Meteksan MİLDAR, OKİS ve RETİNAR OPUS

Başlatan Tuğra, May 21, 2017, 09:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Tuğra

May 21, 2017, 09:15 ÖÖ Last Edit: Şub 24, 2019, 07:11 ÖS by Yönetim
METEKSAN Savunma MİLDAR, OKİS ve RETİNAR OPUS Sistemleri IDEF 2017

https://www.youtube.com/watch?v=xRsAPK2_gYE&t=0s Mesajı Paylaş

MSG

#1
Şub 24, 2019, 07:08 ÖS Last Edit: Şub 24, 2019, 07:11 ÖS by Yönetim
MİLDAR'ın yerinden önce, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri videosunda yer alan tasarımda MİLDAR'a yer verilmesi çok önemli, bu sisteme çok yatırım yapıldı, üzerinde çok emek var, bu açıdan MİLDAR'ı platform üzerinde görmek çok önemli bir gelişme, tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.
MİLDAR'ın sözleşme görüşmeleri sırasında, muadillerinin özelliklerinin üstünde gereksinimlerin belirlendiğini söyleyebiliriz. MİLDAR; ağırlık, azami menzil ve çoklu hedef takibi gibi özellikleri açısından örnek olarak Longbow'dan daha üstün olduğunu, testlerde ispatlamış durumda.
MİLDAR entegre edildiğinde dünyadaki az sayıda örneğinden daha hafif, daha ufak ama daha performanslı, teknik olarak daha iyi bir sistem olacak, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini artıracak, önemli bir kuvvet çarpanı olacaktır.
Kötü hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma, alçak irtifa ve düşük görüş şartlarında pilota pozisyon farkındalığı kazandırma gibi önemli operasyonel avantajlar da sağlayacak.
MİLDAR'ı tek başına düşündüğünüzde en doğru yer gövde altı mıdır rotor üstü mü burun mu, bu tartışılabilir tabii. Ancak helikopterin tasarımı, operasyonel konsepti, diğer sistemler vb. bir bütün olarak değerlendirilerek, bu aşamada böyle bir karar verilmiş diye düşünüyorum.
Önümüzdeki dönemde süreç ilerlediğinde daha detaylı konuşabiliriz.
Kaynak:@buakbas Mesajı Paylaş

swat

Longbow ve Mildar'ın karşılaştırmalı rakamsal değerleri var mı? Mesajı Paylaş

Terra

"MİLDAR" yerini buldu

Meteksan Savunma, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda Helikopter MİLDAR'ı yeniledi. Modern taarruz helikopterlerinin ateş gücünü önemli ölçüde arttırarak bir güç çarpanı yaratacak yeni Helikopter MİLDAR, IDEF 2019'da tanıtılıyor.

Meteksan Savunma, T129 ATAK helikopterine entegre edilen ve proje kapsamındaki kabul testleri 2017 yılında başarıyla tamamlanan Helikopter MİLDAR'ı, gelişen kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda özkaynakları ile yenileyerek geleceğe taşıyor. Hedef Tespit Takip (HTT) ve Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliklerine sahip, Türkiye'nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Helikopter MİLDAR, sadece dış geometrisi değil mimarisi de değişen ve gelişen yeni versiyonuyla IDEF 2019'da, pal üstüne entegre edilmeye hazır konfigürasyonu ile sergileniyor.

Sözleşmesi Şubat ayında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi kapsamında geliştirilecek helikopterin de ana algılayıcılarından biri olması beklenen Helikopter MİLDAR, platform entegratörünün tercihleri doğrultusunda, helikopterde farklı konumlara entegre edilebilecek. IDEF'te sergilenen pal üstü konfigürasyon ise özellikle çevresel şartlar konusunda en zorlu entegrasyonlardan biri olması nedeniyle radarın, diğer konumlara da entegre edilebilirliğinin göstergesi olacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, yeni Helikopter MİLDAR'ın, yenilikçi yönlerinin bir göstergesi olduğunu vurguluyor: "Helikopter MİLDAR, savunma sanayisinde Ar-Ge ve yenilikçilik kavramlarına verilebilecek en güzel örneklerden biri. Bu konu üzerinde çalışmaya başladığımızda, Türkiye'de, milimetre dalga radarı alanında, daha önceden geliştirilmiş bir ürün yoktu. Hem bu alandaki teknolojileri özgün olarak geliştirdik hem de Helikopter MİLDAR'ın ilk sürümünün, modern atış kontrol radarlarında bulunan tüm işlevselliğe sahip olmasını sağladık. Bu arada gelişen kullanıcı ihtiyaçları, daha farklı fiziksel boyutları ve entegrasyon seçeneklerini gündeme getirdi. Biz de geliştirdiğimiz teknolojilerimizi, daha farklı bir mimariye uyarladık ve tam da kullanıcının istediği gibi bir çözüm ortaya koyduk. Yenilenmiş hali ile Helikopter MİLDAR'ın, taarruz helikopterlerinin geleceğinde, önemli bir yer edinmesini bekliyoruz."

http://defenceandtechnology.com/2019/04/30/mildar-yerini-buldu/ Mesajı Paylaş

TULGA

Çok şükür sonunda pal üzeri yerleşim mimarisine kavuştu Mildar. Şimdi sırada Atak II ana rotor üzerine yerleşim için gerekli çalışmanın proje ile birlikte karar alınmasında. Mesajı Paylaş

HDS

Kavuştu da, bu Atak I'de Mildar ol-a-mayacak demek de oluyor. Hevesler başka bahara.


Haydi bakalım Temel Hoca, bakalım çıkarabilecek misin Atak II'yi? Mesajı Paylaş

petibor

Şu radom içinde dönen bir anten olsa böyle bir abuk şekli olmaz demekki AESA radar olacak yeni çalışma. Öyle olunca eğer biz yer bulamadık ise ATAK1 de bu koca kütleye o zaman bir tane AESA anten uygun istikamete o zaman sabit konur onunla yetinilir 360 derece şartmı F16 bile o kabiliyeti yok. Leonardo da almış gelmiş AESA radarını zaten fuara.

Mesajı Paylaş

ocay

O frekanslar AESA tipi radarlara uygun olmayabilir.

Bu radar ağırlık boyut olarak epey iyi gibi Mesajı Paylaş

Terra

Retinar PTR-X göreve başladı

Meteksan Savunma'nın milli imkanlar ile geliştirmiş olduğu Retinar Çevre Gözetleme Radarları ailesinin, özellikle kritik tesislerin güvenliği için kullanılan modeli Retinar PTR-X, Antalya Havalimanı'nda göreve başladı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi gerçekleştirilen projede Havelsan Teknoloji Radar (HTR) şirketinin Ana Yüklenici olarak entegre güvenlik sistemini kurduğu Antalya Havalimanı'nın radar sistemi 2018 yılı içerisinde Retinar PTR-X seçilmişti. Tüm çevre güvenliğinin sağlanması için havalimanının çeşitli bölgelerinde konuşlandırılan Retinar PTR-X radarlarının kabul testleri başarı ile tamamlandı. Böylece Avrupa'dan sonra Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Türkiye'de de bir havaalanında çevre güvenlik radarı olarak kullanıma alındı. Ayrıca füzyon algoritması altında çalışan çoklu Retinar PTR-X radarlarının Coğrafi Bilgi Sistemi destekli HTR güvenlik yönetim sistemine tam entegre edilerek kullanımı, havaalanları başta olmak üzere kritik bölgelerin güvenliğinde fark oluşturan, özgün ve yenilikçi bir uygulama olarak ortaya çıktı.

Retinar PTR-X, sınır ve bölge güvenliği için tasarlanan, insan tespit ve tanıma için özelleştirilmiş, seçilebilir tarama modları ve 2-16 rpm arası tarama özelliği ile öne çıkan, sabit veya araç üstü kullanıma uygun orta menzilli çevre gözetleme radarıdır. En gelişmiş radar teknolojilerini kullanan Retinar PTR-X, geniş alanlardaki insan, hayvan, araç gibi hareketli hedefleri otomatik olarak tespit ve takip eder. Tespit ve takip yaptığı hedeflere beraber kullanıldığı kameraları otomatik olarak yönlendirebilir. PTR-X kesintisiz ve farklı hızlarda seçilebilir tarama özelliği ile kamera veya dürbün gibi diğer gözlemleme yöntemlerine göre daha az hata oranına sahiptir ve bölgedeki tüm hareketlilik her an kontrol altında tutulur.

Teknik Özellikler

Çalışma frekansı: Ka BantTarama- takip ve analiz-tanımlama modlarıSistem mimarisi: Özelleştirilmiş darbe-dopler, darbe sıkıştırmalıTespit menzilleri:Yürüyen insan: 6 km (RKA 1 m2)Küçük araç: 12 km (RKA 10 m2)Büyük araç: 16 km (RKA 30 m2)Donanımsal sınır: 24 kmMenzil çözünürlüğü: 3 mAçı çözünürlüğü: 2°Çalışma sıcaklığı: -30º C / +55º CDepolama sıcaklığı: -40º C / +60º C

http://m.defenceandtechnology.com/2019/10/30/retinar-ptr-x-goreve-basladi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter