Barış Pınarı Harekatı

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 05, 2019, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

farabi

Senatör Rand Paul twitter'da Neocon'lara fena çakıyor. Sorsan bu ağır muhafazakarları kimse beğenmez , ama durumu en akıllıca değerlendiren onlar oldu. Kitleleri de bu kopartılan yaygara kendilerini fazla kaptırmış değiller , çoğunluğu kendi ekonomileri açısından bakıyor olaya. Mesajı Paylaş

DelKu

Finlandiya Türkiye'ye askeri malzeme satışını durdurmuş.
Bu heriflerden ne alıyorduk ki alamayacağız artık ?! Ha bir de Türkiyenin Kürtlere saldırısını kınamışlar. Mesajı Paylaş


BETONBEY

#123
Eki 09, 2019, 06:45 ÖS Last Edit: Eki 09, 2019, 06:53 ÖS by BETONBEY
Suriye'nin kuzeyini ABD himayesinde SDG/YPG/PKK askeri yapılanması kontrol ediyor.

Bu yapının % 80'ler gibi oranlarda menşei kürtlerden oluşuyor. Bölgelerinde yaşayan her kürdü temsil etmiyorlar belki ama bölgede siyasi anlamda azınlığı falan da temsil etmiyorlar. 100.000'lere varan bir askeri yapılanmadan bahsediyoruz.

Bu yapının haricinde bu yapı tarafından işgal edilmiş alanlarda yaşayan başka halklar var ki alanın büyük bölümünün yapılan operasyonlarla olmaz ise zorla insansızlaştırılmış olduğunu belirtelim.

Savaş öncesinde zaten son derece seyrek kürt populasyonu olan bu alanların birçoğunda ABD desteği ile SDG/YPG/PKK uyguladığı bilinçli politikalarla bir yandan kalan arapları zorla bölgeden uzaklastirmak için calısırken diğer yandan da Irak'taki fakir kürt ahalisini ve Suriye'de dağınık alanlara yayılmış kürt nüfusunu bahse konu alanlarda nüfus anlamında dominant hale getirmek için iskan çalışması yapıyor.

Son tahlilde bir üst aklın yönetimi ve himayesinde bir halk başka bir halkın toprağına, evine, barkına, iş yerlerine, şehirlerine, doğal kaynaklarına, yerleşik altyapısına savaş şartları vesilesi ile zorla sahip oluyor. Dinlemeyenlerin tarlası yakılıyor, evine barkına tecavüzde bulunuluyor.

Biz ise icra etmeye başladığımız operasyon ile bizde ve farklı ülkelerde mülteci konumunda olan halkların yaşam yerlerinde sükuneti sağlayıp topraklarına geri dönmelerini sağlayacak ilk adımı atıyoruz.

Bu minvalde operasyon sahasının büyük bir bölümünde işgalci konumunda olan "kürtler" eski topraklarına geri dönmeleri konusunda zorlanacaklar ki bu yerlerin gerçek sahipleri topraklarına, şehirlerine, evlerine geri dönebilsin.

Diğer yanda ise Rusya himayesinde rejim güçlerinin elinde benzer vaziyette olan alanlar var. Aynı işgal durumu bu sefer mezhepsel bir farkla şiilik anlamında bu bölgelerde yaşanıyor. Afganistan'dan, Irak'tan savaşması için getirilen bir dünya adam gene farklı ülkelerde mülteci olarak yaşamak zorunda kalan insanların sağlam kalan mülklerine çökmüş vaziyette...

Esas sorun bu tarafta zira ne bu sahanın gerçek sahipleri Esed korkusu sebebiyle geri dönmek istiyor, ne de bu bölgeye yerleşenleri çıkmaları konusunda bizim gibi zorlayacak bir güç var.

Bu durum çerçevesinde harekat yapacağımız bölgenin ana yol güzergahı olan M4 karayolu üzerinde farklı noktalarda yeni yerleşim bölgeleri oluşturma planımızı zaten açıklamıştık. 25 milyar dolarlık proje diye basına yansımıştı. İşte bu proje mülteci sorununa bir miktar çare olabilecek ve bölgenin normalleşmesine asıl katkıyı yapacak proje denilebilir.

Bu harekatın diğer iki harekata göre belirli bir sonuç üretebilme potansiyeli var. Mevcut sahada yapılacak temizlik sonrası asıl sahiplerinin topraklarına geri dönmesi ve planlanan yeni yerleşim yerlerinin gerekli kaynak bulunarak oluşturulabilmesi durumunda ülkemizde misafir ettiğimiz Suriye'lilerin ağırlıklı bir bölümünü buraya nakledebiliriz.

Bu minvalde bölge her anlamda hareketlenir, bizde işsizlik bir miktar düşer ve komşuda taşlar azda olsa yavaştan yerine oturmaya başlar.Mesajı Paylaş

Topgun

Amerikan CNN yayınında tamamen aleyhimize röportajlar var. Amerikanın müttefiği SDG'yi vuruyormuşuz, kürtlere karşı savaş açmışız, Suriyenin en huzur dolu bölgesine saldırıyormuşuz, sivilleri vuruyormuşuz ve büyük bir kaosa yol açmışız, onbinlerce İŞİD'lıyı hapis altında tutup, IŞİD'a karşı savaşan müttefik(!) suriye demokratik güçleri ellerinden geldiğince halkı koruyacaklarmış, çarpışacaklarmış bla. bla..

Varsa yoksa ne kadar Türkiye karşıtı ve düşmanı onları ekrana çıkartıp yorum yaptırıyorlar. SDG sözcüsü diye canlı bağlandıkları şebeği, sanki bir ülkenin genelkurmay başkanı, savunma bakanıymış ciddiyetiyle ve önemiyle konuşuyorlar! Bizimkilerin yaptığı açıklamalar ve röportajlar kesinlikle gösterilmiyor ve sadece suya sabuna dokunmayan başlıklar olarak özetle alt yazı olarak veriliyor. Başkanları Trump'ın müsaade etmesine ve bu operasyona göz yumulmasına katılmıyorlar.

İnanılmaz bir dezenformasyon mevcut. Mesajı Paylaş

Defence

@Delku

Finlandiya'dan paletli kar aracı alıyorduk. Mesajı Paylaş

HDS

@Topgun geldin mi Trump ağzı ile "Fake CNN News" durumuna? :) Mesajı Paylaş

Havuc99

Bu ordu Suriyeden çıkmaz artık. O topraklar Golan tepeleri gibi bizim olacak. Kontrol ettiğimiz alanlara kesinlikle Suriyeliler yerleştirilmemeli. Oralara göstermelik olarak Türkmenler gönderilebilir. Suriyeliler bir kaç nesil sonra Türkleşecektir. Ama onları bir arada tutarsak gelecekte etnik bir sorun olarak karşımıza çıkabilirler. Allah yardımcımız olsun hiç bir askerimiz zarar görmeden operasyondaki hedefine ulaşırız umarım. Mesajı Paylaş

petibor

Askerde ve ÖSO lularda sosyal medya disiplini bu sefer fark ediliyor. Neredeyse savaşçılar tarafından çekilmiş paylaşılmış hiç görsel yok şu ana kadar. Ne harekat esnasında ne öncesinde cepheden hiç video foto yok henüz. Mesajı Paylaş

farabi

Bölgede internette yok sevgili putty
:D Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/baris-pinari-harekati-koral-ile-basladi-5380061/

Fırat'ın doğusuna yönelik Barış Pınarı harekatı saat 16.00'da başladı. Operasyon saatinde bölgede tüm iletişim sistemleri durdu.

Terör örgütünün bölgede yaptığı tuzaklamalara yönelik Koral'ın devreye sokulduğu belirtiliyor.KORAL ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ NEDİR?

Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için geliştirildi. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getirilir. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyor. DHA Mesajı Paylaş

BuLuT__

Şu an duygularımı ifade edebileceğimi sanmıyorum.Televizyondan Hükümet üyelerini izliyorum bunu söyleyeceğim aklıma bie gelmezdi ama hepsinin gidip yanaklarından öpebilirim Tayyip te buna dahil :)
Aslanlarım benim geri adım atmak yok. İşleri çok zor tüm siyasi baskılara göğüs germek durumundalar Alem puşt olmuş hepsi havlayıp duruyor.
Ordumuzun kılıcı keskin olsun Türkün gücünü bir kez daha tüm dünyaya duyuracaklar .
Allah hepsini korusun. Yüreğimiz sizlerle. Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

#132
Eki 09, 2019, 09:57 ÖS Last Edit: Eki 09, 2019, 09:59 ÖS by KunteperCanavarı
Arkadaşlar Graham-Van Holley çok ciddi bir yaptırım tasarısı hazırlamış. Ben bu haliyle geçmeyeceğini düşünüyorum ama geçerse ipler kopar ve geçme şansı da hiç azımsanacak değil. İnanılmaz yahu Türkiyeyi bombalayalım uçağını düşürelim diyen bile var. Türk nefreti bacayı sarmayı bırak evi sarmış. Ne kuyruk acısıymış.Mesajı Paylaş

BETONBEY

Yahudi diasporası iş başında gibi, bakalım ne yapabilecekler :) Mesajı Paylaş

doğu

   Oraya Kürecik radarı, incirlik ve diger tüm abd üsleri, rusya ya da Çin'e, tercihen Çin'e Akdeniz'de guzel bir liman belki ileride askeri ?, Karadeniz'de ciddi kisitlamalar, doğal bagimiz olan ve abd nin de varlik gosterdigi Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkan cografyasindaki tum istihbari, konumsal destegin geri cekilmesi, Afganistan... ve daha aklima gelmeyen bazi konulari da eklesinler. E ipler koparsa bunlar olacak degil mi ? Sonra alsinlar vatansiz itleriyle bu koca cografyada hukum sursunler bakalim..
  Biz Türkler 1000 yildir burada abd li senatorlerin lütfu ile yasamadik, abd nin akli varsa bagarsaklarini bir an once bu adamlardan temizler... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter