Turk Konseyi / Turk Kenesi

Başlatan commandos, Eki 14, 2019, 09:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

commandos

Bu konu hakkinda da baslik acilmasinin zaruri oldugu dusuncesindeyim. (Eger daha onceden acilmissa da gozumden kacmis olabilir Admin gerekli duzenlemeyi yapabilir)

Turk Konseyi 10. yil donumunde Nahcivan Anlasmasi kapsaminda 7. zirvesini Baku`de gerceklestirecek.
Ozbekistanin da katilimiyla tarihi bazi kararlar alinmasi beklenmektedir. Halihazirda Turkiye, Azerbaycan, Kirgizistan ve Kazakistan kurucu uyeler. Macarsitan ve Turkmenistan gozlemci sifatiyla katilmaktadir.

Bu yapinin ileride daha etkin hale gelmesi ve dunya gundeminde soz sahibi olmasi temennisini paylasmak isterim.

Yapiya ait internet adresi soyle:

https://www.turkkon.org/tr

Sizin de degerli goruslerinizle boyle bir baslik acmayi uygun gordum. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

factoraptor

Ortak alfabe

Ortak standartlar enstitüsü

Ortak askeri savunma örgütü

Periyodik askeri/ekonomik/siyasi toplantılar

Ortak altyapı yatırımları

Vb. Bekliyoruz. Mesajı Paylaş

dum

üniversite (sosyal bilimler, kamu yönetimi, hukuk, dil bilimi, tarih bölümü vs),

Banka (ihracat , yatırım kredisi , exchange)

Ortak askeri eğitim ve tatbikat merkezi, sınıf okulları, öğrenci değişimi.

Kültür bakanlığı teşvikiyle  dizi ve film yatırımı.

Ve sair.

Mesajı Paylaş

commandos

Zannediyorum ilk asamada, Dil ve Tarih birliginin saglanmasi ve bunun eher uye ulkenin egitim sistemine dahil edilmesi gerekmektedir. Toplumlar arasi soybirliginin ve kardesliginin asilanmasi acisindan onemli olacaktir.

Akabinde, ekonomik olarak gumruk birligi vb. duzenlemelerle ekonomik birliktelik ve baglar saglanmalidir.

Tum bunlarin neticesinde askeri ve guvenlik isbirlikleri, ortak savunma birlikleri yada ordular tesis edilebilir.

Bu tamamiyle uzun surecek ve sabir gerektirecek bir yol ve bu asamada uye ulkelerin iradesinin de bu yonde kati bir sekilde konulmasi onem arz ediyor.

Tum bunlarin onundeki engeller de iyi tahlil edilmelidir diye dusunuyorum. Ozellikle Rusyanin etkisi ve tavri... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

petibor

Her şeyden önce Karabağ sorununun çözümünde Azerbaycan Nahçıvan arasında Megri koridorunun alınması gerekiyor

Haritada Karabağ'ın Laçin koridoru ile kısmen verilip karşılığında Megri koridoru ile Nahcıvan Azerbaycan arasında kara bağının sağlanması lazım. Yoksa sadece Azerbaycan değil Tüm Türk dünyası etraf ülkelere şirinlikle yaşamaya mahkum kalacak ilelebet.

Bi Paşa'nın dediği gibi "Gidemediğin yer senin değildir"

Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Bu konseyi askeri güvenlik örgütüne dönüştürüp, silahlarımızı bu ülkelere icra etmemiz çok mu hayalperestlik acaba... Mesajı Paylaş

petibor

#6
Eki 14, 2019, 05:14 ÖS Last Edit: Eki 14, 2019, 05:16 ÖS by petibor
Kazakların kafası çok karışık. Belkide bildikleri bir şeylerde olabilir yargılamıyorum. O kadar kafaları karışıkki kazağım diyen var Avrupalıyım diyende var. Rus etnik olsa hakkıdır der ama bildiğin çekik gözlü Kazak ben Avrupalıyım diyor. Kafa karışıklığının dibindeler yani.

https://www.youtube.com/watch?v=fZu5sJ4l__k Mesajı Paylaş

ozbey

bu  konunun  tarihi  kökenlerine  baktığımda  bizde  benim  bildiğim   kaleme  alınan  ilk   eser   "Türkçülüğün Esasları"  kitabıdır.
yani  Türkçülük  herkesin  dilindedir;  ama   nedense  başı  sonu  belli  bir    amaç  ve  bu  amacın  nedenleri  ve  amaca  ulaşmak  için  önerilerden  oluşan  bir  yol  haritası  barındıran  bir  kitap  göremedim.
kaderin  cilvesi   bu  ünlü  kitabın  yazarı da Diyarbakır  doğumlu.

Türkçülüğün  Esasları   kalın  bir  kitap sayılmaz;  ama  yine de   bu  konuda  derli  toplu  bir çalışma  olması  nedeniyle   kıymetli  bir eser.

ünüversitede  hoca   okutmuştu,  iştahla  okumuş idim.
kitabı  bitirdiğimde  aklımda  tek  bir   görüş oluştu,  "bu  peşinden  koşulacak uygulanabilecek  bir  fikir değil"

Enver  paşa da  gider gitmez  pişman  oluyor  zaten.

ha,   yine de  çok  boşlamak da  doğru  değil;  ama  o  kadar  işte.

https://www.timeturk.com/turk-konseyi-genclik-platformundan-baris-pinari-harekati-na-destek/haber-1245693

en  fazla  bu  noktaya gelmiş  2009'dan  beri.
hoş    bu  nokta  tam  olarak  neresidir?  onu da  çözemedim.
bence  burası  hiçbir yer  ve  hiçbir  yer  kesinlikle  berbat  bir yer.

orada  devlet  başkanları  düzeyinde  imzalanacak  bir destek  bildirisi  çıkarsa  bu    bile   yeterli.
simgesel   olacak bir  irade  ortaya  koymak  kadar  basit  bir işi  yapamayan  bir   cemiyet  ortak  alfabe,  ortak  ordu  felan  kuramaz.

Mesajı Paylaş

commandos

@ozbey hocam, bu gibi konularda tarihe isik tutan kitaplardan bazilarini Prof.Ahmet Tasagil guzel bir sekilde yazmis. Turklugun tarihsel akimi, kimler turk, nereden nereye yerlesilmis, vs. dahasi. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

commandos

@putty, kazaklar kadar diger Turk cumhuriyetlerinde de durum farkli degil, Kirgizlar ve Ozbeklerde de. Sonucta Stalinden buyana sistematik bir asimile politikasi izlendi. Ozellikle Rus dilinin ve alfabesinin dayatilmasi, Turk aydinlarinin oldurulmesi yada surgun edilmesi, egitim sisteminin degistirilerek Rus sistemine donusturulmesi vs.

Bu nedenle surec uzun ve sabir gerektirecek bir sekilde olacaktir. Dedigim gibi once dil ve tarih olarak ortak bir komisyonla calismalarin baslatilmasi ve egitim sisteminin revize edilmesi gerekecektir. zamanla ben duzelecegine inaniyorum. zira her nekadar asimile edilmek istenilse de son 50 yillik girisimler, koklu karakterleri olan toplumlarda pek etki edecegini dusunmuyorum. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Karabasan

Kovid-19'a karşı 'yeşil koridor' ve 'görev gücü' önerisi


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Adil Karaismailoğlu, video konferansla Türk Konseyi Üyeleri ve Gözlemci Devletleri Ulaştırma Bakanları Konsey Toplantısı'na katıldı.

Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan ulaştırma bakanlarının bulunduğu toplantıda, salgınının getirdiği sorunlar çerçevesinde, ülkeler arasındaki ulaştırma operasyonlarının mevcut durumu görüşüldü. Salgında gıda ürünleri, ilaçlar ve tıbbi cihazlar gibi temel malların engelsiz akışını ve Hazar Geçişli Koridor boyunca tedarik zincirinin kesintisiz işleyişini sağlamak için benimsenmesi gereken önlemler de ele alındı.

Bu dönem ortaya çıkan sorunları hızla çözmek ve ulaştırma ve lojistiği etkin bir şekilde koordine etmek için bakanlıklar arasında "görev gücü" oluşturulması görüşüldü. Toplantıda gıda, tıbbi ürünler ve diğer temel malların taşınması için "yeşil koridor" kurulması önerisi getirildi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın daha yoğun kullanılmasının gerekliliği ortaya konulurken, öneri kapsamında uzaktan bildirim sisteminin kurulması ve prosedürlerinin basitleştirilmesi görüşüldü. Ayrıca Hazar Geçişli koridorda temassız dış ticaret ve çok modlu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi noktasında da mutabakata varılırken Bakü-Tiflis-Kars-Demiryolu başta olmak üzere Taşkent'ten başlayarak Karakalpakya-Aktau-Bakü-Tiflis-Kars-İstanbul çok modlu ulaşım koridorunun daha da aktif hale gelmesi gerektiğinin altı çizildi.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/kovid-19a-karsi-yesil-koridor-ve-gorev-gucu-onerisi/1824279 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

MACARİSTAN, TÜRK KONSEYİ'NİN ORTAK YATIRIM FONU'NA KATILDI


Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin (Türk Konseyi) ortak yatırım fonu kurma kararı aldığını ve buna ülkesinin de katılacağını açıkladı.

Bakan Szijjarto, Türk Konseyi üye ülkelerinin ekonomi ve ticaret bakanlarıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası Facebook hesabından açıklamalarda bulundu.Söz konusu yatırım fonunun öncelikle gıda, tarım ve altyapı yatırımlarını finanse edeceğini belirten Szijjarto, "Türk Konseyi üye ülkeleri, Türk yatırım fonu kurma kararı aldılar ve bu oluşuma biz de katılacağız. Türkiye'nin de söz konusu yatırım fonuna katılımı bunun önemini arttırıyor. Türkiye'nin hedefi kısa bir süre içinde dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girmek." dedi.

Türk Konseyi ülkeleri ile Macaristan arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda iki katına çıktığına değinen Szijjarto, Macar Eximbank'ın Türk Konseyi ülkelerinde yatırım yapmak isteyen Macar şirketlere 707 milyon dolarlık kredi imkanı sunduğunu kaydetti.

Türk Konseyi ülkelerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Macaristan'a ciddi yardımlarda bulunduğunu ve bundan dolayı müteşekkir olduklarını vurgulayan Szijjarto, Türkiye'nin ülkesine maske yapımında kullanılması için 8 ton tekstil ihracatına izin verdiğini, Özbekistan'ın 650 bin, Kazakistan'ın 100 bin ve Azerbaycan'ın ise 40 bin maske yolladığını sözlerine ekledi.
https://qha.com.tr/haberler/macaristan-turk-konseyi-nin-ortak-yatirim-fonu-na-katildi/197547/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter