Ağ Merkezli Muharebe Mükemmeliyet Merkezi

Başlatan petibor, Kas 06, 2019, 06:22 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Kas 06, 2019, 06:22 ÖS Last Edit: Kas 06, 2019, 06:45 ÖS by Yönetim
Türkiye'de ağ merkezli muharebe üzerine çalışması gereken  enstitü benzeri mükemmeliyet merkezinin oluşturulması gerektiğine inanıyorum. Dünya bu konuda daha neyi nasıl yapacağına bile karar veremedi tam olarak. Bizimde ulusal olarak bu beyin fırtınalarının dışında kalmadan çok daha ciddi şekilde biraz kurumsal devamlılık çerçevesinde çalışmamız lazım. Elektronik harp gibi bu alanda ülkelerin başkaları ile paylaşmakta kıskançlık yaşayacağı muhakkak olan bir kazanım bu yüzden nasılsa bir gün iş başa düşecek bunu şimdiden işi sıkı tutarak ucundan yakalayalım.
Bu çabaları Aselsan, Havelsa, TSK leri gibi yapılar içinde disiplinsiz şekilde sürdüremeyiz. Geleceğin belirleyici faktörü olacak bu ağ merkezli muharebe teknolojileri. Standarları protokolleri taktikleri kuralları teknolojileri ihtiyaçları bir merkezden yönetmek ve kurumsal hafızayı derli toplu bir araya getirmek gerek. Bunca silah araç gereç artık bir ağ merkezli muharebe enstrümanı olarak ulusal motifimizde yerini almalıdır. Bu silahlarımızın anlamına bütük çarpan etkis iyaratacak. Bizim bu seviyeden sonra artık hiç bir silahı mühimmatı platformu avioniği taktiği bu ağ merkezli muharebe kurgusu ile şekillendirmeden düşünmeden bir şey üretme projelendirme hakkımız yok. Ürünlerimiz artıkbu ulusal motifin içinde anlamlanmalı
Böyle sağda solda şahane ürünler mühimmatlar platformlar artık bende bir hissiyat boşluğu yaratıyor bir şey eksik burada gemi uçak bomba füze ile iş bitmiyor bu ürünler ulusal ağ merkezli kurgumuzda nasıl yer alacak buna kim çalışıyor bombayı yapan mühendisin bunla alakası olamaz yetmez onun ilgisi bu işe.
Ulusal algoritma projem, yapay zeka görüntü işleme mükemmeliyet merkezi önerim bu sene en nihayeti birilerince fark edildi bir rahat ettim. Şimdiki hedefim ulusal ağ merkezli muharebe mükemmelliyet merkezi enstütüsü kurdurmak. Bu konuyu sık sık hatırlatacağım

Ağ merkezli muharebe mükemmelliyet merkezi projesi fikirlerim şöyle
Bu kadro bir ürün geliştirme kadrosu değil beklentiye girilmeden kavramsal tartışmaları izleyen takip eden bilgi havuzunu dolduran en azından şimdilik özgür çalışan bir proje baskısı yüklenmeden çalışan bir yapı olmalı. Çünkü dünyada daha ne yapacağına tam karar vermedi bu alanda. Yavaş yavaş hem dünyanın NATO nun standartları içselleştirilir hem yönelimler analiz edilir kemde kendi fikirlerimiz üzerine çalışılır. Bu yapı Aselsan Havelsan SAGE gibi kuruluşlarca hem desteklenmeli hemde bu hedef için otorite olarak orkestra şefi gibi kural koyucu misyon üstlenmeli. Tabi ulusal istişareler uzlaşılar ile filan artık onları işi yöneten kadrolar belirleyecek. Nerede bizim Ağ merkezli muharebe otoritemiz dünya gümbür gümbür buraya gidiyor. Mesajı Paylaş

ozbey

bu  kavram  en  iyi  ABD  bünyesinde  uygulanıyor,  bunun   nedeni  hem  onlar  okyanus  içinde  bir  kıta,  hem de   tehdit  algılamaları  sabit.  asya  kökenli  tehditlere  özelleşmiş  bir  savunma  felsefesi  var.

yine de  ülke  dışında   merkezden  uzaklaştıkça   uygulayabilecekleri  ağ  merkezli  harpte  açıklar  ortaya  çıkacağını  düşünüyorum  ben.

bizim  hem  coğrafyamız  çok  çeşitli,  hem de  tehdit  algımız  onlarınki  gibi  sabit  değil;  bu  yüzden  tüm  ülke  için  tek  bir  ağ  merkezli  harp  felsefesi  yerine   tehdit  sahaları  için   özel  çözüm  paketlerinden  oluşan  birden  fazla   harp  sahası  tanımlamak  bence  daha  verimli  olur.

söz gelimi doğu  kökenli  tehditlerin   öne  çıkacağı  a  sahasına  özel  bir  savaş  meydanı  kurgularken,  b  sahasına   da  ayrı  bir  meydan  kurgulamak  gerekebilir.

şimdilik  nato  standartları da  standardizasyonu  sağlıyor;  ama  bunun  yanında  artık  Türk  standartlarını da   düşünmeye  başlamak  faydalı  olur.

standardizasyon  sorunu  çözüldükten  sonra    da   komple  bir savaş  meydanı  kurgulayıp  bu  meydanda  bizi  başarıya  ulaştıracak  felsefesi  olan  aletler  yapmaya  gelecek  sıra.

yani  f35'ten  daha  iyi  uçak   yapalım değil  bu  kesinlikle,  böyle  olamaz.

somutlaştırmak  için   Battalgazi   surların  üstünden  atlıyor  ve  bir  şekilde  o  bayrağı  sura  dikiyor.
biz de  uçak  yapacağız  diyelim.  uçak  Battal  olsun,  karşısındaki  düşman da  sur  olsun.

bizim  battal  hangi  surun  üstünden  nasıl  atlayacak?   hangi  marifetle  o  surun  üzerine  o  bayrağı  dikecek?

felsefesi  olan   alet budur  işte.  bunun  erdemini  anlayabilirsek  dünyanın  en  iyi   aletini  yapmak  zorunda  olmadığımızı da  anlarız.

saygılar.
Mesajı Paylaş

putty

#2
Mar 08, 2020, 01:05 ÖÖ Last Edit: Mar 08, 2020, 01:11 ÖÖ by putty
Başlığımı diriltmek için bilhasa buraya koyuyorum bu alıntımı. Gerçi bu gazeteler karikatürize gazeteler yalan bunların ata sporu olmuş umarım aslı vardır yazdıklarının

bu küçük firmalar beni çok şaşırtıyorlar. Firmanın siteside bu https://www.onur.net/trHenüz dünyada karşılığı yok' İdlib operasyonunda kullanılan müthiş sistem
İdlib operasyonunda kullanılan ve dünyada büyük yankı bulan Hava Savunma Telsiz Ağı Sistemi, yer istasyonundaki SİHA pilotlarının hem savaş uçakları hem de cephedeki birliklerle anında iletişim kurmasını sağlıyor.


   
 
'Henüz dünyada karşılığı yok' İdlib operasyonunda kullanılan müthiş sistem
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın 8 yıl önce millileştirilmesi için çalışma başlattığı 'Hava Savunma Telsiz Ağı Sistemi' (HSTA), bugün tüm dünyanın konuştuğu İdlib'deki SİHA konseptli hava harekâtına damgasını vurdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullandığı yerli ve milli sesli haberleşme sisteminin İHA için üretilen versiyonu, İdlib'deki hava harekâtında ANKA-S tarafından kullanıldı. Sistem, İHA üzerindeki telsiz röle kabiliyeti sayesinde yer kontrol istasyonunda görevli SİHA pilotunun operasyon sahasındaki tüm hava ve kara unsurlarıyla telsiz üzerinden iletişim kurabilmesini sağlarken aynı zamanda çevre unsurların birbirleriyle konuşabilmesini de sağlıyor. Böylece harekât sırasında birliklerin güvenli bir şekilde intikal yapabilmesine aracılık ediyor. Kripto özelliği sayesinde haberleşme sırasında sızmaların önüne geçiyor.

'Henüz dünyada karşılığı yok'
HSTA'nın üreticisi ONUR Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Noyan Dede, "İdlib'de harekâtın bütün sesli iletişimi HSTA üzerinden yapılıyor" diyerek şu bilgileri verdi: "Bu sistemin henüz dünyada karşılığı yok. Sistem hareketli hedeflerin gerçek zamanlı olarak işaretlenip, koordinatların anında diğer muharip unsurlarla paylaşılmasını sağlıyor. Sistem aynı zamanda uçaktaki telsizi röle gibi kullanarak yerdeki unsurlara haberleşme desteği de sağlıyor. Örneğin coğrafi engeller sebebiyle birbirleriyle telsiz görüşmesi yapamayan unsurlar ANKA'daki telsiz rölesi sayesinde telsiz kullanabilir hale geliyorlar."

https://www.yeniakit.com.tr/haber/henuz-dunyada-karsiligi-yok-idlib-operasyonunda-kullanilan-muthis-sistem-1108374.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter