Barış Pınarı Harekatı

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 05, 2019, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

altinay

Mevcut durum:
1. ABD bölgeden çekildi ve sınırı bize bıraktı (440 km.nin tamamını). Ancak biz sahip olamadık. Rusya geldi geri kalanının üstüne çöktü. Bizde kabullenmek zorunda kaldık.
2.Fıratın doğusunda bizim denetimimiz ortada (120km.lik şerit).

Bundan sonara biz ypg konusunda seyirciyiz. ypg artık bir futbol topudur. ABD ve Rusya arasında paslaşmalarda kullanılacaktır.

İran'ın ypg nin hamiliğini yapması söz konusu değil. Ypg ABD nin elinde Iraktaki Şii yönetim için bir sopa aynı zamanda İsrail için İran ile hizbullah bağlantısını kesmek için kullanılacak araçtır.

Asıl konu Haseke - Deyr zor petrol bölgeleri ile güvenli bölge ile Fırat arasında kimin borusunun öteceği.
Önümüzdeki günler Kanımca çok ilginç bir o kadar da gerilimi yüksek günler yaşayacağımızdır. Mesajı Paylaş

Kabardey

@altinay biz gerçekten Ayn Al Arap ve Kamışlı'ya girmek istedik mi de Ruslara kaptırdık, onu önce bir düşünmek gerek. Belki de hiç istenmemiş de olabilir. Mesajı Paylaş

altinay

@Kabardey 440 km. benim değil siyasi otoritenin tanımı. Ben ona göre fikir belirtiyorum. Mesajı Paylaş

Kabardey

@altinay bizim siyasi otoritenin içeriye yaptığı reklamı geçtiğimizde bence pek de istenmeyen bir durum olmamış gibi görünüyor. Mesajı Paylaş

anafor2016

farabi

Eki 26, 2019, 10:36 ÖS Last Edit: Eki 27, 2019, 12:15 ÖÖ by farabi Reason: kaynak eklendi
Tel Abyad

25.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EHrj59rX0AE0pBb?format=jpg
26.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EH1c9iTW4AE86Xo?format=jpg

Resulayn

25.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EHrj59oXkAEHBBA?format=jpg
26.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EH1c9iUWsAA-vy7?format=jpg

Menbiç

25.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EHrj59uWwAAqu-k?format=jpg
26.10.19 - https://pbs.twimg.com/media/EH1c9iUX4AEz2jp?format=jpg

Pkk ve rejim milisleri özellikle Tel Tamir kuzeyinde çok ağır kayıplar vermiş durumda. Şu saatlerde kalabalık bir rejim konvoyu o noktaya doğru hareket etmekte.

Ek: bağlantı https://twitter.com/rr0162 Mesajı Paylaş

kurtkapan

Kaynak linki ekleyebilir misiniz? Hangi sayfa yayınlıyor bunları? Mesajı Paylaş

safsata

Aslında çok ilginç yorumlar okuyorum bu formda.Ama genelde hep birbirinden kopuk ve anlık oluyor.Bence olayı 2016 öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmak gerekiyor çünkü olaya bakış açımız özellikle 2016 darbesinden sonra keskin bir dönüş yaptı.O zamana kadar sadece uzaktan izlediğimiz sahaya direk dalış yaptık.Bunun başlangıcıda rus uçağının düşürüldüğü zamandır aslında benim için çünkü o zaman sınırı geçti mecburduk açıklaması kabul görmüştü ama 2016 darbesinden sonra herşey çorap söküğü gibi elinize geliverdi.Burda çok beğendiğim bir filmide araya koymak isterim.Ben Affleck in En Büyük Korku filmini izlerken ABD de patlayan bir nükleer bombayı RUS devlet başkanının çıkıp biz yaptık şu sebeple oldu diye üstlenmesinden sonra,basın toplantısının ardından girdiği asansörde kurmaylarına ''kim patlattı lan o bombayı'' diye sorduğu repliğe katıla latıla gülmüştüm ama ERDOĞAN ın ''Biz düşürdük'' şu sebeple diye açıkladığı uçak olayından sonra aynı şeylerin onunda başına geldiğini sur olaylarında o kadar şehit verdiğimiz komutanın görevden alınıp yerine gelenin neredeyse kayıpsız birkaçgünde orayı halletmesi ve sınırda görevli ve müdahaleye çok kaybımız olur diye şiddetle karşı çıkan generallerin bugün içerde olmasından anlıyoruz.Artık o filme güldüğüme pişman olduğumu anlamışsınızdır sanırım.Uçak düşürme ve KARLOV suikasti olayından sonra bile Putin, 2015 yılında bir Rus jetinin Türk liderlerin bilgisi dışında düşürülmüş olabileceği tezine kuşkulu baktığını ancak Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinin ardından fikrinin değişmeye başladığını söyledi."Bana her şey mümkünmüş gibi geliyor ve yıkıcı güçlerin; kolluk kuvvetleri ile Türk ordusu da dahil devlet yapılanmasının içine sızması, yapısı gereği kesinlikle derin olmuş" dediğini hatırlarsak aslında 2016 dan sonra bizim yönetimin sağlıklı olarak devlet yapısına hakim olmaya başladığını,hızlı ve sonuç almaya yönelik adımlar attığını görüyoruz.

Sonuçta hatırlarsak bu formda dahil heryerde fırat kalkanından tutun zeytin dalına hiç bir harekatı yapamayacağımız yapsak bile çok zararlı çıkacağımız hatta S400 alındığında kıyamet gibi yaptırımların olacağı konusunda uzun uzun yorumlar okuduk.Peki sonuçta ne oldu.?Her seferinde bağıra bağıra açık açık söyleyerek geldik vurduk girdik aldık.En sonda barış pınarı harekatını yaptık.S400 ün CAATSA sını konuşurken gelip yine bağıra bağıra amerikayı geri çekilmeye zorlayıp resulayn ve tel abyad a M4 karayolunuda kapsayacak şekilde bıçak gibi girdik.Zaten ezelden beridir RUSYA ve ABD nin PKK ile olan organik bağını biliyordukta 2016 ya kadar hiç bize faydası olan (ECEVİT ''APTULLAH ÖCALAN ı neden verdiklerini bende bilmiyorum.)bir hareket yaptıklarını gördünüzmü yada bizim RUSYA ve ABD izin vermediği için hiç bir operasyon yapamadığımız zamanları unutmak mümkünmü.?Daha düne kadar başımızda çuvalla geziyorduk.Yahu sınırdan burnumuzu çıkardığımızda tüm dünya ayağa kalkıyordu.Şimdi IRAK ta ve SURİYE de onlarca üssümüz binlerce askerimiz var ve hergün operasyonlar yapıyoruz ayrıca en az 15-20 yıl orda duracağız o zaman ki kadar gürültü olmuyor.

Gelelim bugüne.Mark ESPER in dediklerini hatırlayalım."Erdoğan izin istemedi sadece Suriye'ye gireceğini söyledi." yada Peskov, "Artık durum son derece net. İstenilen bölgelerden çıkmadıkları takdirde oradan Rusya askeri polisiyle Şam yönetimi sınır muhafızları çekilecektir. Atılacak böyle bir adım pratikte bu çetelerin Türk ordusu tarafından silindir gibi ezilmesiyle sonuçlanacaktır" dedi.Tarzında üstelikte hiç istemedikleri büyük bir operasyon yaptıktan sonra bu açıklamaları yapacakları ayrıca bu iki ülkenin kendi çıarları için olsada BM de türkiye nin faydasına oy kullanacakları ve başka bir ülkenin içinde Türkiye ile aynı masaya oturup çekilme anlaşması imzalayacakları aklınıza gelirmiydi.?

Bu durum bizim için hem sahada askeri hem masada diplomatik büyük bir başarıdır.Harekatı sürdürseydik şu,bu olurdu tarzındaki yaklaşımlarıda gerçekçi bulmuyorum çünkü suriyenin PYD elinde olan yerlerinin hepsini alsanız bile ırak takiler için ırak a,iran dakiler için iran a yada siyasi ardılları için AB ye savaşmı açacaksınız.?Aslında gözlerden kaçan başka bir nokta daha var.Bu operasyon yapılmadan önce fıratın doğusuna asker göndermeyen AB nin TÜRKİYE bu operasyonu düzenleyince SURİYE ile olan bağları masada kopmuştur.Adamların artık türkiye üzerinden devam etmekten başka hiç bir yolu kalmadı.Yabancı basını ve yetkili açıklamaları iyi incelersek helede daha düne kadar işgal diyen JOHNSON,MERKEL ve MACRON un Türkiye ye gelecek olması ve HEİKO MASS ın güvenli bölge amacıyla acilen TÜRKİYE ye gelmesi hayırdır dememize yol açıyor tabi.

Ben bütün bu gelişmeler ışığında bu diplomasi ve devamı olan askeri hareketliliğin bir sonuca ulaşmak üzere olduğumuzu değil aslında çok daha büyük bir oyuna giriş olduğunu ve yeni başladığını ayrıca uzun yıllar sonra TÜRKİYE nin bu işi kuyruğundan tuttuğuna (malesef hep izledik) inanıyorum.Önümüzdeki bir kaç ay çok büyük süprizlere gebe.Libya dan somaliye,Irak a kadar çok ilginç haberler alacağız diye düşünüyorum... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ben bizim ne yapmak istediğimizi anlamış değilim... 

PKK'nın sınırlarımızdan 30 kilometre daha aşağıya çekilmeleri için ABD'ye 120 Rusya'ya 150 saat süre veriyoruz. Adamlar ellerine değnek alıp teker teker, "aşağıya", "aşağıya", "aşağıya" diyecek halleri yok ya? Tabi ki bu eşkıyanın başında kim varsa onu tehditle, şantajla, rüşvette, yani herhangi bir biçimde ikna edip geri çekilmeye zorlayacaklar.
Görüşmelerinden daha doğal ne var ki?

Devletler teröristler ile görüşmezler diyoruz. Sanki Norveç'te, Oslo'da PKK ile görüşen biz değildik?

Bunun yanı sıra başka bir şey daha var. Daha düne kadar kimsenin bilmediği Mazlum Kobani adındaki Meczup Zebani, dünyada bizden başka kimsenin ilgilenmediği, takmadığı biri idi. Trump adama teşekkür etti diye bizdeki herkes sabah Meczup Zebani ile kalkıyor, Meczup Zebani ile yatıyor. Eşkiya başını kendi elimizle lider konumuna getirdik. Sayemizde artık Meczup  Zebani'yi Dünyada tanımayan kalmadı. Eğer yeni bir Güneydoğu açılımına hazırlanıp da Apo'nun yerine yeni birisini yaratmak istemiyorsak, tarihte yaptığımız en büyük hatalardan biri bu. Meczup Zebani olayını köpürtüp, sürekli gündemde tutulmasını öneren, tavsiye eden kişiyi/kişileri/ danışmanları Yüce Divanda veya mahkemelerde yargılamak gerek... Mesajı Paylaş

Yakın

Mazlum Kobani=Meczup Zebani iyi olmuş hocam. :D :D :D Mesajı Paylaş

freelancer

Günübirlik politika yapınca böyle oluyor, tek kişinin patavatsız ağzından böyle tarihi değiştirecek şeyler söylenince koca ülkenin başına bela oluyor bi ara neydi o ? Türk değilim türkiyeliyim Mesajı Paylaş

doğu

Biz bu adamları neden ortadan kaldırmayız bir türlü, neyi bilmiyoruz devletin bildiği hep merak ederim. 70 yaşina kadar yaşayan terörist mi olur, bizde oluyor yani öldürmüyoruz bir türlü. Türkiye istese bu adamı çok rahat temizler bu kabiliyet dibine kadar var. Artık bu politikaya geçmeliyiz, abd yi şu noktaya getirdikten sonra CB'da abd ziyaretini iptal etmeli eğer bu adam abd ye gider de görüşürseler. Eylemlerimizin arkasında durmazsak ciddiye alınmayız ve kaybederiz, illa görüşürseler de yok et kardeşim, yakın zaman sonra öldür ver mesajını. Türkiye büyük ülke hicbirsey olmaz kimse bi baldırı çıplak için bize hesap soramaz. Mesajı Paylaş

ozbey

herkes  eline  IQ  testi  alıp  adamı   sınava  sokuyor.
bu  elinde  IQ  testi  ile  dolaşan   zevat, kendisi   üstün  zekalı  olmadığına  göre   maksat  bence  çok  açık,   bu  söylevler  üzerinden     başkanla da  üst seviyede   kavgaya  tutuşmamızı  istiyorlar  işte.

kuzey  ırakta  tapu  dairelerinin  yakılmasına  yol  veren  başkanlaraın,  suriyede   tesbih  gibi  üs  dizdiren  ve   binlerce tır  dolusu  silah  yollayan  başkanların  zekasına   hiç  bakmayan  adamların  ,  "onlar da  melek  değil,  pkk  işidden  daha  kötü"  diyen   bir  başkanın  IQ  seviyesini, üslubunu veya    ciddiyetini   bu  kadar  diline  dolamasının  başka  bir açıklaması  bence  yok.

o  üslup  bilen  başkanın  döneminde  cenevreye   sehpa   olarak  çağırılır,  toplantı  sonrası  kimsenin  yemediği,  artmış  kuru  pasta  formatında   geri  dönerdik.
Mesajı Paylaş

safsata

Ben bizim ne yapmak istediğimizi anlamış değilim...

Aslında üstadım benim naçizane bir fikrim var bu konuda.Ben işin içinde çok daha büyük bir senaryo olduğu düşüncesindeyim.Bence TÜRKİYE nin amacı sadece mülteci yerleştirilmesi yada PYD nin batıya sürülmesi değil,''Öyle ki artık Türkiye'nin içinde olmadığı herhangi bir bölgesel denklem kurmak zor.'' melalindeki açıklamalarda bunun göstergelerinden.Olaylara tek tek bakmak biraz durumu anlamsız hale getirsede biraz geriye çekilip daha geniş açıdan bakıldığında olay biraz anlam kazanıyor.Keza buna daha düne kadar bize sınırımızdan bir adım dahi attırmayıp silahları nerde kullandığımızı bile takip ederek ambargo uygulayan ülkelerin bu kadar hamle yaptıktan sonra bile elle tutulur bir harekette bulunmamalarıda destekliyor.

Geniş açıdan kastettiğim olay şu,birdenbire afganistanda talibanla masaya oturup ardından iran anlaşmasından çekilerek İRAN a ambargoların başlaması,ırak ve suriyeye aşırı bir şekilde yapılan silah ve malzeme sevkiyetı,ayrıca bilindiği gibi ne kadar güçlü hava kuvvetiniz olursa olsun bunu kara gücüyle desteklemediğiniz sürece hakimiyet olmadığından hareketle,hem iran,hem ırak hem türkiye hemde suriyede belli bir kara gücü olan terörist bir organizasyonu bu sevkiyetlarla besleme.Biraz düşününce bunun sadece israil in güvenliğiyle açıklanmayacağını anlayacağımız ve bu ülkelerin bu kadar yatırımı yaptıktan sonra bu maliyetide kesinlikle nasıl karşılayacaklarınıda hesapladıklarını düşününce benim aklıma gelen şu.

Bu hat sonunda gelip doğu akdeniz doğal kaynaklarıyla birleştiğinde herşey yerli yerine oturuyor.Dünya rezervlerinin %60 ı kontrol altına alınmış,ayrıca batının en az 50 yıllık ihtiyacıda görülmüş oluyor.Türkiye bu hattın suriye ayağındaki doğu kısmını kırarak oyunda olduğunu göstermiş ve bende oyunun içinde olmalıyım demiş olmuyormu?

O zaman afganistanla yapılan ABD anlaşması,İran a uygulanan ambargolar,ABD nin suriye deki petrol bölgesine yerleşmesi ve Meczup Zebani ye bizimle resmi anlaşma yaparak defakto tanınma imkanı vermesi,ırak ta bir türlü bitmeyen ayaklanmalar,k.ırak taki rosneft ve ırak ın batısındaki ingilizle ABD hakimiyeti bana daha anlamlı geliyor.Yoksa ortalama fikri olan herkezin PKK-PYD yi komple suriye den silsek bile bu örgütün bitirilemeyeceğini bildiğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter