Barış Pınarı Harekatı

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 05, 2019, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

DelKu

Askeri güce gerek yok. Mesajı Paylaş

ozbey

biz  olmasaydık   belki de  "biz  o kadar silahı  iran  ordusu  beleşe  modernize olsun diye mi  yolladık"  diyeceklerdi.

batıda   mantığını  yitirmemiş  kurumlarda  iran!ın    emrine girmeyeceğinin  garantisi  olmayacak  bir  örgüt  için   koca TSK'dan  olmanın   nasıl bir zırvalık  olduğunu    farkında olanlar vardır.
o  eski cia  şefi  o  yazıyı  boşuna  yazmadı.

yoldaki  adamın  anlayacağı  haliyle ABD'ye  kore'de  Türkiye  yardım  etti,  bu  kadar   açık bir gerçek var ortada.
bu cümle  yeter  konunun  özünü  anlatmaya.

adamlar  denize  ulaşamamış,  bir  tarafı  rejimle,  diğer tarafı  bizimle  çevrilmiş  ve   bir  düşman  denizinin  ortasında  kalmış  bir  kantom  fantazisinin  arkasında  duracaklar diye    bize savaş   açacak  değillerdi.

iran  nükleer dengeleri  değiştirme  yolunda geri  sayımdayken   israil     birleşmiş  iran  ile  tanışmış  ve  nükleer  iran'dan  şüphelenmeye  başlamışken   kürecik  radarı  hiç  olmadığı  kadar  kıymetli,  TSK ise   vaz  geçilemeyecek kadar  önemli  bir müttefik.

zafer  her zaman karşındakini   yere sermek değildir,  bazen   sadece  yenilmemek de zaferdir  demiş idim  aylar  önce  suriye  başlığında.
bu  vaziyet  o vaziyet  işte.

tabi  operasyon  sonrası   çok  sıkıntılı  olacak  bizim  için.
tahminim  bazı  geçici  kazanımlarımızı  kalıcı  hale  getirmekte  epeyi  zorlanacağız.

daha  önemlisi  bizim  artık  eski biz  olma  hakkımız da  şansımız da  olamayacak,   fransa  gibi  düşünüp  hareket  etmeyi  öğrenmezsek  gelen   geçen bize   tekme  atacak.

yerli  savunma sanayimizi  güçlendirirken  muhtemelen  bir de merdiven altı savunma sanayisine  ihtiyacımız   olacak
her  işin  içinde  olup hiçbir yerde görülmemeyi de   öğrenmek zorunda kalacağız.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Hüsnü Mahalli denen yazarı bilmem. Daha doğrusu bilmezdim. Sizin yorumlarınızdan sonra biraz araştırdım ve haklı olduğunuz birçok şeyler de var. Fakat bu durum, yani yazarının kimliği, yazıdaki doğruları değiştirmiyor. Bu nedenle hala üstünde düşünmeye değer olduğunu düşünüyorum...

Türk Silahlı Kuvvetlerine güvenim tam. Bu operasyonu en mükemmel biçimde gerçekleştirmek gücü ve kararlığına sahipler. Fakat her askeri harekat, belirli bir "siyasi direktif" çerçevesinde başlar, sürer ve biter. İşin bu kısmına dair çok çok ciddi endişelerim var. Sahi siz bu operasyonun resmi çerçevesi ve hedeflerini, resmi ağızlardan duyabildiniz mi? Bu hususta yorumlar ve bölük pöçük bilgicikler dışında ben bir şey bulamadım da. Aynı şekilde ABD ve Rusya'nın hangi garantileri aldıktan sonra bize yeşil ışık yaktıklarını da bilemiyorum. Bu nedenle üst üste gelen zafer haberlerimize hakkı ile sevinmek istiyorum ama hep beynimde bir solucan kıvır kıvır kıvranıp duruyor...

Allah (CC) ordumuzun ve askerimizin ayağına taş değirmesin. Tüm hedeflerini en az zaiyat ile gerçekleştirmelerini nasip etsin. Düşmanların ve onların arkasındaki beyinlerin tüm planlarını berhava etsin. Nihai sonucu milletimizin ve memkeletimizin hayrına yerlere çıkarsın. Dökülen ve dökülecek olan kanlarımızı kutlu kılsın. Ahirette de şehit ve gazilerimizin yüzüne utanmadan bakabilmeyi, onları kutlamayı ve yüceltmeyi nasip etsin...

Saygılarımla... Mesajı Paylaş

şirpençe

https://twitter.com/rusencenter/status/1183072403347431434?s=19

Her yerde bu tank paylaşılıyor. Facebook da gördüm twitter da gördüm. Ilk paylaşan akli evvel kim acaba. Copy paste hastalığı heryerde.

Mesajı Paylaş

petibor

Rasulayn rüştümü düşmedimi harita sitelerin bakıyorum düşmemiş görünüyor. Kenar mahallelerinemi girildi yoksa hepsimi alındı anlamadım

http://www.tskmap.net

https://syria.liveuamap.com/tr Mesajı Paylaş

doğu

Eki 12, 2019, 09:29 ÖS Last Edit: Eki 12, 2019, 09:50 ÖS by doğu
 Tarihi, sirtindan bicaklanma hikayeleri ile dolu bir devletin Kibris konusuna da baska turlu dikkat etmesi gerekir diye dusunuyorum. KKTC Cumhurbaskani Mustafa Akinci'nin aciklamasi buyuk soru isareti. Bir yanlislik olmasini diliyorum... bizim devlet oralarda saglamdir diye tahmin ediyorum fakat İngiltere gibi bir garantor olduğu unutulmamalı.. Mesajı Paylaş

petibor

Fransa da ambargo kararı almış TRI 40 motoru merak konusu ama ben elimizde Fransa ile barışana kadar yetecek yeterince hazır motor olduğu kanısındayım. Kale de bir seçenek ama bence gerek kalmaz. Bu küçük geçici ambargolar bizi savunma sanayi konusunda dinç tutar iyi bence Mesajı Paylaş

doğu

Yabanci basini okudukca tuzaga dustugumuzu dusunuyorum ve moralim cok bozuluyor. Biz bu gorsel-yazili basin ve ozellikle de sosyal medya olayini baska turlu okuduk milletce, adamlar nukleer silahtan bile etkili bir sistem gelistirmisler haberimiz yok. Silahin genis bir kavram oldugunu, sadece ucundan yada kicindan ates cikaran bir madde olmadigini kavrayamadik hic. Bu bizim genetigimizde olan bir sorun olabilir, bu yuzden buyuk cogunlukla masada kaybetmisizdir belki de hep diyorum..
 Kuruntu yaptigima ikna edecek birisi olsa zevkle okurum.. Mesajı Paylaş

petibor

Bu olanların iyi yanına değinmek istiyorum. Bizim pkk diye birmevzumuz var bu mevzu bize sadece zarar veriyor mücadelede çok başarılı isek az zarar görüyoruz değilsek çok zarar ama her durumda zarardayız. Bu düşmanlarımız için çok keyiflidir tahmin etmek zor değil. Bizim içinde çok kötü bir şey yani bir dert her durumda zararı olması çok kötü. Biz şimdi pkk terörü sayesinde fayda elde etme veya pkk lılara zarar verme şansı yakaladık. Fayda elde edebilirmiyiz bilemiyorum ama olabilir yani belki ederiz ilk defa pkk bizim işimize yaramış olacak. Bölgede aktör olmak sükse yapmak faktör olmak bunlar bile bir faydadır ama en uç ihtimal ile arka bahçemiz bir coğrafya edineceğiz belki petrol ediniriz belki yakın coğrafyayı istediğimiz gibi kurgulama şansı yakalarız. Bunlar ülkeleri zinde tutar. Yani pkk destekçisi olmanın ucuzluğu hafifliği bu sefer ters etki yaptı biz pkk nın sayesinde kafamızdakileri yapıyoruz. Başka bir şeyde kürtlerin bir kaderi var bu coğrafyada daha yaşanmamış ve bir gün gelecek bu kader günleri tarih olduğunda kürt tarihçileri pkk olayı bize çok zarar verdi diyecekler. Buda pkk keyfiyetine bizim bir cezamız olacak kaderlerinde. Belki kafası çalışan faşist bir kürt 2100 yılında şunu diyecek forumda. "pkk olmasa biz şimdi Akdenize kıyısı olan bir ülkeydik ve sınırlarımız şu kadardı". Türkün masumiyetini hafife almayacaksın Türkle uğraşmak çok tehlikelidir elinde çünkü çok ensrüman vardır aklına gelirse yada fırsatı yakalarsa kullanabileceği. Kürtler gelecekte pkk ya bir ihtimal lanet okuyacaklar. Mesajı Paylaş

petibor

Amerika'nın bu jestleşmesinin altındaki motivasyonun İran gerilimi ile alakalı kafasındaki planlardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Suudi Arabistan a İran gerilimi ile alakalı asker yerleştirmiş. Bence enteresan bir tesadüf ABD böyle saf anına gelip budalalık yapıp 30 km girin demezdi normalde. Bence İran a dalacak ABD Mesajı Paylaş

doğu

Bu operasyon iran a da yaradi gundem degisti yoksa eli kulagindaydi, dort koseler su anda. Bir an once eski yuvarlak hallerine donmezseler Turkiye cok kolay bir sekilde yine onlari gundem yapabilir ne zaman isterse. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Eki 13, 2019, 07:35 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2019, 07:41 ÖÖ by HARZEMŞAH
Harekat nedeniyle bize ambargo uygulayan Norveç'ten geçen yıl 6 milyon Euro'luk silah/ekipman almışız...

Ayrıca geçtiğimiz yıl Almanya'dan 240 milyon Euro, bu yıl bugüne dek de 180 milyon Euro silah/ekipman alımı yapmışız... Mesajı Paylaş

farabi

Bu operasyonun , daha doğrusu operasyon nedeniyle herkesin durduğu yeri ilan ve ikrar etmesi sonucu , Suriye'nin kuzeyinden öte başka bölgelerde de değişim yaratması olasıdır. Mesajı Paylaş

yasharP

Rusya, Suriye ile görüşün ve diplomatik olarak ilişki kurun diyor. Aklı başında olan her diplomatta aynısını söylüyor.
Artık Erdoğan'ın bu Eset vendettasını bırakıp, memleketin politik çıkarları, ve şu anda yaptığımız harekatta elimizin kuvvetlenmesi için Suriye ile üst düzey ilişki kurması şart.
Kürtler, Rusya'dan yardım isteyeceğiz tehdidi savuruyorlar ABD yi zorlamak için. Biz Suriye ile bağlantı sağlar ortak hareket edersek. Hem ABD ye karşı elimiz güçlenir. Hem de ne Rusya ne de İran ulu orta konuşmaz. Artı, tüm dünya ya karşı, "geçerli Suriye hükümeti ile koordineli çalışıyoruz sizin sözleriniz ve teröristleri tutan tavrınız geçersizdir" mesajını veririz.
Şu anda kıl kadar ince bir köprü üzerinde yürüyoruz. Mesajı Paylaş

erdem

Hollanda yuksek teknolojili ekipman ihracatini askiya almis deniyor. Resmi bir sey olmasa da gumruklerden gelen haberler bu yonde. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter