ASELSAN Stinger Atıcı Sistemi

Başlatan Terra, Eki 05, 2019, 08:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

ASELSAN 'Stinger'i Girit'te ateşledi

ASELSAN Girit Adasında Stinger Atıcı Sistemini test etti.

NATO Procurement and Supply Agency (NSPA) ihtiyacını karşılamak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen Stinger Fırlatma Sistemi kabul atışları Yunanistan'ın Girit Adasında, NATO Missile Firing Instal­lation (NAMFI)'da gerçekleştirildi.

4 adet FIM-92 Stinger Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze podu bulunan sistem sabit ve döner kanatlı uçaklara, İHA'lara ve Seyir Füzelerine karşı çok kısa menzilde hava savunma görevlerini yerine getiriyor.

Çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen SFS'nin ana görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

Hassas nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde hareket halinde iken hedef arama, tespit ve takip kabiliyetine sahip olan SFS sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra Komuta Kontrol Haberleşme Sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkânı sağlıyor.

Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını karşılayabilecek esnek bir mimariye sahip. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer birçok füzenin de entegre edilebileceği SFS, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir.

http://defenceandtechnology.com/2019/10/03/aselsan-stingeri-giritte-atesledi/
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter