Türkiye’nin Deniz Projelerindeki Son Durumu

Başlatan R.A.K, Eki 16, 2019, 04:50 ÖS

« önceki - sonraki »

R.A.K

Eki 16, 2019, 04:50 ÖS Last Edit: Eki 16, 2019, 05:19 ÖS by Yönetim
Türkiye'nin deniz projelerindeki son durumu

14-15 Ekim 2019 tarihinde Ankara'da düzenlenen Deniz Sistemleri Semineri'nde konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse önemli açıklamalarda bulunarak çeşitli projeler ile ilgili bilgiler verdi. Defence Turk Deniz Sistemleri Semineri'ni takip ederek SSB tarafından Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için gerçekleştirilen projeleri derledi.

Bazı öne çıkan hususlar:
Lojistik destek gemisi projesinde  Selah Tersanesi konkordato ilan etti finansal sorunlar yaşadı. SSB firma ile  sözleşmeyi fes etti. Ancak proje devam edecek. Projede gecikme dışında bir kayıp olmayacak.

Hava yastıklı çıkarma gemisi projesi -TCG Anadolu havuzlu çıkarma gemisi için- önümüzdeki yıl (2020) için planlamaya alındı.

Acil müdahale dalış eğitim botu Desan tarafından yapılmakta. Kasım ayında 2 gemi denize indirilecek.

STM ile SSB arasında MİLGEM Projesi beşinci geminin (İ Sınfı) sözleşmesi imzalandı. Proje 27 Eylül tarihinde efektif hale geldi. MİLGEM Projesi için geçmişte STM ile prototip gemi dizayn hizmetleri platform inşa dağıtım malzemeleri için için sözleşme imzalanmıştı. 5. gemide (İ  Sınıfı 1. Gemi) ise tamamı ile STM ana yüklenici oldu.

MİLGEM Projesi İ Sınıfı Fırkateyn dikey atım sistemi için ROKETSAN ile sözleşme imzalandı. Amerikalı Lockheed Martin firması ile ihraç lisansını bekleniyor..

ABD menşeli Mark 41 Dikey atım sistemi (VLS) yerine milli dikey atım sistemi MİDAS için Roketsan ile proje yürütülmesi ve Aselsan'ın da sürece dahil edilmesi bekleniyor.

Detaylar: https://www.defenceturk.net/deniz-sistemleri-projelerinin-genis-kapsamli-son-durumu

Mesajı Paylaş

R.A.K

ASELSAN'ın Deniz Sistemleri Üzerine Faaliyetleri

Bazı öne çıkan hususlar:

Aselsan, bu zamana kadar 224 adet deniz platformu projesi gerçekleştirdi. On iki metrelik botlardan fırkateynlere kadar geniş bir platform skalasında çalışmalar icra edildi. Firmanın iştirak ettiği yeni gemi inşa faaliyeti sayısı 74, 50 adet modernizasyon projesi ise devam ediyor.

Aselsan, 76mm ve 127mm silahların Atış Kontrol (A/K) sistemlerini üretmekte ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına sunmaktadır.

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına cevaben roket atıcı sistem tedarik edildi.1

Aselsan'ın geliştirdiği torpido ve torpido karşı tedbir sistemleri MİLGEM kapsamında inşa edilen F 513 ve F 514 gemilerinde inşa sırasında entegre edilmişken, F 512 ve F 511'e de retrofit usulüyle entegre edilmesi planlanmaktadır.
Aselsan; sualtı akustik izleme ve tespit sistemleri, intercept sonar, aldatıcı ve karıştırıcı sistem ürünlerinin Ar-Ge, üretim ve tedarik süreçlerini icra etmektedir.

Karinaya monteli sonar sistemi geliştirilmesi konusunda da Aselsan'ın çabaları mevcut. Birtakım platformun -spesifik olarak belirtilmedi- modernizasyonu sırasında bu sonarın entegresi planlanıyor.

Thales ile iş birliği2 çerçevesinde geliştirilen Smart-S 3D radar, halihazırda Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında Aselsan, kendine özgü bir 3D arama radarı geliştirmek üzere çalışmalar icra ediyor.

Detaylar: https://www.defenceturk.net/aselsanin-deniz-sistemleri-uzerine-faaliyetleri Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter