ASELSAN IFF Mod 5/S Cevaplayıcı

Başlatan Karabasan, Nis 01, 2020, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

F-16 uçaklarında dost-düşman sorgularını yapacak ASELSAN IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazların seri üretimine geçildi.


ASELSAN, görev icra eden dost platformların sorgulama ve cevaplama yöntemiyle hızlı ve doğru şekilde teşhis edilmesini sağlayan dost-düşman tanıma ve tanıtma sistemlerini Hava Kuvvetlerine kazandırıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere, 2018'de IFF Mod 5/S cevaplayıcı, kısa-orta menzilli sorgulayıcı, uzun menzilli sorgulayıcı, birleşik sorgulayıcı-cevaplayıcı sistemlerinin geliştirilmesi, seri üretiminin yapılması ve platformlarla birleştirilmesine yönelik sözleşme imzalandı.

Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi Mod 5 (IFF) Tedarik ve Proje Sözleşmesi kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM uçaklarına ASELSAN tasarımı ve üretimi IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazlarının entegrasyon faaliyetlerine başlandı.

Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı ana yükleniciliğinde IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazın tasarım faaliyetleri tamamlandı, seri üretime geçildi.

Uçaklar üzerinde entegrasyon faaliyetleri ise Mikro-Elektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı sorumluluğunda devam ediyor. Bu kapsamda, prototip uçakta entegrasyon faaliyetleri tamamlandı, ilk uçuş testi başarıyla gerçekleştirildi.

https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/88e4063b-7018-4331-b06e-f0cb513ac64c/2020%2F04%2Faselsan.jpg
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/f-16lar-dostu-dusmani-aselsan-ile-ayiracak/1787312
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Hard-Kill

Milli IFF Mod-5 sistemleri KMS platformlarında


Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile ASELSAN arasında yürütülmekte olan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemleri (IFF MOD-5) Projesi kapsa­mında tedarik edilen Milli IFF Kısa/Orta (K/O) Menzilli Sorgulayıcı Cihazlarının, ATILGAN/ZIPKIN Kaideye Monteli Stinger (KMS) Plat­formlarına entegrasyon çalışmaları, ASELSAN tarafından yürütülüyor. Entegrasyon faaliyetleri kapsamında bir adet ATILGAN ve bir adet ZIPKIN Sisteminin yer ve uçuş testleri Konya'da gerçekleştirildi.https://www.savunmasanayist.com/milli-iff-mod-5-sistemleri-kms-platformlarinda/ Mesajı Paylaş

orko_8

NATO'nun Mod 5'e geçiş için belirlediği mühlet 2020 idi diye hatırlıyorum; hatta galiba 2020 Haziran'dı. Bu proje(ler) bu geçiş kapsamında yürütülüyor. Üye ülkelerin tüm IFF sistemleri Mod 5'e geçmek zorunda. KMS'lerin IFF'leri Thales üretimiydi yanlış hatırlamıyorsam. Bu vesile ile milli üretim sistemlerle değişmiş oldular. IFF sorgulayıcı/yanıtlayıcı içeren diğer hava, kara ve deniz platformları da peyderpey değişir. Mesajı Paylaş

anafor2016

KMS platformlarında çalışan IFF sistemi kalkan radarı üzerine mi takılıyor? Eğer KMS araçları üzerinde de bir IFF varsa , optik sistemin gösterdiği yöne doğru mu çalışan bir sistem?

Mesajı Paylaş

orko_8

Atılgan / Zıpkın'ın kendi IFF sorgulayıcı / cevaplayıcı sistemi var. Kalkan'dan bağımsız. Taretteki kutu şeklindeki yapı IFF'in anteniydi diye hatırlıyorum. Mesajı Paylaş

anafor2016

IFF ile ilgili en çok merak ettiğim şey. Elektronik olarak sorgu yaparken yayılım yapılan Elektro manyetik dalga düşmana yerini bildiren bir duruma sebep olmuyor mu?

Ek olarak optik sistem o an 4 adet uçan aynı cins cisme bakıyorsa hangisini sorguladığını nasıl anlar? Optik sistem ile elektro manyetik dalga kullanarak haberleşen sistemler nasıl sync oluyorlar? Cidden merak ettim doğrusu. Tabi bu sistem farklı ülkelerde de var ve kullanılıyor. Muhtemelen uyumlu olarak çalışan bir çalışma metodolojisi geliştirilmiştir.

 
  Mesajı Paylaş

Baltica

Evet, IFF sisteminin remitteri, yeterli bant genisliginde yayin yapiyorsa, PET tipi radarlarla tesbit edilip, hava aracinin yeri belirlenebilir.

Ancak, dusman hava sahasinda, derin darbe gorevindeki pek cok senaryoda, ucak, IFF sistemini, telsizini hatta bazen kendi radarini kapatacaktir zaten. Mesajı Paylaş

HDS

Omuzdan atılan Stinger'ın da IFF sorgulayıcısı var. Mesajı Paylaş

Baltica

HDS hocam tabii ki, yer biriminde ki interrogater yayinin yerini cografi clutter yuzunden PET radarla tesbit edemezsin, ama cografya musaitse (Col, acik ova, deniz vs.) ve bant genisligi yeterliyse, teorik olarak, onun bile pasif radarlarla tesbiti mumkun. Tabii, yerini yuksek dogrulukla tesbit edemezsin ama yayini yakalarsin. Yeter ki, yeteri kadar uzun sure yayin yapsin. Mesajı Paylaş

Fedaykin

Duty Cycle %1'miş dolayısıyla pasif tespit için çok riskli görünmüyor aslına bakarsanız. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter