Roketsan TRG Füze Ailesi

Başlatan yasharP, Eki 24, 2019, 02:10 ÖS

« önceki - sonraki »

yasharP

Eki 24, 2019, 02:10 ÖS Last Edit: Eki 24, 2019, 10:15 ÖS by Yönetim
https://www.savunmasanayist.com/haberler/roketsan-trg-fuze-ailesini-deniz-platformlarina-sunuyor/

Trg122 , trg230, trg300 topçu roketlerini Deniz platformlarından atmak için özel kundak geliştirme çalışmaları başlatılmış.

Acaba hangi gemileri düşünüyorlar.
Bilhassa son iki roket 70-110 km arası mesafeden kara ve sahil hedeflerinin gemilerden hassas olarak vurulabilmesi açısından oldukça önemli.

Bir sonraki adım uçaklardan atılan trg300 olmalı. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Yer var mı bilmiyorum ama yarı ömür moderinasyonunda barbaros sınfına trg-230 veya 300 çok yakışırdı. Bu arada yeni hücumbot projesi için trg-122'yi hep düşünmüşümdür. Mesajı Paylaş

petibor

Çıkartmada kıyı başını tutmak için bu isabetli ateş destek silahlarına çok ihtiyacımız olduğu ortada. Şu ana kadar 76 mm top vardı bu düşünülemez bile neredeyse satıhtan kıyıya bir silah yok gibiydi. Uçaklar var tabi onu ayrı tutuyoruz mutlakada çok etkili kullanma yolları geliştirilir uçaktada ama bu gemideki uçakları destekleme açısından çok şahane. Güdümlü olması önceden hazırlanmış hedefleri topluca bertaraf etmek için şahane bir çözüm. Burada biz silahlarımızı yaptıkça taktik kullanım yollarını geliştirdikçe önümüze hep SAR uçak eksiği çıkıyor. Adanın kıyı başındaki trafiği 50 -100 km uzaktan bir SAR uçak kesintisiz takip edip bu silahlara hedef bilgisi iletebilmeli mutlaka. ANKA var ama kısa erimli bu radar bize northrop grumman e-8 joint stars gibi uçak lazım yada bir tık altı ama ANKA yetmez. Silahlarımız çok muhteşem olmaya başladı gemiye güdümlü topçu roketi koyuyoruz vay be Mesajı Paylaş

farabi

Eki 24, 2019, 10:10 ÖS Last Edit: Eki 24, 2019, 10:19 ÖS by farabi
@petibor, SAR yanısıra LIDAR, R-ESM/ELINT ya da EO/IR kamera ile Otomatik tanımlama sistemi ve geniş bant iletişim modulünü günlerce 70.000ft üzerinde tutacak ; stratosferik, güneş enerjili insansız hava aracı, sahte uydu ya da HAPS. Böyle bir konsept gelişiyor, öncülerinden biri olan Qinetiq'e ait Zephyr projesi şuan Airbus DS çatısı altında devam ediyor. Konsept gösterimi şurada , 55. saniyeden itibaren : https://www.youtube.com/watch?v=qCL1e1MJtSw Animasyonda Zephyr SAR modulü ile taradığı sektörleri ve tespit ettiği hava savunma unsurlarını gerçek zamanlı olarak harekat merkezine iletiyor. Sivil kullanım alanıyla ilgili bir başka animasyon : https://www.youtube.com/watch?v=G-LGG-6yNDQ Internet.org projesi kapsamında Facebook'un fonladığı Aquila adında 90.000ft yüksekliğe kadar tırmanabileceği söylenen bir hava aracı projesi daha vardı , son durumu nedir bilemiyorum. Neticede ortada pek çok proje var ve ileride askeri kullanımı yaygınlaşabilir. Sanıyorum Türkiye'de bu alanda çalışma yapabilecek tek kurum TUSAŞ'dır.

Mesajı Paylaş

petibor

Bunlar teknolojiye sahip ülkelerin süper güçlerin kendilerine sakladıkları oyun belirleyici kabiliyetlerin en başında gelenlerden birisi. 19 günde ABD nasıl Irak ı işgal etti biz bir sur içi mahallesini üç ayda ele geçirdik insnalar inanamıyor Amerikan başarısına ama adamlar bu SAR uçakları ile 7 - 24 bütün Cepheyi 200 km derinliğe kadar bütün araç trafiğini izlediler hedefleri tespit ettiler hücuma geçince her motorize aracı gidip kordinatında vurdular bütün birlik hareketlerini izlediler tahkimatları gördüler yığınağı kaydırmaları gördüler. SAR uçağın olmadan savaş desen bir Amerikan generali sudan çıkmış balığa döner bu çağda heralde. Çaktırmıyorlar ses etmeden reklamını fazla yapmadan bu yetenekleri kullanıyorlar. 4 tane HEIK var SAR yeteneği olan uçağımız yok alalım diyende daha yok garip yani. Bizim için sorun yok çok belli yakındır adını duymamız bu projenin ben sorun etmiyorum. Ama böyle 90 bin fit filan bizim için her renk bitti bir fıstıki yeşilmi kaldı gibi olur. SAR uydu projemiz var uçaklarıda programa koyalım bize yeter bu şimdilik. Basit bir ara çözüm neden denemiyoruz ben onu anlamıyorum ANKA ya SAR radar yaptık bunu 100 km menzilli bir pod filan yapamazmıyız CN 235 e filan koyarız 6 saat uçar havada yada 10 saat biraz ek yakıt tankı ile filan uçağın içi boş çünkü. Biraz gevşeğiz SAR radar konusunda çünkü yaparız gibi geliyor bana. Jet lerin radarı ile bu olmaz geriyede platform kalmıyor bu gevşeklik rahatlık beni sinirlendiriyor bazen SAR radarsız ordumu olur bunca modern sistem varken. Uçaklar güzel mühimmatlar güzel ama cephe derinliğini izlemiyoruz gerçek zamanlı olarak bu nasıl iş. Neyse sorun değil yaparız biz bunu yakında bence. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Sayın peti, forumdaki e-8 joint stars tarzı bir uçağımızın olması gerektiği ısrarına hep katılmışımdır. Abd'nin e8'leri envanter dışına çıkmaya yakınlaşıyor galiba belki ikinci el yapılır... Mesajı Paylaş

yasharP

Trg300 110-130 km menzilli süpersonik bir roket.
Eğer havadan yüksek hızda giden bir jetten bırakılırsa yerçekimini yenmek için harcadığı yakıttan yapılacak tasarrufu menzil arttırımında ve 150kg olan patlayıcı başlık büyütülmesinde kullanabiliriz. Bu durumda süpersonik hiza sahip maliyet etkin  "stand-off" hava-yer füzesi görevi görür.
İsrail bu işi yapmış. Biz niye yapmıyoruz?
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter