alan var. Deryalar kadar iş var ve ilelebet olacak bin yıl geçsin bitmez bu işler hep çalışılacak alanlardan birisi bu çok adanmak gerek mutlaka zeiss olacağız 10 yıl içinde demek lazım. Bu optik işinden bir Aselsan daha çıkar o kadar mühim bir alan Mesajı Paylaş

putty

Optik işi Türkiye'nin çok geç girdiği bir alan olmasına rağmen savunma sanayi motivasyonu ile sivile de yansıyacak şekilde çok ileri seviyede yol alınacağına inanıyorum. Dünyalar kadar şey üretirken daha bir tane fotograf makinesi üretmemiş düzgün gözlük camı büyüteç bile üretemeyen ülkeydik optikte savunma sanayi projelerine gelene kadar. Ama ben doğal yönelim ile savunma sanayi sayesinde kaçınılmaz şekilde en tepe öbeğe yerleşeceğimize inanıyorum Mesajı Paylaş

HDS

"Fayda eşiği" önemli bir tabir.

İsrail de öyle başladı şimdi dünyada en iyi. Çünkü ensesinde boza pişiyor. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://twitter.com/dakkaynak/status/1329775541864583168?s=19

Çok başarılı bir çalışma. Deniz altı görüntülerinde suyun etkisinin silinmesi çalışmasını bir Türk bilim insanı yapmış Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter