Milli Güdümlü Bomba ve Kit Projeleri

Başlatan ocay, Nis 07, 2016, 05:01 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

#45
Kas 20, 2019, 12:40 ÖS Last Edit: Kas 20, 2019, 12:59 ÖS by petibor
Yüksek hızlı havadan yere mühimmat ihtiyacı var tabi ki. Süzülen mühimmatlar moda oldu ihtiyaç çok büyük oranda haklı olarak maliyet etkin şekilde onunla karşılanacak. SOM gibi motorlu silahlarda milyon dolardan başlıyor. Geriye ses üstü silah için iki seçenek kalıyor ya roket yada ramjet. Dünya bu ihtiyacın farkında ve çabaları ramjet yönünde görülüyor. Menzil kaygısı katı yakıtı zorlaştırıyor. 100 km altı menzile razı gelinir ise yüksek hızlı katı yakıtlı füzeler uçaklar için zorlanabilir. 100 km de hedefin burnunun dibine kadar gitmek demek bu devirde neredeyse. İsrail bunu göze almış çünkü onun için bütün hedefler burnunun dibi zaten. Sonuçta süpersonik silah bunlar çok lazımlar gemi hava savunma sistemleri hava alanları gibi çok iyi korunan yerlere lazım olur bu. Ramjet olur mu olmaz mı bu değerlendirilmeli olursa niye katı yakıtlı yapılsın ama zaman alacaksa bir tane uçak için iki tane mühimmatın taşınabileceği limitlerde yapmak lazım bence de. F16 ya iki tane böyle katı yakıtlı füze koyduğumuzda kaç km lik füzeyi taşıyabilir? İsrail buna karar vermiş mantıklı yani. Biz galiba bu işi ramjet ile ilerde düşüneceğiz hiç işaret yok katı yakıt konusunda. Hep hayallendik ama maverick bile çıkmadı sahneye demek ki hiç niyet yok süzülen mühimmatlara yönelmişiz gün gelir ses üstü lazım olursa da ramjet yapacağız gibi geliyor bana. Normal yani kızacak bir şey yok ABD de aynısını yapıyor. İsrail biraz kasaba meydanındaki karşılıklı düello yapan silahsör kovboylar gibi yaşıyor tehdit burnunun dibinde kafasını kaldırsa zaten düşman menzilinde olan ülke için 100 km katı yakıtlı ses üstü silah çok mantıklı. Biz şimdi uçağa koy Atina önlerine 100 km gel vururlar adamı. Mesajı Paylaş

anafor2016

Hava savunma sistemlerine sahip hedefler için ucuz bir çözüm olabilir. Biz genel olarak terörist unsurlara attığımız için itkiye sahip olmayan mühimmatlar işimize yarıyor. Düşman hedeflerine en hızlı ve ucuz vurmanın maliyeti etkin bir yolu bu roketler olsa gerek. Mesajı Paylaş

yasharP

#47
Kas 20, 2019, 10:15 ÖS Last Edit: Kas 20, 2019, 10:23 ÖS by yasharP
Bizim Trg-300 roketimiz 585kg , 105 kg patlayıcı taşıyor ve karadan atıldığında 120 km etkili menzili var.
Bu roketin bir de 90 km menzillisi var. O da 190 kg patlayıcı taşıyor. 670 kg ağırlığında.
Bunlar hassas güdümlü topçu roketleri.
Bu roketlerin terminal hızları 1.5mach. Uçuş hızları 2-2.5 mach a yakın. Cep 10 m den düşük.
Havadan yüksek irtifadan ve de yüksek hızla giden uçaktan atıldığında 3 mach hıza ulaşması işten değil. Rahatlıkla 200 + km menzili görecektir bu roketler.
İsrail'in "Extra" topçu roketi devşirilmiş, "Rampage" süpersonik hava-yer füzesi olmuş. Kesin menzili verilmese de 150+ km konuşuluyor. Vietnam, Azerbaycan almayı planlıyorlar.
Bizim kabiliyetimiz dahilinde olan bir teknoloji bu. Yapmamış olmamıza şaşıyorum.
Şu anki seyir füzelerimizden 3 kat daha çabuk hedefi vurabilecek füzeler bunlar. Fiyat olarak ta çoook daha ucuz!! Yahudi neden buna eğilmiş???

http://www.roketsan.com.tr/product/trg-300-kaplan-fuzesi/

https://www.thedrive.com/the-war-zone/21448/israel-turns-artillery-rocket-into-supersonic-rampage-air-launched-stand-off-weapon
https://www.iai.co.il/p/rampage
Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

TRG-300 kataloğundan füze için uygun hedeflerin listesini aldım.
• Yüksek Doğrulukta Tespit Edilmiş Hedefler
• Topçu ve Hava Savunma Sistemleri
• Radar Mevzileri
• Toplanma Bölgeleri
• Lojistik Tesisler
• Komuta, Kontrol ve Haberleşme Sistemleri
• Yüksek Öncelikli Diğer Hedefler

Görüldüğü gibi listede hiç hareketli hedef yok. Zaten INS+GPS tarzı bir güdüm sistemi hareketli hedefler için uygun değildir.

Diğer bir deyişle, bu tarz bir füzeyi uçağa taksanız bile hareket halindeki deniz hedeflerine karşı kullanamazsınız.

Güdüm sistemini geliştirelim, mesela radar güdümlü hale getirelim derseniz başka tabi. Ama o zaman düşündüğünüz kadar maliyet etkin olacak mı acaba? Mesajı Paylaş

anafor2016

İsrail bu roketleri F16 ya yükleyip çok alçak irtifa dan Suriye deki hava savunma sistemleri ni baskı altına almaya çalışabilir.

Bu roketler oldukça hızlı ve ucuz , bu roketleri vurmak için atılacak HSS füzelerine yazık olur. Vurup vuramayacaklari da ayrı bir soru işareti.

En ucuz olup, ses hızının üzerinde hedefine ulaşan , havadan atılabilecek tek güdümlü mühimmat şuan için bu sanırım.
Hareketli hedefler yerine değerli sabit hedefler için birebir Mesajı Paylaş

petibor

IIR sanıyordum GPS INS imiş. Garip uçakla atıp 100 km ye INS güdümlemi gidecek yani Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

IMI Systems says the guidance system will work reliably even if a hostile force is jamming or otherwise disrupting GPS receivers, which is an increasingly realistic possibility on modern battlefields. Of course, this doesn't mean that these electronic warfare attacks wouldn't degrade the weapon's capabilities. INS is far less accurate than GPS guidance and likely impact area only expands at longer ranges.

İsrail'in füzesi de GPS+INS güdümlüymüş. Yazıda GPS karıştırılsa bile INS çalışır diyor. Tabi füzenin vuruş hassasiyeti de iyice azalır.

İsrail'in böyle bir çözüm üretmedeki amacı, "zaman kritik hedefleri bu hızlı füzelerle derhal baskı altına almak." Yani bu füzenin maliyet etkin olmasının yanında İsrail'in en çok hoşuna giden yanı hızlı olması. Maksimum menziline 5 dk'da ulaşabiliyormuş. Tabi ki vuruş hassasiyeti yengen...

İsrail, şok baskın niteliğinde fırsat saldırılarını sever. Sivil hassasiyeti olmayan, yan yıkımları da umursamayan İsrail, beklenmeyen şok bir baskınla, bu ucuz ve hızlı füzelerden bolca kullanarak, hem hedefini, hem de yanında yöresinde ne varsa tahrip etmeyi hedefliyor. Ne de olsa sivil kayıplar ve yol açılan yıkım için hiç kimseye hesap vermek zorunda kalmayacaklar.

Peki 2. Dünya savaşı döneminin halı bombardımanını andıran böylesi bir yıkıcı saldırı yöntemi Türk Silahlı Kuvvetleri için uygun mudur?.. Mesajı Paylaş

yasharP

Sn Helebidinle, haklısınız. Kısıtlı olduğu noktalar var. Ama aşağıdaki linklden görebileceğiniz üzere yüzlerce mil ötedeki hedefleri vurabilecek kabiliyette bu füze deniyor. Ayrıca çok ucuz. Evet IIR değil. Ama bizim Som da hala navalize olmadı. Oda sabit hedeflere atılıyor. Subsonik ve tanesi 1.2 mıiyon dolar. Bildiğim kadarıyla Som-j de data link olduğundan hareketli hedefi vurabilir. O da daha envanterde değil. Bu füzenin taşıdığı patlayıcı az da olsa (190kg  çok da az değil ya) kinetik enerjisinden ötürü yaratacağı yoketme gücü kayda değer olacaktır.
İsrail , Her f16 ile yüksek irtifadan 4 er adet atabiliyor bu füzelerden. S300 ve S400 gibi hss siteleri ana hedefleri arasında. 4 f16 ile 16 füze atıp hedefi satüre etme yöntemiyle imha etmeyi planlıyorlar.
Buradaki arkadaşların izah ettikleri gibi bu füzenin özellikleri İsrail'in ihtiyaçları ve stratejisi göz önüne alınarak, ona göre uyarlanmış.  Biz daha seçici olmak zorundayız. Ama IIR eki ile dahi ne kadar pahalı hale gelebilir? Değer mi? Elimizde hazır bir platform var. Deniz kuvvetlerindeki gemilere adaptasyonu için çalışma başladı. Süpersonik ve maliyet etkin olması açısından bize uygun ve caydırıcılığı olan bir silah. Bizim isterlerimize göre adapte edilmesi halinde hala fiyat etkin ve kullanılabilir mi onu Roketsan söylemeli.
Oldu ya! Savaş esnasında Som ların işe yaramadığını görürsek alternatif üretmek açısından bile envantere alınabilir. Yada bu işe yaramıyorsa pahalı olan Som'a dönülür.

https://nationalinterest.org/blog/buzz/rampage-missile-might-be-israels-new-super-weapon-57267 Mesajı Paylaş

petibor

İsrail takar bir uçağına ELTA nın SAR podu nu onunla 100 km den hava alanının sar görüntüsünde önceden seçilmiş hedeflere füzeleri yollar birde yarı yol düzeltmeleri yapar radar ile füzeler bütün bir geniş alanı nokta nokta vurur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter