Ağ Merkezli Muharebe Mükemmeliyet Merkezi

Başlatan petibor, Kas 06, 2019, 06:22 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Kas 06, 2019, 06:22 ÖS Last Edit: Kas 06, 2019, 06:45 ÖS by Yönetim
Türkiye'de ağ merkezli muharebe üzerine çalışması gereken  enstitü benzeri mükemmeliyet merkezinin oluşturulması gerektiğine inanıyorum. Dünya bu konuda daha neyi nasıl yapacağına bile karar veremedi tam olarak. Bizimde ulusal olarak bu beyin fırtınalarının dışında kalmadan çok daha ciddi şekilde biraz kurumsal devamlılık çerçevesinde çalışmamız lazım. Elektronik harp gibi bu alanda ülkelerin başkaları ile paylaşmakta kıskançlık yaşayacağı muhakkak olan bir kazanım bu yüzden nasılsa bir gün iş başa düşecek bunu şimdiden işi sıkı tutarak ucundan yakalayalım.
Bu çabaları Aselsan, Havelsa, TSK leri gibi yapılar içinde disiplinsiz şekilde sürdüremeyiz. Geleceğin belirleyici faktörü olacak bu ağ merkezli muharebe teknolojileri. Standarları protokolleri taktikleri kuralları teknolojileri ihtiyaçları bir merkezden yönetmek ve kurumsal hafızayı derli toplu bir araya getirmek gerek. Bunca silah araç gereç artık bir ağ merkezli muharebe enstrümanı olarak ulusal motifimizde yerini almalıdır. Bu silahlarımızın anlamına bütük çarpan etkis iyaratacak. Bizim bu seviyeden sonra artık hiç bir silahı mühimmatı platformu avioniği taktiği bu ağ merkezli muharebe kurgusu ile şekillendirmeden düşünmeden bir şey üretme projelendirme hakkımız yok. Ürünlerimiz artıkbu ulusal motifin içinde anlamlanmalı
Böyle sağda solda şahane ürünler mühimmatlar platformlar artık bende bir hissiyat boşluğu yaratıyor bir şey eksik burada gemi uçak bomba füze ile iş bitmiyor bu ürünler ulusal ağ merkezli kurgumuzda nasıl yer alacak buna kim çalışıyor bombayı yapan mühendisin bunla alakası olamaz yetmez onun ilgisi bu işe.
Ulusal algoritma projem, yapay zeka görüntü işleme mükemmeliyet merkezi önerim bu sene en nihayeti birilerince fark edildi bir rahat ettim. Şimdiki hedefim ulusal ağ merkezli muharebe mükemmelliyet merkezi enstütüsü kurdurmak. Bu konuyu sık sık hatırlatacağım

Ağ merkezli muharebe mükemmelliyet merkezi projesi fikirlerim şöyle
Bu kadro bir ürün geliştirme kadrosu değil beklentiye girilmeden kavramsal tartışmaları izleyen takip eden bilgi havuzunu dolduran en azından şimdilik özgür çalışan bir proje baskısı yüklenmeden çalışan bir yapı olmalı. Çünkü dünyada daha ne yapacağına tam karar vermedi bu alanda. Yavaş yavaş hem dünyanın NATO nun standartları içselleştirilir hem yönelimler analiz edilir kemde kendi fikirlerimiz üzerine çalışılır. Bu yapı Aselsan Havelsan SAGE gibi kuruluşlarca hem desteklenmeli hemde bu hedef için otorite olarak orkestra şefi gibi kural koyucu misyon üstlenmeli. Tabi ulusal istişareler uzlaşılar ile filan artık onları işi yöneten kadrolar belirleyecek. Nerede bizim Ağ merkezli muharebe otoritemiz dünya gümbür gümbür buraya gidiyor. Mesajı Paylaş

ozbey

bu  kavram  en  iyi  ABD  bünyesinde  uygulanıyor,  bunun   nedeni  hem  onlar  okyanus  içinde  bir  kıta,  hem de   tehdit  algılamaları  sabit.  asya  kökenli  tehditlere  özelleşmiş  bir  savunma  felsefesi  var.

yine de  ülke  dışında   merkezden  uzaklaştıkça   uygulayabilecekleri  ağ  merkezli  harpte  açıklar  ortaya  çıkacağını  düşünüyorum  ben.

bizim  hem  coğrafyamız  çok  çeşitli,  hem de  tehdit  algımız  onlarınki  gibi  sabit  değil;  bu  yüzden  tüm  ülke  için  tek  bir  ağ  merkezli  harp  felsefesi  yerine   tehdit  sahaları  için   özel  çözüm  paketlerinden  oluşan  birden  fazla   harp  sahası  tanımlamak  bence  daha  verimli  olur.

söz gelimi doğu  kökenli  tehditlerin   öne  çıkacağı  a  sahasına  özel  bir  savaş  meydanı  kurgularken,  b  sahasına   da  ayrı  bir  meydan  kurgulamak  gerekebilir.

şimdilik  nato  standartları da  standardizasyonu  sağlıyor;  ama  bunun  yanında  artık  Türk  standartlarını da   düşünmeye  başlamak  faydalı  olur.

standardizasyon  sorunu  çözüldükten  sonra    da   komple  bir savaş  meydanı  kurgulayıp  bu  meydanda  bizi  başarıya  ulaştıracak  felsefesi  olan  aletler  yapmaya  gelecek  sıra.

yani  f35'ten  daha  iyi  uçak   yapalım değil  bu  kesinlikle,  böyle  olamaz.

somutlaştırmak  için   Battalgazi   surların  üstünden  atlıyor  ve  bir  şekilde  o  bayrağı  sura  dikiyor.
biz de  uçak  yapacağız  diyelim.  uçak  Battal  olsun,  karşısındaki  düşman da  sur  olsun.

bizim  battal  hangi  surun  üstünden  nasıl  atlayacak?   hangi  marifetle  o  surun  üzerine  o  bayrağı  dikecek?

felsefesi  olan   alet budur  işte.  bunun  erdemini  anlayabilirsek  dünyanın  en  iyi   aletini  yapmak  zorunda  olmadığımızı da  anlarız.

saygılar.
Mesajı Paylaş

putty

#2
Mar 08, 2020, 01:05 ÖÖ Last Edit: Mar 08, 2020, 01:11 ÖÖ by putty
Başlığımı diriltmek için bilhasa buraya koyuyorum bu alıntımı. Gerçi bu gazeteler karikatürize gazeteler yalan bunların ata sporu olmuş umarım aslı vardır yazdıklarının

bu küçük firmalar beni çok şaşırtıyorlar. Firmanın siteside bu https://www.onur.net/trHenüz dünyada karşılığı yok' İdlib operasyonunda kullanılan müthiş sistem
İdlib operasyonunda kullanılan ve dünyada büyük yankı bulan Hava Savunma Telsiz Ağı Sistemi, yer istasyonundaki SİHA pilotlarının hem savaş uçakları hem de cephedeki birliklerle anında iletişim kurmasını sağlıyor.


   
 
'Henüz dünyada karşılığı yok' İdlib operasyonunda kullanılan müthiş sistem
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın 8 yıl önce millileştirilmesi için çalışma başlattığı 'Hava Savunma Telsiz Ağı Sistemi' (HSTA), bugün tüm dünyanın konuştuğu İdlib'deki SİHA konseptli hava harekâtına damgasını vurdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullandığı yerli ve milli sesli haberleşme sisteminin İHA için üretilen versiyonu, İdlib'deki hava harekâtında ANKA-S tarafından kullanıldı. Sistem, İHA üzerindeki telsiz röle kabiliyeti sayesinde yer kontrol istasyonunda görevli SİHA pilotunun operasyon sahasındaki tüm hava ve kara unsurlarıyla telsiz üzerinden iletişim kurabilmesini sağlarken aynı zamanda çevre unsurların birbirleriyle konuşabilmesini de sağlıyor. Böylece harekât sırasında birliklerin güvenli bir şekilde intikal yapabilmesine aracılık ediyor. Kripto özelliği sayesinde haberleşme sırasında sızmaların önüne geçiyor.

'Henüz dünyada karşılığı yok'
HSTA'nın üreticisi ONUR Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede, "İdlib'de harekâtın bütün sesli iletişimi HSTA üzerinden yapılıyor" diyerek şu bilgileri verdi: "Bu sistemin henüz dünyada karşılığı yok. Sistem hareketli hedeflerin gerçek zamanlı olarak işaretlenip, koordinatların anında diğer muharip unsurlarla paylaşılmasını sağlıyor. Sistem aynı zamanda uçaktaki telsizi röle gibi kullanarak yerdeki unsurlara haberleşme desteği de sağlıyor. Örneğin coğrafi engeller sebebiyle birbirleriyle telsiz görüşmesi yapamayan unsurlar ANKA'daki telsiz rölesi sayesinde telsiz kullanabilir hale geliyorlar."

https://www.yeniakit.com.tr/haber/henuz-dunyada-karsiligi-yok-idlib-operasyonunda-kullanilan-muthis-sistem-1108374.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

putty

Ağ merkezli muharebeye tekrar dikkat çekmek istiyorum daha uyandıramadım sizleri olaya. Bu dilimize yerleşen popülerleşen ifade aslında savaş tarihinde kırılma noktası olacak derecede mühim bir konu ve kaçırılmamalı.

Burada atom bombasından sonraki en büyük askeri caydırıcılıktan bahsediyorum arkadaşlar. Ateşli silahları icadı uçakların savaş sahnesine çıkması gibi savaş tarihinde kırılma noktalarından birisi ile karşılaşmak üzereyiz çok yakın gelecekte. Üstelikte konvansiyonel bir tehdit olarak iliklerimize kadar hissedip yeri geldikçe yüzleşeceğimiz bir gelecek çok yakında karşımıza çıkacak bilmem farkında mısınız. petibör bunu gördü erkenden uyarıda bulundu bunun farkında olmamız şimdiden çalışmaya başlamamız lazım.

Ağ merkezli muharebe olayını bizler çok yanlış basite alarak ifadelendiriyoruz. Bu aslında düğmeye basıldığında orta boy bir ülkeyi iki günde insan kaybetmeden diz çökertecek konvansiyonel bir savaş biçimi olacak. Ağ merkezliden günümüz platformlarının haberleşmesini ortak resim üretmesini anlıyoruz ama bu iş bu kadar ağdalı zaman alacak bir iş değil başka bir şey olmalı huylanmak gerek içinize kurt düşmeli nedir bu ağ merkezli muharebe dedikodusu acaba.

Ağ merkezli muharebeden benim beklentim şöyle. İnsansız hava araçları ağırlıklı olarak yapay zeka ile insanların sadece kendilerine emredilen protokollere uyarak karar verdikleri savaşın gerisini senaryoya uyarak yapay zekanın yönettiği düşman ülkenin tüm hedeflerinin imhasını sağlayacak bir savaş doktrinidir. İnsansız hava araçları hedefleri tespitini imhasını doğrulamasını hava hakimiyetini sağlayacak görev dağılımı yapay zekalı ağ merkezli bir engellenemez düğüm noktaları ile güvenceye alınmış bir sistemle sağlanacak. İnsanlar ise ekranları başında bu yapay zeka sistemin onaya sunduğu şeyleri kendilerine eğitildiği şekilde katı protokollere uyarak onay vermesinden ve üst seviye kurmay müdahalelerinden ibaret olacak. Savaş başlayacak bir hafta sonra düşmanın ne gemisi ne tankı ne karada bir tesisi ne hareketli mekanize birlikleri kalacak hareketli unsurları da dahil her şey imha olacak kafasını bile kaldıramayacak aynı anda havada 1500 hava aracı bir hafta boyunca uçacak bunlar imha dan yakıt ikmaline keşife kordinasyona kadar kendi işlerini yapacaklar.

Böyle bir sabaha uyanacağız haberiniz olsun ve iki on yılı boşa harcadığımız için çok zaman kaybetmiş olacağız. ABD nin jet iha ları bunlar için kullanılacak Bir yandan deli gibi eminim ki asıl iş olan arka plandaki yazılımları algoritmaları yapay zekaları hazırlıyorlar bunlar çok çok zor işler. Bir gün gelecek ABD düğmeye bir basacak Venezuela diz çökecek bir hafta sonunda hiç insan kaybetmeden.

Türkiye iha ları savaş ta kullanan ülke olarak bunun ilk ipucunu hissettiren ülke olduğunu bilelim. Ama gerçek gelecek bunun bin katı ileriden başlayacak ona da hazırlanmak gerek. Benim önerim yetmez ama şaşkın yakalanmamak için en azından 1000 tane mühendisi bir mükemmeliyet merkezinde bu işle çalıştırmak. Yapay zekacılar yazılımcılar istatistikçiler matematikçiler kurmaylar filan.

Eski forumdan beri görüntü işleme algoritmaları için bir merkez kurulsun demiştim dedim dedim en sonunda urdular geçen yılmı ne. Şimdiki isteğim bu. Bizim yapay zeka temelli ağ merkezli otonom savaş için bir mükemmeliyet merkezi kurup bu yeni geleceğin savaş doktirininin esaslarını yazmamız gerek.

Bu aletleri klasik uçakların yerine hayal ederseniz çok yanılırsınız. Çok az zaman kaldı yüzleşmeye ona göre. Tepenizde bir kaç bin böyle hava aracının bir ortak soğuk akıl tarafından yönetildiği vızır vızır 7x24 amansız savaşa hazırlanın hissiyat olarak.

Mesajı Paylaş

putty

Bu konuda düşüncesi olan var mı? Mesajı Paylaş

Osman

Putty, ağ merkezli harp konsepti dediğin gibi askeri tarihte çok önemli dönüm noktalarından biri olarak gösterilecek ileride, ateşli silahlar/büyük yelkenliler çağı gibi, zırhlılar/tank ve uçak çağı gibi. Bence TSK bu çağı yakalamak konusunda çok bilinçli ve istekli şu an için de fena gitmiyoruz. Bu konseptin önemini her geçen gün daha fazla hissedeceğiz. İdlib'te Lİbya'da yaptıklarımız güzel birer örnek. Daha alınacak çok yolumuz olsa da şu an fena değil durumumuz gibi geliyor bana.

Ağ merkezli harp yeteneği olan bir ordunun elindeki envanter de daha kıymetleniyor, olmayan bir ülkenin envanteri birkaç kat faza olsa bile fazla şansı olmayabiliyor. Böyle büyük etkisi olan bir şey. Mesajı Paylaş

putty

#6
Ağu 18, 2020, 01:10 ÖS Last Edit: Ağu 18, 2020, 01:28 ÖS by putty
Ama onun çok ötesinde bir şey bizi bekliyor. Atom bombası kadar kahredici bir şeyle karşılaşacağız orduların ondan öncesi ve sonrası  diye kırılma noktası olacak. Ağ merkezli muharebe çok basite alınarak anılıyor ama orada doğal süreç otonom amansız bir savaşı yönetme yeteneği içerecek.

SOM füzemiz Akıncı ihamız var bunları kim kullanacak kime karşı kullanacak düşmanın değişen taktik durumunu kim yönetecek harekat merkezimi? Bu kadar ağ merkezli muharebe kabiliyetine klasik bir savaş idaresi harekat merkezi artık yetemez terabaytlarca data dolaşacak kıymetlendirilecek yönetilecek bunları harekat merkazindeki haritalarla filan yönetemezler bu işi yapay zekalar üstlenmek kurmaya sadece çatı kararları alma işi bırakılmak zorunda. Buda muazzam bir yapay zeka demektir. Bir savaşı yönetmek öyle havelsan hadi oturalım bir savaş idare yazılımı yapalım demekle olmaz beş bin yazılımcı on yıl onla uğraşmalıki ilk örnekler denemeye başlanabilsin.

Pentagonun şimdi ilk atom bombası için Manhattan projesi gibi gizli bir projeyi yönetiyor bence. Bu uçak gemilerinden havalanan havada yakıt ikmali yapan ve daha kuşku vericisi yakıt ikmali yaptıran uav lar hayra alamet değil bunlar F35 lerin F15 lerin yerine yapılmıyor bu bambaşka bir yeni savaş makinesi ve tek tek değil bir bütün olarak anlam ifade edecek. Bu uçaklar tomahawklar gibi konteynerler de saklanacaklar savaşı bekleyecekler depolarda üst üste sayılarını bile bilemeyeceğiz.

Bir kadro oluşturmalıyız durumu izlemeli hayal kurmalı teknolojinin imkanlarını analiz edip geleceğin kaçınılmaz yönelimlerini tahmin edip çalışma planları takvimleri oluşturmalı önerilerde bulunmalı yol göstermeli. İlk etapta bir kaç yüz akademizyen kurmay filan bunla bir gözlem analiz hayal kurma bir şeyler takip etsinler ortada çok pis kokular alıyorum ben izlememiz şart. 15000 motor gücünde jet ihalar ile ne yapacak bu adamlar terörist bombalamayacaklar helfire ile male ihalardakiler gibi. Bunlar bir haftada Türkiye boyutunda bir ülkeyi dize getirebilecek bir savaş makinesinin ayak sesleri.

Ben Türkiye'nin durumunu karamsar olmaya gerek yok şeklinde görüyorum. Zaten bir baş koymuşluk halimiz var ama bu projelerimizin çatısını oluşturacak asıl şeyi kaçırmamalıyız bu bir füzyon projesi sistemler birliği soğuk akıl yapay zeka muazzam bir iş. Bununlada birileri ilgilenmeli onu kaçırdığımız kanısındayım. UAV yapmak füze yapmak silah yapmak artık yetmez bu şeyi yakalamamız gerek. ABD Rusya Fransa İngiltere Almanya İsrail köşelerine çekildi buna çalışıyor. Nerden biliyorum çünkü her şey icat edildi. Nesnelerin interneti muhabbeti gibi silahların interneti yani. Her şey hazır gibi sadece büyük bir disiplinler arası kadro çok büyük iş gücü ile buna çalışacak icatlık bir yanı kalmadı sadece yaşamı simüle etmenin muazzam zorluğu ile karşı karşıyayız. Trafik ışıklarını her şarta göre çalıştıran bir trafik ışığı yazılımı yapmak neredeyse imkansızdır mesela bunu siz düşünün artık ne büyük iş. Yollarda giden arabaların yazılımı gibi hayatın her şeyini düşünmek gerek savaşı yönetirken  Mesajı Paylaş

matmat26

#7
Ağu 21, 2020, 01:25 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2020, 01:28 ÖÖ by matmat26
https://youtu.be/NzdhIA2S35w


https://www.overtdefense.com/2020/08/20/a-i-pilot-beats-human-in-alphadogfight-trials-finale/

Simülasyon üzerinde Yapay zekâ ile Pilotun havada ki kapışmasında her seferinde yapay zeka galip gelmiş.

Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

onkomd

Putty,
Soylediklerinde cok haklisin. Bundan yedi sekiz sene once ilk TF-X projesi ciktiginds SSF'de parayi IHA'lara yatiralim dedigimde aslinda bu dedigin gelecehi kastediyordum. ABD'nin Siha ile ilk bombalamasinin 2002 yilinda oldugunu dusunursek su anda ne kadar ileride olduklarini biraz daha iyi anlayabiliriz. Aynen dedigin gibi cok buyuk ihtimalle algoritmalar uzerine calisiyorlar.

Bizimkilerin de bos durdugunu sanmiyorum. Yalniz bu ag merkezli harp ile SIHA'lari gelistirmeden once doktrin uzerinde karar kilmak gerekli diye dusunuyorum. Ornegin sihalarin kullanim sekilleri cok farkli olabilir => kamikazeden tut, f15 buyuklugunde ucaklara kadar degisik sekillerde degisik taktikse amaclar icin kullanilabilir. Ag merkezli harbin de burada yeri farkli olacaktir.

Tabii hicbir sey zararsiz degil. Amerikalilar bu ag merkezli harp isini cok gelistirdiklerinde soyle bir seyden sikayetci olmuslardi => sahadaki askerin inisiyatif alma hakkinin azalip, ust komutanin ufak detaylara takmasi/ takilmasi.

Tabii sen yapay zeka diyorsun ama hava araclari icin yapay zeka gelistirmek gorece kolay iken, kara harbi icin bir yapay zeka gelistirmenin imkansiza yakin zorlukta oldugunu dusunuyorum

Guzel konular bunlar. Fikir jimnastigi yapmak lazim Mesajı Paylaş

ziya

#9
Ağu 21, 2020, 03:47 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2020, 03:54 ÖÖ by ziya
milsoft firmasının da vhf/uhf ses veri iletişim ağı sistemi var,bu sistemlerin tam karşılığı link-11 mi oluyor? Milsoft un ayrıca hem ses hem görüntü fizyonu yapan suüstü ve sualtı gemiler için yapılmış bir ağ sistemi daha var,ihem hava platformların hem uydu ve hem de gemi ve denizaltılar arasında pek çok sensörlerden  gelen bilgileri paylaşıyor Mesajı Paylaş

putty

#10
Ağu 21, 2020, 05:34 ÖÖ Last Edit: Ağu 21, 2020, 05:37 ÖÖ by putty
Ağ merkezli muharebeyi avionik elektronik yazılım yada haberleşme protokolleri gibi görmek çok büyük yanılgı olur. Bu başlarken hayali kurulamayacak kadar karmaşık bir yeni füzyondur savaşma gerçeğidir. 1. Dünya savaşındaki siperden sipere savaşlar ne kadar çabuk demode oldu ondan öncede bir sürü şey yüz yılda bir kaç defa demode oldu kaleler anlamsızlaştı mesela yada meydan savaşları. 2. Dünya savaşı ile başlayan hava hakimiyeti tesis edince her şeyin bitmesi savaşın kazanılmasının garantilenmesi bu yeni şeyle kısmen demode olacak.

Bizimde bu trene geç kalsak bile yetişip atlama şansımız olacaktır ben en kötü senaryoda bile bir çıkış toparlanma yakalayabileceğimiz düşünüyorum. Ama olayın farkında olmamız daha iyi olur. Bence farkındayız da. Mesajı Paylaş

Lcd

Ağ merkezli muharebe bana göre 2 tarafı keskin kılıç. Araçlar bir birleri ile haberleşebilmek için ortama sinyaller yayıyorlar. Her ne kadar şifrelenmişte olsa bu sinyaller takip edilebilir, çözülebilir yanlış yönlendirilebilir Casusluk yada Fransızların Arjantin'e karşı İngilizlere kodları verdiği gibi başka ülkelere verilebilir . İran ın Amerikanın süper gizli iha sını hiç zarar vermeden indirmesi gibi olaylar başa gelebilir ve bunlar çok geç olmadan farkedilemez. Bu konuda kendi teknolojimizi geliştirmemiz elzem olduğu gibi bu teknolojiye karşı tedbir geliştirmek daha büyük elzem. Bana sorarsanız Rusya ve Çin karşı tedbir alanında çok ciddi çalışmalar yapıyorlar Mesajı Paylaş

putty

#12
Ağu 22, 2020, 09:06 ÖÖ Last Edit: Ağu 22, 2020, 09:07 ÖÖ by putty
Bu haberi biliyorsunuz forumda geçti yapay zeka pilotu yenmiş. Öyküsüne bakınca kurulan ekipler yarışlar filan bu yönde bir projeyi hissettiriyor. Bunlar dediğim ağ merkezli muharebe ye ait süper savaş makinesinin çalışmaları aslındaAmerikan ordusu tarafından kullanılmak üzere yeni teknolojiler üretmekle sorumlu ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA'nın "AlphaDogfight Trial" yarışması kapsamında gerçekleştirilen it dalaşı karşılaşmasında, Heron Systems tarafından geliştirilen yapay zeka sistem gerçek F-16 savaş pilotunu yenmeyi başardı. Roket değil sadece top atışı üzerinden gerçekleştirilen ve tamamen sanal ortamda yapılan karşılaşmada gerçek pilota 5-0 üstünlük kuran yapay zeka sistemi, aynı zamanda Lockheed'in geliştirdiği yapay zeka sistemini de geride bırakmayı başardı. Bu da önemli bir başarı olarak tarihteki yerini aldı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter