Türkiye'de Kruvazyer Denizcilik

Başlatan Atılgan, Ara 09, 2019, 03:33 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Kruvaziyer turizmcileri 2021'de 'altın günlere' dönüş bekliyor

Turizm Kruvaziyerde altın günler 2020 sonrası gelecek Galataport'un 2020 yılında hizmete gireceğini söyleyen TÜRKLİM Başkanı Aziz Güngör, İstanbul'un yeniden gemi firmalarının radarına girdiğine dikkat çekti.

Turizm Kruvaziyerde altın günler 2020 sonrası gelecek Galataport'un 2020 yılında hizmete gireceğini söyleyen TÜRKLİM Başkanı Aziz Güngör, İstanbul'un yeniden gemi firmalarının radarına girdiğine dikkat çekti.

Sektörde yaşanan kriz nedeniyle 2016'dan bu yana büyük daralma yaşayan kruvaziyer turizminde, global şirketlerin rotayı yeniden Türkiye'ye çevirmesi ile umutlar yeşerdi. 2020'de güçlü bir toparlanma bekleyen sektör, parlak günlere geri dönüşün ise 2021'de başlamasını bekliyor. Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Güngör, Galataport'un 2020 yılında hizmete girecek olmasıyla birlikte İstanbul'un yeniden gemi firmalarının radarına girdiğine dikkat çekti. Güngör, "2021 ve takip eden birkaç yıl içerisinde İstanbul'un hızla toparlanarak, kriz öncesi gemi ve yolcu sayılarına dönmesini bekliyoruz" dedi.

Gemi seferleri açısından bakıldığında sektörün en iyi yılı 2011 oldu. O yıl Türkiye'ye bin 623 gemi seferi ile 2.19 milyon yolcu geldi. Yolcu sayısı bakımından en iyi yıl ise 2013 yılı oldu ve bin 542 gemi seferi ile 2.24 milyon yolcu Türkiye'yi ziyaret etti. 2018 yılını 247 gemi seferi ve 214 bin yolcu ile kapatan sektör, bu yıl eylül sonu itibarıyla 271 gemi seferiyle 231 bin yolcu ağırladı. Aziz Güngör, yıl sonu için 315 civarında gemi seferi ile yaklaşık 320 bin yolcuya ev sahipliği yapılacağını öngördüklerini söyledi.

2020 ile birlikte Türkiye kruvaziyer turizminde güçlü bir toparlanma dönemine girileceğini ifade eden Güngör, "Bugünden gelen gemi rezervasyonlarına baktığımızda özellikle 2021 ve 2022 yıllarında hızlı büyüme ivmesi öngörüyoruz. Tüm bunları söylerken dünya çapında her yıl yüzde 10'a yakın bir hızla büyüyen küresel kruvaziyer pazarının da adeta altın yıllarını yaşadığını belirtmemiz lazım. Ülkemiz sunduğu cazibe ile kruvaziyer turizmi için vazgeçilmez bir pazar" dedi.

Planlamalar 3 milyon yolcuya göre yapılmalı

Öte yandan inşası devam eden Galataport'un 3 gemiyi kapsayan kısıtlı bağlama kapasitesinin, İstanbul'a yönelmesi beklenen büyük talebi karşılamakta zorlanacağını dile getiren Güngör, "İstanbul 2018 yılında 13.5 milyon turist ağırladı. Bu sayı 2019'da önemli ölçüde arttı. Bu bağlamda, bir dünya markası olan şehrin kruvaziyer turizmindeki hedefi, yılda bin 500 gemi seferi ile 3 milyon yolcu olmalı" dedi. Bu hedef doğrultusunda atılan somut adımları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Güngör, şunları söyledi: "Bildiğiniz üzere 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı dahilinde İstanbul Yenikapı Kruvaziyer Limanı etüt projesinin yapılarak yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 2022'ye kadar hayata geçirilmesi planlandı. Bu çok heyecan verici bir gelişme. Yeni İstanbul Havalimanı ile entegre edilecek mega bir Ana Kruvaziyer Limanı çok uzun zaman geçmeden İstanbul'u Akdeniz'in ve Avrupa'nın en çok kruvaziyer gemi ve yolcusu ağırlayan ilk 3 limanı arasına sokacak. Unutulmamalıdır ki 2.5 milyon yolcu ile bugün Akdeniz'in en yoğun ana kruvaziyer limanına ev sahipliği yapan Barselona'ya 90'lı yıllardan önce kruvaziyer gemiler uğrak dahi yapmıyorlardı."

Ekonomiye yıllık 700 milyon dolar katkı

Kruvaziyer turizminin Türk ekonomisine olan yıllık katkısını değerlendiren Güngör, "Gemilerin limanlarımıza, hizmet ve mal tedarikçilerine sağladığı geliri, yolcu ve mürettebatın ziyaret edilen destinasyonlarda yaptığı doğrudan harcamaları, gemilerin resmi kurumlara ödediği harçlar ve katkı paylarını, istihdama sağladığı katkıyı tümüyle dikkate almamız gerekir. Bu bakış açısıyla değerlendirecek olursak, ekonomiye yaklaşık 700 milyon dolarlık katkı sağlandığını söyleyebiliriz. Ancak kriz dönemi olarak niteleyebileceğimiz 2016-2019 yıllarında bu katkının çok büyük bir oranda azaldığını belirtmemiz gerekir" diye konuştu.

https://www.denizhaber.com/deniz-turizmi/kruvaziyer-turizmcileri-2021de-altin-gunlere-donus-h82575.html Mesajı Paylaş

Atılgan

'Celestyal Crystyal' yolcu gemisi, Kuşadası'na geldi

"Celestyal Crystyal" yolcu gemisi, politik sebeplerden dolayı iptal edilen '3 kıtayı 1 Haftada' gezi programının yeniden aktif edilmesiyle Kuşadası'na geldi.
Kruvaziyer gemileri için en prestijli ödülü Critic Awards'ın en iyi hizmet veren şirket seçilen Celestyal Cruise'dan yeni atılım geldi.

Geçmiş yıllarda popüler olan ama coğrafyadaki yaşanan politik sebeplerden dolayı iptal edilen '3 Kıtayı 1 Haftada' gezi programı tekrar aktife alındı.

Programın yeniden aktif edilmesi ile "Celestyal Crystyal" gemisi '3 kıtayı 1 Haftada' gezi programı dahilinde Kuşadası'na geldi.

Atina'dan programa başlayan gemi sırasıyla Mısır İskenderiye ve Kahire, İsrail Ashdod, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Limassol, Yunan adası Rodos, Türkiye Kuşadası'na ziyaret edip programını Atina'da sonlanıyor.

1200 yolcu ve 406 mürettebat taşıyan geminin uzun yıllar sonra '3 Kıtayı 1 Haftada' gezi programı tekrar düzenli olarak aktife aldığını belirtildi.

Türkiye ve dünyada denizlerdeki yaşantı ve deniz üstü araçlarla ilgili bilgiler veren suustunde.com yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, "Celestyal Cruise şirketinden yapılan açıklamaya göre gemi Aralık ayında 4 sefer olmak üzere 2020 Şubat ve Mart aylarında aynı tatil programını sürdürecek. Deniz üzerinde tatil severler 2020 Ekim'den itibaren programa rezervasyon yaptırabilecek" denildi.

https://www.denizhaber.net/celestyal-crystyal-yolcu-gemisi-kusadasina-geldi-haber-92277.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Türkiye'de kruvaziyer turizmi atağa geçecek

Türkiye'nin, son dönemde Akdeniz'in en iyi kruvaziyer destinasyonu ilan edilerek Avrupa'da en iyi saha seçilmesi ve İstanbul Havalimanı'nın devreye girmesinin ardından, denizcilikte söz konusu sektöre de yurt dışından ilgi artıyor.

Galataport'un hizmete alınmasından sonra atağa geçmesi beklenen kruvaziyer sektöründeki gelişmeler üzerine dünyanın en büyük tur operatörlerinden Japonya merkezli HIS Travel, Cruise Planet markasıyla Türkiye'de yatırımlarına hız verme kararı aldı.

Cruise Planet Cruise Müdürü Onur Ovacık, yaptığı açıklamada, 1 milyon kişiye istihdam yaratan kruvaziyer turizminin, globalde 140 milyar dolarlık bir ekonomi sağladığını söyledi.

Gemilerle seyahat olgusunun hem dünyada hem de Türkiye'de hızlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Ovacık, "Geçen yıl dünyada 27,6 milyon kişi gemi seyahatlerine katıldı ve her yıl bu rakam ortalama yüzde 7 seviyelerinde artış göstermekte. 2019'un ise 29 milyon cruise yolcusuyla finalize olacağını öngörüyoruz." ifadesini kullandı.

İstanbul Havalimanı ve Galataport etkisi

Ovacık, İstanbul Havalimanı'nın turizm etkisine de değinerek, "İstanbul Havalimanı'nın açılışı yurt dışından Türkiye'ye ilginin artmasını sağladı. 2020'de Galataport'un da tamamlanmasının ardından, Türkiye'de cruise pazarında ciddi bir atak yaşanacak." dedi.

Celebrity Cruise, MSC Cruises ve Celestyal Cruise'un 2021'den itibaren İstanbul, Kuşadası ve İzmir gibi birçok Türkiye limanına düzenli sefer yapacaklarını anlatan Ovacık, "2021 sonunda bu gemilerin dünyanın değişik ülkelerinden olmak üzere toplamda 200 bin civarı turisti ülkemize getirmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kruvaziyer trafiğinin yoğun olduğu turlar

Dünyanın en yoğun kruvaziyer trafiğinin ABD, Karayipler ve Bahamalar'ı içeren turlarda görüldüğünü aktaran Ovacık, şunları kaydetti:

"Bunlar tüm dünyada satılan cruise pazarının 3'te biri konumunda. Yani yüzde 33,7 seviyelerinde. Ardından tüketicilerin en çok tercih ettikleri cruise seyahatleri olarak, Akdeniz ve Ege-Adriyatik rotaları yüzde 30,4 seviyelerinde. Asya ülkelerinde yüzde 9,2, Avustralya, Yeni Zelanda'da ise yüzde 6,1 seviyelerinde gerçekleşiyor."

https://www.denizhaber.com/deniz-turizmi/turkiye-de-kruvaziyer-turizmi-ataga-gececek-h82960.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter