ABD Füze Savunma Ajansı Ufuk ve Niyet – 2019

Başlatan R.A.K, Eki 08, 2019, 09:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

R.A.KABD Ordusundan Koramiral Jon A. Hill'in yazdığı Füze Savunma Ajansı Vizyonu ve Niyeti (Vision and Intent for the Missile Defense Agency) belgesinin özeti olan bu yazı; ABD'nin füze savunma stratejisini ve bu doğrultudaki gelecek projeksiyonunu yansıtmaktadır.

Stratejik Bağlam
Potansiyel hasımlar; ellerinde mevcut olan füze sistemlerini geliştirmek, envanterlerine yeni füzeler katmak ve harp planlarına dahil etmek suretiyle saldırıya yönelik olarak kabiliyetlerini geliştirmek için yaptıkları yatırımlara devam etmekte. Hasımlar; ABD'ye, bilinen konvansiyonel yöntemlerin yanında, farklılık arz eden yöntemlerle saldırmak, Amerikan ve müttefik ulusların füze savunmalarını sınamak amaçlarıyla füze teknolojileri geliştiriyor. Bu silah sistemlerinin bazıları hem balistik hem seyir füzelerinin karakteristiğini bünyesinde bulunduruyor. Örnek olarak balistik füze lançerlerinden ateşlenen, hipersonik hızda süzülen, yüksek manevra kabiliyetine sahip, farklı cinste faydalı yükleri taşıyabilen ve uçuş sürecinin çoğunu tipik bir balistik füzenin seyrettiği irtifadan daha alçakta geçiren araçlardan bahsedilebilir. Rusya ve Çin, uçuş rotaları tahmin edilmesinin nispeten zor olması itibariyle mevcut savunma sistemlerini ciddi manada sınayacak hipersonik füze kabiliyetleri geliştirmekte.

Sovyetler döneminden beri; Moskova ve Rusya konuşlu kimi kuruluşlar Çin, Kuzey Kore, İran ve Suriye'ye taarruzi füze kabiliyetine dair ihtisas ve teknoloji sağladı. Kimi Çinli kuruluşlar, İran ve Kuzey Kore'ye kendi füze programlarını geliştirmeleri için destek oldu. Kuzey Kore, birkaç ülkeye füze teknolojileriyle ilgili yaptığı satış itibariyle ciddi bir kontrolsüz yayılma [proliferation] tehdidi arz ediyor. Kuzey Kore gibi İran da füze kabiliyetlerini yayması itibariyle ABD'ye, silahlı kuvvetlerine, dostlarına ve müttefiklerine yönelik ilave tehditler ortaya koyuyor.Savunmanın Nitelikleri
ABD, Rusya ve Çin'in ana karaya yönelik olan büyük çaplı ve teknik açıdan karmaşık kıtalararası balistik füze tehdidine karşı nükleer caydırıcılığına dayanırken; aktif füze savunma sistemleri ana karayla beraber konuşlandırılmış kuvvetleri, dost ve müttefikleri diğer tehditkâr ülkelerin tehditlerine karşı korumak üzere tasarlanmıştır.

ABD, her daim muhtemel hasım devletlerin ve devlet dışı aktörlerin füze kabiliyetlerini geride bırakmalıdır. Bunu sağlamak için ülke füze savunma sistemini idame ve modernize etmeye ve genişletmeye devam edecektir; bunun yanında, ölçülü ve planlı olmakla beraber, ana kara ve bölgesel savunma için hızlı bir şekilde ileri seviye füze konseptleri geliştirmenin peşinde olacaktır.Savunmanın, herhangi bir şekilde saldırıyla ortaya konamayacak birtakım kendine has özellikleri vardır. Haydut devletler ve devlet dışı aktörler özelinde; füze savunma, maruz kalınan birtakım saldırıları akamete uğratma ve yenmeyle beraber, hem ulusumuzun hem diğer ulusların liderlerine olayları değerlendirmek ve çatışmayı tırmandırmamak için gerekli zamanı tanır.

Caydırıcılığın akamete uğraması durumunda, ulusumuz; lider kadroyu, kritik altyapıları korumak ve karşı taarruz icra etmek için gerekecek unsurlarını emniyetini almak için aktif savunmaya ihtiyaç duyacak.


Yazının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz
Mesajı Paylaş

HDS

Burada Amiral Hill'in CSIS'te Karako ile katıldığı "A Vision for the Future of Missile Defense" paneldeki konuşması da var.

Dinlemeye değecek bir konuşma sayılmaz. İkinci bölümde Raytheon'dan LM'e, Thiokol'e kadar BMD kabiliyetine hizmet veren firmalardan temsilcilerle bir panel daha var. O biraz daha ilgi çekici. Mesela hipersonik tehditlere eğer yarı yolda en azından enerjilerini tüketecek bir şey yapılmazsa, öngörülebilir teknoloji ile önlemenin mümkün olmadığına dair yorumlar sempatikti. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter